W MAART. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Z0HD46 Ao. 1881, 25stc Jaargang* No. 1380. Bekendmakingen. BEVOLKING. een oorbel. Provincialisme. DENIJS. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week. fVoens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitkomend No geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco por post f 3 6o. Afzonderlijke nummers o.o5. Advertentiën van een tot vijf regels f o 75; iedere regel meer o. l5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. TRIJNTJE IIAMERJ onlangs gewoond hebbende te Wieringerwaard wordt in haar belang aangemaandzich ten spoedigste te vervoegen ter gemeente secretarie van Schagen. GEVONDEN. Inlichtingen hieromtrent zijn to bekomen ter gemeente Secretarie van Schagen. JAGT en VISSCHERIJ. De Burgemeester der gemeente Schagenbrengt ter kennis van do ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van Jagt en Vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening dor visscherjj voor het seizoen 1881—82, ter socretarie voor de belangheb benden ter invulling verkrijgbaar zijn dagelijks, Zon en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen den 23 Februarij 1881. De Burgemeester voornoemd G. LANGENBERG, Herijk. Burgemeester en Wethouders van Schagen gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord Holland, van den a5 Januarij 1881no. I, (Provinciaal blad No. 5); Gezien het Koninklijkbesluit van 6 Decem ber t88o (Staatsblad no. 219) waarbij is bepaald dat in het jaar 1881 aan den her ijk zijn onderworpen, de maten en 'ge wig ten Brengen ter kennis van de ingezetenen dat die herijk, binnen deze gemeente; zal plaats hebben voor de gewigten voor fijnere wegingen, op Zaterdag 12 Maart a s, des namiddags van a tot 4 ure» voor de overige maten en gewigten, op Maandag t4 maart van des voormiddags van 8 tot des na middags 4 ,,re en °P Dingsdag l5 Maart, des voorunddags van 8 tot 1 1 ure; alles in het locaal de Posthoorn van Johs de Beurs, wijk E, no 27. Schagen, den 2 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voorn G- LANGENBERG. de Secretaris DENIJS. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BESTUUR der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier No- 6voor de belasting op het personeel dienstjaar 1880^81 op den 28 Februarij II. door don Heer Provin ciale Inspecteur in de Provincie Noordholland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer on t vanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten eiude alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te ontgaan. Schaden den 5 Maart 1881. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. LANGENBERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, ten ver zoeke van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie, ter algemeene kennis, dat op den 18den Maart e. k., in het open baar van rijkswege zal worden aanbesteed, de levering van 136 REMONTPAARDBNvoor het leger hier te lande. Gegadigden kunnen verdere inlichtingen bekomen ter gemeente Secretarie alhier. Schagen, 8 Maart 1881. Burgemeester en Wethonders voornoemd: G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS Oproeping van Lotelingen die bij di zeemilitie verlangen te dienen. Bnrgemeesier en Wethonders van Schagen, brengen, naar aan leiding van art. 150 der Militie wet, ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij, welke genegen zijn om bij de zeemilitie te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Secretarie van Schagen, voor den 1 April a. s. Schagen8 Maart 1881. Buigemeester en Wethonders voornoemd: G. LANGENBERG. De Secretaris. DENIJS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen Gelet hebbende op art 264 der Wet vanj29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag en dat voor de belasting op de honden voor bet loopende dienstjaar, gedurende veertien dagen en wel van Dinsdag den 8sten Maart 1881, tot en met Maandag den 21sten Maart a. b. ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing zal neder- liggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is- Schagen, den 8sten Maart 1881, Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG, De Secretaris, Wees respectabel. Wees miserabel. Wee U, zoo ge in taal of toon Aardig wordt bevonden. Elk vogeltje zinge, zoo het gebekt is en ieder mensch spreke zoo 't hein geleerd is. Er is niets zoo onnatuurlijk dan de onnatuurlijk heid Er zijn vormen, die men in acht moet nemen en dan is bet loffelijk, dat men zich vrij kan bewegen; maar gemaaktheid en vooral «onder ons" 't is onuitstaanbaar' Bijna in geene streek der wereld wonen er op zulk eene kleine plek gronds zooveel verschillende soorten van mei sclicn. verschillend in uiterlijk voorkomen, spraak, levenswijze en karakter, als in ons Vader land. Een vreemdeling die met ons land niet bekend is, zou waarlijk niet gelooven, dat de bewoners van de onderscheiden Prov;nciën allen Neder landers zijn; de dialecten zijn zoo verschillend en sterk ingeworteld, dat men liet gansche leven door aan iemand hooren kan van waar hij af komslig is. Menschen, die reeds 5o jaren in een ander gewest wonen verraden nog bij het minste gesprek, hunne geboortestreek en 'de Fries, die op het platte land in Noord- Brabant, of de Noord- Brabander die op liet platte land in Friesland komt, zal moeite hebbende bevol king te verstaan. Een voorbeeld Een «nuver wichtje» in 't noorderkwartier zegt: wiln de beern wat bied, bulter en chie. se! De Geldersman zegt: »'t Is zundig da 'k nou in huus inot blieven; 'k weet eiges zoo krek niet van veur of van tegen" De Zeeuw: «el etnelije!" Kiek wat één puen er in de duiven zien, as wie 't uus kommen, ooren we ze vast nog ziengen De Noord Brabanter: »a woar, loat ik ou uw literken bier tappen, doar zuid oe wel groag op zien," En nog verschilt de taal tusschen de eene Friescbe stad en de andere; de eene streek in Noord Brabant en de andere evenzoo in Zuid Holland, waar b v- de Hagenaar zegt «Keek op de weezer 't is bee veeven. De Rotterdammer: Kaik op de waizer 't is bai vaivet». Niet mil der groot is het onderscheid in zeilen en gewoonten; Wij bragten een avond door bij eene Oud. Friescbe familie en aten volgens landsgebruik koek met kaas waarbij meer roode wijn geschonken werd, dan in een ganschjaar bij burgerfauiiliën in Holland. Wij zagen er tentoonstellingen van vee, zooaD nergens ter wereld, terwijl de stevige Fr. paarden op eene hatddraverij hunne vermaardheid met roem handhaafden In Zeeland werden wij uitgenoodigd om te gaan spelerijdende koude keuken ging mee en op een belommerd plekje van het scboone eiland hielden we balt. We zagen er velden met de beroemde zeeuwsche tarwe en de oes terputten en de plaatsen, waar de alikruiken worden gevangen, waarmede inen des zondags «peuzelt.» In Noord Brabant reden wij op eene huifkar over de beide en onder weg dronken ooze reis genooten, ik weet niet hoeveel g -kens bief. In Noord Holland kwam de hooggevvielde sjees voor, om ons naar eene inclkerij te brengen, waar wij liet gansche huis vol kaas zagen. Wij reden langs oneindig lange vlakke* regte wegen, die nu en dan door een ige bontgekleurde woningen werden opgevroolijkt. Wij be wonderden de netheid der steden en de een voudigheid der menschen en de inooije, koeijen: die Noord Hollands rijkdom vormen. In Gelderland bezochten wij de prachtigen buitenplaatsen en werden wij in den kersenboom gaard op een jrroefje gevraagd Ook het karakter is verschillend. De Fries is stug, trouw en volhardend; de Zeeuw openhartig, gul, vertrouwelijk en werk zaain; de Geldersman gastvrij en opgeruimd; de Noord Brabander krachtig, onbekommerd en vrolijk; de Noord Hollander zindelijk spaarzaam en deftig; de Zuid Hollanders hebben hunne eigenaardigheid verloren, omdat dit gewesj de streek geweest is, waar uien zich uit alle landen heeft nedergezetzoo vindt men in Amsterdam meer een Duitsch, in Botterdam een Engelsch en in den llaag een Franscb ele ment De Koophandel lokte de meeste vreem delingen derwaarts en was oorzaak, dat het gemakkelijker was zich daar te vestigen dan. elders. In vroeger tijd werden de buitenlanders- b©. moeijelijkt en de ingezetenen van andere gewesten werden ook ni<it met open armen ontvangen. Thans zijn al die belemmeringen opgeheven ea kan ieder Nederlander en vreemdeling zich vestigen waar hij wil en daar al de regten genieten, die de inwoners zeiven hebben. Vroeger bestond er geen Nederland, men bad het graafschap Holland en Zeeland, een bisdom van Utrecht enz. enz. Elk had een eigen Inrol.I en eigen wetten Elk staatje bad dit -W-elus gemeendat ze 't zomers even warm en 's winters even koud hadden meer niet Zekete

Schager Courant | 1881 | | pagina 1