De Strandi'oovers van Hörnum. weerklonk'door de kolfbaan. Zulke kinderfeesten zijn toch goed om den band tusschen onderwijzer en kinderen te versterken, Op de boerenplaats »Glindhorstonder Barneveldvertoonen zich zooveel slangen, dat ze zich zelfs niet ontzien in de huizen te komen. Meer dan i5o werden gedurende de laatste dagen reeds gevanqen, en toch komen er telkens weder andere. Zondag j'l. had te JFestwoud, van wege de harddraverijclub aldaar, eene harddraverij plaats van paarden onder den man. Zestien paarden namen daaraan deel. Be prijs werd behaald door het paard Aafke, van den Heer J. Daw, te Schermerpikeur C. Broers; de de premie door het paard de Jonge Davidvan den Heer T. Schilder, te Spierdijk, pikeur J. Schilder. Bij de g houden harddraverij te Beerta, waaraan acht dravers deelnamen, is de prijs behaald door het paard van de Erven Bost pikeur H. Molenkamp; de premie verkreeg de bruine ruin van Mej. de IFed. H. E verts,pikeur E. Everts. Een Amerikaan, Pillsbury genaamd, heeft zich den 20. Julij van dit jaar in zijn woning te Chelsea Massachusettsdoor middel van een door hem zelf vervaardigde guillotine van het leven beroofd. Deze guillotine onderscheidde zich van de gewoonlijk in Frankrijk gebezigde daarin, dat de toestel zelfwerkend was. nl. dat het mes na eenige minuten van zelf viel. Hiertoe had Pillsbury dit mes in zijn hoogsten stand in evenwicht opgehouden met een met water gevulden bak, waarin van onderen een opening was gemaakt, zoodat het water vrij spoedig kon wegvloeien. Zoodra een gedeelte van het water was weggeloopen, verkreeg het gewicht van het mes plotseling de overhand boven dat van den bak en het scherpe mes deed zijn ontzettenden dienst. Voor eenige dagen is voor de haven van IJmuiden eene Courtenay fluitboei gelegd, die zoo is ingericht, dat zij door de deining der zee is opgehevenzij bij het nederdalen een sterk geluid voortbrengt. Bij de jongste westen winden die nog al krachtig zich deden gelden kon men het geluid der boei zeer duidelijk aan de Noordzeesluizen waarnemen. Volgens offi cieel bericht ligt de boei op ongeveer 5ooo meteruit den duinvoetde afstand van daar tot de Noordzeesluizen is mede ruim 1000 meter, zoodat het geluid opruim zes kilometer afstand was te hooren. Zulk een boei dient vooral bij mistig weder om op het geluid de haven te verkennen; zelden waait het dan hard; er is dus ook minder deining en bij gevolg minder krachtig geluid. De zee is echter nooit volkomen rustig; de boei zal dus wel immer gehoord worden en te oordcelen naar de genomen proef, luide genoeg om menig zeeman tot nut en heil te zijn. De heer Tanner te New York heeft de derde week van zijn vasten ten einde gebracht. Hij wordt steeds zorgvuldig bewaakt, en ont vangt voortdurend bezoek van medici, die met hem komen disputeereu, en van nieuwsgierigen die hem aangapen. Somtijds wordt hij dan zenuwachtig en boos, inaui doorgaans blijft hij kalm. Hij slaapt weinig, en loopt veel heen en weer. Hij klaagt niet, maar laat somtijds een IV. Doch de met Het terrein volkomen vertrouwde vervolgers waren hem op de hielen Pistoolschoten knalden en de kogels floten hem om de ooren. Ein delijk bereikte hij den duintop, waar het stuifzand in wolkon ro iddwarrelde. Als een zwarte schaduw verdween hij daarin. En weder om kraakten schoten. Eindelijk voelde hij een stekende pijn in den linker schouder. Daar had hem een kogel getroffen Zwaar gewond, dacht hij dat hij thans verloren was. Toch, alhoewel het hoofd hem duizelde en hot hem zwart voor de oogeu werd, tuimelde hij nog verder voort. „Sta, vervloekte Hollander!" brulde eene stem achter hem. Abel Tasman preveldo een schietgebed. Op redding cn hulp durfde hij niet meer hopen. Ongeveer zestig schreden was hij boven op het duin langs den raDd van de kloof geloopen. Op de plaats waar deze eene kromming maakte, zonk hem de grond plotseling onder de voeten weg cn rolde hij met zijn zuidwester voor him uit in de diepte. Onder zich zag hij de bruischende zee, welke hier een spleet in de duinen had gewoeld. Werktuigelijk strekte hij. als om een steunpunt te zoeken, alhoewel dit op den geweldig grooten berg van stuitzand volstrekt onmogelijk scheen, de hand van den niet getroffen rechterarm uit. En in dezen hoogsten nood vond hij toch wat hij zocht, de stroo- halm als 't ware, die hem het leven redde. Terwijl hij naar beneden tuimelde, sleepie hij een berg van het fijne, ronddwarrelende stuifzand, dat hem in een d ichte stofwolk hulde, mede omlaag, toen zijn hand een vast voorwerp, een harde steenmassa greep. Hij ontdekte een vreemdsoortigen, schuim liggenden, in het stuifzand bedolven koker, waarvan de nauwe opening door zijn daarover heen rollend lichaam een soort van gebrom hooreti als van een uitgehongerd beest. Hij beweert, dat hij geen honger voelt maar dat hij het zou voelen als hij wilde, doch dat hij de wilskracht heeft het gevoel te onder drukken. Natuurlijk hebben een menigte bladen er reporters heen gezonden, die van dag tot dag opteekeneo, boe de man er uitziet, wat hij doet, wat hij praat, hoe zijn pols is, boe zijn temperatuur enz. enz. Het krankzinnigenwerk van den man wekt ieders bewondering. Een boef, die onlangs pogingen bad aan gewend om uit de cellulaire gevangenis te llotterdam te ontvluchten doch daarin verhinderd werd, werd heden ochtend met een anderen gevangene, door middel van een boeiketting aan elkander gesloten, door twee rijksveldwachters vervoerd, om naar de gevangenis te 'sGravenhage te worden gebracht. Aan bet station Gouda gekomen; moesten zij in de wachtkamer eenige oogenblikken vertoeven. Terwijl zij daar nevens elkander op een bank zaten, zagen eensklaps de rijksveldwachters dat de eerstbedoelde boef de vlucht nam en het perron afsprong. ön- middelijk gingen zij hein na en met de hulp van een spoorbeambte mocht het bun gelukken hem te vatten Het bleek nu dat hij het slot van de boeiketting had opengewrongen. - Gisteren avond omstreeks negen uren brak te Amsterdam, in een perceel op de Prin sengracht bij de Leidschestraat, een vrij hevige brand in het bovengedeelte uit, die werd ontdekt bij het ter ruste brengen der kinderen. Terwijl de brand spoedig in hevigheid toenam, werd het gevaar vergroot daar zich in deze wor.ing, behalve de dienstbode, een viertal jeugdige kinderen en een zeer bejaarde, ziekelijke dame bevonden. Door spoedige hulp van politie brandweer en buren werden de inwoners zonder eenig letsel uit het gevaarlijke perceel verwijderd en was men den brand in ruim een uur tijds meester. De ouders, die het concert in Artis bijwoonden, vernamen eerst hij het naar huis gaan in den tramway welk gevaar de hunnen dreigde. Te Oostburg (Zeeland) gingen een her bergier en zijn stalknecht een ritje maken met twee paarden, die hij den herbergier moesten stallen. De bles, waarop de stalknecht zat, werd onderweg schichtig en wierp zijn berijder op den grond; de man was onmiddelijk dood. Het vermogen nagelaten door den beken den l'Yatischen financier Isaac Pereire, moet 5a 000,000 fr. bedragen. Daarvan krijgt de weduwe 3a,5oo,ooo fr. en elk der drie kinderen 6,5oo,ooo fr. Als men do onderscheidene berichten, die na het onstaan van de vreeselijke ziekte in 't Zuid Oosten van Ruskind samenvat, dan komt men tot het volgende verhaal van 't ontstaan daarvan De oorlog was geëindigd. Van het oorlogstooneel in Klein Azie marcheerden eenige kozakkenregimenten naar Rusland terug; die regimenten hadden door ontberingen, honger, koude en typhus zeer veel geleden Een jong kozak kwam van deze regimenten in ziju geboorteplaats terug, die gelegen was in de stanitza VVatljanka, in het district Jenotojewsk van het gouvernement Astrachanhier schonk hij aan zijne bruid een Turksche shawl. Het meisje nam de shawl., sierde zich daarmede, koketteerde voor den spiegel, en lachend, schertsend zagen de bruidegom, de bloedverwanten en vrienden dit aan.' Eensklaps, nog voor den spiegel staande, wordt het moisje hevig ongesteld, met verschijnselen van oogenblik van de haar bedekkende zandmassa was bevrijd. Het instinct van zelfbehoud riod hem, tonder aarzelen en zoo snel als hem zijn laatste krachten dit veroorloofden, daarin weg te kruipen. Hortend en stootend gleed hij in den onderaardschen, geheimzin- nigen gang naar beneden. Doch plotseling verloor hij alle steun onder zijn voeten en stortte bij op een zacht bed van zand neder. De schok, dien hij ontving, was intusschen zoo hevig, dat hij het bewustzijn verloor. In de laatste oogenblikken h id hij bet uiterste volbracht, dat een mensch van zijn lichaamskracht vorderen kan. De folterende pijn van zijne wonde, waarvan de verbloe- diug door een korst stof, die zich daarop vastgezet, gelukkigerwijze gestelpt werd, overmande hem „Dit is mijn graf!* was zijn laatste gedachte. „God erbarme zich over mijne oude moeder En daarop verloor hij het bewustzijn en lag bij als een doode in de zoo geheimzinnige groeve in de diepste, zwartste duisternis door een kouden, dikken, zwaron dampkring omgeven. Abel Tasman was spoorloos van de oppervlakte der aarde verdwenen. Slechts weinige seconden waren tot het volvoeren van deze zonderlinge redding noodig geweest, „Waar voor den duivel is de vent gebleven?" bromde Lange Peter, terwijl hij van boven naar beneden keek en met bet oog door den stofwolk zocht te dringen. „Is hij daar afgerold P* vroeg een tweede moorde naar, een jonge man, die kwam aanloopen. „Ja, daar rolde hij als een gewonde zeehond, die zich in 't water storten wil, naar beneden-* „Welnu dan is hij in „het Priel* gevallen en het drijfzand beeft hem als een vlieg ingeslikt." .Daar beneden ligt zjjn hoed nog. Kijk, nu valt er juist een Leldere straal van de maan op .De lichte boed zal hem spoedig genoeg achterna zinken, zo dra die maar wat water opgezogen heeft. Heb je den knaap een schot gegeven „Ja, toen de kogel hem trof gilde bij luid." onmacht en een vreeselijke hoofdpijn; voorts verval van krachten en 't arme schepsel sterft. Binnen minder dan een unr worden mede alle aanwezigen onder dezelfde verschijnselen ziek. IJlings begeven zij zich naar hnnne woningen. Eindelijk worden ook hnnDe hnisgenooten door de besmetting aangestoken, en de dood maait ontzettend rondallen zonder onderscheid, die aangetast werden overlijden. Een onbeschrijfelijke paniek maakt zich meester van de bewoners der stanitza. Vele vluchtenvier personen begeven zich naar de naburige stanitza Prischib, en alle vier sterven. Van den 900 November tot den 20 December werden er in eerstgenoemde stanitza 195 personen aangetast en 143 daarvan bezweken, terwijl slechts 18 er geheel weer bovenop kwamen. De epidemie breidde zich uit en nam nog in hevigheid toe, zoodat elk offer verloren was. Zoo veranderlijk als de weersgesteld in die streken is, zoo veranderlijk was ook de ziektetoestand. Zoodra er vorst was, had men weinig gevallenbegon bet dooiweer in te vallen, dan had men weor vele zieken of, wat hetzelfde zeggen wil, doodon. De symptomen der ziekte zijn: hoofdpijn, afgematheid, zwelling in de okselholten en liezen die zwelling geeft aan de huid een donkerblauwe kleur en plotselijke bewusteloosheid. De patiënt overlijdt óf reeds binnen bet eerste kwartier, na een uur, óf den derden dag. Het aanraken van eenig kleedingstuk, d >or een zieke gedragen, is voldoende voor een doodelijke besmetting. „Dat is de echte Oostersche post!" zal men verschrikt uitroopen. Het Russische gouvernement heeft met ijzeren wilskracht de kwaal, althans het gevaar voor uit breiding, bestredende beklagenswaardige oorden, waar de ziekte woedt, zijn door een troepen-cordon afgesloten. Overal worden quarantaine-maatregelen gouomon; hooggeplaatste ambtenaren, geneeskundige specialiteiten tjju naar de gevaarlijke streken gezon den en desinfecteerende middelen worden op groote schaal toegepast. Ook onze regeering heeft het gevaar niet te licht geschat, al is Astrachan gelukkig op aanzienlijke j afstand van ons verwijderd. j Zoo mag men hopen, dat Europa verder voor do zo vreesehjkste der naweeën vau den jongsten oorlog moge gespaard blijven Voor het gerechtshof der Seine stond dezer 1 dagen een negentienjarig meisje, een postbeambte, I lercoht wegens het maken van vaische postwissels. Zij werd alleen tot deze daad gedreven door zucht om haar ouders te helpen, die viooger welgesteld, tot armoede vervallen waren, en gedurig in geldverle genheid verkeerden. Alle dagen bohandolde zij postwissols mandaten, en eindelijk had zij do verzoeking niet kunnen weerstaau om, al was het op oneerlijke wijze, de ellendo van haar vader en moeder te verzachten. Zij vulde een paar formulieren in met het dedrag der schuldvordering van twee bijzonder lastige crediteuren, 100 fr en 500 fr., wist ze door den daarmee belasten ambtenaar te doen teekenen en met de anderen to laten be zorgen. Zij hal de schuldeischers verzocht haar) de goede ontvangst te berichtcu, zoodat haar ouders niets van het geval te weten kwamen. Het duurde echter niet lang of op hot bureau der eontrole ontdekte men haar bedrog. Zij werd in hochtenis genomen en stond nu weunende en vol schaamte voor de rechtbank. Maar haar hartgrondig berouw, haar jeugd en de beweegredenen van haar misdrijf wekten zoozeer het medelijden van de jury op, dat hij haar, na eene pleitrede van haar verdediger, vrijsprak. Een driedubbele moord is te Laon gepleegd. Zekere Mayeur, een 42jar'ge houtkooper heeft uit wraak twee zijner buren, een 3ojangen grondeigenaar en een 63jarigen rentenierover vallen en doodgeschoten. Ook de vrouw van laatstgenoemde werd ernstig verwond. De moor denaar heeft zichzelf ten slotte een kogel door „Nu, dan heeft tuj beneden afgerekend. Een gezond paard zon zich niet uit „het Priel" kunnen redden h oe veel minder dan een man, die gewond is. Kom, Lmge PeterLaten we naar de andere terugkeeren. Wie door het drijfzand wordt ingezwolgen, heeft geen doodgraver meer noodig Do Lango Peter begreep dit ook. Inderdaad kon er voor hom goen twijfel meer bestaan; of de llol- laudsche stuurman had op bovengeuoemde, ontzettende wijze den dood en daarmee tegelijk zjn graf gevonden. Das liepen de schurken behoedzaam den gevaarlijken weg terug, totdat zij weer op de plaats kwamen, waar de moord was geschied en waar zij den strand voogd het voorgevallene mededeelden, wat deren vol komen geruststelde. Op lost van den aanvoerder werden do lijken der op zoo Bchandelqkö wijze vermoorde schipbreukelingen, nadat hun kleedoreu doorzocht en hun alle voorwerpen van waarde ontuomen waren in een spleet van de duinen onder den grond gestopt. Vervolgens werd de buit gemaakte kist met den in des kapiteins zak gevonden sleutel geopend. Ze bevatten eenige zakjes Uollandsche dukaten, te zamen iets meer dan duizend stuks, voorts wisselbrieven en de scbeeps papieren. „Dat is een rjjke vangst, broeders zei de strandvoogd vergenoegd. „Morgen nacht zullen wij de verdeeling op de gebruikelijke wijze bewerkstelligen. Geert, smijt jij met Rören de nog gloeiende kolen van het vuur nu eens vlug in het water en strooit daarna zand op de plek. En gij, O we, zult u getroosten moeten eens naar Keitum te waudelen, om den inspecteur namens mij van het stranden van het schip keuuis te geven. Zegt hem, dat wij de omgeslagen boot zonder ieman er in. op het strand gevonden en aan land getro en hebben. Hij weet dan al van te voren, dat de equipage is verdronken. Intusschen brengen de overigen buit met mij in veiligheid." Deze bevelen van den sehurkachtigen am mot zjn rooden baard werden onmiddoljk mt\oo

Schager Courant | 1880 | | pagina 2