De blinde Vioolspeelster. Gemengde berichten. het tijdenleven en streven des volks heeft hij oor nog oog. Het mededoogen des Christendom» voor armen, geringen en onaanzieolijken kent hij niet. \Y aar hij het volk, als b. v. in zijn Coriolanus en zijne Julius Gezar doet ontredeni daar is het is een verachtelijke hoop in wiens boezem geen vonkje van edele aandoening schuilen kan. Terwijl hij in geen enkel treurspel de zaak der vrijheid en des volks op don voorgrond stelt, zijn het in tegendeel de vrijheid en het welzijn van het volk, die Hooft in al zijne stukken op het oog heeft. Floris V, gaat onder omdat hij den adel en onregtvaardigheid heeft vertreden; in Bato kiest het volk ballingschap boven slavernij; in de geschiedenis van hel huis Medicis waarschuwt hij tegen onbeteugelde heerzucht; in de nederlandsche historie overwint het volk zedelijk en materieel den magtigsten koning. Wij kunnen het vergeven als wij aristocraten eti vorsten vereerders als Götlie en Schlegel voor deze afkeuringswaardige zijde van Shakespere, hun afgod, het oog zien sluiten; ja, dat zij misschien hem daarom te liever hebben, maar» dat Nederlandsche schrijvers van de liberale parttj eeuwig den lofzang [en dit meest ten koste van vaderlandsche dichters] over den engelschman aanheffen, zonder met een enkel woord van die schaduwzijde te spreken, dit bewijst dat hunne liberaliteit niet gepaard gaat met vrij heidszinwant voor den waarachtigen vrijheids man inoet een vergrijp aan het volk eene der ergste misdaden zijn, die een schrijver kan begaan, Men zegge niet ter vergoelijking van deze fout in den engelschen afgod; Uw Vondel is in dit opzigt een even groot zondaar als Shakespere. Welk een trenr:ge rol speelt toch bij hem dat volk. De lielel ijk heden in zijn l'alemedes, van Plondergrouw Papengrouw en Jan Rap. die hij telkens het volk naar het hoofd slingert kunnen opwegen legen Shakespere's schilde! ingen. Voorzeker, ook Vondel was toen hij partij koos voor de regenten tegen het door predikanten beheerschte gemeen, alles behalve demokralisch gezind. Hij miskende den goeden grond, waaruit hij het volk, den eerbied voor en de gehoor zaamheid aan de calvinistische predikanten voort sproten, maar naast dat Papengrouw zag Vondel eene goede gemeente. Peze goede gemeente zag hij knielen op het koud gebeente van Hollands t>este vaar, deze goede gemeente hoorde bij .idden voor het welzijn des vaderlands, deze ede gemeente zag l ij, als hel christelijk ild, klappen landende, alleen vol godsver wen gezeten Op eene barre rots in zee, de woorden «Gods wil geschiede!» op de lippen. Een idealen staatsman, een ideaal volk zweefde litin altijd voor oogen Voor zulk een goé gemeente 18 in Shakespers's gedichten geene plaats. En niet alleen S'ondel ook Hooft had zulk eene goede gemeente voor oogen. Die goê gemeente i.s bijv. in zijn Bato, de zee, welke balling schapen vrijheid boven slavernij in eigen land deed verkiezen. Tot die goê gemeente X. Zij stond eene poos aarzelend, in twijfel, of zij den ouden, zieken man hief alloen kon laten Maar toen overviel haar weder oen grooto augat voer zijne verschrikkelijke heftigheid' Zij steeg zacht do wenteltrap af en ging haastig naar Hiolau, om hare oude vrienden to verzoeken, zich den ouden, zieken vioolspeler aan ie trekken, en vond bet gnnsche dorp op do spaat, ouiusiig, vo! angst. Men nad juist de tijding gekregen, dat er daags ie voien een belangrijke slag bij Dot: in gen was ge leverd en dat de uiteengejaagde Franselcn iu volko men Tlueht naar den RjjD, zich over het land ver spreidden en plunderend en roovend rondtrokken. Bekommerd ping zij haastig naar huis. Van den weg af zochten hare blikken den toren, en nosr lang zag zij daarboven de donkere gestalte van den vioolspeler, jjo ondanks den afstand bij dan helderen heinel duidelijk kenbaar w«s. Ook nsar het kasteel was de tijding gekomen van dtu slag bij Dettingen en de ontbinding en vlucht van ),et Fransehe leger, en zij had de bewoners in onrust en bekomtnciing gebracht. De baron had zijn volk gewapend, om mogelijke overvallen van verstrooide btroopers zoo noodig af te weren. Hij zelf was voor- nemens met zijne vrouw en Kachel den volgenden das- naar de naaste stad te vertrekken, om het dreigend oorlogsgevaar te ontkomen. De jonge baron was to behooren die stómpelende grijsaards, die met den staf voor derde beende voorhoede van die heentrekkende schaar uitmaken. Zoo groen is het hart in dorre borst Dat onverzaad naur vrijheid dorst, tot die goé gemeente behoort de rei in zijn Gerard van Velzen, die het heerlijke vrijheidslied uitgalmt Den openbaren dwingeland Met moed te bieden wederstand, En op den herzenpan te treden Om met het storten van zijn bloed, Den vaderland het waardsle goed, De gulde vrijheid te betreden welke vrijheidslievend Nederlander weet bij liet lezen van zulke verzen geene aanvechting om aan den laauwerkrans van den engelschen hofdichter de schoonste bladeren te onttrekken l om er het hoofd van onzen vrijheidszauger mede te sieren Schagen 27 December 1880. Maandag morgen half acht ure brak een ernstige brand uit in het logement »de Boos* alhier. In weerwil van de krachtdadige hulp der brandweer, verbrandde het geheele perceel op den stal na. Ook het naastbij gelegen huis leed veel schade. Op den laatsten dag dezes jaars zal een Zoneclips worden waargenomen, slechts gedeel telijk bij ons zigtbaar, aanvang nemende nam. 2 uur en eindigende ten 3.4a. Ofschoon de verduistering in ons geheele land niet meer dan de helft van de middellijn der Zon zal bedragen is dezelve toch merkwaardig omdat niet voor den 9.8 Mei 1900 eene grootere Zonéclips zal waargenomen worden. Volgens berichten uit Beading is in verscheidene gedeelten van Oostelijk Pennsvl vanië gebrek aan water, door het vroege invallen van strenge vorst na langdurige droogte. Een aantal molens staan stil en op sommige plaatsen moeten de pachters mijlen ver hun water gaan opdoen. Op den Garolina Centraalspooweg ,'Ver Staten) zijn een paar rijtuigen van een trein in brand geraakt, waardoor vijf personen verbrand den. Te Kopenhagen zijn bij eenige proefnemingen met torpedo's en dynamiet, een paar dynamiet patronen ontploft, waardoor twee officieren eu een aantal toeschouwers ernstig gekwetst werden De jongste zoon van den Koning van Denemarken Prins Waldemar, was mede tegenwoordig maar bleet ongedeerd Aanstaande Donderdag zal de uitspraak plaats hebben in zake de Jongh. De eiseh is levenslange tuchthuisstraf. Een vreeselijk ongeluk Imd andermaal op de Engelsche spoor plaats. Door hel een of ander verzuim was een passagiers trein op de verkeerde lijn gekomen en kwam daardoor in botsing met een van de tegenovergesteld, zijde komende sneltrein, niet ver van de stad Leeds. Er werden 2 personen gedood en 4° ge kwetst. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. BEPALINGEN -oor de heproevjng van ruggekeerd, maar had zijne kamer niet verlaten. De wapening van het dienstvolk, de toebereidselen tot het vertrek, de angstige drukte op de hofsteden, op het kasteel, de bezoigdhrid voor een plotselingeu overval, lieicn oqk Kachel ter nauwernood "s nachts eenige uren slapen. Daarbij kwam hare bezorgdheid voor den ouden Fidelhans en do van hem ontvangen mededeeling omtrent den zelfmoord van den eersten man der barones. Al waren voer haar de drijtveeren tot dc onzalige da id niet opgehelderd, maar duister toch moest deze mededeeling de ontzettende verden king van den jongen baron uit den weg ruimen en de diepe klove, in het hoiseliik leven harer weldoeners ontstaan, dempen. Rachel was den volgenden morgen vroeg top. Van de onrust en zorg, die in nachtelijke uren grootere macht op ons uitoefenen, had do heldere zonneschijn, de blauwe wolkenlooze hemel een groot deel wegge nomen. toen zij tusscben de geurige bloemon in do door den dauw verfrischto boomen van hel park wan delde. bovenal was gedurende den slapeloozcn nacht een plan in haar tot rijpheid gekomen. Zij hield het voor haren onafwijsbaren plicht, den jongen baron mede te detlen, wat Fidelhans baar omti ent den dood van zijnen vsder had verteld en wenschte vurig, he den Frits te ontmoeten, En toch wederom, als zij aan het oogenblik dacht, waarop zij voor de eerste maal den man zou zien, wiens stem telkens en telkens weêr met overweldigende fcetoevering in hare ziel weerklonk, greep een onuitsprekelijk bang gevoel baar aan, eene koortsachtige en toch zalige angst, alsof Zaaiwerktuigen, die zullen vvotden ingezon den op de Algemeene Tentoonstelling der Hollandsch* Maatschappij van Landbouw in September 1881 te houden te Schagen, welke beproeving zal geschieden in het voorjaar 1881 op nader te bepalen plaats en tijd. art I. Prijzen worden uitgeloofd voor rrenzaaivverk- tuigen hij den akkerbouw in gebruik, hetzij die 111 het binnen- of in het buitenland vervaardigd zijn. art. 2. De Commissie van beoordeeling bestaat uil 5 leden, te benoemen twee door de inzenders en drie tloor bet Hoofdbestuur der Maatschappij. art. 3. De mededingers moeten op den nader te bepalen tijd met hunne werktuigen, geheel gereed om in werking te brengen, benoodigd personeel en paarden op de aangewezen plaats tegenwoordig zijn. art. 4- Indien de weersgesteldheid of de gelegenheid voor het werk ongunstig wordt geoordeeld, blijft het recht aan deCommissie voor regeling deze r beproeving benoemd om haar te laten doorgaan of uil te stellen waaraan de inzenders verplicht zijn zich te onderwer pen. art. 5- Voorzonverre werklieden en paarden beschik baar zijn, kunnen de inzenders daarvan gebruik maken, mits zij bij de inschrijving zich daarom- tient verklaren, doch zonder dat deze Maat schappij instaat voor het werk of beschadiging van het werktuig. Indien de inzenders zelf voor werklieden en paarden zorgen, zijn zij verplicht zoodra blijkt dat het personeel niet voldoende geoefend is, onmiddelijk het werk te staken. Blijkt bij de beproeving dat een werktuig naar het oordeel der Commissie niet voldoet, dan wordt de beproeving daarmede niet voortgezet. art. 6. De te zaaien granen, peulvruchten en fijne zaden worden kosteloos verstrekt. art. 7. De werktuigen met toebehooren die mede dingen moeten vrachtvrij naar en van het terrein vervoerd worden en op kosten der inzenders worden ingezonden op de algemeene tentoonstelling der Maatschappij in September 1881 te Schagen. art. 8. Mededinging is geoorloofd zoowel aan heeren fabrikanten als aan hunne agenten, zoomede aan heeren landbouweis. Mochten meer dan een werktuig van den zelfden fabrikant en van hetzelfden stelsel worden aangegeven, dan zal voor de aangevers worden geloot wie van hen kan mededingen Echter zal wanneer een fabrikant of zijn bekende agent inzendt, aan hem de voorkeur worden gegeven. art. 9. Aangifte van mededinging moet geschieden vóór den i5 den Januau 1881 aan den Secrotar s Penningmeester der Maatschappij te Loosduinen, met opgaaf van het stelsel, den naain van den fabrikant en den verkoopprijs Mocht loting noodig zijn, dan geschiedt die op eene vergadering »an 't Hoofdbestuur. art. 10. Aan ieder aangever wordt minstens t4 dagen voor de beproeving bericht of zijn werktuig ter mededinging is aangenomen. art, 11. Het lot bepaalt voor iederen mededinger het gedeelte dat door hem bewerkt moet worden. Reclames over meer of mindergunstigegesteldheid van bet terrein worden niet aangenomen. dit oogetiblik haar leven met eene noodlottige ver anderng bedreigde. Eu dit oogeublik was nabij en naderde haar, onbe kommerd om hare bangheid Toen zij d-- gestalte van den jongen baron van verre langzaam de laan zag opkomen naar de fontein, ging zij zitten op de mar molen bank en de hooge rozenboscbjes verborgen haar eenige minuten voor zijne oogen. Bange, meis jesachtige schuwheid hield haar terug, maar de plicht richtte haar oj toen da slanke, bleeke man tegenover haar kwam. Hij zag somber voor zich neder. Maar eea helde re straal gleed over zijn gezicht, toen hij de oogen tot haar wendde en zij stom als eene smeekende ma donna voor hem stond. Hij zweeg, getroffen door de zielvolle, schuchtere en toch sprekende uitdrukking van deze donkere, schooue oogen. Eene seconde ston. den zij stom tegenover elkander eeue seconde. „Ik heb u gezocht en verwaeht, mijnheer de baron," begou Rachel bevend en zacht. „Ik hob u maar een paar woorden te zeggen Zij bleef steken. hordt vej-volgd

Schager Courant | 1880 | | pagina 4