EEN GELIKKIG SCHOT. Ingezonden. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 22 tot en met 24 Junij 1880 GeborenNan Arie, zoon van Hendrik de Boer en Grietje Noë; Henriette, dochter van Cornelia Eljon. productief maakt. Met de meeste vrijgevigheid stelt de Vereeniging den toegang tot een en ander open. Behalve dat rij aan hare leden en aan de inschrijvers voor het reservefonds der proefneming doorloopende 'toegangskaarten met onbeperkte introductie heeft toegezonden, zijn nog bij de Bestuursleden der Vereeniging, de heeren J. L. T. Groneman, te Wieringervvaard, Baron van Dedem, te Hoorn N. Loder, te Winkel, S. A, Jongb, te Oudorp, D. Breebaart, te Winkel, J. Man, te Beemster, F. Groot Jbz., te Midwoud. J. Kieftenbufg, te wognum, en G. Wonder, te Berkbout. alsmede hij den secretaris en pen ningmeester J. Zijp Kzn., te Ahbekerk, en de heeren Jb. Clay, Jh. Veerman, It Koster en K. Swang, inet de heeren Wonder en Kietienburg, leden d er commissie van toezicht, persoonlijke en kostelooze toegangskaarten te verkrijgen. Deze kaarten moeten aan het «Tuchthuis» worden vertoond en worden daar ingenomen. Met den wensch dat velen zich opgewekt mogen gevoelen, om. gelijk reeds de Heer Jenkins, secretaris der Koninklijke Engelsche Landbouw- maatschappij, zulks deed, deze merkwaardige inrichting te bezoeken, wensch ik dit korte bericht te sluiten. Het schoolverbond "Barsingerhorndoor geldelijke bijdragen der ingezetenen dier ge meentein staat gesteld, bereidt de schooljeugd weder een ware feestdag. Met die kinderen, welke zich dit jaar een weinig of in 't geheel aan geen verzuim hebben schuldig gemaakt, zal men op l Juli as. een plei zier reisje naar IJmuiden maken. Zondagavond den. 20 dezer, viel bit' den wagenmaker H. B in den Groetpolder, nabij Kn/horn, eene brandende petroleumlamp naar beneden. Eenige kleeding stukken en ander lin nengoed stonden in een oogwenk in lichte laaije vlam, door spoedige hulp der buren en flinke handelwijze wist men den brand spoedig te bedwingen, zoodat het ongeval alleen in de linnenkast wat schade veroorzaakte. Een duren oorveeg moet de burgemeester van Brive betalen, die dezer dagen terecht stond omdat hij, in drift, een lid van den gemeenteraad een slag in het aangezicht gegeven had, Hij is tot een boete van 100 fr. en de kosten veroor deeld. De grootste diepte der zeevolgens de tot nu toe gedane peilingen, is onlangs door kapite in Bclknap van het Amerikaansche schip «Tusca- rora* gevonden in het noorden van den stillen Oceaan, op 44® 55 N. B. en i5a W, L. waar het peillood eerst 8513 meier onder de opper vlakte grond raakten. Een liefhebber van oudheden te Parijs> die het denkbeeld niet kon verdragen, dat hij in zijn collectie niets anders had dan wat andere ook verzamelen, is op de gedachte gekomen een geheel nienw soort van verzameling aan te leggen en wel van vuur, afkomstig van beroemde branden. Bij de branden van de commune en van de oude opera is hij stukken brandend hout gaan oprapen, en met dat vuur heeft hij kleine lampen aangestoken, die hij even zorgvuldig onderhoudt als weleer de Vestaalsche maagden deden. Met blijden trots wees hij den bezoekers, die in zijn heiligdom werden toegelaten, de ver schillende vlammen aan. Dit is de brand van het Stadhuis; die daar van de Opera,* enz. Soms geeft hij enkele uitverkorenen verlof, aan 1 Het liep tegen den avond van een vriendelijken herfstdag van het jaar 1689. Do zonnestralen over stroomden de kruinen der hoornen in het park van Ytrsailles nog met haar gouden glans, terwijl in de door dichte, sierlijk gesnoeido heggen omsloten paden reeds een hlaauwachtig half duister hcerschte. Niets bewoog zich in bet greote park, in de breede lanen, waarin op dat uur van den dag anders altijd nog verscheiden groepen deftige heeren en dames van het hof genoeglijk keuvelend rondwandelden. Heden waren allen tot bijwoning ecner groote jachtpartij in het bosch van Vincennea afgereisd; de Koning alleen had zonder dat men wist om welke reden, in de laatste oogenblikken vóór het vertrek van deelnemen aan de partij afgezien, Zijn majesteit was plotseling slecht gemutst gew orden, en fcet hof bad zich afgevraagd of de eenmaal zro levenlustige meester reeds oud en en verdrietig werd. Langzaam daalde de zon aan den hemeltrans Daar verstoorde het geluid van tw ee stemmen de algemeene stilte en uit de Allee du Prmtimps kwamen twee mannenvoor den dag en sleegen de groote hoofdlaan in, een was een knap jonkman van ongeveer 25 jaar, dien de smaakvolle, bijna rijke uniform van een lijfjager des koniugs zeer goed stond, ie andere, die een eenvoudig burgerpak aan had, was mogelijk wel een jaar of wat ouder; het gelaat had ten minste reeds scherper geteekende trekken die bewezen, dat den man reeds menige storm over het hoofd was heenge gaan. En ik verzeker u, dat als gij niet spoedig en be hoorlijk de baan ruimt die gekheid u duur zal te een der branden hun sigaar aan te steken, maar (ian moeten zij die op de plaats zelve oprooken. Hij zou hen voor geen schatten dat vuur laten meenemen, waarmee zij een ander vuur zonden kunnen ontsteken, zoodat het zijne met meer het eenige zou wezen. Het eenige wat zijn vreugd verbittert ov er de branden die hij heelt, is de spijt over de bran den die hij niet heeft, en hij kan het den lijd- genooten van den brand van Ninive en Troje en Carthago 'enz maar niet vergeven dat zij niet op de gedachten gekomen zijn, om een vlam van die beroemde branden voor de nako melingschap te bewaren. Maar wat hem eenigszins troost, is de gedachte dat niemand zulk een verzameling heeft als hij en waarschijnlijk zal wel met spoedig iemand hem het genot ontrooven van de eenige te zijn die «beroemde branden* verzamelt. Het grasmaaien in de omstreken van Kampen begint langzamerhand drukker te worden. Enkele landbouwers hebben reeds eenig hooi binnen. Over het algemeen valt de opbrengst niet mee. Te Dokkum heeft Zondag jl- het onwedcr van 12 uur tot des avonds 6 uren geduurd. Tegen 2 uren hoorde men een hevigen slag. De bliksem was ingeslagen in een huis bijeen arbeider, ging door den schoorsteen, verbrijzelde alles wat daarop stond, deed een menigte roet over het middageten storten en scheurde een haardkleedje. De straal nam verder zijn loop door het privaat, waardoor hij verdween. Gelukksg is niemand der bewoners getroffen. De Arabieren hebben hun paardenkennis in verschillende gezegden samengevat. Ziehier enkele daatvan: »Lnat hel veulen eten zoodra het een jaar oud is, dan zal liet niet struikelen; berijd het wanneer het 2 jaar oud is totdat het getemd is; voed het stevig lusschen zijn 3de en 4de levensjaar; berijd het op nieuwbevalt het dier u dan niet, verkoop het zonder aarzelen. «Geef de voorkeur aan een bergpaard aan een inoeraspaard voegt een pakzadel. «Een goed ruiter moet weten, hoeveel haver zijn paard toekomt, evengoed als hij de grootte van de lading van zijn geweer dient te kennen. «Wanneer ge een paard koopt, leer het dan zorgvuldig kennen, geef het slechts langzaam zooveel haver, als het voor zijn eetlust behoeft. Wilt ge een vet paard tegen de vermoeienissen van den krijg harden, laat bet dan door oefening vermageren maar nooit door onthou ding van voedsel. «Laat uw paard slechts eenmaal daags drin ken en wel lusschen 1 en 2 uur 's namiddags en geef het slechts 's avonds haver; Hat is een goede gewoonte in den krijg, maar daaren boven is 't het middel om het vleesch van uw paard stevig en hard te doen worden. «Laat uw paard nooit naast andere paarden staan die haver eten, zonder het ook aan hel uwe te geven. «Een ruiter moet nooit zijn paard laten galop. peeren wanneer hij naar de hoogte of naar beneden rijdt, tenzij hij daartoe genoodzaakt worde; integendeel, hij moet den tred verminderen. «Wanneer u onderweg een sterke wind in het gezicht waait, tracht dan uw paard daartegen te beschutten; het zal hem een ziekte hesparen. «In het warme jaargetijde moet gij uw paard later dun gewoonlijk laten drinken en vroeger laten eten. In het koude jaargetijde het omge keerde. «Eeu paard teert op zijn voedsel van den staan komou meneer Victor!" riep de oudste driftig uit, terwijl zijn staalgrijze oogen onheilspellend flik kerden. „Gekheid antwoordde de liifjager, terwijl hg den toornigen man lialfverbaasd, half kortswijlend aankoek .Je moet wat beter op je woorden passen, meneer Tibaut. Gekheid P Hoe kom je er aan P* .En wat is het dan anders hernam Tibaut. „Je zult toch niet in vollen ernst denken, dat de opper- tuinier u zijne dochter geven zal. Je brengt het meisje dat mij al lang geleden door deu vader tot bruid is toegedacht, slechts het hoofd op hol jij, armo stak- kert.® Deze laatste woorden werden met buitengewone opgewondenheid uiigestooten en misten hun uitwerking dan ook niet. De lijfjager bleef staan, staarde zijn tegenstander scherp aan en zei daarop met een door dringende stem „Welnu, meneer Tibaut, weet dan wel, dat gij, zoo lang ik leef, Annette niet zult bezitten. Ik heb dit meisje hartelijk lief en met den ouden man zal het ook wel in orde komen. Het is waar, dat ik een zoon ben van arme, maar ook van brave ouders en wat ik nog niet ben, kan ik nog wotden als ik Annette tot vrouw krijg." Hij lachte eens, terwijl Tibaut in elkander kromp „lk raad u aan, van baar af te zien," bracht de tot in het hart gewonde man daarop uit. „Die zaak kon u wel eens slecht bekomen. In geen geval doe ik van mij goed recht afstand." „En evenmin ik van mijn geliefde I" „Jij onbeschaamde kinkel, zul je ook nog Op het zelfde oogenblik vernam men het geluid van voetstappen.. Tibaut sloeg een blik naar het aDdere einde van de laan en ODmiddelijk daarop riep hij met half gesmoorden stem uit ,De Koning vorigen dag en loopt niet naar hetgeen hij op den dag van zijn rit ontvangt. De ergste vijanden van hel paard zijn: rust en vetheid. Het voortreffelijkste paard is de voshet snelste, het roodbruine; het krachtigste, het zwartste, het goedigste dat met een wit voor hoofd De leeuw en het paard twistten eens wie van beide het sterkste gezicht had. De leeuw zag op een donkeren nacht een wit haartje in de melk; het paard echter een zwart haar in de teer; de getuigen reikten den laatsten de eerepal m. «De verstandigste menscli kan zich vergissen het scherpste zwaard kan ons in den steek laten en ook het edelste paard kan struikelen.* Doorden Minister van Oorlog is thans bepaald, dat aan alle sergeanten en fouriers der cavaleriedie na hun 18de levensjaar onafgebroken zes of meer jaren als onderofficier hebben gediendde toestemming om te trouwen kan worden verleend Een blinde man, G v. d. II. te Brielle, heeft voor het terechtshof terechtgestaan wegens een diefstal met braak, door hem gepleegd in Januari 1878 toen hij nog niet blind was1 Het bedrag was eenige rijkdaalders, en de man bekende door armoede daartoe gedreven te zijn De eisch was een jaar gevangenisstraf. De advo caat Mr. Bal trachtte het medelijden op te wekken voor zijn chëtgisteren is de uitspraak gedaannamelijk 6 maanden gevangennisstraf Z. M. heeft pensioen verleend aan J. Bouman, brievengaarder te Winkel ten bedrage van f 177 en aan J. Zander, postbode te Schagen. (thans overleden) ten bedrage van f 164 's jaars. Wij willen nu nog een enkel woord aan onze kermis weidenhet weder is prachtig maar het kermisminnend publiek was over het algemeen niet zoo druk als andere jaren. De loge van den heen Basch is eiken avond goed bezeten het is dan ook wel de moeite waard er eens een kijkje in te nemen. De schouwburg van den heer Nicuwenhuis en het grand theater van den heer IPerywaaraan tevens aan laatstgenoemde een komediegezelschap verbonden is, laten wal costumes en decoratief betreft niets te wenschen overhet is dan ook te betreuren dat die beide gezelschappen tol heden zoo slecht zijn bezocht. Het is echter voor de heeren Hieuwenhius en Wery te hopen, dit zij\ heden en morgenavond met een druk bezoek mogen worden vereerd. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: geene. Overleden: Dieuwertje Berkhout, oud 67 jaren 9 maanden. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken Mijnheer de Redacteur! Wij bezochten j.l Donderdag, het café In het volgendo oogonblik waren do beide jongo lieden uit de groote laan verdwenen. Langzaum kwam de koning aanwandelen, hij had de woorden wisseling der twee minnaars zoo min 1 gehoord, als hij de beide gestallen bespeurd had. Do hovelingen hadden goed gezien, toen ze beweerden, dat de vorst niet goed in zijn humeur was, want het voorhoofd was gerimpeld en over het geheele wezen lag een waas van eigenaardige droefgeestigheid Nu en dan vertrok zich de mond, die anders zoo gaarne een genadig lachje vertoonde en dan gleed ew pijnlijke, bittere trek over het gelaat. De gedachten, die den koning zoo buitengewoon bezighielden en hem in znlk een kwaden luim gebracht hadden, waren van een geheel bijzonderen aard Bceds jaren lang waren er van tijd tot tijd kleino vlugschriften verschenen, die nu eens in kleine gedichten vol stekeligheden, dan weer in scherp en bijtend proza, steeds oorspoukelijk en vol geest geschreven, onveranderlijk ten doel hadden den persoon des konings belachlijk te makeD. Geheel Parijs en het hof van Versailles in stilte ook, lachte dan om die hatelijkheden, en alhoewel de politie steeds dadelijk bij de hand was om op al de schendblaadjes beslag te leggen en ze te vernietigen, kon het effect, dat de onbekende schrijver had willen bereiken en dat hij ook werkelijk had, niet worden weggenomen. De koning werd door die hekeldichten en schotschriften echter telkens diep gegriefd, wanneer zijn trots, zijn praalzucht, of zelfs zijne pogingen om er nog jeugdig uit te zien, tot onderwerp van dat geschrijf genomen waren. Vergeefs waren tot nog toe alle bemoeiingen van de geheele politiemacht geweest. Den schrijver dezer vlugschriften want ongetwijfeld vloeiden dezo allen nit een en de zelfde pen had men niet kunnen uitvinden. En zoo was beden op nieuw ongehinderd te Parijs zulk een vliegend blaadje dat dit maal van de bijtends te satire overvloeide, verschenen Gedienstige

Schager Courant | 1880 | | pagina 2