DE J U DASKUS. 304c Staats-Loterij. leden, uitbrengende 786 stemmen. De president opende de vergadering met eene toespraak. W erden in de laatste jaren de vergaderingen met treurige berichten omtrent bet vorste lijk huis geopend zeide hij ditmaal kon hij de verblijdende tijding releveeren van de geboorte der Prinses. De Trees voor een slechten oogst was gelukkig niet verwezenlijkt; integendeel was het een vruchtbaar jaar. Bijzonderheden, voor »bóver meldenswaardig, zou men vinden in hel verslag, door den Secretaris uil te brengen. Het blijkt dat, hoewel het nadeelig slot belangrijk is ingekrompen, toch nog het hoofdbestuur in zijne handelingen zeer lielemrnerd is. De belangstelling in de Maatschappij neemt toe, zij telt thans 80 afd. tnet l4,9i5 leden en 51 belangstellenden. Met voldoening werd op meerdere belangstelling in het landbouwonderwijs geweien. De voor drachten over de landbouwkundige onderwerpen wenscbt het hoofdbestuur, dank hel Rijks subsidie, in de afdcelingen voort te zetten. De gedane stappen om de tongblaar onder de besmettelijke ziekten te doen opnemen zijn gunstig daarentegen die, om maatregelen te nemen tegen rotkieupel, ongunstig door de Regeering ontvangen. Toetreding tot een landbouwraad dezerzijds wordt ontraden, als niet gewenscht voor de Maatschappij Op eene door de afd. Anna Paulowna Polder hieromtrent gedane interpellatie, of het niet verstandiger ware geweest het oordeel der vergadering in te winnen, werden door het hoofdbestuur in uitvoerig antwoord de'redenen bloot gelegd, waarmede de vergadering zich vereen igt Het rapport der financieele commissie omtrent het beheer was gunstig; maar de toestand was hoogst ongunstig. De ald. Leiden vond hierin aanleiding om een emotie in te stellen teneinde maatregelen te beramen hierin ten spoedigste te voorzien. De vergadering vereenigde zich biermede en wees de Hancieele commissie met den afgevaar digde uil Leiden aan, om hieromtrent ten spoedigste aan de vergadering voorstellen te doen. Daarna is benoeud tot lid van 't hoofdbestuur «Ie heer L. A. van Weel, van Middelharnis; tol lid der finantieele commissie de heer G. A van Ijriel, van Puttershoek. Omtrent een voorstel van de afd, Beemster aangaande een onderzoek naar 't grijs worden van Mosterdzaad, en welke middelen aan te wenden, is besloten de vraag in het Maandblad te plaatsen en een autwoord van deskundigen uil te lokken. Over een voorstel van Haarlemmermeer, om aan- inzenders op tentoonstellingen enz. recht op herkeuring te geven; volgde een levendige be spreking. liet beginsel in rondvraag gebracht, werd met overgroote meerderheid verworpen, waarop Haarlemmermeer het voorstel heeft ingetrokken. liet Hoofdbestuur had het voorstel gedaan om het initiatief te nemen tot oprichting van vak scholen voor landbouwonderwijs. F.en amende ment van Voorne overgenomen door het Hoofd bestuur stelde voor 0111 eene Commissie van 5 lellen te benoemen tot onderzoek van den toe stand van het Landbouwonderwijs. Het werd na eenige discussie aangenomen. Het rapport omtrent de boekerij gaf aanleiding tot benoeming eener commissie van onderzoek naar de toestand. De algemeene vergadering en tentoonstelling in 1881 zal te Schagen gehouden worden; op vl Miss Borry slaapt vaster dan ooit in de oen of andere venstornis. Do vorstin zit op het terras on houdt zich bezig root eene schets in waterverf. Zij schildert eon der forsche, oudo boomen van het boseh dien oen blikssemslag voor eenige dagen verbrand en verpletterd heeft. Zij schildert hem gescheurd en ge klooid maar door do zon beschenen. Eou witte vlinder verheft zich op zijne w ieken nit zijne gekloofde borst. Hij zit novens haar, half over haar heengebogen en hare zachte, gitzwarte haren raken menigmaal zijne wangen aan, wanneer de trissche herfstwind waait en zijne hand raakt dikwijls onbewust haren blanken arm aan, als rij zich voorover buigt. Het is een goed, een eenzaam uur, om van liefdo te spreken op dezen frisse).eu dag. En hij spreekt van lielde. Hij schildert datgene, wat in zijn hart verlangt en klopt en begeert en vrocstmet woorden zoo welsprekend en toch zoo niets bcteekenend tegelijk. Hij weet niet dat hij zoo veel zegt, hij weet niet dat hij zoo wel sprekend is, bij weet misschien niet eens dat bij haar zoo vurig bemint. Het is het eerste nnr van zijn leven, waarin hij tot eeno vronw spreekt, die zijn hart geboeid heeft en waarin hij dit hart mag laten spreken. Hij smeekt baar half om eene vastere slavernij. Hij weet het niet zal hij de schoone vrouw bidden „zeud mij weg, of, neem mij tot u!* De roode bladeren ritselen als vurige rozen door de lucht, de ascbkleurige asters wiegen bedachtzaam haar hoofd op de stengels als wijze Nornen. Eu hij vertelt verder, boe hij haar bemint. Hij is daarbij zalig. 0, er is geen schooner uur leven, dan waneie- Schagen werden ruim 63o stemmen uitgebracht» terwijl Pnrmerend er slechts ruim iao erlangde. In het Kanaal bij Wath had onlangs een vischwedstrijd plaats. Een extra trein bracht -ijo liefhebbers uit Sheffield naar W atb. vvaar> zij zich aan beide zijden van bet kanaal opstelden, op komando de angels uitwierpen en li uur lang vischten. De gelukkigste onder ben, die den eersten prijs van f 115 behaalde, bad in dien tijd nog geen 1 kilo visch 'gevangen en de winnaar van den achtsten pi ijs slechts j kilo. Wat nu de overige 700 liefhebbers ringen, is licht te raden. Lingen a3 Sept. Het met stedelijke ondei sieoiiing verleden jaar opgerichte Technikum te Kingen(provincie Hannoverl, wordt dezen zomer door een grooter aantal studeerende uit Holland bezocht dan den vorige winter en ook zijn er nu reeds verschillende aanmeldingen vooi't volgende Semester (begin 18. October) gedaan. Deze technische school biedt jongelieden de gelegenheid aanzich wetenschnpjjclijk en technis in"bet volledige macbinen eo bouwvak te bekwamen. Bij de matige levenskosten in deze plaats is het volgen der lessen aan deze inrichting zeer aan te bevelen. Programma en andere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Heer Directeur Daltrop te Lingen, Te Corning, in den Amerikaanscbe Staat Ohio, heeft een gevecht tusschen mijnwerkers plaats gehad. Vijfhonderd arbeiders, die liet werk gestaakt hadden, hebben bun kameraden die bleven voortwerken. aangevallen en geschoten op de solduten^ die aanrukten om de orde te herstellen. De militairen hadden echter s|>oedig de oproerige bende uiteengejaagd, waarvan verscbeidenen gewond werden. De Engelsclie gerechtigheid is niet mak. Dit moeten bijzonder die linksche schelm -n ondervinden, die aan diefstal ook nog lichamelijke mishandeling van den bestolene paren. Een zekere Perry inaakte onlangs een jongen kan toorbediende in een sjioorwegrijtuig eene geldsom afhandig, na eerst getracht te hebben hem met chloroform te bedwelmen, en, toen dit niet gelukte, hem door slagen en schoppen weerloos te hebben gemaakt. Hij is daarvoor veroordeeld tot geeseling en twintig jaren dwangarbeid Voor de rechtbank te San Fransct'sco is dezer dagen voor het eerst een dame. mevr Gordon, opgetreden als advocaat, ter verdediging, van een man die wegens moord terecht stond Haar optreden bracht ten algemeene outrperinq onder de toeschouwers teweeg, die ondanks de strenqe terehtwijzingen van den rechtergedurtnde haar pleidooi verscheidene malen teekenen van bijval gaven. En toen eindelijk de jury den be schuldigde vrijsprak, daverde de zaal van de onstuimige toejuichingen Jlet is echter, ter wille van de gerechtigheid niet te hopen dat vele damesdoor het succes van deze vrouwelijke advocaat aangemoedigd, haar voorbeeld volgen. Ifant mevr. Cordon die zeer welsrpekend en daarbij jong en schoon is met de jury letterlijk ten gunste van den be schuldigdc verleid hebben. Toen onlangs in het dorp Paretz bij Spandau. een man er. vrouw die aan een steenenfabriek werkzaam waren s' avonds in hun woning terugkecdren, waren hunne vier kinderen niet te vinden in de kamer waar zij hen' s mid dags achterlieten, na de deur gesloten te hebben Na eenig zoeken en roepen maakte zij een wij voor do eerste maal van onze eerste liefde mogen spreken tot het eerste, meest geliefde, hoogste wezen van ons leveu Waar was zijne moeder om hem te beschermen, terwijl bij zoo sprak f Heeft do liefde in do verte geen tooverkracht, geene stem, geene macht om te waar schuwen, te behouden Ach, noen. En toen hij wegging, gaf zij hem een barteljjk, zacht woord mede op weg. Het woord: „Misschien I* En Luba Zaramking, wat dacht, wat gevoelde, wat bewoog hiar hart, toen hij weg was Een oogenblik lang was het haar, alsof zij hem moest naijlen en ternghaien, alsof zij haar hart voor hem moest uit storten en alles aan hem zeggen en bem toeroepen „Ga weg van mij Maar het is zulk een weldadig gevoel, te zion dat een jong, schoon menseheBhart zijn geluk van ons vraagt. Eu dan er zijn immers surrogaten voor alles in dit bedorven, dwaze, koudi- leven. Misschien verdroeg zij met hem do vreugde-loosheid van eiken dag lichter. En deze wereld is immers zoo eenzaam, zoo boos, zoo vijandig en het is daarin zeldzaam dat men zoo schoon, zoo waar zoo innig bemind wordt. Moest zij hem dan van zich stooten "Waarom zon ze zich niet een weinig koesteren in een geluk, dat zij gaf Mis schien viel een weerschijn daarvan op haar zelve terug. En dan zij dacht niets kwaads van hem. zij wilde voor hem eone trouwe, goede vrouw zijn. En Elim beminde haar zoo innig zoo jong. „Ik kan een mensch gelukkig maken,* zeidc zij tot zichzclve. „Wie zou dat gedacht hebben!* En er kwam kort daarna eon nur, waarin zij rja* zeide. Het was een gelukkige, zonnige tijd in den herlst groote koffer open die in de kamer stond, en vonden daarin tot hun ontzetting alle vier de kinderen, waarvan het oudste een 12 jarig meisje was, levenloos liggen. ffaarschijnlijk waren de kinderen, om zich voor de grap te verstoppen inde kof f er gegaan, en hadden zij het deksel laten dichtvallen waardoor zij allen ellendig moesten omkomen De politie te Amsterdam heeft de aandacht van het publiek gevestigd op een sluwen oplichter die reeds sedert geruimen 'tijd verschillende handeldrijvenden aldaar aanzienlijke geldelijke schade berokkend heeft. De man gaat daarbij te werk als volgt: Hi] schrijft aan een te dezer stede wonende handelaar een brief, onderteekent dien met den naam \<an een bij dezen bekenden handelsvriend, en verzoekt hem de beleefdheid te bewijzen eene quitantie welke aan geadresseerde zal worden aangeboden te willen voldoen, deelende hij in hetzelfde schrijven mee, de te zijnen behoeve voorgeschoten gelden te zullen restitueeren op een bepaalden dag, wanneer hij zich voorstelt in de stad te komen 0 De ontvanger van den brief, die niets kwaads vermoedt, en zich gaarne beijveren wil den handelsvriend behulpzaam te zijn, betaalt daags daarna de door den medeplichtige aangeboden wordende quitantiewelke geheel overeenkomt met die, waarvan in den valschelijk onder teekenden brief gesproken wordt, om later tot de ontdekking te, komen door een oplichter te zijn bedrogen uie zich op de hoog te van de relatiiin gesteld heeft Door het gemeentebestuur te Utrecht, is aan den eersten Brandmeester J. Buyen van B'eeldercn een gouden horloge met ketting vereerd voor 5o jarige aan het brandwezen aldaar bewezen diensten - Toen de eerste kabel tusschen Engeland en Amerika werd gelegd, kostte het overbrengen van een enkel woord f a4, en de uitgever van de New york Heraldbetaalde meer dan eens voor een dépêche 12000 gulden. Tegen woordig gaat dit reeds goedkoopcr. Toen meerdere kabels door verschillende maatschappijen werden gelegd, verminderde de prijs per woord van f 2\ op f ta tot deze eindelijk op /3 en ƒ2 4o werd vastgesteld. Sedert I Juni van dit jaar werd echter de prijs per woord tot op f I 20 verminderd. Nu heeft de Anqlo American Telcgraph Company voor de telegram men van Engeland naar New york, Canade en Ncwfound de prijs per woord op 3o cents gesteld. Alzoo wordt tegenwoordig binnen enkele jaren de prijs van een product van f 24 tot 3o cents verlaagd Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 21 toten met a3 Spt- 1880. geene. Tweede klasse. Trekking van Woer.sdatr 22 September. No. 1.1640 f5ooo. Nos 119I. 10039 en 1.460.4 elk fiooo Nos. 8443, 16764 en 18904 elk f200. Nos. 780, ip35, 3oiS, 4606,8225', 12434, 15a84, 10786; 16677, 19068 elk f 100. Trekking van Donderdag 23 September. No. '16892 f400. met geen andeie.. te vergelijken, toen zij bruid en bruidegom waren. En ook zij nam dien ernstig op. Zjj was Mhoon en zacht en wilde bet in ernst blijven voor altoos. Eindolijk kwam do trouwdag. En zijno ouders kwamen, de „bekendmakingen* werden go drukt en het met wapens versietdo kleed van brocaat dat de bidstoel der kerk versieren zou, word ge maakt- b Do trouwplechtigheid had plaats, aanzienlijke ho- volingen wareD daarbij tegenwoordig, gouden snoeren blonken en zeiden roben risselden, Het zonlicht viel in breode stroomon door do hooge kerkramen iu do eerwaardige kerk de priester, een statige grijsaard met zilveren haar, sprak hartelijke woorden, geeu holle frazen, tot het jonge paar. Daarop verliet men de kerk. Lnba Zaremkin en Elim Guitski waren man en vrouw. In het Yoorjiortaal dor kerk rustten zijne lippen op de hare. De huwelijksreis ging naar Zwitserland en Savoije. De grootheid cn liefelijkheid dor natuur spiegelde zich ook in hunne harten af. Misschien was Luba Gulcska een weinig rustiger en kloeker van gedachten, toen zij met bet begin van den winter terugkeerden. Miar zij keerden terug zoo als zij gegaan waren, als een eenig paar. En Luba Guleska, acht zich sterk. Het eerste thé dansant heeft in dit wintersaisoen plaats bij de gravin Adi Lamborg. De groote wereld ziet elkaar daar voor de eerste maal intiem terug, eer zij zich officieel en naar hofgebruik wederkeerig aan den slangenboezem drukt, zooals do oude, vroolijk Adi Lamborg zegt. Adi Lamborg is de vroolijkste gravin aan bet W eener hof. Zij heeft haren echtgenoot zoo jong verloren nog voordat zij hem kon leeren liefhebben, en gij ia

Schager Courant | 1880 | | pagina 2