11 DE RIDDER VAN YENETIë. Gemengde berichten. Uitslag van de verkiezing, voor twee leden van de Provinciale Staten van Noord Holland (kiesdistrict Schagen), voor de periodieke af. treding van de Hevren K. Dreebaart en 11. Kooinen- Kiezers. opgek. Schagen •77 59 Oud karspel 76 Zuid Scharwoude 4o '54 63 Noord scharwoude 38 IJ. Hugowaard 171 36 Harinftcarspel Sint Maarten io9 58 •67 37 Broek 5t 77 Sint Pancras 36 1 '9 Bergen 80 32 Warmenhuizen 76 l t3a 43 Koedijk 56 Oude Niedorp 64 i3 Schoorl Petten 65 22 Wieringen 102 46 Wieringerwaard 77 35 Anna Paulowna 63 38 Barsingerhorn 111 56 Nieuwe Niedorp 94 36 Winkel 98 79 Callantsoog 24 274 5o Zijpe a5o 1906 664 Van onwaarde I Van de 1906 kiezers zijn er dus slechts 664 opgekomen, die hunne stemmen hebben uilge- bragt als volgt, op de heeren: KI BREEBAART 5po H. KOOMEN 584- C. E. PERK 56. S. KRAMER 5o enz Zoo dat de beide aftredende ledenmet overgroote meerderheid van stemmen, zijn her kozen. De Gemeenteraad te Zijpe heeft, naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van de kasteleins en van eenige bewoners van het dorp Schagerbrug, besloten, dat de kermis aldaar, die in den laatsren tijd inviel op den derden Zondag in Augustus, voortaan weder even als vroeger zal worden gehouden op den eersten Zondag in Julij en den daarop volgenden Maandag en Dingsdag, en de paardenmarkt op Maandag, volgende op den eersten Zondag in Julij. Dezer dagen had onder de gemeente Wognuni nabij Noordermeer de proefmaling plaats met het ten dienste van den Polder Achterkogge aldaar gestichte stoomvijzel gemaal Hetgebouw werd ontworpen en de machineriëu geleverd door de Ingenieurs W. C. en K. de Wit, te Amsterdam. Beiden droegen de volle goedkeuring van het bestuur en alle overige aanwezigen weg, en de proetmaling werd met het beste gevolg en ten genoege van het bestuur volbracht. Op een hoeve te la Verdière, in het Fransche departement Var, is de bliksem in een schaapkooi geslagen, waardoor 80 schapen weiden gedood. XXX1IL Savina begon to beven, toen zij van baron vader sprak en wierp oenen ontstelden blik op den Doge. „En toch was het, gelijk ik zeide,* hield de Dojte vol, met neergeslagen oogeu, en de lichaamszwakte, het doel van het gesprek en wezenlijke aandoening gaven aan zijne stem iets roerends en smeekends. „Ik was de oudste san twee broeders. Gij kent zonder twijfel het gebruik van de aanzienlijke familiën van Venetië, hunne eerstgeborenen tot den ongehuwden staat te veroordeelen, opdat zij niet onbruikbaar zouden worden voor de hooge staatsambten, ^aarvoor de Republiek slechts mannen verlangt, die niet door vrouw en kind en verwanten aan andere familiën verbonden zijn. De Venierie hadden reeds twee Doges in hun geslacht gesteld; mijn vader zag van mijne vroegste jeugd af in mij de derde. Maar ik vergat alle eergierigheid wanneer ik in de blaauwe oog en van Lucretia Dandolo kcekj Nooit werd een woord van liefde tusschen ons gewisseld, maar haar blozen, wanneer ik haar naderde, bewees mij, dat baar hart mij toebehoorde. Onze vaders besliste anders. Anselmo Dandolo wenschte eene verbintenis met het huis Pesaro en mijn vader dreigde mij te vervloeken, als ik zijne wensehen niet gehoorzaamde. Toen kwam de oorlog tegen de Turken; ik ging heen met onze vloot en toen ik tehuis kwam, was Lucretia de vrouw- van Antonio Pesaro.... Zoolang zij loeide, stond zij tusschen Pesaro <n de hoogste waardigheid in de Republiek, maar ik geloof, dat zij hem ruimschoots heeft schadeloos gesteld voor eenen troon, die mij ongelukkig heeft gemaakt....* Als in eene pijnlijke alleenspraak had de vorst deze woorden hortend uitgebracht; peinzend en als in mijnering verzonken bad Savina geluisterd naar den man, die hare moeder eens had bemind en in wiens stem nog. gelijk een verre echo, de herinnering van die liefde trilde. Maar toen, alsof de mededeeling van den vorst haar een ontzettend gefceim onthulde, openden zich hare oogen wijd en zij zeide naauw In de Rietlanden te Amsterdam wordt men j tegenwoordig door de muskieten geplaagd. De insecten zijn dermate toegenomen, dat de werk lieden in hunne bezigheden worden gehinderd, en liet gezicht door den muskietenregen wordt belemmerd. En zonderling mag het wel genoemd worden, dat het verschijnsel tot den omtrek beperkt is. Yfcle bezoekers, gisteren en heden derwaarts gegitnn, alleen om er zicli van te overtuigen, keerden terug niet de verklaring nimmer iels dergelijks te hebben gezien. Een koopman uit een der steden van Noordelijk Frankrijk kwam onlangs te Parijs en nam zijn intrek in het Grand Hotel. Eens op een avond na liet eten begaf hij zich als gewoonlijk naar de leeszaal; hij was er eerst een poos alleen toen kwam een elegant gekleede dame binnen, en begon de tijdschriften door te bladeren. Weldra knoopte hij een gesprek met haar aan, zij vertelde hem van allerlei dat haar echtgenoot afgevaardigde was en hij haar dien dag 0111 dringende bezigheden alleen had gelaten- Nadat beiden ongeveer een uur recht gezellig gepraat hadden, stond de dame op om naar haar kamer te gaan, en de beleefile koopman geleiddu haar onder allerlei plichtplegingen naar de deur, waar zij vriendelijk afscheid namen. In zijn eigen kamer teruggekeerd, miste hij uit den zak van zijn overjas een zakboekje met 15,ooo fr. in bankpapieren. Een vermoeden kwam bij hem op, hij vloog naar heneden naar het bureau om naar de dame te informeeren, maar niemand kende haar naam of had haar gezien. De beleefde koopman was handig be stolen Winkels op zee. Te Rremerhaven liepen twee Engelsche schepen binnen, die een lange reis hadden gehad. Dadelijk enterde men van alle kanten de schepen, denkende dat de man schap na zulk een lange reis van alles zou noodig hebben. Maar ja wel! Allen waren niet splin ternieuwe kleercn enz., uitgedost. De kooplieden begrepen er niets van: De zaak is deze: Groote Engelsche firma's laten in het kanaal stoombooten kruisen, die als drijvende winkels van alles voorzien zijn. Ontmoeten ze nu een binnenkomend schip dan gaat er iemand van de boot aan boord en verzoekt de kapitein zijne waren aan de matrozen te mogen voorleggen Wordt bet verzoek toegestaan dan verandert weldra bet scheepsdok in een wel gesorteerden winkel. Is de handel afgeloopen, dan geeft de kapitein, tegen aftrek van 10 ii 16 persent voor zich, den kooplieden een check voor de geheele som, en de winkelstoomboot gaat verder. 0111 bij anderen haar geluk te beproeven. Men zeide, dat de boot aan boord van de bedoelde schepen alleen aan waren had verkocht ten bedrage van 7 a 8000 mark. Naar wij vernemen, zal Lij de Hollandsehe Spoorwegmaatschappij het tariel voor kinderen eenige wijziging ondergaan. Thans moet voor een kind met geleider in de 2de klasse één billet iste klasse genomen worden; met de a. s. zomerdienst daarentegen moer men zich van een biljet 2de klasse en een biljet 3de klasse voorzien. Tevens zullen er nu gezelschapsbiljetten voor alle klassen worden uitgegeven. Aan de Zandvoortsche laan stoppen gedurende den zo merdienst dagelijks negen treinen. hoorbaar „Haattet pil daarom dus mijnen vader zoo zeer?* Een zucht ontglipte aan de borst van den vorst ort zacht sprak hij: „Ik haatte hem rooit, al maakte ook de dienst van df>n staar, waarin wo misschien beiden al to veel belang stelden, ons tot staalkundige vijanden. Bij uwe moeder ik haatte hem nooit!* „En toch....* Savina voltooide de verschrikkelijke aanklacht nier. Maar du Doge had haar begrepen. Zonder de blikken tot haar gelaat op te slaan, strekte hij de hand omhoog. „De dwaze menigte geeft mij de schuld van zijnen dood ik zweir u hij God bij nwe moe der dat men mij onrechtvaardig beschul digt.® Slechts met geweldige inspanning had de Doge de laatste woorden uitgestoten en zijne hand daalde langzaam neder. Savina scheen eerst aan dat wonderbare niet te kunnen gelooven. Versuft stond zij bij eene onthul ling, die voor haar gewichtiger was dan haar eigen bestaan. „En als gij hem niet haattet, de schim van den vermoorde niet hebt te vreezen, waarom wiit gij dan mij in 't verderf storten?* Als uit vooruitzichtigheid zag de Doge om, toen naderde hij haar, zoodat zijn adem bijna aan haar gezicht kwam: „Gelooft gij dat ik Valerio in 't verderf wil stor ten?» Een hooge blos kwam over Savina's bleeke wangen en zacht sprak ze: „Men zeide, dat gij hem als een vader lief hebt en hij verdient het zonder twjjfel „Luister dan,* vervolgde de Doge op ernstigen toon. „Valerio smacht in den diepsten kerker van het Tribunaal om uwentwil. Gedurende eene plechtige zitting drong hij de vergaderzaal binnen en eisohte rekenschap van uw verdwijnen en riep adel od volk op tot oproer om uwentwil! Zijne misdaad is groot en het voorbeeld, dat bij gegeven heeft, in dezen tijd dubbel gevaarlijk....* I11 den nacht van 9 dezer ontstond teVelp brand in een huis, bewoond door den eigenaar aan de eene en een huurder aan de andere zijde- Weldra liep het gerucht, dat bet eenig kind van drie maanden, hetwelk door een weduwnaar te Arnhem bij den eigenaar van dat huis in den kost was bésteed, in den brand zou zijn omgekomen. Zeer spoedig werd liet ook aan den vader van dat kind bekend, dio zich vol angst fen schrik in allerijl naar Nelp begaf, doch daar tot zijne vreugde vernam, dat zijn kind tijdig was gered door de achttienjarige dochter van den eigenaar van het totaal verbrande huis die het kind met eigen levensgevaar uit de wieg opnam en inveiligbeid bracht bij eene achtenswaardige familie in de nabijheid van den brand. De inboedel van den eigenaar van het huis is geheel verbrand, terwijl dat van den huurder grootendeels is gered. De jaarlijksche verhuring der graslanden, behoorende tot de kerk, pastorie en diaconie te Oosterwolde, heeft t 8821 of ruim 21 pCt. meer opgebracht dan het vorige jaar. De meerdere opbrengst der landerijen van den Kamperveenschen polder bedroeg ruim 44 pCt. Mocht de vorige week een der Ongunstigste heeten voor de Texelsche garnalenvisschers, zoo zelfs dat velen het vaste plan hadden deze werkzaamheden tot het najaar te staken, de nu afgeloopen week was hun zeer voordeelig. De vloot, uit ruim veertig schuiten bestaande, ving in die week ongeveer 4oO manden ga malen en rog. Elk vaartuigje besomde van f 4° tot f 70. Men hoopt de garnalen visscherij nu minstens nog een paar weken voort te zetten. Mochten er evenwel van de Zuiderzee gunstige berichten worden vernomen oiptrent de vangst van ansjovis, dan vertrekt het grootste deel der Texelsche visschersvloot terstond daarheen. Van de pinkster bloemen, die nog voor weinige jaren op Texel geur en leven aan het pinksterfeest medeelden, is weinig meer dan de herrinnering overgebleven. Uit de meisjes eener naaischool werd vroeger eene of meerdere, door het lot daartoe aangewezen, smakeloos met met goud, zilver en verdere sieraden behangen en dan door de andere ine.isjes rondgeleid bij de ingezetenen, terwijl daarbij aan iedereen gevraagd werd of men niet eens won kijken naar de pinksterblom. Natuurlijk moest voor dit kijken iets geofferd worden. De gelden, die in een groote beugeltascb werden ingeoogst, werden op den tweeden pinksterdag vrolijk verteerd. De meisjes reden eerst het eiland door,*naarna vermaakten zij zich, onder bet genot van allerlei versnaperingen, met spel en dans, dikwijls in bare feestvreugde bijgestaan door de jougeus uit het dorp, waar zij woonden. Zulk een feest heette pinksterkriek. Op de meeste dorpen van Texel boort men tegenwoordig bijna in 't geheel niet meer van zulke «krieken» evenmin als van pinkster- blommen Te Amsterdam is eene roomboterfabriek opgericht'waar op machinale wijze door'middel van stoom als drij f kracht de roomafscheiding uit De Doge brak af, om do werking waar te nemen, die zijne woorden hadden teweeg gebracht. Mot ontzetting had Savina do gevangenneming van Valerio vernomen en terwijl de angst om den geliefde do lippen vast op elkander sloot, blonk in bare blikken blijde trots om zijne daad. „Laat mij met hem sterven!* bad de vorstendochter weggesleept door hare aandoening en met smeekend opgeheven handen. „LeTon zult gij voor elkander leven!» riep do Doge. „Hij wilde zijn leven met vreugde voor u ten offer brengen -- toon nu dat gij zijner liefde waardig zijt! Het Tribunaal schenkt u zijn leven, onder voorwaarde, dat gij zijne vrouw wordt en daardoor de donkere schaduw vernietigtdie valsche beschul digingen en de liehtgeloovigheid der menigto ^ver u en ons hadden uitgebracht.* De Doge strekte de armen uit, om de dochter to ontvangen. Wel aarzelde Savina, maar een vorst, die bij de eeuwige gerechtigheid en het aandenken haror moeder zwoer, kou immers niet liegen. Met innerlij- ken tegenzin wel is waar, maar met hooghartig vertrouwen liet Savina haar schoon hoofd leunen tegen den schouder van den Doge en fluisterde: „Neem mij als uwe dochter aan daar gij. het wilt Ontroerd en toch met zekere siddering sloot do Doge de aanstaande echtgenoot van zijnen neef in zijne armen; Nicolo Sagrcdo's werk was voor de helft gelukt. Tot Yalerio's kerker was het moorden der Padu- aansche ruiters, het gekerm der neergesabelden niet doorgedrongen. Hij hooide niets dan de ruwe stem van den cipier, die hem walgelijk voedsel door het hoog boven den vloer aangebrachte gat toereikte, en het zachte sijpelen vau het lagunewater, dat reeds tweemaal tot aan het tralievenster van het gewelf was gedrongen, de ruimte met ziltigen, vochtigen damp vulde en bijna bestendig door onzichtbare spleten bij den wand nederdruppelde, om in het vochtige moeras van. den keldervloer te verzinken. Bij dit geruisch vluchtten de ratten, die om den onaangeroerden maaltijd van den gevangene twistten

Schager Courant | 1880 | | pagina 2