Gemengde berichten. bh RIDDER \AiN VENETIë. met wien zij door den heiligsten band was vereenigd. Nu begon baar plotseling eene eigen aardige onrust en vrees te bevangen; tot nu toe had zij er zich na uw lij ka over verwonderd dat haar echtgenoot niets van zich liet hooren, want de stad Aix, waar zij woonde, wes zeer ver van bet kasteel Chanteleur verwijderdwat in Normandie gelegen was, en in dien tijd was de' verzending van brieven even zoo bezwaarlijk en onzeker als de meeste edellieden onbekwaam waren ze te schrijven. Hierdoor zag zij in het stilzwijgen van Robert van Chanteleur even min een teeken van verwaarloozing als er hierom twijfel aan zijne trouw tn haar opkwam Nu echter eindelijk het tijdstip van hunne vereeniging zoo nabij kwam gevoelde zij zich toch gekrenkt dat hij geheel geen poging deed om haar voor dien tijd te naderen en het hart der vrouw te winnenwier hand volgens de wet reeds zoo lang zijn eigendom was. Er ontbraken nog slechts weinig maanden aan haar achttiende jaar, toen hare oud tante om een proces, waarvan de uitslag zeer gewichtig voor haar wasnaar Marseille moestom eenige lieden van invloed die tot het gerechtshof be hoorden in haar belang te winnen. Daar nu hare oude kamenier juist aan een aanval van jicht leed, nain zij IJolanthe in hare plaats tot gezelschap mede. H. M. de Koningin is opgetreden als be schermvrouw van de vereeniging «Hulp voor minvermogende Ooglijders« te Amsterdam. Uit Beemster schrijft men Hier bestaat nog altijd het verouderde gebruik, dat de protestantsche weezen jaarlijks op Pink storen een bedeltocht door de gemeente maken- Gewapend met een mandje, neemt liet oudste weesmeisje de giften in ontvangst, terwijl de jongens, met een stok in de hand en een sigaar in den mond zich een weinig op den achtergrond houden, tenzij de gevers der aalmoezen op de vraag der weezen of zij ook moeten zingen?» een bevestigend antwoord mochten geven. Dit laatste is thans gelukkig zelden het geval meer. Maar waarom het gebruik nog altijd wordt gehandhaafd is een raadsel. Onder de personen, die naar de pacht van den Stadsschouwburg te W'eenen staan, is een dame, die aanbiedt,, in plaats van de muziek tusschen de bedrijven een eigen courant te laten voorlezen, waarin al liet tooneelnieuws van Weenen wordt meedegedeeld. Daarenboven wil zij 's zomers aan al de schouwburgbezoekers gratis een portie ijs laten geven. Te Hernen is een 14 jarig meisje door eene in volle vaart draaiende molenwiek getrofleu en eertige schreden ver weggeworpen; zij was onmiddelijk dood. Ten behoeve van de waardige vertegen woordiging van Nederland op de eerstvolgende tentoonstelling van vet en zuivel te Londen, bood Z. K. H. Prins Frederik eene bijdrage van f 3oo.aan. XXXVI. De kreet van schrik, die uit de onderaardsche kerk opsteeg naar de kamer waar dc Raad der Drie beraadslaagde, hield ook de bijl tegen, die de beul reeds over het hoofd van Yalerio gezwaaid had, nadat Balbi en Giustiniani, wel is waar met weerzin en aarzelend, maar door de vreesehjke logica van Sagredo ovortnigd. toegestemd hadden in het doodvonnis. Valerio keerde naar de zoogenaamde Pozzi terug, den beneden den spiegel der lagune gelegen kerker, waaruit hij in Savina's armen gevoerd bad moeten worden. Nicolo Sagredo wilde het ongeloofelijke niet gelooven, voordat hij zelf voor het lijk stond. De onwrikbare was geschokt en roet eene soort van berouw rag hij naar bet met bloed overstroomende gelaat van den dooden vorst, die zijn werktuig geweest was. Nicolo had nooit van den Doge gehoudon, ja menigmaal hem zelfs innig gehaat, maar het was hem tot eere behoefte geworden, hem te beheerschen, te kwellen en te vernederen, 't AVas als of den Yicedoge uit het verglaasde oog eene ontzacbelijke leegte aangaapte, de woeste, niets bevattende leegte van een verloren leven, dat in het volgende oogenblik reeds onder de vuist eens moordenaars kon eindigen gelijk het ardere. Want Nicolo Sagredo twijfelde er volstrekt niet aan of de grootste haat dmkte op hem en de bliksemstraal der wraak had zeker daarom eerst het werktuig getroffen, omdat dit misschien gemakkelijker te bereiken was. Vare hij in plaats van den Doge biddende in de crypta achtergebleven... Nicolo Sagredo huiverde.... Hij beminde bet leven niet maaj hij vreesde den dood... En het was hem, alsof Savina's aangezicht uit de duisternis voor hem opdook, bleek en schoon, als altoos en ze met een De hrer J. P. Lis«r,ne heeft het plan ge el urerde dezen zomer gezelschapsreisjes door Nederland te organiseeren voor jongelieden onder leiding van een onderwijzer. Eerstdaags verschijnt bet programma voor de eerste reis van Amsterdam naar Maastricht. De eerste lammeren zijn van Texel ver zonden. Een paar groote Tjalken vol werden afgescheept. De verzpndiug zal in de volgende week duizenden bedragen, en meerendeels met veesfoombooten geschieden d>e daarvoot expres 't eiland bezoeken. Voor de boeren die hnn lammerpn nog niet verkocht hebben, ziet bet er treurig nit. dewijl van elders de berichten over den toestand der weiden niet gunstig zijn. Wat de toestand op Texel betreft, zien de landerijen, het weer in aanmeiking genomen er niet slecht uit. Sinaasapelscbillen zijn een uitmuntend middel om slakken te vangen, en tuinen van die dieren te bevrijden. Men moet daartoe een sinaasappel zóó van de schil ontdoen, dat deze slechts in tweeën wordt verdeeld, en dan die beiden bolle helften op het gras of tusschen de bloemen en planten plaatsen. Den volgende morgen zal men bevinden, dat de slakken alle onder de schillen gekropen zijn; en men ze gemakkelijk kan vangen. Men gebruikt ook wel eens bloempotten voor bet zelfde doel, maar met sinaasappelschillen, moet bet veel beter gaan. Bij Bremerhaven was eene vrouw, moeder van vijf jendigdige kinderen, door baar man verlaten en in weinige weken van alle onderstand beroofd, fn bare vertwijfeling wilde zij zich met hare kinderen bet leven benemen en wierp de drie oudste in dc haven, terwijl zijzelve hen met de twee jongsten op den arm nasprong. De drie oudsten werden kort daarna gered. De moeder en de twee jongste kinderen zijn echter verdronken. Bij bet lijk van den Weener millionair Ott, dat, zooals men weet, werd opgegraven om te zien of het testament van den rijken man, dat nergens te vinden was, ook met hem in de kist lag, beeft men geen spoor van het vermiste stuk gevonden.. De zak van den zwarten rok waann Ott begraven werd, bevatte niets dan een tramkaartje. Bij de jongste verkiezingen van de Prov. Staten in Friesland zijn aan het stembureau te Vierhuis, Scboterland, uitgebracht vier stemmen waarvan twee van leden van bet stembureau, zoodat werkelijk 2 waren opgekomen. Bij een processie te Kernevel is, juist toen de stoet op het punt stond de kerk binnen te treden, de klok met donderend geraas naar beneden gestort, vlak voor de voeten van den banierdrager. De klok, die fioo kilo woog, is door drie bonten vloeren lieengevallen en heeft de banier gedeeltelijk vernield, maar den drager niet getroffen. Ook vier mannen die zich in den toren bevonden en de klokkeluider zijn ongedeerd gebleven In bet gerechtshof te St. Etienne is de vloer ingestort van een vertrek, dat vlak boven de zaal gelegen is, waarin de rechtbank zitting hondt. Daar het ongeval eenige oogenblikkeu voor liet bijeenkomen der rechtbank plaats bad, liep ook dit gelukkig af. Als liet een paar minuten later was voorgevallen dan zou de president gedood en verscheidene leden zwaar gekwetst geweest zijn. nfgriiselijken, zegevierenden Inch den doode aanziende zonder de lippen te bewegen fluisterde: „Gij wildet eene bruiloft en wij hebben eene bloedbruiloft gehou den, die nog niet ten einde is!" En het beeld verdween in het bloedroode schijnsel dat van het aangezicht des doodeu scheen uit te gaan en alles te omgeven, ook te trekken van Balbi en Giustiniani, die Nicolo gevolgd waren en met vooruitgestoken hoofd en een gelaat, bleek van schrik, zacht den doorluchtige doode naderden, als vreesden ze, hem te wekken. Langzaam en don Yicedoge ondersteunende, die plotseling den last zijns oudeidoms scheen te gevoelen, gingen de drie Capi naar boven en wachtten in hunne vergaderzaal bet einde van den nacht af, terwijl hunne gerechtsdienaars, hoezeer te vergeefs, naar den ontvluchten moordenaar zochten. Eindelijk verguldden de eerste morgenstralen de koepels der kerken en den Marcustoren en werden als bleeke schemering, in de lagune weerkaatst. En steeds hooger rees de zon, sterds dieper vluchtten de schaduwen. Nog had geen straal din gevleugelden leeuw op de piazetta aangeraakt en reeds golfden, als e ne woeste branding de menscheDmassa's om het Dogepaleis. Er was nau welijks een uur noodig geweest om de schrikkelijke mare over alle eilanden en kanalen van het toenmalige Venetië te verspreiden. De gewapende zendelingen van het „Staatsbelang" waren zeiven te zeer door den schrik verlamd en de stroom van menschen, nit allo straten tn kanalen toegeschoten, die op het Marcusplein samenvloeide, was in zijnen aandrang te geweldig om daaraan weerstand te bieden. Dof en dreigend drong het gemor der opgewonden menigte in de ooren der drie Capi, die de vergaderzaal niet verlaten hadden. De Yicedoge, die zich stomp zat te peinzen op zijn stoel, hief het gebogen hoofd op en zijne matte blikken kregen weer leven. Hij kende De heer De Lessephad in de zitting der Fransche Akademie van 22 Juni 1874, volgens mededeehng zijner ingenieurs verzekerd, dat ten tijde toen de Israëlietenonder leiding van Mozes. Egypte virlieten, ebbe en vloed van de Boode Zee tot aan de rivier Sarogaine, in de nabijheid van het meer Timsah, reikten Daaruit zou nu volgen dat de Israëlieten niet zuidelijk, maar ten noorden van het tegen woordige punt der Boode Zee hun weq namen. De abt Meigne construeert op grond daarvan in zijn blad »Les Mondesden tocht der kinderen Israëls dag voor dag en noodigt daar thans ook de plaats bekend is, waar de Egyptenaren met man paard en wagen verzwolgen werden de gezamenlijke Christenheid uit, om zooveel mogelijk gelden te verzamelen, ten eindt de noodige opgravingen te doen en dc overblijfselen van net verongelukte Egyptische leger te zoeken. De geleerde abt wil met 3oO,Ooo francs de zaak ondernemen en wel omdat de ontdekking van het leger der Pharaoys een gewichtiq bewijs voor de geloofwaardigheid der Heilige Schrift wezen zou. Ook moet hij de meteoren, die in den door Jozua gewonnen slag van den hemel gevallen zijn, in de omstreken van Belturbu en Azeka gaan zoeken, daar deze zonder twijfel niet zeer diep gelegen kunnen zijn en gemakkelijk gevonden kunnen worden. Men ziet het, er is nog wel wat te onder' zoeken, als er maar geld voor gegeven wordt Aangaande den brand te Veld Driel kunnen wij nog mededeeleti, dat de schade op f a5o.noo wordt begroot, waarvan slechts 80 90,000 waren verzekerd. Er werden 28 huizen in de ascli gelegd. Twee mannen kregen onlangs twist in een herberg van het Zwitserscbe dorp Bois, en een van ben wierp in zijn woede den ander een flesch naar bet hoofd. De flesch raakte den man niet, maar de lamp, die omverviel en haar inhoud over den ongelukkige uitstortte; in een oogwenk vatten zijn kleederen vlam, en hij was reeds een lijk voor een der aanwezigen hulp had kunnen bieden. Dat katten soms gevaarlijke dieren zijn is dezer dagen te Altona gebleken. Daar vond men een halfjarig kindje dood in zijn wieg, waaruit de groote huiskat sprong. Het dier had bet wichtje de keel afgebeten. Een jaar geleden moet de zelfde kat een tienjarig meisje in den slaap hebben aangevallen Voor baar vertrek naar Zululand, schonk de ex Keizerin Engenie, baar kroon aan de Notre Dame te Parijs, om daar het beeld der madonna te sieren Thans wordt bericht, dat de pastoor van die kerk, de abt Chevajeu, dit geschenk van de hand heeft gewezen. De wedde van den hoofdonderwijzer op Urk is van f 740 tot f 840 verhoogd. Die van den hulponderwijzer bedraagt f 1200. Van de 26 struikroovers, die den l5den Februari 1.1. in Andalusië een spoortrein met geld hadden aangevallen, zijn t3 ter dood ver oordeeld en de 13 anderen lot twintigjarigen dwangarbeid. Een Amerikaan heeft onlangs bet middel gevonden om een soort van kunsthout te maken dat buitengewoon hard is. Hij maakt het uit stroo, dat eerst volgens de gewone methode Ikoken met loogen) in een papiermassa veranderd wordt, waarna de papieren vellen, die de dikte dezen toon 10 goed en bad hein vaak g.-noeg in bloed verstikt, dan dat zijn geslonken levenskrachten niet op nieuw moesten worden opgewekt. „Den moordenaar! den moordenaar!* schreeuwde het opgewonden volk en in zijne wraakgierigheid had het reeds geheel vergeten, dat eerst voor woinige dagen zijne zonen en broeders door de Paduanen waren omvorgeri den. Nicolo Sagredo glimlachte en zeide bedaard: „Zij roepen om Donato Veuier's moordenaars. Geeft hun Savina!' Zelfs Balbi en Giustiniani, die aan het schrikke- lijkste gewoon waren, maakten eene beweging van ontzetting. Alsof ook zijne wraakzucht kindsch geworden was van vrees en ouderdom, knikte de Vicedoge met het grijze hoofd: „Zij is die moordenares en slechts wraak en ver raad was het geheim van haar leven tot dit oogenblik toe.* - In den zuilengang, die de eerste verdieping van het Dogepaleis omgeeft, staan, naar de piazetta toegekeerd, a's met versch bloed gevorfd, tweeroole zuilen tusschen de andere, die van helderwit marmer zijn. Daar werden gewoonlijk de vonnissen van mis dadigers afgekondigd en ook heden drong het wild opgewonden volk daarheen, alsof, weinig uren na de daad. de moordenaar reeds in handen van den Raad en zijn vonnis reeds geveld moest zijn. Daar zag men tusschen de roode zuilen plotseling eene rijzige vrouwengestalte met bleek gelaat en gebonden handen. Twee cipiersknechten van de inquisitie, kenbaar aan hunne roode mantels over do zwarte kleoding, stonden aan hare zijde. Een secretaris van den Raad las met luider stem: „Savina Pesarohet ontaarde kind van den overleden Doge - Antonio Pesaro, aangeklaagd van poging tot moord op eenou vreemdeling, uit jaloertch-

Schager Courant | 1880 | | pagina 2