DQNDIRD1G Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1881. 25ste Jaargang, No. 1138. Bekendmakingen. een wit SCHAAP foverhon<ler( een Schaap. National© Militie. Ncderlantlsche letterkunde. v. Gemengde berichten. ANT Dit blad verschijnt twet maal per weekWoens. t/ag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot mid- ags 12 lire worden advertenti'èn in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden itukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad wotden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 36o. Afzonderlijke nummers f o.o5. Advertenti'èn. van een tot vijf regels f o 73; iedere regel meer o. t5. Groote lettars naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil «onder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. POiJTIE. V KB LOB EN' in de gemeente Scbageneen ZAKDOEK JE bevattende eenige aunleekeningenvoor den vinder van geen waarde. Zij die hieromtrent een;ge inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar. V E B MI S T: gemerkt niet een blauwe stip op het Kruis" oji Itonderdng 6 Januari 1881, tusschen Scha gerbrug en Scbagen. Zij die hier omtrent eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente Secretarie van Schagen. GEVONDEN: den 3o December 1880, in de gemeente Schagen Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente Secretarie aldaar Burgemeester en Wethouders van Schagen herinneien de ingezetenen, dat de voor deze gemeente vastgestelde verordening op de honden, afgekondigd den 21 December j. 1., den 25 ste d. a. v. in werking is getreden, en de eigenaars of houders van bonden zich mits dien voor de gevolgen eener overtreding hebben te wachten. Schagen 4 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voorn. G. LAN jENBERG. de Secretaris DENIJS. de kleuren onzer letterkunde uit dat tijdperk dof. Neen! wij durven het niet wagen een Poot op gelijke lijn met Burns, een Feithema en van Merken naast Addison en Gtovers te plaatsen. Onze IVagenaar en zelfs Simon Stijl kunnen in" talent tle vergelijking met Hunie en Gibbon niet verdragen. Alleen op de van llaren kunnen wij als op twee geniën van den eersten rang wijzen. Maai in de 18e eeuw waren alle Schrijvers en dichters bij ons voorstanders der vrijheid en volksvrienden. Onze dichters waren voorwaar' ook niet allen heiligen Het ligtzinnig gedrag en de zelfmoord van Willem van Harende afschuwelijke verdenking, die op zijn broeder rust, zijn donkere vlekken, maar de ïonde tegen da vrijheid, in Engeland zoo algemeen, is ons vreemd gebleven. Ten dien opzigte zijn onze schrijvers uit dat tijdperk van alle schuld vrij t alleen van Merken kan men het als eene fout aanrekenen, dat hij niet Arnnnius maar Gerinanicui tot den held van haar gedicht heeft gekozen, doch die fout heelt «ij goed gemaakt in drie nederlandsche treurspelen. Een Hagenaar moge in talent ondirdoen voor Hume, maar welken vrijheidslievenden Neder lander doet hel niet goed als hij in de voorlede van zijne vaderlnndsche historie haar beschrijft als !de geschiedenis der getergde, verdrukte, herlevende en zegepralende vrijheidWie krijgt Stijl niet lief als men in het voorberigt van zijn hoofdwerk leest: Niets bewijst zoo klaar de zwakheid van alle regeeringen, welker grondslag het geweld is als de geschiedenis van ons vaderland. Zij geeft ons de voortreffelijkste Burgemeester en Wethouders van Schagen historie der besprongene en verdedigde vrijheid, noodigen bij deze belanghebbenden uit, die! die dikwijls op het punt staat van te bezwijken over den jare 1880 van de gemeente iets te maar |elken8 wedep met nieuweu moed ,ltfl vorderen hebben, hunne rekening voor of oj) den te Februari a. s. ter plaatselijke Secretarie inteleveren. Schagen 4 Jannari 1881. Burgemeester en Wethouders voorn. G LANGENBEBG. de Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schageu; brengen ter voldoening aan de derde alinea van Art. 26 der \VTet op.de Nationale Militie van den 19 den Augustus 1861 (Staats blad No. 72), ter kennisse van de belangheb benden, dat bet overeenkomstig Art, 25 dier Met afgesloten Inschrij vings Begister van 1880 met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst 0p lieden ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tol en met den 20 en Jamiarij a. s. van des morgeus 9 tot des namiddags 4 ure. Schaden den I2en Jannarij 1881 burgemeester [en Wethouders voorn. G LANGENBEBG. de Secretaris, DENIJS. De Engelsche letterkunde der 18e eeuw biedt ons een tafereel vol verscheidenheidoveral bekoorlijke beelden, oveial schitterende kleuren. Bij de levendigheid van baar colorict schijnen strijdperk te voorschijn treedt. Geen vuriger vrijheidsvriend echter dan Onno Zwier van Haren. Toen liet vaderland hem uitwierp, toen hem aan den donkeren staat kundigen hemel van Europa geene enkele der vrijheid gunstige ster meer scheen toe te flikkeren toen ontsnapte hem in zijn »Wie sterven kan is altijd vrif zulk een bange kreet als zelden door een sterveling is geuit. In een moedigen dood alleen, zag hij nog de vrijheid. Met den dolk van Goto in handen brengt hij die vrijheid zijn laatsten groet. Och! waarom moest onze grootste dichter eerst op zijn 5je jaar beginnen met het maken van verzenWare hij in zijn jeugd begonnen, hij had gewis alle dichters der wereld overschaduwd. Naar den vorm beoor deeld behoort het bedoelde zeker onder zijne slechtsten, maar welk een inhoud! Laat mij beproeven enkele coupletten in proza te vertol ken. Hij slechts, zegt van Harenis vrij, die nimmer de nuttige waarheid voor de ooren des vorsten spaartdie de regten des volks voor zijn troon durft bejvleiten huu aan eed en plicht durft herinneren, ten allen tijde wijst op de les. dat iedere dag van des vorsten leven een dag van linnne geschiedenis is. Hij is vrij, die op het oorlogsveldnadat hij de avondorder heeft hooren lezendat de* anderen daags door den overmugligen vijand moet worden heengeslagen dia als met zekerheid wetende, dat geene overwinning maar harde gevangeitisschup of een zekere dood hem zal wachten, zich evenwel zonder vrees te slapen legt, om hij liet eerste morgenrood den nood met frisschen tuOtd onder de oogen te zien. is vrij, die op zee hij 't bulderen der orkanen, niet een gajieudendcn afgrond voor oogenkalm en bedaard zijn scheepsvolk he- velenhlijlt geven, of die in liet zeegevecht als twee scliejien elkander aanklampen met den overal tegenwoordige^ dood om zich henenhij krakend gehindte en lrrandendj buskruit, door eed en pligt gehouden, onverschrokken de bout van de enterbruggen vastklemt. Hij is vrij, die in het midden der Staatskra» keelen altijd de zijde van het door partijschappen verdrukte vaderland durfde kiezen; dieopbeve' van den omgekochten rechter naar pijnbank of moordschavot gesleurd, ook daar nog onbedwelmd en onbewogen op zijn overtuiging durft roemen en durft wijzen op wet en vrijheid, voor beide welke hij altijd bereid is te sterven. De vrijheid, die van Haren alleen nog in den idealen mensch zag, meende zijn navolger Feilh in werkelijkheid op vadcrlandschen bodem to vinden; ojj onzen gezegenden grond was zij onder den genie ne bestel ij ken regeeringsverm aanwezig, «'an eene vrijheid onder de regeering van eenen edelen vorst wilde hij niets weten. De onderdanen onder zulk een vorst genoten, ja! de vrijheid, maar zij bezaten haar niet. Hun vrijheid iwas als die van liet fiere ros, dat vrij van toom een jioos op liet grazige weiland dartelt, maar ■lat straks oj» een wenk van den meester een breidel in den mond krijgt, maar de vrijheid der Nederlanders is als die der leeuwen in Barka's woestijnen; wie hem in handen wil slaan betaalt die stoutheid uiet den dood! Wordt vet volgd. Wel is 't een zachte winter. Te Middelie werd een veertien dagen geleden door iemand nog een prachtige, levende vlinder in den tuiu gevangen, lerwijl op Nieuwjaarsmorgen een boer op zijn erf aan 'tgrasmaaijen was. In eenige bladen lezen wij: Uit een door de politie ingesteld onderzoek naar de aanrandingen, in de afgeloojieii week op eenige vrouwelijke personen in velschillende wijken der residentie gepleegd moet zijn gebleken, dat deze handelingen niet van dien eriwtigen aard waren, als uien deed voorkomen Hel doel der aanranders zou all :en geweest zijn. de jonge dames, die zij op een eenzame plaats ontmoetten, een kus te ontrooven. Bij een dier omhelzingen is een oorknopje zoek geraakt. Aan geweldudigheid, met het doel 0111 geld af te persen of oj» andere wijze straatroof te plegen, wordt niet gedacht. De strenge vorst in den nacht van Zaturdag op Zondag had een vlies op d» Haagschc grachten gelegd, maar feveus aan de zijde van den Hollandschen spoorweg eeo prachtig ijsveld van veldij* gemaakt, w? ar zich gister duizeude schaatsenrijders ver. (naakten.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1