gpyg-t Gemengde berichten. De blinde Vioolspeelster. Marktberichten. liier brengen!* Een diep stilzwijgen heorschte in het vertrek van den koning. Het duurde niet lang of Ostierna trad in een armoedig boerenpak hinnen door een officier van de wacht geleid. Op een wenk des Konings verwijderde laatstgenoemde zich. Bij den aanblik van Ingarda en hare moeder was de gevangene een o'ogenhlik Ontroerd. Hij begroette de dames niet eene stomme buiging en wendde zich daarna tot den Koning met den kalmen blik der onschuld. «Ostierna» sprak de Koning." Gij zijl onschuldig en de kleederen, die gij draagt getuigen van mijne onrechtvaardigheid. Leg ze haastig af, Want ze zijn eene harde beschuldiging voor inij. Ik weet niet hoe ik het aan zal leggen, om de u wedervaren behandeling u:t uwe gedachten te verdrijven. Gij zult uw genadige Vorsten vriend in mij terug vinden en voor altijd behouden. En gij jonkvrouw Inghrda, zult gij indien God <i de gezondheid terug schenkt, het aanzoek van uwen Kon'ng voor den Ridder Torbern Ostierna terug wijzen Ingarda sloeg de beide armen om hare moeder en fluisterde onder strcomen van tranen Mijne toekomst is het graf» Voor ziekte en vrees voor den dood scheen echter gelukkig minder gevaar te bestaan als zij en de haren gevreesd hadden. Spoedig bloeiden de rozen weder op hare wangen en het uitgedoofde vuur iu hare oogen schitterde met nieuwe tooverkracht. Na korten tijd werd de echtverbindtenis des ridders en overste van het regiment Ingannanland Torbern Ostierna, vrijheer van Sjöldho met Ingarde van Salström gesloten. Eeïi jaar later huwde de Koning met de Schoone Marie Eleonore van Branden burg. Ingarda genoot later evenzeer het ver trouwen der Koningin als haar echtgenoot dat des Konings. Zocht Gustaaf Adolf afleiding, van regerings zorgen zoo vond hij in de beproefde eerlijkheid en ongedwongen openhartigheid van CLturna de beste uilspanning "Tusschen mijne hovelingen.» placht hij dikwijls te zeggen, ben ik een Koning, bij Ostierna daarentegen geniet ik het geluk een vrij inenscli ie zijn.» Op den 6 November i63a werd op de vlakte van Lutzen de bloedige veldslag geleverd waarin de Zweden de overwinning op de Keizerlijken behaalden, en waarin Gustaaf Adolf den helden dood stierf. Het halt vergane handschift, waaruit wij bovenstaand, nog nergens medegedeeld ver haal ontleenen. bericht dat ouder de getrouwen die aan des Konings zijde vielen zich ook Torbern Ostierna bevond. Men vond hem door kogels en steken doorboord, terwijl hij het zwaard rog vast omklemd hield. Hij ligt in de kerk van het naburige dorp Meucho begraven, ver van zijn Vaderland, en wij zelve hebben op het boven zijn graf bevestigde, onaanzienlijke ge denkbord, het opschrift gelezen, wat hein als een dapper krijgsman en trouwe raadsman zijns konings prijst. Over de hooge waarde van het adverieeren X. Dat vergulde baar bart eu verbijsterde'hare ontvanke lijke zinnen en als haar gemoed te vol werd eu haar oog moede was van het zien, van het verbaasde staren dan greep srij naar de viool, om in toren te zeggen, wat arrao woorden haar te nuchter en te ge brekkig zouden hebben uitgedrukt. De tuin werd baar te eng, zij rooo-t naar buiten, naar de met geurig groen ledekte bergen eu wouden, om zich in verge zichten te verdiepen en zich door het aan de ifien- scben eigen verlangen naar de blauwe verte te laten lokken. Men liet baar gaarne begaan. Met roerende voldoening sloepen de baron en zijn nu wtèr genezen vrouw Racbels bekrorlijke bezigheid gade, en gaarne hoorden zij haar hare gewaarwordingen uitstamelen eu in wonderbaar aangriipi de tonen de it.drukkeu weêrgeveo, die zij *an buiten had raeêgebracnt. Ook bnie oude vrienden vergat Racl el niet Reeds tweemaal was zij tij Lat g aau huis geweest eu had hen allen lurkend aan hunne stemmen eu aan bet beeld dat zij zich in haren geest van hen gevormd had. In het dorp was zij van buis tot buis gegaan, vergezeld door tenen zwerm jubelende kiuderen eu vergenoegd „ümlaohendc oude menscben, eu,allen bad zjjge.ro. t, Een fcesrdag was het voor bet dorp. toen ri? geko- n was Ook bi) een graf op het k. rkbof bad zij an<- oezeteu eu geweend eu zij had cencn krans van oor ieder, die laken d oet, wijdt een A merikaansch blad in de volgende bloemrijke taal uil: "Hij, die iels wenscbi te verkoopen en verzuimt te adverieeren, handelt als een jongeling d'e een.schoone ma igd bemint en die haar in ^et donker ku-handjes toewerpt. Hij weet wel wat hij doet, maai hij is ook de eenige die het weet eo niemand anders Een beklaagde, lie voorde rechtbank te Avignon terecht stond voegde den rechters eerst toe, dat zij vijanden van de Republiek waren. Daarna haalde hij een steen uit zijn zak en wierp dien naar den president hij raakte niet hem maar een groot schilderij, den Gliristus voorstellende, dat ernstig werd beschadigd. Hij wilde nog een tweeden steun werpen, maai dit werd hem belet. De vurige voorstander der Republiek werd tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Men moet voornemens ziji. van Kroonstad naar Oranienbaum een spoorweg overliet ijs te leggen, voornamelijk bestemd voor liet verboer van goederen. De Bultische spoorweg Maatschappij zal het noodige materiaal leveren voor dezen tak, die natuurlijk in rechlstreekscbe verbinding tnet de hoofdlijn zat staan. Als men het eenmaal over de voorwaarden eens is en het ijs de noodige dikte heeft, zal de lijn iu acht dagen gereed wezen Een vreemd vreemdenboek vindt men in het houtversicrshnis te Paalubron aan het meer van Grünewald. Het bestaat uit dikke eiken planken, met zware riemen bijeen gehouden. Om den naam er in te zetten gebruikt men een scherp mes Reeds meer dan la zulke boeken worden er bewaard Dezer dagen overleed te Rotterdam de Heer J. Hagers, lijn inspecteur bij de jliijkste leg raaf en Directeur van hec telegraafkantoor te Rotterdam De overledene stond als een zeer knap ambtenaar bekend. Te Woudricbem hebben een paar dronken korporaals den veerman Bastiaau Pippeling, vreeseiijk geslagen. Deze "blinde Basliaan.» die ook genoemd wordt in de «schetsen uit het leven van een celibatair» (Nederland, Aug.'80) is meer dan 4° jaren veerman op de Maas tusschen Loevesteo en Woudrichetn. Met bet hooge water 's nachts zich zeiven niet genoeg vertrouwende en vvenschende dat de korporaals zijn oom zouden roepen óm mede over te roeien, wierpen de snoodaards den blinden man ter aarde, sloegen hem eu lieten hein iu de koude aan zijn lot over. Di blinde Rastiaan heelt eei beenbreuk bekomen De daders zijn aebter slot. Gisteren ontvingen wij uit een groot deel van Belgie verontrustende berigten van het buiten harer oevers treden van rivieren en zoo als dat in berglanden gaat de daarmede gepaaid gaande aardstortingen en afscliuivingen van gesteenten. Zoo ontsnapte de (rein tusschen Luik en Namen aan een groot gevaar door dat bij Tilff het voorste gedeelte van een passa- gierstrein overstelpt werd door eene aardstorting en daardoor ontspoorde. Ook heden zijn do berigten niet gunstiger, de geheele vallei van de Senne is oveistro >ind even als de omstreken van Luik en Charleroi. In Brussel zijn vele kelders ouder water geloopen. Gisteren bezocht 11 M. de Koningin verschil* lende gedeelten der stad. Het regent nog onophoudelijk door, de toestand verergert. Te Maastricht was het water veel hooger dan in i85o Ook de toestand te 's Bosch moet zeer ernstig zijn, ook zijn er iu den weg tusschen laatstge. noemde plaats en Vlijmen twee galen gevallen Uit Eindhoven lezen wij dat ook die stad korenbloemen en madeliefjes daarop gelegd. Maar naar één persoon zag zij to vergeefs ti't, dat was Fidelhans, baar oude, lieve Fidelhans. Den eersten keer dat zij beneden in het dorp was, kon men haar geen inlichting geven, waar hij mocht zijn. Nu weder zeide men haar dat by ziek was en sedert verscheidene dagen niet van den ouden toren in het boscb, waar hij thans woonde was vandaan ge weest. Toen kon zij het niet langer nithouden. Zij moes hem zien cn hem spreken, eu klom het bergpad op naar zijn tehuis. Het was op een Zondag namidag. De lucht was wel warm, maar onder de hooge boo men in het bosch heerschto toch eene aangename kcelte. De deunen hadden kunne po iën naar de zou geopend en hun heete bedwelmende adem doorgeurde als wierookwolken de schaauw van het woud in 't rond. Een zonnestraal hier en daar en een bliukende blauwe of roode daevli der kruisten haren weg Zij was mo«de geworden toeu zij bij oen toren aankwam en een weiuig mismoedig, toen zij herhaald te ver geefs aan de oude, half vergane eikenhouteu deur riep cn klopte, die de kamer van Fidelhans, misschien in ouden ti;d de wachtkamer in den ontzacheli]k dikken benedi-i.muur des torens, sloot ILeds was zij op het punt terug te keeren langs den weg dien zij geko men was, toen zij uit de hoogte, van de tinne des torer.s hoorde roepen, als ware 't eene stem van den hemel. jZijt gij daar boven, Fidelhans Wacht. ik kom voor een deel is ondergeloopen en vele onder liu'zen verlaten moesten worden, ten gevolge door dat de Dommel zoo gewassen is en de omtrek overstroomd heeft. De Mark is zoo hoog als bij menscben gebet», gems niet bekend is eo Breda staat voor eeu deel, onder water. En nog is liet einde niet te voorzien van de [ellende waaraan Noord Braband op nieuw is prijs gegeven, ten minste de hooge waterstand berigten j uit Keulen, beloven ook ons niet veel goeds, te meer daar ook de toestand van. de atmospheer nog meer nat voorspelt. Voor liet gerechtshof te New York is een geval in behandeling, dat gelukkig lot do zeldzaamheden behoort. Daar staat namelijk een vrouw terecht die, na van bair in .tl gevlucht te zijn, in Amerika i4 malen weder gehuwd is, zonder eeu enkele keer het noodig te achten haar vorige echtverbintenissen te verbreken. Deze dame met vijftien mannen heet 1 herese Riemsdaneicier, is een Duiische van geboorte en 39 jaren oud. Een inspecteur en een paar geheime agenten van politie hebben te Londen een apotheker, die verdacht werd van ongeoorloofde middelen to verkoopen en dien /ij maar niet betrappen konden, een valstrik gespannen. Zij wisten door allerlei Verdichte verhalen eu vermomming den apotheker einde.ijk in den val ie krijgen. Hij werd 18 maanden gevang®, nis-traf veroordeeld Maar de agenten zijn op hunne hemt aangeklaagd, als hebbende iemand tul misdaad verlokt. SCHAGEN 23 Dec. aangevoerd vee ter markt was heden als volgt: 14 paarden f 25 al25; 0 veulens f a 0 Ossen f a 0 Stieren f a Gelde koeien (magere) a 0idom (vette) 0 a 0Kalfkooien 0.a 0 Vaarson 0.Gras kalvoron 0.lONuchtere kalv. 7.a 20.Rammen 0 Schapen (magere) 0. 360 idem (vette, 20 a 38, 1240 Ovorhouders 16 a 22,50 Lammeren 0,0 Bukken en Geiten 0.a 0.25 Varkens (mageroi 14 a 20, idem pvette) a 20 Biggen 8 a 12, 20 Konijnen 40 a 60 20 Kippen f40 a 175 75 Eenden 80 alOO, Duiven a Ganzen a Zwanen a 150 kilogram Botor f 1.26 a f 140., 50 kilogram Kaas f 0.45 a f 0.502000 stuks Kip- ijeren f 5,a f 6.Eend Eijeren f af AMSTERDAM, 23 Dec. De prijzen der Aardappelen waren bidon als volgt, Friesche Jammen f 3.a f 3 30; Pruis, blanke f 0 a f 0.Pruisische Fran. Kent balers f 3 60 a 0.Pruisischo Roode f 1.50 a f 3. Friesche Eng. 2.15 a2.25; Zceuwsche Poo- ters f 1.75. a 2.20; Zeeuw. Spuische Jammen t 3.50 a4.30 Zeeuwscho Flakk. Jammen f 3.50 a 3.70 Zeeuw scha Blauwe f 2.75 a 3.10 Witte id. f2 70 a 2.75 Saksische 3.10 a 13.30; Hamburgers f 3 90 a 4 KUNPTNIEUWS Alen meldt ons uit Monnicketulain dd 8 Dec. Gisteravond gaf de Heer H. Hart met zijn gezelschap acrobaten, panloinimisten en gviu nastiekers eene voorstelling op de bovenzaal van liet café »de Zwaan». Het was een goed denkbeeld van bovengenoemden heer, sedert eenigen tijd als inwoner hier gevestigd, oin de winterver makelijkheden door zulk eene voorstelling af te wisselen De schoone en krachtige werkzaam heden mochten luide tjejuiguigen verwerven uaar u toe,* riep zij vroohjk naar omhoog. Hij knikte en wenkte levendig met beide handen en zij sprong de oude, stoffige wenteltrap op, steeds hooger, steeds steiler en stond eindelijk boven op het plat, ademloos met heet, brandend gelaat, en stond voor hem en verschrikte. Zoo had zij zich den ouden Fidelhans nooit voorgesteldMet krommen rug, mager en met bruine, om voorhoofd, mond en oogen wouderlijk gerimpelde trekken, waarover nu de lange, grjjze haren in afzonderlijke, dunne strengen néér. hingen, in wel niet gescheurde, maar toch door veel jarig gebruik bevuilde, havelocze kleêren. die om zijne dunne ledematen fladderden, stond hij voor haar en stak haar d beide bruine handen te gemoet, met eene onuitspr kelijk weemoedige uitdrukking in de zwarte; van koortsgloed brandende oogen. „Fiddelhanst Fidelhans! Ik zie u ik zie u oude, lieve Fidelhans! „riep zij, zijne handen grijpende en aan hare borst trekkende. ,0, ik weet het, ik weet het,* zeido hij, haar vast en strak aanziende, „merci a Dien mille iois! gij ziet, mou enfant chérie, taais wat ziet gij voor j ik een' armen man, een' zieken man mon enfant ben ziek en zal weldra sterven. „Praat zoo niet, Fidelhans!" riep Rachel. „Zet n op den muur zoo o, hoe schoon, hoe kostelijk is het hier boten! Daar ligt de schoone g oene wereld van God aan uwe voeten, de beek, het dorp, de blauwe bergen, daar het slot, mijn schoon slot, wie denkt nn aan sterven.Fidelhans

Schager Courant | 1880 | | pagina 2