Gemengde berichten. I)e blinde Vioolspeelster. M ar kt berichten. V voor oogen. Assenedc en Elpine zijn Afschijn sels zijner eigene, zoo ligt lot de zinnelijkheid getrokken ziel. Zijn overige personages zijn voor het lueerendeel advokaten van het droitdivine Zij kunnen ons dus niet interesseeren. H'ordt vervolgd. SCHAGEN, i4 December 1880 Laatstleden dondag gaf de Harmoniekapel weder een haier uitvoeringen in de daarvoor 7.00 bijzonder geschikte zaal van Mej. de Wed. Knikker. Hel orchestonder haren wakkeren aanvoerder den beer Utto kweet zich zoo als gewoonlijk goed van haren taak Ook mogen wij de heide solisten, die zich zoo welwillend daartoe leenden onzen lof niet onthouden. Jammer voor beiden dat de opkomst niet zoo was als men had kunnen verwachten. De «Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zal hare najaarsvergadering houden op Woensdag i5 December, te Berkhout, ter behandeling komen de navolgende punten van besbrij ving: Bespreking van de wik en weegloonen op de kaasmarkten in fUdlnndt» Noorderkwartier in te leiden door den heer Iln. De Jongh. Voorstel van den lieer F. Grool Jbzn., ter uitschrijving eener prijsvraag, ten einde een zoo beknopt en doelmatig mogelijk aanteekenboek voor landbouwers en veehouders te bekomen Behandeling van bet voorstel van het Bestuur om in 1881, op uitgebreide schaal de beste wijze van boterbereiding te beproeven, die in Hollands Noorderkwartier met voordeel konden worden toegepast. In te leiden door den heer Th. J. Waller. Ondanks het regenachtige weder was de markt te Valkenburg Maandag weerdruk bezocht. De prijzen waren, over 't algemeen genomen, vrij boog; eene kleine daling kon echter worden waargenomen voor wat bet rundvee betrof Er waren aangevoerd: paarden, i3oo stuks rundvee en 700 varkens. Als een bizonderbeid deelt men ons mede dat bij den heer B., in de Watergraafsmeer de duiven onder eene veranda in de openlucht aan t nestelen zijn. Men vraagt ot dit wellicht een voorteeken van zacbten winter is, en of bet dierlijk instinct beter weérvoorspeller zou zijn dan de barometer Het Stadje Maryhill in Schotland is bezocht door een ware rattenplaag. De lastige dieren loopen bij duizende rond en eten in de buizen alles op wat zij krijgen kunnen. Bij een man hebben zij l4 biggen en 4o stuks gevogelte gedood en opgegeten. Een winkelier beeft met een vernuftig uitgedacht werktuig gedurende de laatste veertien dagen alleen in zijn winkel 136 ratten gedood. Door bet hooggerechtshof te Madrid zijn dezer dagen twee merkwaardige vonnissen van rechtbanken in| Gal.ilonië bevestigd. He*, eerste veroordeelde iemand tot twee maanden gevangenisstraf, om dat bij geweigerd bad den li< ed af te nemen voor een voorbij trekkende processie. Door bet andere wordteen VI. Daar is de jonge buron zij nam-don strijkstok op en een wild stoi mgeloei, een schuimende, bru sende stroom van tot den bodem opgewoelde golven stortte zich van do snaren, afgebroken door het jammerende roepen om hulp eener menseiienziel, eener ziel, die verkee de lietdo en onrechtvaardige baat, wantrouwen en menschenveracbting, twijfel en hoopeloosbeid op de klip van het troosteloos zeeken der eenzaamheid hebben geworpen. Maar uit de schemerende verte komt eene stem waarschuwend, biddend, lokkend een blinkend zeil duikt op en glijdt als schoone zwanen over de golven nader van het oosten breidt zich een helder licht over het opioer der zee een arm wenkt, een oog trocst, een mond glimlacht, een tot nienw leven wekkende roepstem klinkt in zjjn oor en zijn oor boort die zijne armen strekken zieh vol berouw en erkentelijkheid deze roepstem te gemout, zijne ziel gelooft er aan en stemt in met de zoete hymne, het gezang der weenende Cherubin O gijwiens oogen weeudeu Zoodra gij Sion zaagt Vaar snoodaars zich vereenden, Waar d' onschuld wordt belaagd Waar is het dalde diepte Die Jezus U verbergt. Jn de zaal, in de aangrenzende vertrekken was eene ademlooze stilte, toen nu Rachel zelve tot in het diepst van het hart aangegrepen, midden in de strophe van bet koraal plotseling afbrak en door haar gevoel overweldigd, de viool neerlegde en op haren stoel terugzinkend de handen voor de oogen drukte, terwijl zij iu tranen losbarstte- Een oogenblik ademlooze stilte ook toen nog protestantsch geestelijke, die op een dorschvloer een toespraak had gehouden tot eenige boeren, en tractaatjes onder hen had uitgedeeld .tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de beslissing van het gerechtshof heb ben beide veroordeelden zich schuldig gemaakt aan manifestatiën tegen de staatskerken. Hel ver- Spreiden van den bijbel en van tractaatjes door protestanten is niet geoorloofd dan in gesloten gebouwen, welke aangewezen zijn voor den prctcstantschen eeredienst. Een horlogemaker te Kopenhagen heeft een klok gemaaktdie door een electriscben stroom zich opwindt. De veer wordt door een magneet gespannen gehouden en de klok kan langer dan een jaar onafgebroken loopen, zonder dat men iets te doen heeft dan eens of tweemaal de batterij na te zien. Men meldt ons uit Aalten van 11 dezer Gisteren avond bevond zich in eene herberg gelegen aan den grintweg van hier naar Dinx- perlo een persoon (Duitstdier, die met veel ophef sprak over zijn uitbreking en ontvluchting uit de gevangenis Toen bij vertrokken was dachten de overige aanwezige personendat bet misschien goed zoude zijn de politie biervan kennis te geven De Doitscher werd terugge roepen, onder voorwendsel dat bij gratis eten en nachtlogies kon bekomen, waarom bij gevraagd had. Daar de politie wat lang wegbleefwilde iemand van liet gezelschap gaan kijken of zij nog niet kwam; hij bad zich nauwelijks 10 minuten van den herberg verwijderd, of hij werd van twee personen, ook Duitscbers, be sprongen die hem zijn geld wilden afzetten; hij wist bun echter te ontkomen Eerstbedoelde 'Duitscher werd in hechtenis genomen, en uit zijne papieren bleek, dat men werkelijk met een gevaarlijk snjet te doen had. Hij is opgebracht naarZutfen en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Uit de Tielerwaard schrijft men ons. dat in de laatste dagen nog al veel graan gezaaid is, waartoe in November wegens bet regenachtige weder geen gelegenbeid was. Alsof men in September was, zoo snel ontwikkelt zich bet gezaaide, binnen acht dagen rolt de natuur een frisch groen tapijt over de grauwe kluiten. Te Parijs is een zaak in banden der justitie betreffende den verkoop van een kind voor 3OO,000 fres, De koopers zijn een rente nierende koopman en zijn vrouw. De baker, die den koop geslote» Vieeft, kreeg 5o,ooo fres. voor haar aandeel. En dan zegt inen nog. dat een kind slechts een bankje van duizend mede brengt. Verleden Zaterdag heeft de jager B O. Vries, te Harkeina Opeinde,een otter geschoten, die buitengewoon fraai en ruim 1,1 meter lang was. Deze dieren komen hoogst zelden in deze streken voor, Met de werkzaamheden aan de aarden- baan voor den spoorweg van Haarlem naar Zand voort is dezer dagen bij Overveen een aanvang gemaakt. Het wordt er op toegelegd om dien weg in Mei gereed te doen koinen zoodat bij tegen Pinkster bereden kan worden H. M. de Koningin van Zweden zal, dank zij der voortreffelijke behandeling van dr. Mezger, vermoedelijk half Januarij in volkomen beter schap Amsterdam kunnen verlaten In het striktst incognito, en onbekend als H. daarna een luidruchtigo storm van toejuichingen. Men omringde haar en was meegesleept, buiten zich zelve en bewonderde met geestdrift haar spel. De barones omarmde haar teeder en liet haar hoofd onder zoete, geruststellende troostwoorden aan hare borst rasten Rachel was niet in staat hare aandoeningen te be- heerschen. Het gevoel van hare verlatonheid midden in dezen schitterenden zwerm van menschen, de zwaarte van haar eigen ongeluk, hare hulpeloosheid, kwam met onverklaarbare, nooit gevoelde hevigheid over haar. Zij wilde alleen zijn, weg van hier, in de stilte met zich zelve alleen. Do barones leidde haar zilf uit de vaal en bracht haar naar de voor haar bestemde kamer, waar z;j haar met hartelijke woorden aan de oude Margareet overgaf. Sedert dezen avond scheen de toegenegenheid der barones voor hare schoone beschermelinge verdubbeld te zijn, Misschien dat zij de veelbeteekende fantasie van Rachel had verstaan misschien ook slechts omdat zij trotscü was op het talent harer beschermelinge, misschien uit sympathie met een lijdend vrouwenhart. Zij scheen zulk een aangenamen prikkel te vinden in deze nieuwe zorg, dat de baron zelf wederom verblijd door de levendige belangstelling zijner vrouw, iederen wensch in dit opzicht met voorkomendheid vervulde. De gasten hadden eenige dagen daarna voor 't meeiendeel het kasteel verlaten. Dokter Brnnn, een joviale oode heer, die geregeld elke week eenmaal uit Frankfort overkwam, was gekomen Hij had Rachels oogen onderzocht en, hoewel met verstandige om zichtigheid niet aan haar zelve, maar toch aan de barones en haren man bijna bepaalde verzekering geseven, dat d« operatie wel zou gelukken, waartoe hij na eenige dagen, van de noodige instrumenten voorsieD, rou terugkomen. De baron en zijne vrouw wareD door het gunstige uitzicht zeer opgeruimd M. te Amsterdam- is, beweegt de Koningin zich even vrij door Amsiel's straten als een particulier, Zaturdag ochtend reed H. M. naar het Centraalstation per train. Dezer dagen is te Brussel een twaalfjarig knaapje overleden aan dejgevolgen van den beet eener kat. De ouders van het knaapie (hadden indertijd het dier, dat zij op een onbebouwd terrein vonden rondzwerven, uit medelijde opgenomeu- De kat was echter niet aanhalig en verstopte zich meestal onder de ineubelens Een paar maanden geleden trapte de knaap de kat op den staart; het dier werd daardoor zoo verwoed en beet hem zoo hevig, dat men het moest doodslaan om bet tedoen loslaten. De wond die de ouders niet gevaarlijk achtten, werd alleen uitgewasschen en genas spoedig, maar liet een likteeken achter. Na dien tijd echter klaagde bet ktnd dikwijls over hoofdpijn, totdat bij een dag of wat geleden zware koorts kreeg, zijn arm opzwol en de geneesheer, wiens hulp men inriep, verklaarde dat het aan water vrees leed en reddeloos verloren was. De arme knaap overleed den volgenden dag onder smar telijk lijden. Burgerlijke Stand der gemeento Schagen. Ingeschreven van 10 ia December 1880. Geboren: Cornelis, z. v. Dirk Rood en Pietertje Snijders Ondertrouwdgeene. Getrouwd: geene. Overleden: Maria Snijders, 'oud ruim a maanden. ALKMAAR 13Dec. Aangovoerd 4 Kooien f 140 a 150 40 vetto Kalveren f 30 a g5 2 nuchtere dito f 12 a f 21, 1370 Schapen f 18 f a 35; 148 vette Varkens 50 a 65 cents, por kilogram. magere Varkens f a HOORN. 11 Dcc. 5 hëetol Tarwe f 11.0 hl. Rogge f 0.33 hl. Gerst f 6. 38 hl. Haver f 5.25. Mosterdzaad f20.Karweizaad f 14.87, 27 hl. Boonen: bruine t 15 25; a f Paarden f0. 32 hl. Erwten vale f 14.groene f 15.hl. Graauwe f 16 25; hl. Witte f 14.alles per hectl 1266 KG. Kopboter f 1.70 a 1.80 per K.G. 100 Kippen f 0 60 a f 2 50; en 150 Eenden f 0.90 fl. per stuk 0Kip Eijeren f 0-a f 0.0.— Eend Eijeren f 0.a 0.beiden per 100 stuks; 30 Paarden f 55 a 300; 0 Koeijen f 0a 0. 14 Kalveren f a 12 24; 100 Schapen f 24 a 33; 360 Lammeren t 16 a f 25 30 Varkons f 12 a 184 Zeugen f a 250 Biggen f 6 a 10. Alhnaar. 11 Dec. Aangevoerd 1 Paarden f 10 a 0— .11 Koeien f120, 11 nucht. Kalveren f 9 a 21 500 Schapen f 12 a 30, 87 magere Varkens f 15 a 20, 118 Biggon f 8 a 11, 4 Bokken en Geiten 4 a 10, Boter per kop f 0 85 a 0 95. Purmeretide: 14 Dec, Kaas: aangevoerd 193 stapels kleine f 42 50 5 stapels middelbare f 41 a 50 Boter f 1.25 ,a 1.35 per kg., Kip Eijeren f6.50 af 7Eenden f 0.per 100 st. 179 Bunderen, vlug hoog. 20 paarden; vette Kalveren f 1.a 1.30 per pond stug; 59 nuchtere dito f 14 a 28 per stuk, tlug; 81 vette Varkens 58 a 64 ct per pond, vlug10 magere f 16 a 30, 124 Biggon f 6 a 11, 2625 Schapen en lammeren, duur vlug. AMSTERDAM, 14 Dec. De prijzen der Aardappelen waren h den als volgt, Friesche Jammen f 3.10 a f 3.30; Pruis, blanke f 0.a f0.Pruisische Frant gestemd en schenen de kwellende bezorgdheid wegens het raadselachtig gedrag van hunnen zoen voor 't oogenblik ter zijde gesteld te hebben. Zij zaten met den dokter en eenige nog achtergebleven gasten, heeren en dames, in de eetzaal om de ontbijttafel Naast de barones zat Rachel, vriendelijk maar stil en vol deelneming luisterende naar de gesprekken die in dezen fijn beschaafden kring voor haar nieuwe ongedachte inzichten in het leven en zijne vorschil! lende toestanden openden. De barones had Rachel eene voor haar huis passende garderobe verschaft, die de teedere, slanke gestalte en tegelijk de fijne trekken der blinde, waarin zooveel uitdrukking lag, nog beter deden uitkomen. Plotseling werd het levendige gesprek afgebroken. Do deur werd heftig opengerukt en op den drempel verscheen do jonge baron, ineen donker rijkleed, met lange lederen laarzen, vorhit, bestoven, met de rij zweep in de hand. Hij bleef versteld staan, toen hij het gezelschap bijeen zag, hij scheen te aarzelen om binneD te treden maar trad toch binnen. Men rees op om hem te begroeten. Frits ging op zijne moeder toe en kuste de hem verwijtend van boven tot beneden opnemend ondanks haren oudetdom nog steeds schoone en imponeereDde vrouw ceremonieel de band. „Gij zijt vroeg uit geweest, mijn zoon," sprak zjj, terwijl ze langzaam weer ging zitten. „Zeg laat, genadige mama, laat, want n,ijn nacht heeft geen einde. Ik kom, om u goeden nacht te zeggen en wil spoedig naar bed o, wat dourt die nacht langIk houd van lange nachten en korte dagen, ik heb dat geërfd, 'k weet niet van wie anders ben ik onterfd genoeg, ondanks mijne 26 jaar.* „Neem plaats^ Frits," ztide de barones verbleekend, maar met opzet zijne woorden niet opmerkende. „Een

Schager Courant | 1880 | | pagina 2