°P' LANDBOUW. M ark t berichten. 303c Staatsloterij. Advcrtentien. voor VEE, PAARDEN enz, langs de KORTE SNEVERT onder SCHAGEN, tengevolge der herstellingen aan de BRUG en wel van MAANDAG-MORGEN 14 JUNI tot ZATERDAG daaraan volgende of vroeger. verzuimd. De bliksem liep laogs den draad, sloeg den toestel stuk en zocht een weg langs bet lichaam der jonge dame, die ontniddelijk bewusteloos neerviel en thans nog ernstig aan de gevolgen harer onvoorzichtigheid lijdt. De vereeniging van lijkenverbranding te Zurich heeft een leening wiilen aangaan van 120,000 fr. tot bestrijding der kosten verbonden aan den bouw van een cremalori im en eenige lokalen daarbij benoodigd. Deze poging is mis lukt en men zal nu andere middelen beramen om bet beoogde doel te bereiken. Aan den Franschen natunronderzoeker Florent Prevost, die jaren achtereen de inhoud van de magen van verscheiden iusektenetende vogels heeft onderzocht, zijn de navolgende opgaven te danken. Hij onderzocht met de grootste zorg den inhoud der magen van 18 muurzwaluwen, die hij op verschillende lijden des jaars [van April tot AugustusJ te dien einde bad gevangen. Hij vond in de maag van een dier vogels 742 insekten, bij een andere 704 en als minste cijfer 244 insekten. Zoo trof hij als totaal in de magen van 18 der genoemde zwaluwen 8390 insekten, of gemiddeld per dag en per vogel 466. Voegt men daarbij, dat onder al deze verschillende overblijfsels van insekten zich geen korreltje graan ot het kleinste stukje fruit bevond, npch in het algemeen eenig over blijfsel van plantep, .dan kan men zich een denkbeeld vormen van welk oneindig nut deze diertjes voor land en tuinbouw zijn. Wij hoorden eens een brouwer de meening uiten, dat bier behandeld moet worden inet dezelfde omzichtigheid als.... een grillige jonge schoone, en hoewel hierop een en ander valt af te dingen, bewijst toch te Weenen een voor gekomen geval, dat men niet genoeg voorzorgen bij de bierbereiding kan in acht nemen. Daar de zaak voor bierbrouwers van veel belang is, deelen wij haar eenigszins uitvoerig mede. Een brouwer in de nabijheid van Weenen was genoodzaakt, behalve het zuivere Donau-ijs ook nog ijs te gebruiken, vervaardigd uit het water van de »Wien«, een riviertje dat bijzon der smerig is en allerlei dierlijke en industrieele afvallen bevat. De gevolgen waren, dat de gisting niet normaal verliep, de anders zeer krachtige en schoone gist was onbruikbaar en bezat evenals bet bier een onaangenamen duffen reuk en smaak. Bij het gebruik van zuiver Donau ijs verdwenen deze verschijnselen. Te meer verdient deze zaak de aandacht, daar het bier volstrekt niet direct met het ijs in aanraking was, wijl dit laatste in afzonderlijke bakken in de bierknipen ronddreef ter afkoeling. De eigenaar van een menagerie in een Amerikaansche stad had aangekondigd, dat tot slot van een groote voorstelling een olifant piano zou spelen. Natuurlijk was iedereen nieuwsgierig om dien nieuwen kunstenaar te hooren en waren alle rangen dien avond stamp vol. Eindelijk was het lang verwachte oogenblik gekomen. Er werd ten fonkelnieuwe piano mid den in het circus gezet, en men leidde den olifant Hij maakten eenige buigingen voor het publiek, ging daarop naar de piano, hief zijn poot open legde dien op den toetsen. Maar op eens begon bet dier vervaarlijk te brullen, tot groote ontsteltenis van bet publiek, en was niet tot fluisterden. SavinaMauro zag haar, alleen op haar eiland omdwalend en naar den dood gewaanden vriend smachtend Misschien ook naar cenen vriend, sterk en opofferend genoeg om bare eenzaamheid te deelen. Beelden, die de zinnen verrukken, doken op voor Mauro. Hij zag zich met de vcibannene alleen aan een eenzaam strand, zij had haar hoofd op zijn schoot gelegd en de golven der zee rolden tot aan hare sneeuwwitte voeten... Daarna vluchtten zij voor de hoogei rijzende zon in de koele schaduw van het eeuwenheugende woud, maar, gloeieudor dan de pijlen der zon, brandden in zijne ziel de geiukverlangende geluk beloo rende oogen van Savina. Schuw zag Mauro op het dok rond. Zijne vuisten openden en sloten zich suel, ziju adem werd steeds korter, Niemand sloeg hem en den slapende gudo. Zelfs de man aan het roer was ingcdomnx-ld, want de branding was nog ver en het schip zeilde vlak voor den wind. Eéne beweging van Mauro met den voet en de bloodroode dansendo golven sloten zich voor altijd over Valerio. Als een Looze geest boog hij zich naar den slapeudo, daar bewogen zich diens lippen nogmaals en spraken hoorbaar, hoezeer op de eentoonige fluisterende wijze die den slaap eigen is: Mauro is onze redder!" Bleek en ontsteld trad Bembo terug, als wilde hij zich zeiven aan do werktuigelijke verlokking tot eene misdaad onttrekken. Daarop sproDg hij plotseling weer vooruit en schudde zijnen vriend bijna ruw bij den arm Onvoorzichtige nog ééne schommeling van het schip, eene beweging van u en Ariadne verlangt tevergeefs naar haren Tbeseus...." Valerio werd wakker, sloeg zijne groote bruine oogen op en zeide vriendelijk „Er is geen gevaar voor hem, die zulke vrienden heeft!" Mauro sloeg de oogen neder en zweeg. Valerio stapte, op zijnen schouder leunende, met hem naar het voorschip en zwaarmoedig hing zijn bedaren te brengen. De eigenaar, die er op aankwam, stak zijn hoofd in den bek van den olifant, om daar de reden van het gebrul te vernemen, en liet hem daarop terstond wegleiden, terwijl hij de toe schouwers meedeelde, dal de olifant niet op die piano kon spelen, *om dat hij in de toetsen van het instrument de tanden van zijn arme moeder herkend had.» liet publiek ging teleurgesteld heen, zeer verontwardigd over die groote gevoeligheid van den kolossus maar dc directeur bad zijn doel bereikt en goede zaken gemaakt. Heden nacht heeft een familie, wonende aan den Amsterdamschen weg te Arnhem, een nachtelijk bezoek van vreemdelingen gehad, die een groot aantal zilveren voorwerpeu hebben medegenomen. Jaren geleden beeft diezelfde bewoner, in een ander huis, eene dergelijke visite gehad, doch was toen wakker geworden, en dreef de inbrekers op de vlucht Te Tuil en Waal reed de jeugdige zooi» van den landbouwer R. v E. met paard en kar tegen een boom, waardoor hij eenige trappen van het paard kreeg en een p-iar ribben ge broken werden Hij was omniddelijk dood. Uit Middelburg wordt ons geschreven: Men verneemt dat de bekende zilver vergulde beker van de sociëteit St. Joris alhier, die thans op de tentoonstelling van Arti et Amicitae te Amsterdam prijkt, dezer dagen is verkocht aan den heer Rotschild voor de som van f i5ooo. De afdeeling Heerbugowaard der Holland- scbe Maatschappij van Landbouw heeft aan liet voorloopig comité voor de collectieve inzending van vee en zuivel naar de Londcnsche tentoon stelling f25.beschikbaar gesteld, terwijl bo vendien nog een inteekeningslijst voor dat zelfde doel circuleert. Men schrijft aan de L.Ct.: Onder Wassenaar, Valkenburg, Rijnsbnrg, Katwjjk, langs den Rijnkant en overal waar eenig hooggelegen weiland voorkomt, zag het er kwaad uit met de droogte. De boer moest van den nood een deugd maken, door het vee, dat het gras verbruikte en te kort kwam, in het voor hooi bestemde land te brengen. Maar ook in de laag gelegen streken kon zulk land niet worden ontzien; dezelfde maatregel werd genomen Ofschoon de toes'and niet overal dezelfde was, hebben, eigenlijk gezegd, de 1 Kieren nog nergens eenig vooruitzicht op hooibouw en nu de lang ge- wenschte regen gevallcD is, moeten zij van meet af aan beginnen Dit maakt echter weinig bezwaar, daar de hooibouw nog best kan terecht komen. Liever een late hooibouw, die goed uitvalt dan een vroege, die verdrinkt, zoo als het vorige jaar, dat maar bedorven voeder, bij langdurigen arbeid, opleverde Daarom is het altoos heel wat langer uit te houden met droogte dan met nattigheid. Het land begint nu al mooi op te groenen en als het weer nu maar wat malsch wil worden, hetgeen toch in het geheel niet blijkt te kunnen gelukken, want het doet nog zoo vaak aan herfst denken; loopen de koeien spoedig dik in het gras en dan zullen de tningroenten ook wel aankomen. Had de boer reden tot klagende tuinier niet minderdie te vergeefs ging poten en zaaijen in den muilen grond en op de vrucht baarheid wachtte. Nu is het een lust om te zien hoe de airdapplen en andere gewassen bekomen zijn na den regen. Bet Westland zendt al meer en meer aardappelen af eu over 14 dagen kunnen de oude best vergeten zijn. ZEIDLAND 10 Junij. Alhoewel het vlas reeds veel door do langdurige droogte geleden had, heeft het zich door de laatstelijk gevallen regens bijzonder hersteld, en belooft op de meeste akkers nog een vrp goeden oogst De regenwaterputten, welke hier totaal ledig waren, zijn door de gevallen regens na weder van het noodige drinkwater voor mensch en vee voorzien. Het grasmaaijen is te Bolsward begonnen; bij tien en twintigtallen komen de Dnitschers in het land. De langdurige droogte is oorzaak, dat menig hoog stuk niet genoeg gedekt is, doch op de hoedanigheid van het gras, gegroeid bij Noordewind, is uitstekend. Het vee had tot heden in betrekkelijk kale, doch niet dorre weiden genoeg voedsel. Er wordt veel boter en kaas gemaakt De overvloedige regens waren zeer welkom en dat nu naar warmte verlangd wordt spreekt van zelf. omfloersd oog aan de getakt© rots, die zij nadorden. „Nog weet ik niet, welk lot mjj wacht," begon Valerio zacht. „Nog vrees ik, dat zij vol afschuw- den man van zich stoot, die mede do schuld draagt van haar lot; dat zij zich weer trots af zal wendon van alles, wat den naam der vijanden van haren vader dtaagt! En toch dank ik u, Mauro! Gij hebt met gevaar van uw leven gedaan, wat geen V9netiaan voor zijnen vriend zou gewaagd hebben. Gjj hebt uwen vriend Maügnano misleid en hem het noemeti van Savina's ballingsoord ontlokt, dat niemand buiten hare rechters kende, waarvan zij zelve op straffe des doods, nooit bericht mocht geven. Mijne als een wonder golukte vlucht is uw werk. Als een enkele der lieden, die ons omgeven, ti verried, waart gij verloren en niemand zou kunnen vermoeien wat uw lot zou wezen, dan ik, die u niet kon helpen. Meer nog dan deze dienst, vereert u de bescheidenheid, waarmede gjj allen dank versmaadt..." Bleek en verlegen ontweek Mauro den warmen blik zijns vriends Daarop sprak hij kortaf, bijna ruw: - „Dank mij, wanneer gij bet doel bereikt hebt." En verder voer bet schip. In eene rondom door rotsen omsloten haven werd het anker uitgeworpen. Valerio's blikken volgden den kabel, die duidelijk zichtbaar in het kristallen groen van 't water nederhing. Schoon en vreemd was de wereld, die hem omgaf, als bosscben hingen er wijnstokken rondom van de rotsen. Hier en daar schitterde het zilveren groen van overoude olijfboomen. Dicbt kreupelhout strekte zich uit laags deu oever en vervulde de lucht met bedwelmende geuren. Weelderig groen en ruwe rotsen kristalhelder water aan het paradijs ontbraken alleen de menechen. Er werd een boot uitgezet, met weinige riemslagen was zij aan den oever. Aan een bosch van erica's landde zij. Manro Bembo bad zijnen vriend vergezeld en reikte hem den arm, om hem op den wal te helpen. SCH A GEN, 10 Jury. aangevoerd vee ter markt wa* hedi als volgt: 8 paarden f 50 a 150; veulens a 6 ossen 120 a 170; 5 stieren 140 a 160 20 gelde koeijen magere 90 a 140, 25 vette di'.o 220 a 270; 10 kalf koeijen 120 a 220 I 0 vaarsen 100 a 120 8 graskalveren 45 a 60 40 Docbtore kalveren f7. a 16 rammen a 330 schapen magere 18 a 26 300 idem vette 24 a 34; 100 overhouders 18 a 28 2052 lammeren 6 a 13; 5 bokken en geiten 1.a 7. 30 varkens 16 a 22; idem vette a 40 biggen 8-a 13.50 konijnen —.10 a .75; kippen 0.a 0.eenden a duiven a ganzen a zwanen; f a350 kilo boter 1.13 a 1.26. 100 kilo kaas —40 a —.45; 6000 stuks kipcijeron 3.a 3.25 5000 eendeijeren 3.40 a 3.40. AMSTERDAM, 11 Junij. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescbe Jammen f 2.60 a 3.Friescbe Engelsche f a Pruisische gele f 0. a 0dito witte f dito roode f 5.a 5 25; dito blauwe f a Saksische f 0.— a 0.Hamburgers f 7.a 0.Zoeuwscho pootors f 0.a Groningers f a Bovenm. Roode f n .•k*; Russische f av Stettiners blanke f a roode dito f a Ronde Wolkammers f 0.a f 0. ZAANDAM, 10 Junij. Hodon waren alhior ter markt atngovocrd 57 stapols kleine Kaas. Hoogste prijs dor Hooikaas f 40. HOORN, 10 Junij. Kaas: Ter waag gowogon 306 stapels, wegonde 82794 kilo Hoogste prijs: kleine Hooi f Commissie id. f Middelbare Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 8 tot en tnet 10 Junij 1880. Geene. Derde Klasse. Trekking van Woensdag 9 Junij. No 16819 6000; No. 16776 f i5oo; No. 1356. 10071 t ïooo; No. 5io5, 16370 f -\oo; No 3136, 12691 f 200; No. 5454, 63o6, 8818, n54o, 20878 f 100. Trekking van Donderdag 10 Juni. No. 14910 en 19445 elk f 4oo; No. 1127 f 100 „Ik «a met lichter hart. dewijl mijn vriend hier wacht," zcide Valerio. „Weldra keer ik terug, mis- scbieu om u to danken voor het boogste geluk, dat cenen mensch hier ten deel kan vallon, of met u terug te keeren. Na de liefde is het vaderland de eenige haven van bet door stormen beproefdo hart..." Mauro zweeg en knikte somber. Valerio stapte aan wal en zag terug naar de pur- perroodo zee. Daar viel een brief aan zijne voeton neder en ijlings roeide do boot naar het schip terug. Verbaasd over deze zonderlinge vlucht verbrak Valerio bot zegel en las: „Valerio Vonier! Gij stooktet oproer aan men schonk u vergiffenis wagens de diensten, die gij aan het vaderland bewezen hebt en wegens uwe jeugd Gij wildet verraderlijk vluchtten de doorluebtigo Republiek gaf u de middelen. Zij moordt niet zonder noodzaak. Hare snelste galei bracht u over zee. Buig u voor de wijsheid dergenen, die gij nooit begrepen bebt en denkt er steeds aan, zoolang gij leeft: Men keert niet terug uaar een vaderland dat men ont vluchtte De kleine boot was weder bij de galei gekomen. Het anker werd opgetrokken. Valerio Venier stond stil en zag met duisteren blik bet schip na, dat zich tegen den wind laveerende, licht en sierlijk naar den nitgang van de haren wendde. Op den achtersleven van het schip stond met roode letters: C. D. X. Raad der Tien....* Slot volgt

Schager Courant | 1880 | | pagina 3