De wonderen van den spoorbouw De blinde Vioolspeelster. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 9 December 1680. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 7 9 December 1880. GEBORENHeimmentje, |dochter van Cornelis Meurs en Neeltje Bood. Jan Bei nhard, zoon van Johannes, Stigter en Anna Elisabeth Hardbeke. ONDERTROUWD: Geene. Marktberichten. boot in de vaart gebracht, tot vervoer van passagiers, goederen en [vee, Te Parijs heerschte Woensdag een dikke mist, die de scheepvaart op de Seine onmogelijk maakte. Alle politieposten werden versterkten met fakkrels voorzien. Natuurlijk hebben de Amerikanen, die eerste liefhebbers van wedden zijn, den uitslag der presidentsverkiezing tot het onderwerp van een aantal weddenschappen gemaakt. Daar zijn onder de «eleclion bets« zeer eigenaardige. Zoo had iemand te Memphus bij een wed denschap bepaald, dal hij als Oartield gekozen werdop een der pleinen van de stad vijf minuten lang op zyn hootd zou staanmet een faam van jGarfield aan zijn voeten gebonden. Tien republikeinen, en tien democraten te Houston wedden tegen elkaar en kwamen overeen dat de verliezers, voor'een koets gespatiuen, de winners door een der hoofdstraten zouden trekken. Onder heide partijen waren eenige van de voornaamste burgers der stad. Te Baltimoie kruide een verliezer den winner door de stad. Een en ander strekte natuurlijk tot groot vermaak van talrijke toeschouwers. Twee mannen in het westen wedden 3ooo dollars tegen een hoeve van 6jo morgen gronds, dat de Staat New York Garfield een meerderheid van duizend tot vijfduizend stemmen zou geven Iemand te Ogdensburg verwedde zijn knevel tegen dien van zijn tegenpartij,dat Garfield niet gekozen zou worden. De knevel werd afgeschoren eu den ochtend na de verkiezing den winner toegezonden. Een ander wedde om een fijn souper, te geven aan de club van den winner, dat een stad Van meer dan honderdduizend inwoners, geen vijf honderd stemmen aan Ilancock zou geven. Die stad was Washington: waar geen stemming heeft plaats gehad. De verliezer van die weddingschap zei niets, en bepaalde alleen tijd en plaats van het souper, bijd iegeleg, nheid waren de opgedragen gerechten geheel volgens de bepalingen der weddingschap en zagen er zeer goed uit. Maar het bleek weldra dat alles met snuif, en andete oneetbare zelf standigheden was toebereid, zoodat de winners- die meenden dat zij den verliezer te slim af waren geweest, zeiven het ergst beetgenomen waren. Een New Yorksch photograaf heeft aan Sarah Bernhardt een sotn van 8000 fr. aangeboden, voor het uitsluitend recht 0111 haar gedurende baar verblijf in Amerika te mogen photogra. pheren en de pliotographieën te verkoopeii. De kunstenares beeft zijn voorstel aangenomen. Te Moskou zal in bet volgende jaar van Mei tot October een nationale tentoonstelling gehouden worden van Russische voortbrengselen van landbouw, nijverheid, kunst eriz. Het tentoonstellingsterrein beslaat 60,000 vierk wersten of morgen. De bouwkosten worden geraamd op 2 tnillioen roebel. Gisteren omstreeks 8 ure is te Arnhetn een goederen trein op een ledigen bagagewagen ge- loopen waardoor deze is ontspoord en aan het einde van het station omgeworpen zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Eerst sedert de opkomst der spoorwegen kon men zeggen, dat de bouwkunde reuzen vorderin gen heeft gemaakt. YI. „Dat is bet roodborstje," dacht Rachel, „het arme roodborstje! Maar laat ons hier hooren!" „Yoyez vous, madameIk zeide, dat wij de schimmels moestenr inspannen, maar r.een, neen partont nonGij meest volstrekt de vossen hebben. Dat beeft mén er van, als men de vrouwen toegeeft nooit geef ik weer toe! Nu is de nieuwe chais weg, tout perdu, 150 klinkende rijksdaalders." „Mais, n on cher, ik wist toch niet, dat de bruintjes „Als gij niet weet, bemoei u dan niet met dingen, die gij niet verstaat Cemprenea vous?" „Dat is de twisterde putter dacht Ra chel. En dan hoorde zij nog, boe de jonge koning Frederik van Pruisen Eet eenmaal reeds veroverde Silezie aan keizerin Maria Theresia meest terug geven en hoe koning George van Engeland heel stellig aan de spits zj,ner troepen de Oostenrijkers tegen de Frarscben zou te hulp komen dat waren de moedige vinken. Nu hoorde zjj zacht, heel zacht nevens zich fluisteren en mompelen als nit de fijne snaveltjes der kwikstaartjes. „Ceite pauvre baronesse! "Wat ziet zij er weer bleek en ziek uitO, die slechte zoon, die slechte jonge baron, die Frits het moet een einde nemen, het moet!" Zeg mij, leste vriendin, iren spreekt daar zooveel over, hebt gij er iets ieders van geboord? Je vous prie." Daar waar zij haar ijzeren voetspoor legt houdt ook niets haar tegen, geen revieren zijn te breed meer om te overspannengeene bergen te colossaal om te doorboren. De reusachtige bruggen over de Niagara. de Thijne en de Rijnval staan daar als getuigen van de triomph der bouwkunde. Van af eene eenvoudige doorboring van een rotsmuur, kwam men allengs verder en verder, de menigte tunnels op de duitsche sporen vooral bij Aken en Stutgart waren de voorbereidingen tot een Mont Cénis tunnel. Kostbare reuzenwegen over bergen als mo numenten van de volharding 'der menschen worden als niet meer voldoende beschouwd hij de ontzaggelijke uitbreiding die de handel in de laatste jaren verkreeg. Doch het is niets, immers geen berg is te groot meer om te doorboren. Jaren lang bad men zich met den weg over den St. Gothard beholpenmet al de daaraan verbonden ellende van sneeuwvallen en aardstor* tingentoen men op bet denkbeeld kwam om den berg te doorboren. Na naauwkeurige bere keningen begon men aan den arbeid om een tunnel te boren van 14,920 meter op de hoogte van itoo meter boven de zee en na acht jaren arbeid, is den 29 Eebruarij 1880 de doorboring een feit. Op dien dag ontmoetten de arbeiders elkander die Noordwaarts bij Göschenen en Zuidwaarts bij Aïrolo begonnen warten, de noordelijken hadden 7 jaren en 3 maanden, de Zuidelijken 7 [jaren en 6 maanden gearbeid en als een overwinnaar der kunst ontmoette men elkander in het hart van den berg op een punt dat slechts door uitgebreide en naauwkeurige drie hoeksmetingen ie bepalen was. Op dien dag waren voor de doorboring alleen 21 millioen Gulden uitgegeven. Dan kon noch sneeuw, noch gevaar den mensch meer terughouden om van het noorden naar het zuiden te trékken en de kostbare ladingen anders met ontzaggelijke moeite over den berg vervoerd, worden eenige duidend voet dieper zonder gevaar getransporteerd. Nu echter komt het er nog op aan den tunnel voor het verkeer gereed te maken. Overal ko men waterstroompjes uit het gesteente of is er gevaar dat enkele steenlagen naar beneden ko men van daar dat groote gedeelten bemetseld moeten worden en dat men hier niet ligt over moet donkenbewijst dat men eene streek van 5o meters reeds driemaal over heeft moeten met selen ja men eens zelfs vreesde den tunnel om dat gevaarlijk gesteente te moeten heenleiden Doch de menschelijke geest staat voor niets meer stil. Nog maanden moeten verloopen eer de reuzenarbeid voltooid is en reeds nu heeft men plan om een tweede doortocht naar Italië zich te banen eo den Sinig'lon te doorboren. Doch de wetenschap gaal reeds verder dwars „Wel zeker, maar in vertrouwen. „Certainement! Onbepaalde discrétion!" De arme barones weet zich zjjno zwaarmoedigheid in 't geheel niet te verklaren en de stiefvader ook niet, hij loopt dagen lang alleen, bleek en somber in bet p8rk, in 't gebergte, bij spreekt niet, point de mots, met haar, met haren man of als hij het doet, onverstaanbaar, verward, alsof zijn verstand vous comprem z. Je disais toujours, bet is altijd erg nog eens te trouwen, als men volwassene kinderen heeft, en zoo heel gauw na den dood van den eersten man! „Mais le baron est si charmant, zulk een fijn bcscl-aald man. „Nu juist dat scbjjnt zoo, dat schijnt zoo. Gij weet immers, zijn broeder de vroegere gemaal van de barones, de vader van den jongen baron Frits stierf plotseling op de jacht il v a un an aan cene beroerte on dit maar anderen zeggen roais discrétion, ma chère!zij zeggen dMt bij doodgeschoten is op de jacht en doch ik wil het ik kan bet ip 't geheel niet tegen spraken," „O, ik bid n, ik bid n!" „Nu, geheel in vertrouwen, men zegt dat iemand hem doodgeschoten heeft en dat de jouga baron zou weteD, wie erne hem eb bestaande, zeer na bestaande, Zij braken haastig af. Het knetterde en ruischte al sijde en rnen verram een rozen gfeur. r51on petit enfant, ik ben zeer bang, dat gjj moe zijt en u hier een weinig vervelen zult," zeide de barones vriendelijk, Rachels^ vingertoppen vattende, wilt gij in de buitenlucht, in let pajk cui? door de ingewanden der aarde te gaan wordt reeds een gewone zaak. Zij droomt reedsniet om zeeën te overspannen maar onder den bodem derzei ven zich een weg te banen en zoo Frank rijk met Engeland te verbinden. De voorbereiden de maatregelen en proeven zijn genomen zal ook dit gelukken De tijd zal 't leeren. VEROORDEELD M. G. te Schngen wegens het voorhanden bobben van 2 niet geeikte inhoudsmaten in zijn pakhuis, bestemd tot het verkoopen en afleveren van waren; tot 2 geldboeton elk van f 10,subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. A. K. te Schagen wegens het voorhanden hebben in zijn winkel van eene inhoudsmaat en een gewicht beide niet herijkt tot 2 geldboeten elk van f 10 subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. G. W. to Schagen wegens het in den winkel voor handen hebben vau 2 niet geeikte gewichten en èén gewicht voorzien van het afkeuringsmerk tot 3 geldboeten, elk van f 10.subsidiair 1 dag gevan genisstraf voor elke boete. A. E. te Dirkshorn, wegens het in zijn winkel voorhanden hebben van een niet goeikt gewicht tot oen geldboete van f 10.subsidiair 1 dag gevan genisstraf. K. G. te Tuitjehorn gem. Haringcarspel, wegens het ia den winkel voorhanden hebben van een stok waarop doormiddel van koperen nageltjes de ver deeling der oudo el voorkwam, tot eene geldboete van f 10.subsidiair 1 dag gevangenisstraf: A. M. aan de Burgerbrug gem. Zijpe wegens overtreding alsvoren. tot eene geldboete van f 10, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Allenzijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijtsdwang met verbeurdverklaring der in beslag gonomen maten eu gewichten. GETROUWDGeene. OVERLEDENGoene. SCHAGEN. 9 Dec. aangevoerd voe ter markt was heden als volgt: 9 paarden f 40 al50; 0 veulens f a 0 Ossen f a 0 Stiorea f a 25 Gelde koeien (magere) 80 a 120, 15 idem (vette) 160 a 190, Kalf kooien 00Yaarsen 0.—, Gras kalveren 0.,10 Nuchtere kalv. 5.18.Rammen 0 Schapen (magere) 0.600 idem (vette; 28 a 38, 1360 Overhoudors 14 a 24, Lammeren 0,—, 4 Bokken en Geiten 1.a 6.15 Varkens (magerel 12 a 21, idem (volte) a 20 Biggen 9 a 11, 20 Konijnen 10 a 60 80 Kippen f 25 a 150 40 Eenden {50 a 75, Duiven a Ganzen a Zwanen a 200 kilogram Boter f 1.26 a f 1.40, 100 kilogram Kaas f 0.45 a f 0.552000 stuks Kip eijeren f 6,— a f 7.— Eeud Eijoreu f af ZAANDAM, 9 Dec. Heden warea alhier ter markt aangeveerd 19 stapels kleiuo Kaas. Hoogste prijs der Graskaas f 41.— Hoorn. 9 Dec. Kaas Ter waag gewogen 111 stapels, wegende 28708 kilo. Heogsie prijs kloino Gras f 42.50Commissie idem f 44.— Middelbare f venez donc daar builen wacht de bonue, die ik voor u bestemd beb. Maar 's avonds komt gij weder bij OD8 en vermaakt ons met eent proef van uw muzikaal talentje vous en prie. ma belle!.Ayoz la bonté!" Zij voerde Rachel door de zaal en Rachel gevoelde bijna, hoe aller oogen zich op haar vestigden en haar tot nan den uitgang vergezelden. Zij was bniteu. Aan do hand van eene oude vrouw ging zij eenen langen gan£ door, eene trap en vervolgens nog eene, die korter was, af eu om haar heen geurden nu de bloemen en suisde het loof van lommerrijke boomen in den zachten wind. Onder bare schreden knarste fijne kiezel en van verro ruischtte en klonk iets als opstijgend en vallend water. O, zij was buiten in de vrije lucht onder blcemen en boomen hoe schoon, hoe vrij, hoe ruim was het bier! Zij gingen snel voorwaarts; weldra begon de oude Magaroet te praten en werd niet moede te vertellen van de pracht van het slot en den rijkdom van don baron en hoe zjj sedert 50 jaar dit slot diende en den jongen Frits, den stiefzoon en neef vau den tegenwoordigen heer von Bielau, als haar eigen kind had opgevoed en lief gehad en dat hij zoo schoon was, maar nu zoo bleek en treurig en altijd in 't zwart gekleed ging en „Daar komt hij riep Margareet zacht. „Laat ons gaan zitten. Misschien gaat hij voorbijjjen ziet ons niet. Hij ziet zoo ongaarne vreem den Zij trok Rachel haastig op eene bank achter een bosehje. Maar de jonge baron kwam steeds nader recht op het bosehje af, met langzame schreden

Schager Courant | 1880 | | pagina 2