Ontvangen. W. Roggeveen Dz. Openbare terechtzitting van 20 Mei 1880 gehouden door het kantongeregt te Schagen Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Marktberichten. Advcrtention. Wed. II. Beekman. t© Schagen. Depót mn SIGA!IE)i en TABAK C. J. BOELE en ZOON TE KAMPEN, van karton hebben, opgestapeld en met een oplossing behandeld worden, die de vezels hard maakt. Daarop laat men de pakken eenige malen door walsen gaan, waarna men een stof krijgt, die alle eigenschappen van timmerhout bezit. De proeven (want heel veel verder is de fabrikant nog niet) worden te Busnell (Staat Illinois) ge nomen en de monsters, die daar vertoond worden, onderscheiden zich in niets van hout. De che mische behandeling, die de grondstof ondergaat, maakt haar voor water ondoordringbaar en zeer moeilijk brandbaar. Sedert twintig jaren gaat het kweeken van ooft langs de straatwegen in Duitschland op reusachtige wijze vooruit. In bet Koninkrijk Wurtemberg bedroeg de opbrengst van deze kweekerij in 1879 ongeveer 5 millioen Ned. guldens. Hannover heeft den stoot gegeven. Daar worden de vrucbtboomen door de wegwer kers gesnoeid en bewaakt. Tien dagen voor dat de vruchten rijp zijn, worden van kilometer tot kilometer wachters uitgezet, en zijn de vruchten rijp, dan worden zij in perceelen openbaar verkocht. Van dat oogenbl'k moeten de koopers er voor zorgen en de vruchten voor eigen rekening oogsten. Op de van ouds vermaarde harddraverij op Douderdag in de Pinksterweek, te Heerenveen, waren 14 dravers. Som9 moesten de paarden 3, 4 tot 5 inalen langs de baan. De prijs, groot f i5o, werd behaald door de bruine merrie «Susanna* van den Heer C. Paarlberg te Zijpe, pikeur J. Koster. De premie van f 3o werd gewonnen door de zwart blesmerrie «de Freule* van den Heer H. Onëides te Exmorra, pikeur Mulder Een der groote Amerikaansche bladen is onlangs op den inval gekomen zich de mede werking van een der invloedrijkste mannen in Europa te verschaffen, en had daartoe het oog op Vorst Bismarck laten vallen- Het zond een afgevaardigde naar Berlijn, die een brief aan den Rijkskanselier schreef, waarin hij, in zeer beleefde bewoordingen den Vorst verzocht wekelijks een artikel voor het blad te schrijven. Hij wees er op hoeveel gewicht voor 's Vor sten politiek kon zijn, dat zijn denkbeelden algemeen verspreid werden; boe het geschrijf, waartoe natuurlijk de artikelen aanleiding geven zouden, hem in de gelegenheid zouden stellen de meening van anderen over zijn plannen te hoo'ren, en bood den Vorst een honorarium van i3o,ooo dollars per jaar aan, dat is 2,5oo d. voor elk artikel, onverschillig of het groot of klein zou wezen, al was het niet langer dan 30 regels. Om te bewijzen, dat het voorstel ernstig gemeend was. verklaarde hij zich bereid den Rijksanselier terstond 260,000 dollars twee jaren honorarium, vooruit te betalen. Bismark barstte na het lezen van den brief in een hartelijk gelach uit Hij liet echter in allen ernst antwooiden, dat hij door zijn drukke bezigheden verhinderd werd eenige nieuwe werkzaamheid op zich te nemen. Na het verzenden van dat antwoord moet hij tot zijn zoon Ilerbert gezegd hebben: «Hoe dom van mij, niet te vragen of zij ook een brief van 11 willen hebben voor den halven til prijs! De Amerikaan is thans naar Parijs v ertrokken. 't Is best mogelijk dat hij daar den een of den anderen staatsman vindt, die het ook wel voor wat minder wil doen. beid en in don kerker der inquisitie opgesloten, wordt verdacht, don arm van don ontvluchten moordenaar gewapend to hebben, die in baren dienst stond. Zij wordt verdacht, daar do moordenaar oen baitoulander was, tot dou moord aanleiding gegeven to hebben, om na 't vermoorden van alle hooge ambtenaren der Republiek, hare vaderstad onder het juk van den vreemdeling te brengen. Wegens het ontzettende van deze mi.-daden beeft de Hooge Raad besloten, deze zaak openbaar te behandelen en de beschuldigde aan de rechtbai k der quarantie over te geven 1* De heraut van den Raad zweeg. Het was voor 't eerst bij menschenheugenis, dat eene regeering zich beriep op het oordeel des volks en de van boven af betoonde verontwaardiging liet ook niet lang op zich wachten. Een wild gehuil volgde, dreigeud werden de vuisten tegen Savina opgeheven, en baar naam, dien men tot dusverre slechts met eerbied had ge noemd. werd op eens de leus van afschuw en bloeddorst. Het was ook voor de eerste maal dat de inquisiteurs die tot heden er steeds op bedacht waren geweest de gewone rechtbanken van hunne privilegiën te berooven en tot nullen te maken, een zoo gewichtig proces, gelijk ze tot nu toe steeds in stilte door vergif en beul, of in het kanaal Orfano eindigden, aan de recht bank der quarantie overgaven, die, zeoals reeds de naam aanduidde, uit 40 medeleden bestond en inderdaad iets populairs had. Maar in plaats van uit deze opdracht het gedaalde zelfvertrouwen der Regoering af te leiden, gevoelde de menigte zich slechts als door ten roes door de vrijheid, baar verleend, om eene moordenares te veroordeelen, en waren de bogen van het Dogepaleis niet te hoog geweest, zij hadden de vermeende moordenares er af getrokken en als wilde dieren verscheurd. Slechts één was er die niet instemde in de ver- wenschingen die duizendvoudig tot Savina opstegen... Eenmaal schipbreuk lijden is voor iemand die geen zeeman is reeds een onvergetelijk feit. Een aantal passagiers van de Engelsche stoomboot American woonden er tbans op eene reis 2 bij Den a6en April zonk het schip en de teizigers redden zich in de sloepen. Drie dier sloepen werden een paar dagen later opgenomen door de Hirriman die de reizigers Iat?r overbracht aan boord van de Coanza. die hem kort daarr.a aatt wal zette opdat zij den ten Mei met de Senegal de huisreis zouden kunnen aanvaarden. Ook dat schip stootte echter den isen Mei op een blinde klip en moest op het strhnd 100pen om zinken te voorkomen. De passagiers werden op éen. ua allen gered. Bij Kon besl. zijn benoemd tot ontvanger der belastingen, invoerrechten en accijnsen te Doesburg Van Kessel, thans te Beverwijk te Ballum (Ameland) tevens belast met den dienst der in en uilklaring, Motké. commies verifikateur, te Tegelen; te Baarn, de Heus, thans te Schagen Veroordeeld: K. de B. en J. Z. beiden te Zijpe, wegens: visschen in eens anders vischwaier, zonder vischacte en schriftelijke vergunning van den eigenaar of regthebbende, ieder tot 2 geldboeten elk van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke, boete. G. M. en M. M. beiden te Oude Niedorp wegens: visschen in eens anders vischwaier, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of regthebbende, na binnen bet laatste jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, ieder tot eene geldboete van f 20.subsidiair 5 dagen gevangenisstraf voor ieder. R. S te Zijpe, wegens: het laten loopen van \ee, op eens anders in den oogst staande jgronden, tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf. A. M. te Oudkarspel en W. B te Noord Scharwoudeieder, wegens: het loslaten loopen van een bond niet voorzien van muilkorf, op den openbaren weg te Ondcatspel, tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag gevan genisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de hosten invorderbaar bij lijfsdwang. Ingeschreven van 18 tot en niet 20 Mei 1880. Geboren: Geertruida Maria, dochter van Simon Kruijer en van Anna Elisabeth Voorman. Arie zoon «vao Jacob Zwaag en van Aagje Rreed. Willem, zoon van Dirk Blaauboer en van Maria Elisabeth Meijer, Ondertrouwdgeene. Getrou ivdgeene. Overleden: Adrianus van Ham. oud 3 maanden. Jan Meurs, oud 4 maanden. Maartje Rij post, oud 1 maand. SCHAGEN, 20 Mei. aangevoerd vee ter markt was hedon als volgt: 3 paarden f 60 a 100; veulens a 6 ossen 180 a 220; 5 stieren 140 a 180 Zich aan eene zuil der procuratiön vastklemmende, om niet door de heen en weer golvende menigte omvergeworpen en vcrtiapt te worden stond Mauro Bcmbo daar en stuiptrekkend staarde zijn bleek gelaat omhoog naar het statige vrouwenbeeld, d tl onbewegelijk zonder acht te geven op al wat om haar plaats had, maar ook zonder schrik, op de woelende menschenzee nedorzag. Daar trof haar oog, als 't ware aangetrokken door den atareudeu blik die op haar rustte, het gelaat van den Avogador en rustto een oogenblik kalm en in ernstig nadenken daarop, alsof het droevige raadsel haar bezig hield, boe een zoo hoog begaafde geest en een laag hart, plaats konden vinden in hetzelfde lichaam. Het was Mauro Bembo, alsof de straal van dezen machtigen blik verstijvend op zijn pols viel. Zonder de wimpers te vertrekken, zonder cenig beven van angst, gehoorzaamde Savina haren gevangenbe waarders, die haar terugbrachten naar hare gevangenis. Van de werking van baren blik bevrijd, richtte Mauro Bcnibo's gebogen gestalte zich op en alsof hij zich in eene dolgeworden wereld bet ond,, zoo blikte hij op de joelende, elkaAr Lu verwenschim en overtreffende menigte. Daar raakte iets even zijnen arm aan. Verschrikt keerde hij zich om. Het was Sjlvia, die haren ouden minnaar ouder de menigte had opgezocht en als een slang hem op zij geslopen was „Nu wordt zij op de pijnbank gespannen fluisterde dc wraakzuchtige dienares en zag haren beminde met hare groote koude oogen' aan. Met eene beweging van afschuw stiet Mauro het voormalige liefje van zich en begaf zich snel lusscheu het gedrang, om bij bet Dogepaleis te komen. Daar voelde hij weder zijne hand aangeraakt. Hij kende deze aanraking en het kleine briefje, dat men hem toestak de oproeping om voor den Raad te ver schijnen. 55 gelde koeijen magere 90 a 170,25 vette dito 220 a 310; 30 kalfkoeijen 160 a 220 20 vaarsen 120 a 160 20 graskalveren 50 a 70 40 nuchter: kalveren f4. al2 rammen a 170 schrpan magere 13 a 22 100 idem vette 22 a 33; 600 overhouders 18 a 28 2460 lammeren 7 a 13; 30 bokken ei geiten 0.60 a 8. 10 varkens 15 a 25; idem vette a 50 biggen 11:a 14.40 konijnen .10 a .75; kippen 0. a 0.eenden a duiven a ganzen a zwanen; f a330 kilo boter 1.20 a 1.33. 100 kilo kaas 40 a -50; 4C00 stuks kipeijcren 3.a 8.50 5000 eendcijcrcn 3.50 a 3.50. AMSTERDAM, 21 Mei. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Jammen f 1.50 a 2.25; Friesche Engelsche f a Pruisische gele f 0. a 0 dito witte f i dito roodo f 1.50 a 4 dito blauwe f a Saksische f 1.25 a 3.75; Hamburger* f 4.a 6.Zeeuwsrhe poolers f 0.70'a 0.90; Groningers f a Bovenm. Roodo f a Russische f a Stettiners blanke f a roodo dito f a Ronde Wolkammers f 0.a f 0. ZAANDAM, 20 Mei. Hedon waren alhier ter markt aingovoerd 29 sUpols kleine Kaas. Iloog-to prijs dir Hooikaas f 42 HOORN, 20 Moi. Kaas: Ter waag gowogon 304 stapels, wegende 76904 kilo Hoogsto prijskleine Hooi f 42 50; Commissie id. f Middelbare f Eene geheel nieuwe sorteeiing BED ANGSEL- PAPI EREN, nieuwe dessins; RANDEN, GROND- PAPIER. MISDRUK, etc, Steeds voorradig: eene schoOne collectie prachtige KERKBOEKEN in fraaie en ordinaire handen. 8352 Bestellingen worden ten spoedigste uitgevoerd monsters Behangselpapier en Randen zijn te ontbieden. van 8333 heeft ONTVANGEN de volgende MERKEN ITALIA a 1 20.— per Mille. NORDENSKJöLD 25— NORDENSKJoLD 30 SIEGF3IED 30 Prijscouranten verkrijgbaar. Het was het ronde baardelooze gelaat van Balbi dat de geroepene aanschouwde, toen hij binnentrad. „Het is reeds eenige weken gelede.i, dat wij u tot avogador gekozen hebben," zeido de iuquisiteur met zijn goedigsto lachje. „Tot dus ver kwam er geene gelegenheid voor, uw talent waardig, om voor de Republiek op te treden. Nu is bet anders. Er is eene groote misdaad begaan en de booshoid tener vrouw heeft de grondvesten van den slaat aan het wankelen gebracht, eenen vorst, vóór zijnen tijd, doen sterven. 1Vij zijn u genegen ep de diensten, door u aan den Staat bewezen, zijn bij ons niet vergeten. Ook zijt gij, daar gij zelf door de afschuwelijke handelingen van die vrouw geledeu hebt, het meest er too ge schikt, om voor de rechtbank der quarantie de aan klacht tegen haar in te dienon en het doolhof vau uitvluchten, waaraan haar geest zoo rijk is, te door kruisen. En mocht gij uw ambt waarnemen met de scherpte van geest en den ijver, die wjj van u gewoon /.jin, dan hebt gij de eerste treden beklommen tot de hoogste waardigheden, die de Republiek te hegeven heeft. Op de kanselarij der quarantie zult gij de uoodige aauknoopingspunten vinden, voor zooter zij opgeteekend zijn, ook het zwaard des moordenaars oh andere dingen, die u tot bewijs kannen dienen. Het overige zij aan uwe scherpzinnigheid overgelatenDe pijnbank staat tot uwe dienst en het staat u vrij, u den kerker der aangeklaagde te laten openen, om haar te verhooren. Is deze taak u naar den zin „Zij is het en ik dank u voor uwe goedheid," antwoordde Mauro Ëembo met eer.en zonderlingen lach, die B <lbi met de beste verwachtingen vervulde. Nadat de inquisiteur hem door een wenk met de hand beduid had, dat hij kon gaan, verwijderde Mauro zich met eene buiging voor den man, van wiens glimlachende, boosheid hij nog grootor afkeer had, dan van Nicolo's somUpre hardvochtigheid. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1880 | | pagina 3