De Strandroovers van Hörnum. Gemengde berichten. gaarne wenschen, dat hij gedachtig ware aan die andere eigenschap Tan den spreeuw en te rugkeerde tot: Het nest waar hij is nitgehroed. (Ofschoon wij het schilderachtige van deze aanduiding willen ontkennen, geven wij bij mogelijke uitgaaf van eene bunbei parlementaire redevoeringen, deze variant ten beste: Kumm herat. Die holde schone!) Even als de spreeuw heett de Minister van Buitenlandsche Zaken ook een voortreffelijk ge heugen. Ooijevaars en zwaluwen schreef onlangs de beer Huet in eene Gids aflevering, vergelen minder gemakkelijk hunne nesten van het vorige jaar dan menig Staatsman het doet, de beloften, waarmede hij het volk, de Kamers op de stille werktuigen zijner verheffing paaide. Mogt de Minister van Buitenlandsche Zaken echter ver geten wat wij recht hebben van hem te verwach ten, dan vreezen wij dat niet alleen het Nederland- sche volk maar dat ook de spreeuweu en de ooije vaars en de zwaluwen en de kraanvogels en de tortelduiven tegen hem getuigen zullen. (Men lette hoe het verschrikkelijke dezer bedieiging zijn hoogste punt bereikt in den tortelhet zinuebeeld van liefelijkheid en zachtheid. De Minister zal echter als hij om hel Nedër- landsche volk niet geeft, reeds alleen in de spreeuwen een vijand vinden, die het hem van uit de hoogte, door de zwaarte kracht geholpen kwaad genoeg kunnen maken.) Want, zoo gaat de redenaar voort, al hebben zij niet als Staat kundig programma afgekondigd, dat zij letten zullen op de teekenen der tijden, nogtans, volgens hetgeen geschreven staat in het boek dat wij op de school wenschen te zien ingevoerd nemen die vogels hunne gezette tijden waar en eerbiedigen daarmede het recht huns Gods(!ü) Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te behagen, de heer Vollenhoven van Dalen thans te Lemmer. Benoemd tot ie hulponderwijzer te Kaarden de heer J Groot, te Schagen. Bij gelegenheid der kermis te Leeuwarden, werd eergisteren een harddraverij met paard en chais gehouden, waaraan 19 paarden deelnamen De prijs werd behaald door »Suzauna« van den heer G. Paarlberg te Zijpe, gereden door J. Koster de premie door .Prinses Marie* van den heer A. Bloemhof, te Dronrijp, gereden door H. Hylkeina. Tot de vele steden des lands die zich thans belangrijk uitbreiden, behoort ook Haarlem, alwaar thans een groot aantal woningen in aanbouw zijn, waardoor te dier stede groote behoefte bestaat aan werklieden, vooral met selaars en timmerlieden. Te Vitry le Francais zijn twee huizen ingestort, waarbij negen personen onder het puin bedolven teerden. Twee daarvan zijn gedood, en verscheidene anderen gekwetst. Het gewelf van den kelder is plotseling ingezakten de bewonersdie allen te bed lagenvoelden hoe de grond onder hen weggleed en zij onder een berg van steenen, planken en pannen begraven werden UI. „Den inspecteur der strandvonderij van Kcitom zal ik dadelijk door een bode van het voorgevallene doen keunis geven, dan koirt l.ij zoodra mogelijk herwaarts, 't Is te hopen, dat de storm tegen het aanbreken van den dag bedaart, dan zullen we zien te redden wat te redden is. Komt nu maar aan land, kapitein „Wie zijt ge zelf dan en wie hebt gij hij u?" „Ik ben de strandvoogd LaDrens den Vos en ben met het toezicht over bet stranddistrictHörnnm belast. Deze mannen hier zjjn schippers en visscber6 van Ranturo, die morgen bij het bergen zullen helpen. "We hebben nw noodschoten scdeit lang gehoord, kapitein, en we hadden u gaarne een loods gezonden, maar or was er niet een, die zich bij den zwareu noordwester storm bei ten gaats vertrouwde.' De kapitein, een man van zekeren leeftijd, scheen met deze verklaring tevreden en van zijn bezorgdheid bevrrd te zijn. Zachtjes zei hij den stuurman eenige woorden en liet vervolgens de boot op het strand loopen waar deze laatste onmiddelijk door de dienst vaardige eilanders opgetrokken werd, zoodat ze thanq hoo° en droog op den oever kwam t-s liggen. Waar komt ge van daan, kapitein? vroeg de strandvoogd, „Van Botterdam.' „En uw naam ifl?" Het eerst haalde men een 80 jarige vrouw onder het puin van daan; zij is zwaar gekwetst haar zoon werd gedood en diens vrouw zeer gevaarlijk gewond. Een achtjarig meisje is op een vreeseti/ke wijze omgekomen. Haar achttienjarige zuster, die naast haar sliepwerd bij het ongeluk op haar geworpen. Zij voelde dat zij de kleine onder het gewicht van haar lichaam verstikte en hoorde den doodstrijd van het arme kind maar kon zich niet bewegendoor den zwaren houten vloer die op haar lag. Men schrijft het ongeluk toe aan het water van een riool, dat 1 n den kelder was gelegen, naast den muur die de beide huizen scheidt, en dat dien waarschijnlijk heeft ondermiind. Te Laupheim kwam dezer dagen een welgesteld fabrikant 's avonds van een partijtje Chuis, en lag nog een oogenblik uit het benedenvenster een sigaar te rooken, toen plotseling een schot knalde en den ongelukkige man levenloos neerstortte. Het werd uit een bovenraam qelost. door den zoon van den fabrikant, die meende dat er een poging tot inbraak werd gedaanen in den vermeenden inbreker zijn eigen vader doodschoot. De arme jongen heeft zich, radeloos van smart, in handen van het gerecht gesteld In een kamer op de vijfde verdieping van een huis te New- York was brand ontstaan op een oogenblik dat de bewoonster even was uitgegaan Toen zij terugkmam zag zij reeds van de straat af de vlammen uit het venster slaan, en zonk met den uitroep dat haar kind verbrandde bewusteloos neer. Nauwelijks had het zoontje van een harer buren, een jongen van twaalf jaren, dat vernomen, of hijsnelde\terwijl de anderen nog beraadslaag den wat te doen, het huis binnen, de trap op. tegen den stroom der vluchtende bewoners in, naar de vijfde verdieping, vond het kind, een vierjarig knaapje, reeds bijna midden in de vlammen, nam het in de armen, en kwam wel met verschroeide kleeren en brandwonden, maar toch behouden, met den kleine beneden. De moeder was overgelukkig, en het fgedrag van den jongen held werd door allen geprezen. Maar hij wilde van geen lof hooren, en maakte zich zoo gauw als hij kon ongemerkt uit de voeten. In het Noordwesten van Friesland wordt het vlas reeds geplukt ofschoon er nog geen zaadbollen zi]n. Dit geschiedt om fijner vlas te bekomen. Het gewas is uitmuntend. Ook belooft het koolzaad een ruim gewin. De hooioogst in de omstreken van Kampen is in vollen gang. Vele landbouwers hebben een groot gedeelte der eerste snede reeds binnen. Opbrengst en qualiteit laten weinig te wenschen overLangzamerhand begint de verzending van het Eilanderhooi drukker te worden. Men besteedde in de laatste dagen van f 11 tot J 24 de 5oo K.Gram. Men bericht ons uit JVijhe: Sedert een paar maanden is het gebruik van mais als voeder voor de varkens hier sterk toegenomen't Schijnt dat \dit voedingsmiddel uitstekend btvalt, daar er weinig veehouders meer zijn. die er geen gebruik vnn maken. Zeer groote partijen daarvan worden hier per spoor aangevoerd. Ook in het naburige Raalte, waar eveneens tal van varkens worden gemest, begint men zich van dat voedingsmiddel te bedienen. In Bommelerwaard is men dezer dagen druk bezig met het rooien en scheep brengen van Geldersche kralen. De prijzen zijn dalende en liepen van f 3.20 tot f 2.75 per H. L. De „Gorard Breidelen." En de brik heet „Eiasmus „Zyt ge eigenaar van het schip „Ja, mijn stuurman Abel Tasman heeft er een klein aandeel in Tevens woes hij op dezen, een nog jeugdig, reizig zeeman, die minder dau de vier uitgeputte matrozen van de doorgestane gevaren scheen te hebben ge leden. „Waar was de reis naar toe „Naar Bïga. Ik vaar alleen met ballast om voor eigen rekening een lading hennep, vlas, talk en pek te halen." De lange Peter wierp den strandvoogd een blik van verstandhouding toe en keek daarop naar de groene kist, welke de gezagvoerder voor zich had staan. Peter en zijn makker kregen onmiddelijk de de ovr rtniging, dat zich een flinke som gelds. wa>-r schijnlijk goudgeld, tot het aankoopen van <b. noemde Russische voortbrengselen bestem5 j- kist moest bevinden. 'a' 111 ,Uw equipage is niet voltallig, V Laurens de Vos op. „Vier mam' -aP,tem' grocte brik is niet voldoen-5 jze" Toor 2ulk 6011 „Drie van mija m»' Stortzee over y -jnen werden gisteren door een even ~oord gespoeld. Een vierde werd daar -j0r een omlaag komend blok neer geveld. Hij ugt mot verpletterden schedel ginds aan boord cp het j dek." 1 „Het noodlot heeft u dan wel zeer vervolgd, aardappelen hebben 'niet van de nachtvorsten geleden, gelijk in de Tielerwaard, en de uitkomst is vrij voldoende. De vrucht is uitstekend van smaak. Ter nagedachtenis is aan den ontslapen Heer Henrikns Idema. in leven burgemeester en secretaris der gemeente Opperdoes, en secretaris van Medemblik welke beide betrekkingen hjj ongeveer 40 jaren mot den meesien Ijver waarnam, werd op drn l6en dezer door de besturen van beide gemeenten een gratsteen op zijne rustplaats nedergelegd. Met gepaste woorden werd hierbij •door het hoofd van het plaatselijk bestuur vau Opperdoes opnieuw gewezen, op do verdiensten van den ontslapene, en op zijn ste. ds betoonden ijver en nauwlettendheid, en hij voegde daarbij den wensch, dat zijn aandenken lang in herinnering mogo blijven. Zondagmiddag ontstond omstreeks half drie uur brand op de hofstede, bewoond door den vee houder H. te Mairssen; tengevolge van de felle wind was binnen een uur het geheele huis vernield. Twee varkens zijn verbrand, en slechts een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden, terwijl naar men zegt, de assurantie kort geleden is afge- loopen. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid bekend; waarschijnlijk hebben de kindoren bij den hooiberg met vuur gespeeld, terwijl de ouders hun middagslaapje genoten. Een ploert op zijn plaats gezetDo beroemde pianist Henry Ketten was eeas te San Prancisco bij een rijk koopman een van die onverdragelijke, onbeschaafde parvenus, zooals men daar vele vindt op een partij genoodigd, en kwam er met zijne vrouw evenals elke andere verwachte gast. Tot zijne verbazing echter zag hij, dat het gehoole gezelschap reeds in een halven cirkel plaats had genomen, als in een concertzaal, en werd hij dadelijk door zijn gastheer geprest om „wat te spelen." De beleefde Franschmau voldeed aan dit verzoek, en op gedurig aandringen bleef hij bijna twee uren lang het gezol- schap „amusoeren." Toen hij eindelijk doodaf was, werd het souper aangekondigd, waarop de gastheer opstond, en zoide „Je hebt weêrgaasch mooi getrommeld, Ketten, braaf gedaan" oude jongen! Als je nu nog wat quadrilles »n polka's voor de jongelui wilt spelen terwjjl wij gaan schransen, zal ik mijn kleine meid straks boven zenden om je af te lossen; of als je wilt, zal ik hier wat voor je laton komen, dat kan je daar op do piano eten. Ik zon eerst "een paar fiedelaars willen nemon; maar mijne vrouw zei, dat je or niet tegen zoudt hebben. Als je heengaat zal ik het wel good mot je maken." De verbaasde kunstenaar zag den sprektr die, zooals bekend was, in „den goeden ouden tijd" een kroeghouder was geweest eenige oogeoblïkken als verstomd aan; maar hij bedwong zich, keerde zich bedaard om en begon volgens vorlangen. dans muziek te spelen. Toon het geheele gezelschap in do zaal terug was, verhief hij zijne stem, en zeide „Laat wat rum, citroen en suiker binnen brongen." Dit geschiedde. „Maak mij daar nu oon grog van, goede vriend," zeide Ketten, zijn oogen op zijn gastheer vestigende „Ieder in zijn vak." Er heerschte eene doodsche stilte, on met eene akelige poging om het als eene grap op te nemen, maakte de parvenu het glas grog klaar, en overhan digde hot deu musicus. Deze proefde oritisck. „Je lubt het verleerd, mijn goede man. In mijn hotel kunnen zij er beter mee terecht. Daar, wat er over is, is voor jou." En na den verbluften millionnair die van schaamte wel door den grond had willen zinken, een halven doilar toegeworpen te hebben, gaf hij aigio vrouw den arm, en ging heen. De moord op Kattenburg te Amsterdam Woens dag ochtend, ruim half tien uur versprdlóe zich het gerucht in de stad, dat er op Kattenburg een moorcf gepleegd was. De politie en de officier van justitie waren spoedig op do aangewezen plaats, en helaas, in perceel 121 op de derde verdieping moesten zij constatceren, dat er hier werkelijk een moord was gepleegd. De deur was behoorlijk gesloten, een paneel in de deur werd ingetrapt. Vreeselijk schouwspel! Op den grond lag het lijk eener vrouw met een zeer diepe gapende wonde in den strot; uit den er warden toestand der weinige meubolen bleek, dat er vóór het plegen van het feit eene geduchte worsteling had ongelukkige man," zei de strandvoogd, met goed geveinsd medelijden. „We zullen zoo go?d als mogelijk voor u zorgen zooals dit steeds tegenover arme schipbreukelingen onze gewoonte is." God loone het u!" hernam 'ie gezag roerder. „Maar hoe zal ik hier een onderkomen vinden? Deze kust streek is zoo bijzonder woest en schijnbaar even onbewoond als de kust van Labrador." „Een kleine mijl van hier, ligt in een betere streek het dorp Rautnm. Daar zult ge, als ge niet te veel eischeud zijt, vooiloopig een onder komen vinden, ^jj' ge, evencjg uw equipage, geuoeg bij krachten om derwe^ftg te gaan „L'-.en we in Gods Daarn maken, dat we onder dak kolnen, om ons daar van de doorgestane ellende een^viinig te herstellen." „vooruit dau!" beval de strandvoogd. „Twee van mjjn jongens kunnen die kist van u wel dragen, kapi tein „Dank u!" zei de kapitein afwijzend „Daarvoor kunnen mijn eigen matrozen wel zorgeniveemt met jelui boideu die kist op, Jan en Philip „Zoo als ge wilt, kapitein. De arme jongens zullen nog heel wat aan dat ding te slepen hebben. De weg door de duinen is slecht." Laurens de Yos ging met den gezagvoerder vooraan daarop volgden de beide matrozen, die de kist droegen voorts de andere matrozen met de roofzuchtige ei landers, en eindelijk, geheel achteraan, kwam de stnurman. De weg door de duinen was inderdaad zeer slecht

Schager Courant | 1880 | | pagina 2