Mevr. Prijmie's Sinter Klaas Hoofdstuk I. Zijne aankomst. D? tunnel tuss.hen Engeland en Frankrijk WATERSNOOD, KUNSTNIEUWS. MÜLTATULI. TTit IJmuiden meldt men aan Let N. v. d. D. Aan den Havenmond is men druk bezig om de noordzijde weder op de normaie diepte te brengen. Hiertoe wordt door de aannemers gebezigd een zandpomp, welke tevens hopper is. (Een hopper is een voertuig, dat gebaggerd zand of modder met eigen stoom vervoert.! Vroeger werd het gebaggerde zant! in bakken geladen, welke bakken door sleepbootjes naar zee gesleept werden. Moest er in den haven mond gebaggerd worden, dan versperd dus veel materieel den uitgang. De vereenvoudi ging van werken is te danke-i aan den aannemer P. Bos. Azn. Binnen weinige dagen zal de normale diepte van den havenmond hersteld zijn. Een vreesselijk ongeluk beeft Zondagna middag op den vijver van Etterbeek plaats gehad. Een groote menigte was aan bet schaatsen rijden, toen een agent van politie bemerkte dat bet ijs op eenige plaatsen scheurde. Te vergeefs trachtte hij de schaatsenrijders te waarschuwen,' niemand luisterde naar hem, toen plotseling een wanhoopskreet onder de menigte weerklonk. Zeven personen waren in de diepte ver Ivvenen, waarvan het alleen gelukte twee te redden. Op het meer van het bois de la Cambre zakf; een slede, waarin een dame gezeten was, door het ijs. De dame werd door twee politie agenten opgevisclit en kwam er met een koud bad af. Tn een groot restaurant te Parijs kwam onlangs een net gekleed beer, die een uitge zocht diner bestelde. I*ijne wijn, wildbraad, er ontbrak niets aan, er. de beer at met veel smaak en dronk als een echt liefhebber. Hij zon juist aan bet dessert beginnen, toen een rijtuig voor het restaurant stilhield. Er kwam jnist iemand 0111 den patroon te spreken. Ik ben i-mand van de politie,zeide bij, »en moet een bankroetier, wiens portret ik bier heb, in hech tenis nemen, wij weten dat bij bier dineert Ha ja daar zit bij, vervolgde hij, naar de gast wijzend, die geheel verdiept scheen in het proeven van den lijnen wijn. Maar wij moeten geen opschudding maken. Zoudt gij onzen vriend willen zeggen, dat Baron L. naar hem vraagt. Hij zal dan zeker lunr komen, en de zaak is in een oogenblik afgeloopen, zonder dat iemand er iets van bemerkt." De patroon haastte zich aan het verzoek te voldoen. »Wat, Baron L?« zei de heer; ik koin dadelijk. Draag bet dessert vast op; ik ben ter stond terug Hij ging de deur uit en werd on middellijk in hechtenis genomen Hij scheen zeer verschrikt, doch maakte geeu tegenwerpin gen, stapte in de fiacre en het rijtuig reed heen Den volgenden dag leverde de restaurateur de vrij hoog'i rekening bij het commissariaat van politi^ in. Maar hij kreeg ten antwoord dat er geen inhechtenisneming had plaatsgevon den onder de omstandigheden d e hij verhaalde en l:ij begreep nu, maar te laat, dat hij het slachtoffer van een paar slimme gauwdieven geweest was. Te Veenhuizen zijn de gestichten voor de bedelaars zoo vol als misschien nooit te voren. Te Amsterdam zijn thans, voorlieniden hoorden en manchetten verkrijgbaardie men een halfja soms een heel jaar achtereen dragen kan wanneer men ze ttisschen beide maar eens met eene spons reinigt". Te Venloo heeft een gevecht plaats gehad tusschen burgers en hu zaren. De burgers ontnamen „Hoor!" zoido Mevr. Prijinie, naar het verster gaarde en het blind openendedaar gaat het derde alarm. Marina legde hare novelle neder en luisterde. De groote bel van de iiabijzjir.de Ravenboofd gevan genis luidde treurig, nu reizende met l et geblaas van den winterwind, dan wider bjjra niet hoorbaar. Wel, er kan geen twj] fel nu meer zijn, zeide Mevr. Ptiinne met een beduidende glans op de joDgere dame, e. n gevangene is ontvlugt en Mijn heer Standbridge zal l eden avond niet komen. Ik denk het was bet 1 eüe b'arah te zeggen do thee binnen te brengen. 00 a's ge wilt, tante Clarirda, antwoordde Marina Gale; eie baar tante remde. boewil de famil ebe- tiekkii g wei wat duis'ci was Gij zeidt hem tegen vellen tijd bi: verwac ht werd, en hij weel dat gij zeer strikt z t vat ti;d aangaat. Riet n eer, boop ik, dan nocdig is in ten goed St Nicolatfl wordt in Amerika gevierd op den ave ad tóó? Kerstfeest echter den laatsten hunne sabels waardoor een korporaal den neus gekloofd werd. De grootste vruchtentuin vindt men nabij New York. Deze tuin bevat 24,000 appelboomen. 4ooo kerseboomen, 1600 pereboomen. 5oo kastanjeboomen, 200 pruimeboomen, lóooo wijn stokken en 6000 bessenstruiken. De volkstelling in Amerika op t Juni 1880 beeft uitgewezen, dat de geheel., bevolking bedroeg 5o.52.559. «lat is ruim II miljoen meer dan in 1870. Vooral de landverhuizing bracht tot die vermeerdering bij. In Schotland heeft een buitengewoon hevige sneeuwstorm gewoed waardoor het vei keer op vele spooi wegen gestaakt is. Er hebben Maandag avond oproerige bewegingen plaats gehad onder de visschers te Scbeveningen. die geen genoegen schijnen te nemen met de nieuwe bepalingen der reeders omtrent bet aandeel in de haringvangst. Tal van Scheveningers zijn met troepjes door het dorp getrokken, op luide wijze hunne ontevre denheid over die maatregelen te kennen gevende Van de huizen van sommige reeders zijn glasruiten ingeworpen en andere baldadigheden gepleegd. Een sterke politiemacht is uit den Haag ontboden en naar Scbeveningen vertrokken tot herstel der orde. De hoofdcommissaris van politie en de procureur generaal bevinden zich insgelijk daar ter plaatse. Ten 1 ure Was liet politieper soneel, ter versterking gezonden, nog niet inden Haag teruggekeerd. Een paar verloofden zouden zanten te Essen de Kerstdagen doorbrengen, maar geraakten onderweg in den spoortrein te zamen in twist, die zoo hoog ttep, dat de jongeling ten slotte een lang mes ie voorschijn haalde en daarmede liet meisje een steek in den rug toebragt, die haar bewusteloos deed neerzinken De overige passagiers 111 de coupé durfden geen hand uitsteken om den razenden jongman tegen te houden, maar waarschuwden, toen de trein stiihield, de aan liet station geposteerde politie, die den man in verzekerde bewaring nam en hel arme meisje naar het gasthuis zond. Eindelijk heeft de commissie voor de we reld tentoonstelling te New York, die in 1885 gebonden zal worden, een geschikt terrein gevonden, nl, Imwoodpark. Het moet zeer geschikt voor het doel bevonden zijn; en ook de betrokken spoorweg, tram en stoomboot maatschappijen hebben geen bezwaar tegen deze' plaats Op de jaar en Weekmarkten te Hoorn werden in iS8o aangevoerd: Paarden 1676, Koeien 14777, Kalveren 2087 Schapen 4^712. Lammeren 9290. Varkens, Biggen en Zeugen 15378, Bokken en Geiten ioi3, Boter 66.636 koppen, Kaas 10667 stapels, wegende 2,823.460 kilogram Erwten, Boonen enz voor het meer- endeel als monsterzakken, 4801 hectoliters. De boring van dezen tunnel onder de zee die Engeland van Frankrijk scheidt zal spoedig een aanvang nemen Dezelve zal de onderzeesche telegraaf kabel tu.wrhen Doven en Calois bijna geheel volgen. Men zal aan beide zijden gelijktijdig beginnen en wel met eene schacht van 8 el in doorsnede en deze ter dikte van 60 duim beinetselen. leder dezer schachten zal eene diepte hebben van 127 el beneden den spiegel der Zee. Daar na begint men met bet boren van den eigentlijken tnune' ter diepte van 60 el onder geordend huishouden, Marinazeide Mevr. Brij mie een weinig scherp. Maar daar gij er op schijnt gesteld te zijn zullen wij Mijnb. Stanbridge nog verder toegeven laat ons zeggen een kwartier en dat zal maken voegde zij er bij, op do oude holland-che klok ziende, die zoo geregeld was in zijne bewegingen als een van de planeren vijf en twintig minuten. Marina glimlachte en begon weder te lezen, zij wist zeer goed, dat do concessie niet aan haar gedaan was. Een treurige avond erg koud, denk ik bet is veel kouder geworden, zeide Mevr: Prijnne, bij het vuur komende tn haar groote lennigstoel nemende, en een goed kop thee zal hem smaken, Kerstavond! waar zou Robert wezen, het zou mij verwonderen of hij aan ons dacht. De oude dame, leunde achterover en in het vuur starende, daoht aan het verledene. Ka een korte poos nam zij em pak brieven uit een doos en haar bril opzettende begon ze te overzien eene gewoonte van haar op Keistavotd lints de laatste vier of vijf jaar. Deze brieven waren va haar klein zoon Robert Huilcch, de laatste gedateerd ongeveer acht ien maarden geleden. Marina Gale sloeg haar aandachtig gade, vergetende het boek in haar hand en glin achte. Ieder jaar maak te Mevr. Prijnne, behalve dat zij de brieven las, die ze alle van buiten kende, juist dezelfde aanmerking: „war zeu Kobert wezen het zon mij verwonderen of hij aan ons dacht waarop zij natuurlijk, bijna geen zeer voldoend sntwcoid lad kunnen verwach ten bodem der Zee. Nadat vervolgens de richting berekend zal er eerst eene gallerij van 2 el middellij geboord worden. ',':i Eerst dan zijn de voorbereidende wetkzaam. heden geëindigd en zoo men op geene hinder palen stuit zal de eigentiijke reuzenarbe.j aanvangen. ervolgens zal men deze gallerij verwijde ter breedte van dribbel spoor. Een machine van 2000 paardekracht zal he. overtollige water uit dezen gang houden drie andere machines zullen voor verse!» lucht zorgen Na voltooijing zal de tunnel eene lenate hebben van 3o mijlen', hierbij de 25 mijït.n voegende van de schacht aan beide zijden té maken om in den tunnel af te dalen, namentlijl in Engeland 14 en in Frankrijk i! mijlen verkrijgt inen eene totale lengte van 55 lnjj|' Door middel van dezen tunnel zal nien in 9 uren per spoor van Londen naar Parjjs kunnen gaan. Onder den tunnelbouw zal dit dus wel a||es overtreffen wat door den menschelijken geest is uitgedacht. Eenige weken geleden zijn de boringen aan beide einden volbragt en liet resultaat daarvan is dat de grondlagen van dien aard zijn dat dit alle kans van slagen beloofd. De Algemeene Watersnoodcornmissie ontving reeds ruim f i3,000 aan giften; maar dit i's verre, verre van voldoende, want de behoefte aan geldelijke hulp is, naar wij uit goede bron vernemen, buitengewoon groot. Immers 't is een feit dat alleen reeds in het district flensden onge-eer 49^0 noodlijdenden dagelijkj verzorgd en 13-47 stuks vee gevoederd moete* worden, terwijl do districts commissie te Werkendam berigt, dat in bet Land vhti Altena, behalve in «Ie dagelijkscbe verzorging van de noodlijdenden, nog moet voorzien worden in geneesknndige hulp, die bij den tegen woord igen toestand der communicatie geheel ontoereikend is. De stonste verbeelding kan zich bijna niet voorstellen wat er geleden wordt. Te Nieuwkuyk zijn eenige personen gearresteerd, die do laagheid begingen de arme bewoners nog te berooven van de weinige goederen, die gered zijn kunnen worden. Van wege II. KT IL Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden is aan 's Konings- i commissaris in Noord Brabant ten behoeve der watersnoodlijdenden, eene boeveelheid worsten zijden spek gezonden. De üordreebtscbe watersnood com missie heeft aan de algemeene commissie te Amsterdam eene som van f 4ooo overgemenkr, van het fonds hetwelk nog onder haar sedert 1876 berustte. Naar men verneemt zal op Vrijdag den 18 Maart a. s. de Heer Multatuli alhier eene voordragt hopden in de zaal van Mejufvronw de wed. A. Knikkei. Onze geachte lezers worden attent gemaakt op het concert dat Vrijdag den 14 Januari a. s. gegeveu wordt in bet Hotel Toelast alwaar verscheidene voorname autisten zich zullen doen boren. Zie verder de in dit blad voorkomende advertentie daaromtrent. tan. Ik boop dat hij zijne nederige vrienden in dit gz- deelte van de wereld niet vergeten heeft, zeide Mar.na maar ik vrees het' ziet er wel zoo uit. Achttien maanden is een lange tijd eu a's de menschen op- klimmen, rijk en berucht worden on zoo al meer. zoOf| als Rohert Hurloek in den laatsten tijd gedaan heeft dan zijn zij al zeer geneigd om hunne oude kennissen en het verledene te vergeton. Zoo zijn er, misschien, maar Robert niet. Ik denk hij heeft zijn oude grootmoeder lief en weet hue hof zij hem heeft, berram Mevr. Prijnne terwij' hare stem een weinig beefde. Ik wensebte dat ik zeker was dat hij de brief ontvangen had waarip ik hem schreef dat wij van Dartford vertrokken zijn. misschien weet hij niet waar wij zijn. Een knappe, edele jongen! Ik I wist dat hij mij eer aan zon doen. President van een bank tn kandidaat voor de wetgevende kamer da' kan schikken voor vijf jaren een volkomen vreem deling was bij met bijna niets maar in de Wesl kan men vooruitkomen. I Ik ben in mijn schik met mijn jongen en zal tracb- ten wat met hem te doen, veel dat kan ik niet, maat een weinig, voor dat ik ga. Hjj zal zoo ongeveer 70ÖJ dollars pei jaar hebben en daar in do cassette 1® 1 omtrent 1800 dollars in specie, denk ik, maar van avond wil ik liet neg eer.s overtellen Zoo gij wee' Marira, heb ik het cent bij cent gespaard, en ik dens mijn jongen wil bei vriendelijk van zijn grootmoeder aanremen, hce rijk en voornaam hij ook geworde® is.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2