Gemengde berichten. De blinde geliefde. Vervolg onzer nuttige vogels. 305e Staats-Loterij. Trekl*in" van 31 J n mrii 1881. De wraak der J kobijusche. Te 's Gravenliage is gisteren door leden der Algeraeene Armen vergadering ei, andere heeren aan de huizen der ingezetenen eene collectie gehouden ten behoeve dei noodlijden den door den watersnood. De gez.imenllijle opbrengst was rniiti f 2600©, die aan de Alge- meene Vereenigde Commissie, te AiQSterdam, zal worden overgemaakt- Aan een der heeren collectanten Werd een dichtgevouwen enveloppe ter hand gesteld, welke, ten stadhuize geopend, de belangrijke gift van f 2000, in twee bankbiljetten, bleek te bevatten. Donderdagmorgen overleed te Zaandam na eene ziekte van enkele dagen, in den ouder dom van 73 jaren, de heer Dr. C. Gallis Merens die gedurende meer dan 4° jaren de geneeskundige praktijk iu deze gemeente heeft uitgeoefend. Niemand heeft voorzeker gedacht, dal die krachtige grijsaard, die gewerkt heeft zoolang het dag was,* zoo spoedig uit ons midden zou worden weggenomen. Zijn dood is niet alleen voor zijne patiënten, maar ook voor den uitgebreiden kring zijner vrienden en ver eerders en voor de gemeente in het algemeeo een gevoelige slag. Zij verliest in hem een bekwaam geneesheer en een voortreffelijk mensch en burger. Steeds toob beeft hij gedaan wat zijne band vond om te doen Zóó. beeft hij indertijd met de heeren Rieken en wijlen Kei- bert, de vereeniging opgericht, die gedurende eene reeks van jaren des winters soep en brandstoffen aan de armen heelt uitgedeeld. Toen lijj te Leiden studeerde, heelt hij met vele zijner mede studenten de wapenen opge nomen tot verdediging van het Vaderland tegen de Belgische opstandelingen Toen de vereeni ging »liet Metalen Kruis» werd opgericht, was hij dan ook dadelijk bereid, zich met Jde werkzaamheden van het Secretariaat der hier bestaande atdeeling van die vereeniging te belasten, eene betrekking die hij sedert vele jaren met den móesten ijver en nauwgezetheid heeft vervuld. Ten alle tijde was bij beieid om mede te werken, indien er iets goeds en nuttigs moest worden tot stand gebracht. Zijne humaniteit en welwillendheid, zijne onvermoei de werkzaamheid, zijne opofferende menschen liefde zullen voorzeker nog lang in geze gend aandenken blijven. Vrede zij zijner a«sche Aan Dr. Hugo da Vries, buitengewoon hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit is eene .zeker niet gewone onderscheiding ten deel gevallen. De Duitsche Regeering toch heeft dezen geleer den stadgenoot, bij de thans voorgenomen reorganisatie der landbouwschool te Herlijn tot eene volledige academie, hel hoogleeraarschap in de planten-physiologie aan deze nieuwe hooge school aangeboden. Op de spaarbank van het departement de Rijp, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is over 1880 ingebracht f 1,258,6o§ teruggeuomen f 665.29$. Uit Munster werd Zatnrdag gemeld, dat ingevolge besluit van de Directie der Kon. Een vertelling. Yrjj naar het Hoogduitsch door JAKOB HAGENAAR III. .Gij moet altijd zoo zacht spreken, lieve E-" zeide Ehonora en hare zoete zilveren stem drong diep in het hart van den leerling. Hij trad nader bij haar, greep haie hand, drukie een warmen kus daarop en zeideGij zult altijd met mij tevreden zijn, mijn lieve Eleonora .Mijne lieve Ehonora, ach, zeg dat nog eensvleide het naieve kind. .Mijne lieve Eleonora!" herhaalde Amandus en legde zooveel warmte in deze woorden, als maar mogelijk wijs- Toen hij zijn leeraar hoorde komen, sprong hij naar het venster en hield zich bezig met het schikken der gordijnen. Do zestigjarige verliefde was met zijne voorberei dende maatregelen voor de operatie ger> ad hij sprak Eleonora moed in en ging dan naar het Mariabce'd, dat in een hoek van de kamer stond Hier vouwde hij de handen en bad eerbiedig, dat God hem de nocdige kalmte verleenen en dat het werk gelukken mocht. Eleonora was met het grootste vertrouwen bezield en kon nauwelijks het beslissende oogeublik afwachten. Ook zij bad de handen gevouwen en bet hoofd omhoog gericht, want men bad haar dikwijls gezesd, dat de Vader aller menschen daar boven den blauwen hemel en de gouden sterren troonde. Zij verheugde zich over de eerste lichtstraal, die da groote weldoener van haar leven haar toonen zon- Ja, zij minde hem met al do kracht, die in haar was en vooral sedert hij zoo zcet met haar gesproken had. Amandus' oogen rustten met w elgavallen op het choono meisje; hi) kon bidden nog denken; zijn eest was verdoofd, een nameloos wee, zooals hij nog spoorwegen, het goederenvervoer tot nadere aankondiging werd gestaakt, terwijl ook voor. loop-g geen goederen ter verzending meer zouden worden aangenomen, daar er ongeveer ,25o vol geladen waggons staan die wegens de coiosgale sneeuwmassa's niet verder kunnen rijden. Het groote landgoed Zandbergen gelegen onder «Ie gemeente Amersfoort, is thans ingerigr voor een gesticht of doorgangshuis voor de pupillen der Maatschappij tot opvoeding van weezen in bet huisgezin. Om dakstroo, wat vaak buiten in boerenhuizen gebruikt wordt, onontbrandbaar te maken, wordt bet eenvoudig bevochtigd met kalkwater of dunne karnemelk. Daardoor wordt het stroo niet alleen onbrandbaar, maar het blijft ook langer goed. Oplossingen van aluin en andere zouten zijn wel eens aar bevolen maar daar hel regenwater ze oplost, zijn ze minder doelmatig en ook duurder Het adres van het Vlaamsche Willeuifpnds teu gunste van de Transvaal wordt overal in België druk geteekend, en wekt groote be langstelling, vooral onder de ineer ontwik kelde standen. Te Luik o. a. werd het geteekend door twintig p rofessoren der hooge- •scbool aldaar. AMSTERDAM, 29 Jan. Omtrent de aanleiding tot den onwilligen manslagwaarvoor de knecht van den droogist G. op den Heili genweg zaljtere;t staan, blijkt ons nader, dat de vergissing tusschen de flescli waarin vitriool en die waarin de wonderolie was. welke vóór liet zieke kind begeerd werd, zeer begrijpelijk is Reide flessclien stonden naast elkander op een plank der apotheek De flesch met vitriool was niet die met wonderolie wel van een etiket voorzien Ongelukkig nu was dit etiket, door liet veelvuldig niis'chenken, zoo bemorst, dat liet onleesbaar en zoo goed als onzigtbaar geworden was Met opzet had men niet beide tlesschen van etiketten voorzien om vergissingen te voor komen. Donderdag heeft eene lievige aardbeving te Berngrooten schrik verspreid. Vele schnorsteenen vielen om. Menschen zijn gelukkig bij de ramp niet omgekomen. 1 Uitstel is geen afstel. Dit mocht inen wel zeggen, toen we reeds 10 Januari schreven en we nog geen enkelen echt winterscben dag gehad hadden. Alle teekenen van een zacliten of geen winter deden zich voor, docli weldra bleek liet hoezeer aller verwachting faalde Eensklaps zwaaide de wintervorst zijn schepter, en in een oogwenk lagen en gracht, en beek. en rivier met een ijskorst bedekt De metselaar legde zijn troffel neer. de timmerman bepaalde zicli tol binnenwerk, de schoenmaker had zooveel steen kolen meer noodig en de smid maakte puntige spijkers zonder koppen. De duif, die in de maand December in de open lucht nestelde, had zich vergist, de kip, die bureeieren reeds uitbroedde, gevoelde berouw, en Jde hoornen en heesters, die reeds sporen droegen van nieuwen groei, erkennen dat zij ongelijk hadden, den tijd zoo vooruit te loopen- Ofschoon wat laat, liet de winter zich voelen, en ongetwijfeld mogen we ons daarover verbeugen. Een flinke winter heeft naast zijne nadeelige toch ook eene gunstige nooit ondervonden had, maakte zich van hem mees ter- E verliet de hemclsche geliefde en wenkte zijn leerling, dat hij haar stevig vast moest houden. De operatie begon' Een half uur later was alles voorbij Eleonora stond op- .Ik voel eene mij onbekende beweging in mijne oogen," zoide zij en trilde over hear gauscl e lichuam. .Barmhartige God, ik zie!" riop zij nu. Zij sloeg de oog--n op, zag Amundus aan en zonk voor hem op de knitën. .Lieve, lieve El" riep zij, mijn red der, ik 2al u altijd, altijd beminnen!" De oude oogarts liet het instrument uit de hand vallen en werd zoo bleek als de dood- Eleonora schreeuwde hij, verbitterd dat liij zich zoo bedrogen zag- ,"W e'- mijriep deze en viel onmachtig in Aman dus armen, die zelf de onmacht nabij was en nau welijks kracht genoeg had om Eleonora te houden Hij keek gjjn meester met vertwijfelende blikken aan i zjjn meester, wiens schoone droomen met één slag vernietigd waren- Maar in dit orgenhlik kwam bij dezen vcor de eeri-te maal, sedert hij Eleonora ken- de en beminde, het. bewustzijn op, dat hij njet de man was, die ha r gelukkig kan makeu. Hij wilde de bloem nie verstikken door de gele bladeren, dio van zijn levensboom vielen. Hij wischte een heete traan van de bleeke wangen dacht- zij zal mjjn kind we zen. Een nur lator zat Eleonora met een kap over de oogen gelukkig met haar Amandus, die van zaligheid en gelnk overvloeide. De arts kuste het schoone meisje, dat hij du spoedig de schoone bloemen, de groene boomen, de zingende vogels, den blauwen hemel en de gouden sterren toonen kon en zeide „wij zijn quitte, mijn lief kind- lk heb n de oogen en gij hebt mij de mijne geopend- SLOT. zijde. We hebben slechts eeltige jaren terug denken, om ons te herinneren aan de regenachtipe zomers, de gure voor en najaren die op zoo'n zachten, onbeduidende wi ter volgden Ook de landman weet'ons te vertellen hoe tal van aard wormen tien groei der planten verhinderden en rnpseu en* meikev< rs als gezworen vijanden optrrfiien.^ Ienkele dagen *orst hebben --teili» al veel'goeds verricht maar misschieu is het nog niet uit. De land-commissie van Elzas Lotharingen .heeft een som van 36o.OoO mark toegestaan voor den herbouw van het dak der kathedraal te Metz, dat in Mei 1877, tijdens het bezoek van den Duitschen Keizer, af brandde, en 20,000 mark voor het wegruimen van liet leelijk» koffijhuis, dat een der zijden van de kerk ontsiert. - De stoomboot van Ymuiden heeft den dienst hervat De omnibus heeft den dienst van Ymuiden op Velzen gestaakt. In de vorige week is een ingezetene van Houtrijk en Polanen de Heer S. bij het schaatsenrijden zoo noodlottig gevallen dat hij aan de gevolgen is overleden De ge storvene laat eene weduwe met drie kindeten achter. De Groote Lijster (Turdus Viscivorusj is de grootste onder dit soort en komt zelden in ons vaderland voor en is slechts enkele malen broedende waargenomen in Drenthe. Zij is op de bovetideelen grijs olijfkleurig de vederen der vleugels met witte randen afgezet De onderdeelen-zijn rosachtig flets geel met donkerbruine vlekken die naar den bals in streepjes overgaan. De pooten zijn saffraan kleurig en de bek is bruin. Hij is schuw en vechtachtig en buist in dennenbosschen, het nest wordt vrij laag bij den grond gemaakt van mos en hei en van binnen met hooi bekleed. In elk nest zijn 4^5 eijeren van kleur zeegroen met paarsche vlekjes. Zij leeft van de insecten welke op vrucht- boonien gevonden worden. De Koperwiek 'Turdus Iliacus) wordt alzoo genoemd naar de kleur van de onderste vleugeldekvederen en de zijden die een koper- achtigen ^tinl hebben. Hij hoort te buis in het -Noorden van Europa en Aziatisch Rusland en Siberie komt alleen als voorbij trekkende bij ons voor op zijn reis naar Midden en Zuid Europa waar bij overwintert en zich dikwijls verspreid, over Algiers, Egijpte en [Perzie. Man en vrouw zijn nagenoeg gelijk van kleur. '3 Het nest wordt gebouwd in lage Meidoren soms in het gras en bevat 5 A 7 eijeren van uiterlijk als die van den merel. Zij eten vooral slakken. 3e klasse No- 7185 f25000- No. 20675 f 5000- No. 16490 f1500- Nos» 6131 en 9958 flOOO- Nos. 3675 en 11258 f400. Nos 1523 en 14278 f 200-Nos. 291, 1016 4852,5243, 12135, 17464, 18555, elk f100. Trekking van Dimtaéher 1 F^br. No. 8865 fBOOO, No, 994 f1500, Nos. 755,6986, 1386111000, No. 20849 f400, No. 3609 f200, No. 1,920, 4373, 7805, 9357. 13680, 18433 f100- Historische novelle uit de tijd der R vnhtie van LUDW HABICHT. Li In de kerk van het kleine Fransche stadje C am" pigi etles werd de vrotutmis gelezen. Het kerkje was vol van de inwoners van de plaats en de bedienden van het kasteel- Juist toen de priester zijn „pt-r om- nia saecula s leculorum" had aangeheven, kwam er nog eene in bet zwart gekleede, diep gesluierdejdame binnen en schreed langzaam door de menigte naar de zijkapel, waarin het stoffelijk ove> schot van den heer de Champtgnelles eene rustplaats had gevonden. Voor het ijziren hek, waarachter dt lijkkist van den laatst- gestorven he- r werd bewaard knielde de vreemd» neder, sloeg haren sluier achterover en vouwde, de handen tot een vurig gebedmaar welhaast scheen zij overweldigd te zijn door eene geweldigde aandoe ning zij leunde met het hoofd tegen het traliehek en barstte in juid geween uit. Nieuwsgierig hadden de oogen dernaastbjj gezete- nen de vreemde dame gevolgd. Toen zij neêr knielde en eenigen haar gelaat konden zien, ging er aanstonds een gemomj el van verbazing door de aan wezigen. „Wel verbazend, hoe sprekend gelijkend," fluisterde raadama Mireure, de eerzame weduwe van den klcer-

Schager Courant | 1881 | | pagina 2