Gemengde berichten. DE IUDDJvR VAN VKNETIë. V\ ij vernemen dat de afdeel ing »Schagen en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, even als in 1878 haar bestuur heeft gemagtigdal de hem ten dienste staande middelen te beproeyen, oua te verkrijgen dat in 1881de algemeene tentoonstelling dier Maatschappij, te Schagen worde gehouden. liet bestuur heelt reeds too wjj wel zijn ingelicht het gemeentebestuur om de zoo noodige ondersteuning verzocht; inet het oog op het belangrijke van deze zaakvoor de gemeente, mogen wij hopen dat dit verzoek gunstig worde ontvangenook zouden al de afdeelingen der Maatschappij hij circulaire zijn uitgeuoodigd het verzoek dien aangaande aan de algemeene ver gadering, krachtig te ondersteunen. De leden van het bestuur schijnen voornemens te zijn zich binnen weinige dagen, bij de leden der afdeeliog en in de kom der gemeente, ook hij de neringdoenden, aan te melden, ten einde hen inteekeningslijslen lot vrijwillige bijdragen, aan te bieden. Een ieder zal begrijpen wat eene algemeene tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voor Schagen zal zijn; wij vertrouwen dat al onze leden het zich zeer goed kunnen voorstellen en daarom achten wij het onnoodig hen tot het doen van groote bijdragen aan te sporen. Men weet dat eene dergelijke tentoonstelling geld, veel geldkostmaar men is ook over tuigd dat Schagen gedurende acht dagen, door duizende vreemdelingen wordt bezocht. Verschillende steenfabrikanten aan den Hol" laiidschen Ussel hebben in het afgeloopen jaar, ten gevolge van de buitensporig hooge prijzen van de Groninger turf, proeven genomen om hunne ovens met steenkolen te stoken. Die proeven zijn goed geslaagd, zoodat de tabrikanten thans de steenkolen met scheepsladingen doen aanvoeren en het gebruik van turf Veel vermindert. Voor eenigen lijd overleed te Weenen een millionair, Martin Otl genaamd, naar wiens testament tot nu toe vergeefs werd gezocht. Thans is iemand op de gedachte gekomen, dat het stuk wel in den zak van den zwarten rok kon zitten, waarin de overledene, op zijn ver zoek, begraven werd Men heeft daarom van het gemeentebestuur vergunning gevraagd en verkregen tot de opgraving van het lijk, waartoe eerstdaags zat worden overgegaan. Op de Berlijnsche visscherij tentoonstelling vertoont zich onder de visschen een zeer be smettelijke schimmelziekte, door een soort van insect veroorzaakt, dat zich onder de schubben ontwikkelt. Men heelt reeds een aantal door deze ziekte aangetaste goud en andere visschen uit de bassins moeten verwijderen. Een baldadig bezoeker der tentoonstelling heelt met een diamanten ring iu de glasruit van een der bassins gesneden, tengevolge waarvan de groote ruit sprong en men bet bassin voorloopig ledig inakeri moest 0111 het te her stellen. Onder de inzendingen trekt de verzameling schelpdieren van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam bijzonder de aandacht. XXXIV. Eenmaal was het don koster geweest, alsof uit de kist van den heilige een diepe zucht kwam. Onder eene vrome huivering had de oude man zijn gebed geëindigd en toen was hij naar den proeurator Bar- barello gesneld, om hem dat wondorbaru feit mede te doelen. Bertuccio was van nature geneigd, alle aangiften zijner ondergeschikten, zoo lang hij ze zelf niot onderzocht had, te betwijfelen. Hij wees den koster dus op hoogen toon af met de opmerking, dat de heilige, als hij eenmaal een woüderteeken wilde geven, zich daarmede wel zou wcuden tot een waar diger persoon dan cenen koster. Beschaamd sloop de de oude man weg; niettemin hield de zaak den pro curator op 't levendigat bezig. Als de oude zwakhoofd eens goed gehoord en de heilige werkelijk een teeken gegeven had, om aan te duiden, dat de Republiek door een gevaar werd bedreigd, of dat hij een ver borgen schat bad weg te schenken 1 Sedert Margeritha den procurator met luide verwenschingen ontving, als hij haar zocht te naderen, scheen hem het uitzicht op minder moegelijk te halen rijkdommen zeer uitlokkend. En al had de wonderbare zucht van den heilige niets anders ten dbel gehad, dan eene waar- sehuwing, dat de Repnbliek zich in gevaar bevond, of eene andere mcdedeeling van gewicht, dan bracht deze den bode misschion roem en belooning aan. Ata altijd, zoo overwonnen ook voor ditmaal in Barbarello gierigheid en zelfzueht zijne lafheid en, zijn afgrjjzen met geweld onderdrukkende, klappertandend en met knikkende knieën, daalde hij alleen, opdat Diemand.hem 't loon voor de te ontdekken geheimen zou kunnen ontfutselen, neder naar het graf van den heiligen Marcus. Du wijze, waarop het lijk van den Evangelist volgens de overlevering in Venetië gekomen was, waar zijn naam weldra vereenzelvigd werd met het Een molenaarsknecht te Jacohshagen heeft eene weddingschap aangegaan, om tusschen de 111 beweging zijnde wieken vau een molen door te loopen. Hij ging tegen den molen staan, wachtte tot de eene wiek vlak bij hem was en tiachtte* toen vóór de andere beneden was, naar buiten te komen. Het waagstuk mislukte echter; de man werd gegrepen en eenige meters verder zwaar gekneusd en ge broken weggeslingerd. Te Warwik werd dezer dagen een man wegens bedelorij tot l4. dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij een onderzoek bleek dat hij niet minder dan 2400 gulden in goudgeld, in zijne klecderen genaaid bij zich droeg. In een telegrafisch bericht uit Bordeaux van I2dezer wordt gemeld, dat in bet entrepot te Bacalan, even- buiten de stad gelegen, een hevige brand is uitgebarsten. Het entrepot bevatte alcohol, rhum, absintb, enz. Het is bijna niet mogelijk hulp te verleenen, zegt het bericht. De schade is onrekenbaar, Naar de tentoonstelling van oudheden enz., in Juni a. s. te Helder te houden, zal van Texel o a. worden ingezonden een oude stoel, volgens overlevering gebruikt door Admiraal de Ruiter, tijdens diens verblijf in de Zeven Provinciën",*te Uttdescbild. Jammer dat de echtheid van dien stoel, thans het eigendom der rederijkerskamer, ,,Ileije", nietl overtuigend kan bewezen worden De Commissaris desKonings in N. II. beeft bepaald, dat voor de op 27 Juli e. k. te houden loterij, bij gelegenheid van de Haarlenisclie paardenmarkt, mogen worden uitgegeven 2Ó,oo»i loten h f l,per lot. De verloting wordt gehouden op het Raadhuis te Haarlem. In het begin dezer maand ving een Ilcldersche geeptrekker 4°° stuks ansjovis, aan de Hors. De man beweerde dat bet wemelden van ansjovis langs de kust. Dewijl men sedert dien tijd niets meer van die visschjes vernomen beeft, vreest men dat de visschers wat al te sterk bun verbeelding hebben laten werken. Zekere G. W. J., te Dordrecht, heeft de verregaande boosaardigheid gehad, een levende kat met een spanzaag den kop van het lichaam te zagen. Door de politie is procesverbaal legen hem opgemrakt. Volgens prof. Ilcelam, te Leipzig. is ons land de hoofdzetel van het bedrog, dal gepleegd wordt met het verkoopen van kunstboter voor echte boter en met het vermengen van de laatste met de eerste. De 6 millioen pond oleo margarine, die elk jaar uit New York door de Commercial Manufacturing Compagny wordt uitgevoerd, zou grootendeels te Rotterdam belanden en dan vooral te Oss onderhanden genomen en schijnbaar in werkelijke boter veranderd worden, enz. 't Is goed, dat men dat hier wete. Aan het Fransche Ministerie voor liet post en telegraafwezen is men tot de ontdekking gekomen, dat er door handelaars in gebruikte postzegels bedriegerijen op groote schaal zijn gepleegd. Door een chemisch preparaat zijn namelijk de poststempels uitgewischt, waarna de postzegels weer als nieuwe van de hand zijn gedaan Er worden nu middelen beraamd om de gevoel van nationaliteit, gaf don procurator volgens de denkwijze van dion tijd eonigermate recht, orn iets wonderbaars van den heilige voor do Republiok of haar procurator te verwachten. De legende verhaalt daarvan het volgende Het was in het midden der negende eeuw toen de koning van Alexandrië, die een prachtig paleis liot bouwen, gebood, dat men voor dit gebouw overal de kostbaarste stukken marmer zou zoeken en zelfs de kerken daarvan zou berooven. De kerk van Sb Marcus eene der schoonste, was daarvan niet uitgezonderd- Twee vromo Grieksche priesters, aan wie de bewaking dezer kerk was toevertrouwd, Stauratius en Theodorus zuchtten ovor deze heiligschennis. Er lagen destijds in de haven van Alexandrië tien Yeuetiaansche schepen. Bono van Malmamocoo en Rustico van Torcello, die in dcz9 kerk gekomen waren, om hunne godsdienstplichten te vervullen, verwonderden zich over de treurigheid der geesteljiken en vroegen naar de reden. Toen zij deze vernomen hadden, baden zij met groote beloften, dringend, dat men hun het lijk van den heiligen Marcus zou overlaten, verzekerende dat de Venctianen daarvoor ten allen tijde dankbaar zouden blijven. De beide priesters weigerden aanvankelijk zi) vreesden de kerk te ontwijden, als zij bet overschat van den heiligen Marcus naar elders lieten vervoeren Doeh nog gedurendo dit gesprek verschenen de liedetj, die door den koniDg belast waren kostbaar marmer te verzamelen, in de kerk om het marmer weg tp breken. Nu gaven de verschrikte geestelijken toe aan het dringend verzoek der Venetianen. Men moest echter oppassen dat de wegvoering van 't overschot van den Evangelist niet bekend werd, daar dit dagelijks wonderen werkte en door het volk met grooten eerbied werd beschouwd. Men sneed daarom de kist, waarin liet lijk rustte, zorgvuldig en op de plaats waar zulks k 't minst kon bemerkt worden, open, en legde iu do plaats van don heiligeD Marcns, den heiligenClaudianus. Oogenblikktlijk verspreidde zich in de kerk en ook in de buurt zulk eeu geur, dat de menigte naar de postzegels naar een systeem te vervaardigen, dat dergelijk bedrog onmogelijk maakt. Prof. Moleschott. de geleerde Hollander, die sedert ityp een jaar aan de universiteit van Rome verbonden is, zeide onlangs in eene lezing over het licht: Ten alle tijde heett men bet licht gerekend tot de verei«chten van eene gezonde woning. In donkere buizen loopen de bewoners gevaar voor bloedarmoede of worden lympaliek, het geerf zich openbaart in bleekheid en opzwelling van het lichaam. Ieder weet, hoe ongunstig op ziel en lichaam beide het gebrek aan licht werkt en welke ongelukkige wezens er opgroeien in de vochtige en duistere steegjes uit de achterbuurten onzer groote steden. Ook daar vindt men talrijke voorbeelden van cretinisme evengoed als in zekere vochtige en diepedalen in bergachtige streken. De huizen op het zuiden zijn, vooral des winters, het gezondst en dat weten de vreemdelingen, welke in Italië licht en lucht komen zoeken en er steeds op bedacht zijn die woningen te kiezen, waarin de zon vrijen doortocht heeft. Alle bleeke vrouwen en mannen ontvangen van de geoeesheeren den doelinatigen raad om veel in het zonnelicht te wandelen. Ook hebben ten deele daaraan de zeebaden hun heilzamen invloed te danken; de hadenden tóch versterken niet alleen door het bad zelf eu door de zuivere lucht, die zij hij het water inhdèrnênj maar vboraf door het zonnelicht, dat hen bij die gelegenheid zoo ruimschoots bestraalt. Hoe dikwijls gebeurt het uiet dat gedachten, die ons des avonds, bij flauw licht, maar niet duidelijk willen worden, ons den volgenden morgen, in een helder, door de zon beschenen vertrek plotseling in volle klaarheid voor den geest staan Wie heeft nooit ondervonden, hoe vroolijk en opgewekt men zich voelt in een bosch waar de zon tusschen de bladeren schijnt, en toch ho eweinigen weten, dat dit gevoel alleen toeteschrijven is aan de zuurstof, die zich onder den invloed van het licht uit de planten ontwikkeld, onze adem heling gemakkelijk maakt, het bloed sneller doet vloeien en de hersenen ontspant 1 Op de Noordermarkt te Amsterdam is de voorgevel van een huis. waarin men bezig was een verhuisboel op te hijschen, naar beneden gestort. Er zijn geen ongelukken hij gebeurd. Men verzoekt ons het volgende te mel den Van 22 tot 29 Augustus a.s. zal te Brussel een internationaal onderwij scongres gehouden worden, waartoe de Belgische #Ligue de renseignement" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat som mige der gewichtigste maatschappelijke en opvoedkundige vraagstukken, die inet het voor bereidend, lager, middelbaar en hooger onderwijs in betrekking staan. En oveqeenkomstig den wensch, door het uitvoerend comité te kennen gegeven, veroorlooven zich de onderteekenaren die tot het algemeen comité van het congres zijn toegetreden, hun landgenooten tot het bij wonen daarvan met aandrang op te wekken. Zij vinden daartoe te meer vrijheid, nu zij in staat zijn, op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres meer of minder vast gekoppeld aan de feesten, die België ter herden king van zijn 5ojarige zelfstandigheid vieren gaat allicht het karakter zou kunnen dragen heilige reliquiën toestroomde. Dezegels van het lijnwaad, dat het ljjk omhulde, waren ongedeerd gebleven en men werd den vromen diefstal niet gevaarOra degenen, die het lijk moosten dragen, voor nasporingpn en kwade behaudoling te beveiligen, legde men not in eene groote mand, terwijl mon het roet allerbando kruiden omgaf en met varkensvleesch bedekte, dat den Muzelmannen een gruwel is. Al degenen die wilden onderzoeken wat in do mand was, werd het woord „khansir" toegeroepen, dat in de taal dier barbaren zooveel als varkonvleeseh betcekonde. Op deze wijze werd hot sobip bereikt. Het lijk werd in lijnwaad gehuld, aau oene ra opgehangen on fot op het oogenblik der afvaart aan de groote mast vastgemaakt, want ook voor degeuen, dia het schip op do rede bezochten, moest de kostbare buit verborgen blijven. Eindelijk verlieten de Venotiaucn vroolijk de kust Maar nauwelijks waren zjj iu de opene zee, of er verhief zich een hevige storm. Toon vorscheen de heilige Marcus aan Bono van Malamocco en beval hem, de zeilen te strijken, opdat het schip niet tegen de onder water verborgen rotsen zou stooten. Aan dit wonder hadden de Venetianen hunne redding te danken. Toen zij te Venetië landden, geraakte de gansche stad in opgetogenheid. Allo inwoners spraken de overtuiging uit, dat de tegenwoordigheid van den heiligede< eeuwigen glans der republiek zou verzekeren. Dit bevestigde ook die oude legende, volgeus welke St. Marcus, toen hy gedurende zijn aardsche leven eens op do zee van Aquileja reisdo en deze eilanden aandeed, door eene hemelsche verschijning de profetie verkreeg, dat zijn gebeente eens op dit toenmaals on- bewooudc land zou rusten. In de gansche stad hoorde men van niets dan van feestelijkheden, muziek, gezang en gebeden; men smeekte den heilige dat hij de stad in bescherming zou nemen, die voortaan eeuwig moest bestaan. Toen het geheiligde lichaan aan wal gebracht werd. ging al 't volk het te gemoet, geleid door geestelij ken. die hymnen aanhieven en bet wierookvat zwaaiden. Men ontving kootbaro geschenk mot de iuuigjto

Schager Courant | 1880 | | pagina 2