WERY KERMIS. CONCERT der Harmoniekapel Prijsbillarten ENGELSQHE SLIJPSTEENEN Marktberichten. Mathilde of een Vrouwenhart, Marie Jeanne. Hedwig of de bandieten bruid, I)e Rijzweep of 20 jaar later te SCHAGÜN om contanten, op WOENSDAG 23 JUNI 1880, Schagen C. v. HAM. Grizcl Cochranc. Ad verten tien. komedie gezelschap DAGVOORSTELLINQEN De struikroover van Calabric of <!e onveilige wildernis. Dr. TIMMERS J. Klein de Groot. c. BROERSMA. C. BROERSMA. Verschijden knechts namen zich voor, een "grap te hebben, met het doel, de meisjes vrees aan aan te jagen. Ze behingen zich das geheel met witte doeken, plaatsen schapenhoorns op hun hoofden en liepen brommend op de meisjes toe. Wat ze meenden een sgrap" te wezen, had als dikwijls, een ijsselijk gevolg. De nachtelijk spookhistorie heeft op een der meisjes zulk een indruk gemaakt, dat zij krankzinnig is geworden. Moge het medegedeelde, dat zich aansluit aan ontelbare vroegere leiten van dergelijken aard, een leerzame les wezen en ieder eens voor altoos doen besluiten, om nimmer noodeloos, hoe en waar ook, anderen schrik aan te jagen. De Schager kermis zal, dit jaar veel meer verscheidenheid aanbieden, dan zij in de laatste jaten, deed. Behalve de spellen, waarvan wij, in ons vorig nummer gewag maaktenzagen wij in de laatste dagen nog verrijzen een groot aantal andere spellen, waaronder wij, met genoegen opmerkten, een Panorama van de heeren gebrs. Dobbelare, dat naar wij vernemen, een bezoek dubbel waardigjis. Onder de kramen vielen ons bijzonder in het oog, die van Gebrs. Bonnet, bijouterien en galanteriën,de bazar jvan G. van Velzen en de kraam van A. J. vau der Leeuwconfiseur te 's Gravenhage. Als het weer zoo prachtig blijft als op u t oogenbhk, zal men zich te Schagen wel amu- sceren; in bijna alle logementen en kofïijhuizen is concert, café chantant of worden tooneelma- tige voordragten gehouden. SCHAGEN, 17 Junij. aangevoerd vee ter markt was beden als volgt: 6 paarden f 50 a 250; veulens a ossen 0.a 00 stieren 0 a 0 30 gelde koeiien magere 120 a 170, 20 vette dito 210 a 280; 40 kalfkueijen 180 a 260 vaarsen 0.aO 14 graskalveren 40 a 65 25 nuchtere kalveren f4. a 15, rammen a 0.schapen magere a 3.00 idem vette 22 a 32; 360 overhouders 16 a 28, 1480 lammeren 6 a 13; bokken en geiten0.aO 30 varkens 16 a 23; idem vette a 42, biggen 8a 12.30 konijnen .10 a .75 20, kippen 0.50 a 0.80; eenden aduiven a ganzen a zwanen; f a300 kilo boter 1.20 a 1.50 0.80 kilo kaas 35 a 50; 6000 stuks kipeijeren 3.a 3.50 550 eondeijerea [335 a 0.—. HOORN, 17 Junij. Kaas: Ter waag gowogon 360 stapels, wegende 96447 kilo Hoogste prijskleine Hooi f Commissie id. f Middelbare ZAANDAM, 17 Junij. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 46 stapels kleine Kaas. Hoogste prijs der Hooikaas f 39. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van i5 tot. en met 17 Junij 1880 Geboren Johannes Jacobus, zoon van Lourens Knijn en van Catharina Strooper. Ondertrouwd: Geene. GetrouwdGeene. OverledenGeene. Burgerl. Stand der gem. Haringcarspel Ingeschreven van I l5 Junij 1880. Geboren: 2 Junij Jantje, dochter van K. Kor Historisch fragment uit het Engelsch- L Toen de dwingelandij en de dweepzucht van den laatsten Jacobus zijne onderdanen aanzette, om de wapenen tegen hem op te vatten, was een van de geduchto vijanden zijner gevaarlijke geweldenarijen sir John Cochrane, oen voorzaat van den toeumaligen Oraal vi n Dundonald, en een der hoofdpersonen in den opstand van Argijle: Reeds eeuwen lang scheen er een vernielend noodlot boven bet huis van Campbell gehangen te hebben, dat allen, dio hunne belangen aan de zaak van de hoofden er van verbonden, in een gemeenschappelijk verderf wikkelde. Hetzelfde noodlot waarde om sir John Cochrane in het rond. Hii werd omringd door de Koninklijke troepen. Lang, hevig en wanhopig was zijn wederstand, maar ten laatste overweldigd door het aantal, werd hij gevangen genomen, verboord en veroordeeld, om op een ^schavot het leven te verliezen. Hij had nogslechts weinige dagen te leven en zijn cipier wachtte alleen op de aankomst van zijn doodvonnis, om bem ter strafplaats te leiden. Zijne betrekkingen hadden hem in de gevangeunis bezocht en van hem bet laatste lange, hartverscheurende abcbeid genomen, maar er was eene. die niet met de overigen kwam, om zijnen zegen te ontvangt n ceDe, waai op zijne oogt n en zijn huis zich veriioovaardigden die ecno was Grizel de dochter zijner liefde* De schemering spreidde eene diepe somberheid over de traliën zijner gevangennis uithij treurde om een laatsten blik van zijn gcliefdkoosd kind, en zijn hoofd was tegen den konden, voebligen muur vau zijn Kerker gedrukt, om de koortsachtige kloppingen welke er als vunrpeilfn doorheen schoten, te verkoelen, toen de denr van zijn vertrek langzaam op hare strcevcn hengsels draaide, en zijn bewaarder binnen trad, gevolgd door een schoone jonge dame. Zij was van eene ranke en gebiedeudo gestalte hare oogen w aren donker, helder en onbevccbtigd maar die helderheid zelve getuigde van eene smart; ver en Celina Timmer; 7 dito. Arie zoon van Jan Agenant en Geertje Keizer; 11 dito. Johannes zoon van Hendricus Bakker en Trijntje Hoogeboom. Ondertrouwd en Gehuwd: geene Overleden 3i Mei. Maartje Hink, 3 maanden; 5 Junij. Jacoba Schouten, 72 jaren, weduwe van van der Heide, eerder van Tijs Te«kevroeger van Wm. Honsheek; 5 dito. Marijtje Praat, 83 jaren, weduwe van Gerrit Roliej;|i6 dito. Niesje Koordes 18 jaren; 11 dito. Cs. Jansen 7 m. "Voorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon, R. WIT, geliefde echtgenoot van L ANDRINGA. Terdiek, gem. N. Niedorp 13 Junij 1880. De directeur maakt het geëerde publiek van SCHAGEN en OMSTREKEN bekend dat hij dit jaar expresselijk een heeft geengageerd, hetwelk de nieuwste TREUR- DRAMA'S, VAUDELVILLES en BLIJSPELEN zal ten looneele voeren. Tevens zal door een gezelschap ACROBATEN, gedresseerde HONDEN, APEN en PONNY'S, gegeven worden. Alle avonden gedurende de kermis, ten 8 ure, KOMEDIE voorstelling. Repertoire der te geven stukkeu Tooneelspel in 4 bedrijven. de vrouw uit de volksklasse, groot beroemd drama in 5 bedrjjven of 6 tafereelen, welke te Amsterdam verscheidene avonden met veel succes is opgevoerd. drama in 3 bedrijven of 6 tafereelen met chatn- gement de Vue. beioemd tooneelspel in 3 tijdvakken of 9 tafe reden. Tooneelspel in 3 bedrijven enz. enz. Standplaats op de Markt tegenover ,de Koode Leeuw." DE DIRECTIE. Ie diep om weggeweend te worden, en hare gitzwarte lokkeu waren gescheiden op een open voorhoofd, helder en zuiver als gepolijst albast. Do ongelukkige gevangene hief zijn hoofd op, toen zij binnentraden. „Mijn kind, mijne, mijne Griezel," riep hij uit, en zij viel aan zijne borst. „Mijn vader, mijn dierbare vader," snikte de ramp zalige jonkvrouw, en zij wischte snel den traan af, die deze woorden vergezelde. „Uw samenzijn moet kort wezen, zeer kort," zeide de cipier, terwijl hij zich omkeerde, en hen voor woinig minuten bij een liet. „God belpe en trooste u, mijne dochter, sprak sir John, terwijl hij haar aan zijne borst gekneld hield en een kus op haar voorhoofd drukte; „ik had ge vreesd, dat ik zou sterven, zonder mijn zegen uit te storten op het hoofd van mijn dierbaar kind, en dit grietdo mij meer dan den dood maar gij zijt gekomen, mijne lieve gij zijt gekomen! en de laatste zegen voor uw rampzaligen vader „Neen, houd op, houd op," liep zij uit, „niet uw laatsten zegen niet uw laatste Mijn vader zal niet sterven!" „Wees bedaaid, wees bedaard, mijn kind, hernam hij. „Wilde de Hemel, dat ik n troosten kon, mijne boven alles dierbard Maar er is geene hoop, binnen drie dagen zijt gij en al mijne telgen Vaderloos wilde hij gezegd hebben, maar het woord bestierf hem op de tong. „Drie dagen," herhaalde zij, het hoofd van zijne borstverheffende, maar met drift zijne hand drukkende; .drie dagen dan is er hoop mijn vader zal leven Is niet mijn grootvader de vriend van vader Peter, den biechtvader en meester des Konings Van bem zal hij bet leven zijns zoons afbidden, en mijn vader zal niet sterven „Neen, neen, mijne Griezel," hernam hij„misleid u zelve niet, er is peen hoop reeds is mijn vonnis gezegeld, reeds heeft de Koning het bevel tot mijne terechtstelling gezegeld, en de doodsbede is thans op weg." „Nogthans zal mijn vader niet sterven, neen, hij zal niet sterven,* herhaalde zij in vervoering, en hare Landen vouwende. De ondergeteekende JAN KLEIN jWK^DE GROOT, landman aan het Zand in de Zijpe, gevoelt zich verpligt zijnen openlijken dank. te betuigen aan te Schaqen, voor de zorg en moeite die hij heeft betoond aan zijnen zwager ARIE SCHAGER tijdens diens ongesteldheid, ook betuigt hij dien heer zijne erkentelijkheid voor de meer dan civiele behandeling. 't Zasd, 17 Junij 1880. De ondergeteekende maakt bekenddat er bij hem geen gelegenheid tot DANSEN bestaat. Als RESTAURATEUR houdt hij zich bij zonder aanbevolen. Schagen, 19 Junij 1880. op MAANDAG 21 JUNI 1880, in den tuin van den heer ENTREE 25 Cents de persoon. Aanvang des morgens 11 uur. De Kunstlievende Ledqn met eene Dame hebben vrijen toegang op vertoon van hun diploma. des voormiddags 10 ure. Heeren liefhebbers worden verzocht deze partij met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Gedurende de Kermis een flink MUZIEK VOOR DEN DANS. Koffijhuishouder nabij het spoor* in afmetingeu tan 0 66 tot 1.70 M. middel lijn, van 6 tot 15 cM. dikte, zijn steeds voorhanden en te bevragen aan de Timmerwerf van Ce Wed. G. GRAS Za., te Zaandam. Voor de qualiteit woidt gegurandeerd. „Do Hemel begunstigt het voornemen ecuer dochter, „riep zij uit, eti zich tot haron vader keereude, zeide zij bedaard „Wij scheiden nu, maar wij zullen elkander we derzien." „Wat zon mijn kind willen vraagde hij met drilt, en haar met angst aanstarende. „Vraag thans niet. hernam zij, maar bid voor mij, en zenen mij, maar niet met uwen laatsten zegen." Hij drukte haar weder aan zjjn hart, en weende aan haren hals weinige oogenblikken, daarna trad do cipier binnen, en zij werden nit elkanders armen ge rukt. H Op den avond van den tweeden dag na de samen komst, waarvan wij gesproken hebben, stapte er eon reiziger over de ophaalbrug Baerwickhij kwam van het Noorden, en voortgaande langs Marijgute, zette hij zich, om te rusten, neder op eone bank voor do deur van eene herberg aan do zuidzijde van de straat, en genoegzaam tegenover de plaats, waar toen de zoogenaamde hoofdwacht zich bevond. Hij ging niet in de herberg, want zj was te groot voor zijnen schijnbaren stand, als zijnde dezelfde, welke Olivier Cromwell, weinice jaren te voren, tot zijn hoofdkwartier gemaakt bad, en waar, in een nog wat vroegeren tijd. Jacobus VI, van Schotland zijn verblijf gehouden had toen hij zich op wog bovond,om de soevereiniteit over Engeland te{aanvaarden. Do reiziger droeg een grof wambuisdat met een lederen riem om zijn midden vastgemaakt was, en daarover heen een korten mantel ook van eenvoudige stof gemaakt. Hij was klaarblijklijk een jonge man, maar zjjn castoren hoed, was zoo laag neder getrokkendat hij zijne gelaatstrekken bijna gohcel en al verborg. In de eene hand droeg hij een kleine bondel en in de andere een pelgrimsstaf. Om een glas wijn ge roepen hebbende, nam hij een korst brood uit zijn bundel, en na nog eenige minuten gerust te hebben, stond hij op om te vertiekken. H ordt vervolgd.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2