Gemengde berichten. EEN GIEÊKÏÏÏG^CHÖT" Burgerl. Slatd der gem. Barsingerhorn ca roet hunne menscbelijke roeping tot krachtig verzet tegen dezen tijdgeest. Verhoogen wij niet alleen onze liefde maar ook onzen eerbied Toor het ware; zaaien wij voor zoo veel wij kunnen in onze onmiddelijke omgeving de kiemen van geloof aan plicht en blijven wij onze daden en denkbeelden toetsen, nier aan het grillig en bekrompen oordeel van de wijzen dezer dagen, maar aan de eeuwige uitspraken van het geweten die niet straffeloos overtreden worden. Want de geschiedenis der menschbcid is niet het werk van Staatslieden en regeeringen, maar dat van de stille kracht, die er uitgaat van den enkelen mensch. Wie bekend is met de geschiedenis der tolken zal niet aan bestuurders noch aan par lementen den grootsten invloed toekennen op het lot,der nienschbeid. De verwarring moge schijnbaar groot zijn, als wij onze oogen op de rnenschelijke maatschappij op hare nooden en behoeften, op bare inrichting en hare middelen tot ontwikkeling richtenWat wij goeds en schoons zien bestaat als het ware niettegenstaande de keurslijnen van politieke inrichtingen. Van de meeste geschiedkundige personen moet ge vraagd worden, wie deed het minste kwaad, ook bij de beste bedoelingen Maar het treffende feit dat niettegenstaande al het gewiemel van bekrompen eigenbelang, van Staatszucht en heerschzuchteene geschiedenis der inenschheid valt op te merken, is met verlof des heeren Bradlangh eene aanmoedigende verzekeringdat de wereld niet is zonder God. Blijkens achterstaande advertentie, zal, ter gelegenheid der Ileldersche kei mis, op Zondag 11 Julij een extra trein rijden van Alkmaar naar Helder. Was het reisje naar IJmuiden over Zaandam voor de hoogste klasse der schoolkinderen van EarsingerhornKolhorn en Haringhuizen, op i Julij j.1 een aangename dag, Zondag 4 Julij was voor de lagere klasse een ware feestdag. Voor die kinderen was het feest te Barsingerhorn. Een muziekkorps was voor die gelegenheid geangageerd hetwelk echter, (door welke om standigheden is onbekend) niet tegenwoordig was. Eenige leden der harmomekapel te Schagen, waren welwillend genoeg de kleine feestvierenden deze teleurstelling ruimschoots te vergoeden. Een draaimolen verhoogde de pret der kleinen niet weinig, terwijl er een tent goed voorzien was met kinderlekkernijen en ververschingen. Eenparig zijn de kleinen van gevoelen, dat een feest als dit, veel prettiger is dan de kermis; omdat men op kermis, niets uit de kramen kan verkrijgen, zonder centen en ook alsdan niet kan draaijen zonder geld, thans was men allen even rijk even veel lekkers, even veel draaijen, gelijke pret. Zondag 11 dezer, zal in de doopsgezinde kerk te Barsingerhorn geene godsdienstoefening worden gehouden. Zondag 18 dezer zal die dienst worden geleid door hun eigen predikant, den heer J. W. van der Linden. Bedankt voor het beioep tiaar Kolhorn. door de heer Ds. Glaassen, predikant te Egmond aan den Hoef. Nadat ds. S. van Loon eerst per brief voor het beroep naar Wieringerwaard bad IV De volgende tien minuten zat de oude graaf de Rabrasse in het boudoir zijner dochter dan ook in een gcmakkelijken leuningstoel, met een uitlokkend ontbijt op een tafeltje vóór zich. Tegenover hem bad zijn scbcone deebter plaats genomen, die den ouden heer thans met vragende blikken en een bezwaard hart zat aan te kijken .Dus wil je in "t geheel niets van hem weten," begon de graaf thans. „Dat is tcch onbegrijpelijk eigenzinnig. Zijn rader stond in zeer hcog aanzien, hij is daarbij de eifgenaam van een hoogadelijken naam." „Dat zijn alfemsal voorrechten, die ik wel cp prijs weet te stellen en die ik in geenen deele voort ij zie. Dcch mijn hart roept mij onweerstaanbaar „neen" en nogmaals ,i een" toe, en ik gevcel, dat als ik aaD hem verbonden worden moet, ik diep ongelukkig zal worden." „Cch kom, wat is dat! Dat zijn meisjesgrillen!" riep de oude graa driftig uit. „j.\'een, vader, dat is het gevolg van velerlei be schouwingen en overpeinzingen," heinam het meisje met zoo stellige ov«rtuiging in den toon harer stom, dat haar vader verbaasd opkeek. „Hij is een zedeloos mensch, een karakter zonder de minste degelijkheid, een twistzoeker, die steeds in allerlei zonderlinge mceil^kheden gewikkeld is. Ock van daag kunt u bedankt, bee hij nader per telegram bcrigt het beroep ai te nemen. Het pa d »de Graaf Adolf», dat op de harddraverij te Appingadam den prijs heeft behaald, is irt, zooals gemeld was, het eigendom van den Hee Bitsema. maar behoort aan den Heer G. Sevihuvsen, te \k armenhuizen Na geboden examen aan de Kweekschool voor de Zeesart te Amsterdam is toegelaten de jongeling V Roggeveen, te St. Maarten teiwijl dien broeder A. Roggeveen, na een driejarige c sus aan bovengenoemde school te hebben doorlopen, met goed gevolg zijn eind examen heef afjjelegd. Een geestelijke te Sheffield, Brown genaamd heft een nieuw drijfmiddel bedacht Hij dompelteen gedeelte van een kleedingstuk, liefst de voring van een jas of japon, in een scheikundigi oplossing, die de eigenschap heeft de stof, zoora zij in het water komt, tot een blaas te don opzwellen, waardoor het lichaam gemakkelijkboven water blijft. Uit genoten proeven moet gebleken zijn, dat de uitvindi^ zeer goed in practijk kan worden gebracht, er dat iemand, die geen zwemmen geleerd heet er zich zoolang hij verkiest mee boven wate kan houden. Voortaan heeft dus iemand, die bang is voor verdruken, niets anders te doen, dan zijn kleermaker last te geven zijn jas met de stof van Brown te voeren, die, hetzij tot ieders geruststellirg gezegd, zoolang zij niet in het water kom', volstrekt geen neiging toont om op te zwelen. Daarentegen wordt niet gemeld of een flinle rejenbui ook dat effect kan hebben. Dit zou de minder aangenaame zijde van de uitvinding djn. Te B-usstl is een werkstaking onder de muzikanter uitgebroken, waardoor reeds eenige aangekondigde concerten niet konden plaats hebben, en al de nationale muziekfeesten, het groote fee* er onder begrepen, ernstig bedreigd worden, al; men niet spoedig tot een schikking komt. Ook de koetsiers staken hun werk, omdat men hen r> hun eischen wilde beperken. Zij verklaren tiet te kunnen leven zonder het publiek af te ze»t;n. Gisteren is in de kleine kerk der Ned- Herv. gem. te Gouda ingebroken. Wat voorhanden was, is door de dieven medegenomen, tot zelfs de bijbel en het gezangboek van den predikant. In het gebouw werd gelukkig geen geld bewaard. Een zilveren echtpaar te Edam heeft Vrijdag 11. aar de schooljeugd een genocgelijken dag bezorgd. Ten 2 ure verzamelden zich de kinderen Ier lagere scholen, ten getale van ongeveer 43o, voor het schoolgebouw, en trokken daarna ma hunne onderwijzers en voorafgegaan door een nuziekkorps, in optocht door de stad. Voor het auis van het zilveren echtpaar, werd even halt jehouden en een lied gezongen. Op het feestterrein was een poppenkast ojigsleld, en werdei verschillende spelen uitgevoerd, zooals maitklimmen, koekhappen enz. enz. terwijl de linderen ruimschoots werden onthaald. Na uiftlee ing der prijzen en het houden eener tombola gingen zij circa 8 ure hoogst voldaan naar huis. Oleomarjarine of «ossenboter», zooals men die in Amerika zeer eigenaardig noemt, is op last van da Aaaerikaansche Begeeiing door eene commissie uit schei en natuurkundigen zorgvuldig onderzocht en als een doelmatig voedingsmiddel verklaard. l)e commissie begaf zich naar eene uitgebreide fabriek te New York, gelegen aan het eicde van straat 49> waar dagelijks a5ooo kilo woder ern hewjs van zijn twistzieken aard verkrijgen- Geheel Versniles houdt er »ieh op dit oogenblik mee bezig Eet jongen Poolschen graaf, die eerst sinds kort aan het hof is, beleedigde hij op zulk eene krenkende wijze, dat een tweegevecht niet te vermijden was. "Werkelijk had dit een dag of wat geleden plaats «n daarbij ontving Barière een houw over het voorl »ofd, zoodat zijn gelaat thans dooreen lange strook hechtpleister ontsierd is 4 Bij de laatste woorden hief de oude heer vragend het hoofd op. „Over het veorhoofd, zeg je?" „Van den timer slaap tot over het midden van het voorhoofd.' „Precies en ep den linker wang heeft hij dan ook nog een souvenir van vroeger dagteekening een lang rood litteeken namelijk.' „Ja juist, nsair „O, het lijdt geen twijfel of de voorname meneer, die zich, roet een tweeden persoon bij zich, heden morgen verlustigde met het op schandelijke wijze plagen en sarren van een arm, voor een zandkar gespannen paard, dat daardoor bijna dol werd, en die daarna den eigenaar van het paard, welke het dier in zijn besrherming kwam nemen, afroste, alsof hij geen gevoel van roenschelijkbeid meer in zijn ziel had was de jonge graaf Barière.® Margaretl a lad over het gelukkige toeval, dat haarvader den gehaten minnaar in dat lichtbad doen aanschouwen, wel over luid willen juichen. Zij stond op, ging als toevallig langs het venster heen en oleomargarine worden bereid, ten einde zich van de Vijze van toebereiding persoonlijk te overtuigen. Zij zag hoe her ruwe vet van alle vleeschdeelen enz. werd bevrijd, daadoor water gereinigd en hierop in een aantal ketels gesmolten. Bij 120. Fahrenheit ongeveer drijven de olie en het stearine boven, terwijl de draderige, onbruikbare bestanddeelen zinken. Nu wordt de olie en het stearine in hydraulische persen aan een zeer sterken druk onderworpen, waardoor de olie (oleomargarine) uitdroppelt en het stearine achterblijft. Bij 5o kilo olie wordt nu 3o pCt. melk gevoegd en dit mengsel in met ijs gevulde tonnen spoedig in den vasten vorm gebracht, nadat men er voorat een lichte kleurstof aan toegevoegd heeft. Nu wordt dit mengsel, om het steviger te maken, in handpersen samengedrukt en is het voor het gebruik gereed. Het oordeel van de commissie was, dat oleomargarine als voedingsmiddel even goed te gebruiken is als boter die uit koemelk wordt verkregen. De oleomargarine is smakelijk en gezond, kan goedkooper dan boter worden verkocht en is, daar het zeer weinige oplosbare vetten zooals boter bevat, niet zoo licht aan bederf (ranzig worden) onderhevig. Als een wonderlijke speling van den bliksem wordt door de Belgische bladen het volgende gemeld: Donderdag jl. sloeg de bliksem in de school van het klooster te Swevezeele hij draaide eenige keeren om de verschrikte kinderen heen, van welke er eenigen nZwarte Piet» met hem speelde, en verdween eindelijk door het dak, waarvan hij eenige pannen afsmeet. Eenige kinderen hebben lichte schrammen bekomen en een der Zusters is eenigen tijd 'doof geweest. Andere ongevallen hebben niet plaats gehad. Een heer uit Nijmegen die van Utrecht naar zijne woonplaats reisde en aan het station te Arnhem even uitstapte, vermiste bij zijne tehuiskomst zijn portefeuille, inhoudende t 9500 aan bankpapier. Tot nu toe zijn alle pogingen om het verlorene terug te bekomen zonder gevolg gebleven. Het buitengewoon groeizame weder heeft te Aalsmeer nog veel goed gemaakt wat verloren scheen. In den Schinkel en Oosteindepoelpolder staan thans de gewassen goed; de hooibouw is in vollen gang; de opbrengst is in den eersten polder iets beter dan in den tweeden, doch over het algemeen bevredigd. In den Legmeerpolder echter is en blijft het vooruitzicht onzeker. De aardappelen alleen staan goed, overigens staan rogge, garst en haver, behoudens) kleine uitzonde ringen, treurig. Er zijn boeren, die zeggen blijde te zijn, wanneer zij uit de opbrengst van den oogst de gemaakte kosten aan ploegen, zaaien enz. kunnen vergoeden, ongerekend de f 90 ti f 100 landhuur per hectare. De bekende rijder W. de Boer, heeft te Appingadam hij gelegenheid der jaarlijksche harddraverij zjjn 4°°*>tea PrÜs als rijder ge wonnen. Ingeschreven van i5 3o Junij 1880. Geboren: Geertje en Klazina, dochters van Dirk Schotvanger en Trijntje Timmerman; Trijntje, dochter van Adriaan van Westenbrugge en Aagtje Kromhout. Ondertrouwd: Jacob Nieuweboer en Antje Beek. GehuwdArie Adrianus Antonius Kraan, jm. Oud 24 jaren en Willemmiena Catrina Chrislina Eliesabetb Lenghaus, jd. oud 22 jaren, wonende te NVinkel. OverledenAriaant|e van Dompselaar, 2 jaren, dochter van Jan van Domj>selaar en Maartje Kooij; Jan Molenaar, 69 jaren, echtgenoot van Antje Bood, vroeger gehuwd met wijlen wuifde, zonder dat haar vader zulks bemerkte, met haar zakdoek, het met deu geliefde baars harten afgesproken teeken. Intusschen was de oude graaf ook opgestaan en stapte thans met grooto schreden de kamer op en neer. „'t Was barbaarsch!" hromde hij in zich zelf, „maar och, jonge jaren hebben kwade haren en mogelijk had een fiesch zware Bourgogne hem eenigs- zins van de wijs gebracht. Misschien verkeert bij ook wel in slecht gezelschap en dan kan een verstandige vrouw veel goed doen. Als ik mijn eigen jeugd ook eens nauwkeurig ging bekijken, zou ik maar ik begrjjp het wel, je wilt een and ren weg uit." „Ach vader 1" riep Margeretha thans en kwam haar vader mot gevouwen banden te gemoet, „keten mij niet aan een man, dien ik niet beminnen, dien ik zelfs niet achten kan en vernietig het mij zoo zalig makende geluk niet, dat mij is ten deel geval len." De onde heer keek verbaasd op. „Ik weet zeer goed, dat gij, eene gravin de Rabrasse uw trotschen, oud adelijken naam vergetend, uw kinderachtig hart aaü een mensch schonkt, die niet eens aan het hof toegelaten wordt. Maar ik hoop en verwacht, dat je daarover spoedig wat verstandiger denken zult," zei de oude heer. Op dat zeilde oogenblik trad het kamermeisje binnen met het bericht, dat mijnheer de Surville om dc eer verzocht van zijn opwachting te mogen maken. Over Margaretha's gelaat vloog een glans van geluk, dien haar vader echter niet opmerkte.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2