DB .1 ÜD ASKUS. en in huis, of de vermoedelijke moordenaar van het zoontje van den lieer Bogaardt reeds aan de handen der justitie was overgeleverd. Het antwoord moest ontkennend luiden, daar de politie, trots hare onvermoeide nasporingen, er nog niet in geslaagd is den dader van het gruwelstuk te ontdekken. Wel deden gisteren avond verschillende geruchten onder eene licht- gcloovige menigte, die zich voorliet commissariaat nad verzameld, de rondte, doch alle bleken uil de lucht te zijn gegrepen Tot die geruchten gaf o. a. aanleiding het feit, dat op een telegram der Anisterdarosche politie, die, gelijk alle politie autoriteiten, natuurlijk van de zaak verwittigd is, zekere E.. van beroep hotelbediende; bij de politie alhier is ontboden, zonder verlof om te vertrekken Overigens verzekert men dat de brandbrief, met den last om f75,000 op een bepaalde plaats te brengen, vergeleken is met een geschrift van vrocgeren datum. Uitde vergelijking van die beide geschriften zou door een deskundige de conclusie ziju getrokken, dat hel schrift van den jongsten brief veel overeenkomst had met dèt van den ouderen brief. Het slaat intusschen vast dat de brief, waarin de kinderdiefstal werd bericht, en die vier bladzijden groot is, gesteld en geschreven moet zijn door een verstandelijk goed ontwikkeld persoon. Geen enkele taalfout heeft men daarin kunnen 'ontdekken. Het lijk van den vermoorden knaap, hetwelk in bet stedelijk gasthuis aan eene lijkschouwing is onderworpen, wordt beden avond naar de ouderlijke woning overgebracht. Intusschen is gisteren middag werkelijk op verlangen van den onbekenden schrijver eene dienstbode, de huisvrouw van den koetsier des heeren Boogaerd, met bet losgeld naar de plek van samenkomst gezonden. V oorwaar geene benijdenswaardige zending voor eene vrouw, die, gelijk de brief luidde, een enkelen blik op den persoon, die het geld zou aannemen, met den dood zou jbekoopen. Niettemin heeft de vrouw van 2$ tot 4è ure onder den grootsten angst met 75 bankbiljetten, elk van f 1000, op de afgesproken plaats heen en weer gewandeld. Hoewel vooraf vermoed werd, dat niemand zou opdagen, oordeelde men het niettemin raadzaam er iemand heen te zonden. De vrou welijke boodschapper werd echter in de nabijheid behoorlijk bewaakt. Zelfs sloeg haar de schrik 0111 bet hart, toen zij eindelijk een manspersoon zag naderen, die echter later bleek een dienaar der politie te zijn. Na stipt de in dén brandbrief voorgeschreven consignes te hebben nageleefd, verliet zij na balt' vijf bet terrein, zonder dat er iemand kwam opdagen Heden zijn verschillende geruchten in omloop, betrellende de ontvangst van nadere brieven door de fuinilie Bogaardt. Voor de ontdekking en aanhouding van den dader van den gepleegden inoord is uitgeloofd een premie van f2000. Het signalement van den vermoedelijken dader wordt nader omschreven: fatsoenlijk gekleed persoon van circa 25 jarigen leeftijd, middelmatige lengte, min uiterlijk, baardeloos of gladgeschoren gelaat, plat laag hoedje, gekleed met donkerbruin pak, en voorzien van een stok, misschien degenstok. Uit de lijkschouwing bleek beden, dat bet kind deor zeven dolksteken is verwond. De oorzaak van den dood wordt door de met de lijkschouwing belaste genees en lieelkun digen toegeschreven aan een met juistheid getroffen dolkstoot. VIII. Alle liofilo, allo wrok, allo verlangen, allo toorn, allo blijdschap en alle smart, overmant haar, gelijk weleer, nu hij hare hand in do zijne houdt 011 zegt r\Vie zou dat gedacht hebben, toen wij elkander in Bpauje ontmoetten, dat wij beido elkander in de ha>eu dos peluks wéér zouden aantreffen, vorstin, niet waarf Wij dwaalden destijds beide doelloos rond op de zee des levens. Gij moet de vriendin myner vrouw worden. En uw man, vorstin, diens vriend beu ik retds- Hij is een man van eer en zoo braaf als een Teil. Nu willen wij ons nog inniger aan elkander aansluiten, daar de vrouwen den band der gezelligheid om onze buizen vaster zullen binden. Hoe verheugt het mij u weder te zien Ja, nog inniger werd de vriendschap. De beide families Sorte en Guleski werden weldra dat, wat men in de samenleving onafscheidelijk* noemt. Ik elke aristocratie zijn er zulke verbintenissen van twee aan twee. die op zich zelf een klein geheel vormen in den grooten kring. Eene familie mogen met alle andere op den besten voet staan, amalgameereD zal zjj zich slechts met eene enkele tweode familie. Men is met allen goed. maar speciaal met slechts éenc intiem. Deze keurverwanuchappen moeten echter niet van duur zijn en cr zijn families, die zich in elk saisoen met eene andore amnlgamceren, niet zonder met de laatstvorigo een weinig in vijandschap te komen, en dio zoo mettertijd alle familiën van het hof langs gaan. Nu, in dit saizoen waren, gelijk gezegd is, de Surtes eu de Guleski's oualschcideljk Zij maakten a.lc kleine Het onderzoek voor den rechtercommissaris mr. Van Marle is beden aangevangen met het verboor van personen uit de onmiddelijke omgeving van den beer Boogaardt. Ter bevor dering van het gemeen overleg en den spoed zijn de rechter van instructie, de officier van justitie en de procureur generaal ia het hoofdbureau van politie vereenigd. Later zou de familie Bogaardt een tweeden brief hebben ontvangen met bericht, dat -de toezending van de geëischte geldsom overbodig was, en dat wraak van den moordenaar van het kind nog niet gekoeld was. Uit nader ingekomen verklaringen wordt opgemaakt, dat de moordenaar bij zijn slachtoffer verzet heeft ontmoet. Een boer zag een schooljongen aan iemands hand langs het duin sleepen; hij dacht daarbij aan eene kastijding, door een vader toegediend. F-ene vrouw is er getuige van geweest, dat de knaap tegenstand bood om verder met zijn geleider mede te gaan Ondanks verschillende aanwijzingen en inlich tingen, is de sluier, die over deze geheimzinninge misdaad gespreid ligt, nog geenzius weggenomen. Gelijk reeds is gemeld bestaan er vermoedens dat een voormalige huisknecht van den heer Bogaardt niet vreemd is aan den gmwelijken moord op den ongelukkigen knaap. De naam van dien vroegeren huisknecht is Henri Paulvi- 3uet; zijn tegenwoordige verblijf is onbekend, och door de justitie werd daarna onmiddelijk daarnaar onderzoek gedaan. Thans vernemen wij dat, blijkens een beticht van de polite te Am sterdam, Henri Poulviquet aldaar is opgespoord en in hechtenis is genomen, om ter zake van den moord door de justitie gehoord te worden. Een heden morgen ontvangen telegram toom dat 's mans ontschuld helder gebleken is. De genoemde knecht Henri Poulviquet, is niet herkend door de getnigen en weder op vrije voeten gesteld. De aanplakbiljettenwaarbij zijn opsporing en aanwijzieg gevraagd werd, zijn door de politie allerwege afgescheurd. Nog verneemt men, dat twee personen te Antwerpen zijri gearresteerd als verdacht van den moord of medeplichtigheid daal aan. Een hunner is een bediende in een logement te 's Hage, die Woensdag zijne betrekking heeft verlaten, zonder verder iets van zich te hebben laten hooren. De moordenaar is iemand geweestdie schoeisel droeg waarvan de indruk in het zand op de duinen waargenomen 26 centimeter bedraagt. Hierin heeft inen dus eenige aanwijzing. Nog vernemen wij dat een barbier in den Haag zich bij de |>oliiie heeft aangemeld met de verklaring, dat hij Woensdag avend een manspersoon, wiens kleeding gelijkenis aanbiedt met die van den gesignaleerden vermoedelijken dader, den haard heeft geschoren. Hij verklaart verder, dat deze persoon in zeer opgewonden toestand verkeerde, en, zonder zich heiaange-' zicht te wasschenhaastig' vertrok, zich niet bekommerde over de hevige stortbui, die op dat oogenhlik neerviel, met de /.aken in geen verband staat; de geagiteerde geschoren man beantwoord volstrekt niet aan liet naanwkeuriger signalement, dat thans gegeven wordt. De politie en justitie heeft allerwege naspo ringen in het werk gesteld, doch het heeft haar nog niet mogen gelukken den dader, noch zelfs naar het schijnt zijn spoor, te ontdekken. Wel begint zich meer en meer de meening te bevestigen, dat hebzucht en geldafpersing niet de aanleiding tot deze daad kan geweest zijn. Intusschen zullen we ons op liet gebied van onderstellingen riet verder wagen. We geven Blode partijtjes naar het paviljoen iu liet 1'ratei, ge meenschappelijk. Zij hadden ia het operagebouw en in het Burgt théater eene gemeenschap|>elijko logo. En wie bij de eene familie kwam, die wachtte zich, van de andcro kwaad te spreken. Lub* Zaremkin sloot zich met in 't oog vallende liefde bij do kleine, blonde zachte gravin furte aan, zij hield zich geheel als de andere zuster van haar. Dolfi Burte, de zachte, blonde fee, was hare don- kero, trotsche vriendin daarvoor op hare stille manier dankbaar. Maar het bleek niet dat dezo dankbaarheid tot genegenheid gestegen was. Het blond zijn en de teedere vormen tn de zachte spraak bedriegen dikwijls. Dolfi Surte was werkelijk een engel, maar een engel met een hart vol karakter en met een helder denkenden geest. Zg was nog hulpeloos, noch toegevend ofschoon zy dat scheen te zyn. Zij bad in haar klooster niet veel menschen leeren kennen, maar zij had eene leermeesteres gehad, die aan haar hart de illusies benomen hadmater Emi- liana. Mater Emiliana was niet uit roeping in het klooster gcgaaD, maar met een gebroken, verraden hart, bedrogen door bare liefste vriendin, verraden door den man barer keuze. Jezus was haar jiict zoo zeer levensdoel, als wel toevlucht. Die non nu, maakte van Dolfi Hermani een vroom, maar helderdenkcnd wezen, zacht, maar met eene onbuigzame nuance in de zachtheid, zoodra zij eenmaal iets als recht had erkend. Toen zp het klooster verliet, moest zg terstond naar het trouwaltaar gaan. Zij werd niet gedwongen, maar er heen gepraat. Zij had haren schoonen, don keren, echtgenoot nooit lief gehad en al zijne teederheid tegenover haar, had haar nooit een ander gevoel dan schuwheid gcgoveD.Haar niet ontwijd, schuchter en daarmede gaarne gevolg aan een biHijk verzoek van de justitie, om door allerlei gissingen en ge ruchten het onderzoek niet moeijelijker te maken. In verband daarmede bepalen we ons hier slechts tot eenige feilen die sinds Zaterdag voorgevallen zijn. Opmerking verdient de verklaring van den hulponderwijzer, dat hij den knaap, toen hij zijn schooltnsch inpakte, heeft gevraagd: »of hij den man kende?» Het kind heeft daarop toen bevestigend geantwoord. Onder bloemen en kransen bedolven werd Maandag te kwartier voor elf uren liet stoffelijk overschot van den ongelukkigen Marius Bogaardt uit het huis der bedroefde ouders gedragen; zijne kameraden volgden den stoet, die door duizenden toeschouwers eerbiedig begroetzich plechtig bewoog naar de laatste rustplaats Eik en Duinen, in de nabijheid gelegen van de plek waarop de moord plaats had. De toevloed der menigte was ontzettend. De algemeene deelnemingen verontwaardiging werd kenbaar gemaakt. Menige traan werd gestort. Verschrikkelijke verwenscliingen werden geuit. Zesentwintig, bloemkransen werden op de lijkkist nedergelgd. De schoolmakkers van den ongeluk kigen jougeling liepen aan heide zijden van den lijkwagen, begeleid door den hoofdonderwijzer. Ook zij legden een krans neder. Vrienden steunden den vader. Ds. Romen ie gaf bij het geopend graf den algemeenen indruk van de afschuw weder, die de gruweldaad had teweeggebracht. Gevoelvol sprak hij ouders en bloedverwanten toe De hoofdonderwijzer Bouscliolte legde mede een krans op liet graf eu verklaarde dal de overledene een zijner beste leerlingen was. Onder dankbetuiging voor de eer den afgestor vene bewezen, eindigde deze hoogsitreurige plechtigheid. De knaap is waarschijnlijk vermoord terstond na aankomst in het duin Een spoor van den moordenaar is gevonden van de plaats der mis daad door de duinen in de richting van het strand te Scheveningenwaar hij nog voor zousondergang kan geweest zijn. Later is door de justitie het volgende hekend gemaakt. Volgens verkregen inlichtingen heeft zich verleden weekvoor of op 23 dezer een burgermeisje vervoegd aan de school van den heer H. D. Ubhens, in de Trompstraat no. 234 om te vragen of aldaar was de Jongeheer Bogaardt. Nauwkeurige opsporing van dat meisje wordt verzocht. -In het laatste vreeselijke. onwederdat boven de eilanden der Zuiderzee woedde, is door den bliksem waarschijnlijk de fokkemast uit de Hansa, het gezonken stoomschipgeslagen, het dek bijna loodrecht opgelicht in tweeën, en zijn uit het schip planken en vaien gedreven. Hoe geweldig de werking is geweest kan daaruit blijkendat die mast een omtrek heeft zoo groot, dat twee man hem niet kunnen om spannen De provincie Gnllicië in Spanje wordt zoodanig door wolven geteisterd, dat de kapitein generaal, teneinde raad, aan den minister van oorlog twee compagnieën soldaten verzocht heeft, om groote drijfjachten te houden op deze verscheurende dieren, die in den laatsten tijd reeds zoovele ongelukken veroorzaakt hebben. Door de hevige stormen die op het schiereiland Florida hebben gewoed,, zijn daar de oranjeboomen bijna geheel van hun vruchten beroofd zoodat de sinaasappelooqst van uit toch zoo vast hart zocht een gelijke. In haren liefde- vollen, trotschon, schoonen man was er zoovoel, waarvan zjj govoeldo, dat het Dooit zonnig voor haar zou openliggen. Klim Guleski »s in de ziel nader verwant mot haar. Zij verheugde zich ovor de kennismaking en do inti miteit om zijnentwil. Haar hart ging tegenover hom open, als tegenover eenon goeden vriend. Zg had haren liefdovollcu echtgenoot nooit als haren goeden vriond knnnen beschouwen, er was steeds iets tusschen hen geweest, dat niet geheel klaar was, hij bemindo baar zooveel on zij hem zoo weinig. Hg was zoo edel, on zg wilde jegens hem nooit liegen. Elim Guleski daarentegen 1 Hoe vroolyk kon dio menigmaal zjjn in haar gezelschap Z jj n o oogen waren zoo helder als do hare. Zijne ziel zag zoo zonder schaduw, zoo geheel uit die oogen en elk zyner woorden klonken uit zijn mond onberekond, frisch en fier. Hij geleek zoo op haar zelve. Menigmaal was het voor haar niet alsof zij met eenon man sprak, maar met eene vrindin van de kostschool. Zg lachte mot hem dikwijls zoo kinderlijk overluid, als zij haren echtgenoot nooit had hooren lachen, sedert zg in zyn buis was getrokken. Graaf Surte gevoelde dieper dan ooit, dat echtgonooto hem niet liefhad. Hij kon niet jaloerse» wezen, Hij zulk een openhartige wezen alsDo"'w'lsj geene doukere gedachte kon er in deze ziel wezen Maar hij gevoelde, dat hij meer dan ooit om haar worstelen moest, om zijn klein, lief vrouwtje, dat zich volstrekt niet om don vinger liet winden. Of dat hij zich zelf genezen moest. - Hij vond dus dagelijks meer voortreffelijks 'Q 6 schitterende, trotsche, manieren van de Noldavische, toch over t geheel vroeger niet ziju genre go*1 s

Schager Courant | 1880 | | pagina 2