Pe wraak der Jakobijnsche. M a r k fberich. ten De toestand te Breukeleu, door bet in den grond varen van een schip ,nidden jn deD brug, is nog juist zooals op bet oo blikdall)et onheil plaats vond, behalve dat lbans een bijna niet te overziene rij vaartuigen Werkeloos moet blijven liggen, en door vele schippers dien ten gevolge gebrek wordt geleden, De pogingen om het schip door middel vni, aan de biug bevestigde kettii gen te lichten, *yh zooa|s algemeen vreesde mislukt terwijl de brug aanz'enlijke schade moet hebben beloopen. Ein delijk nadat de eenige waterweg naar Duitschland eenige dagen gestremd is, trekt de waterstaai zich de zaak aan; heden zal door de duikers een aanvang worden gemaakt om de 25 duizend steeten uit bet vaartuig te los»en De schipper wien het ongeval overkwam, xt|| gelukkig niet veel schade lijden: reeds nu »yn door eenige dorpelingen ruim 5oo gulden bijeengebracht en zijn hem verdere toezeggingen |0t hulp gedaan. Op het station te Bodegraven heeft zich Zondag een heer op de retirade met een pistoolschot van bet leven berooid. Door het Belgische Ministerie Van Buiten landscbe Zaken zal een Handelsnuiseum opgericht worden, waartoe verleden jaar bij de nationale tentoonstelling het plan gevormd werd- De Regering beeft daarvoor bij de Kamer een ertdiet van fr- 3i6.000 aangeviaagd. Czar Alexander III reed dezer dagen voor bet eerst alleen uit zonder escorte van kozakken. Hij doet het waarschijnlijk otiidat hij toonen wil dat bij de bedreigingen der nihilisten niet vreest, maar eigenlijk is hij «onder dat in het oog loopend gevoljj veel veiliger. Woensdag begint bet proces Roussakoff. j Voor de 175 beschikbare plaatsen in de gerechtszaal zijn reeds 5ooo aanvragen outvangen. Te E ijsden heeft een houd een menschen. leven gered. De bewoners van een erf aldaar hoorden 's avonds te 11 uren den hond onop. houdeiijk blaffen. Hierdoor oplettend gemcakt, gingen zij naar buiten en vonden een man, die in een mestpoel was gevallen en om hulp riep Onmiddelijk werd bij nu uit dezen poel getrok' ken, waarin bij anders ongetwijfeld zou zijn omgekomen. Uit Aineide wordt aan de N. R. Ct ge- schreven Bekend is 't, dat enkele ouders alhier en misschien ook elders, teritond nadat bun kinderen zijn ingeënt de pokstof door ui'.knijping en uit\vassching weder verwijderen. Dit middel. 0111 de kunstbewerking machteloos te maken schijnt ook door enkele milicien *te worden toe gepast. Althans een verlofganger uit deze gemeente dezer dagen door pokken aangetast, verklaarde aan den geneeskundige wel ld zijn ingeënt, doch de stol werkeloos door uitwaascbing gemaakt en de wond verder met een pruim tabak bedekt te hebben. In een schouwburg te New York werd voor korten tijd een tooneelspder, die niet veel bijval bad, door een der bezoekers een ganzenkop toegeworpen Hij nam dit irhnder aangename Aan het Postkantoor alhier is de volgende aan het drinkwater toe. Verder houdt men den stal zoo zuiver als het kan en men strooit ook salicylzuui over het strooisel en den stalmest om verdere besmetting tegen te gaau. Een ander veehouder de heer S. Spencer schrijft er over in »The Live Stock Journal deze doet vooral uitkomen hoe zware verliezen deze ziekte aan den engelschen wolveestapel be. rokkent Vele ooijeti verliezen er de helft hunner uijera bij of raken zelfs geheel droog. Spencer was ook in 't bezit eener gebruiksaanwijzing én stelde ze een zijner vrienden ter hand wiens vee juist aan tongblaar lijdende was. De werking van dit geneesmiddel was verrassend vooral bij eene koe, die zeer zwak was en hoegenaamd geen voedsel kan nuttigen zoo rauw en wond waren ton" en de mondholte. Deze koe werd 's avonds goed gewaschen, en vreemd keek de vriend van den heer Spencer den volgenden dag op, toen bij die koe druk bezig zag met liet grashooi hetwelk haar twei dagen vroeger was voorge legd- Zoo vlug was 't op naburige plaatsen waar men 't vee met de gewone medicamenten behandelde bij lang niet gegaan. Ongetwijfeld zal de heer Briegler bereid worden gevonden, niet slechts om des verzocht salicylzuur te leveren, maar ook om de gewenschie inlichtingen en instructies te verstrekken,,, met betrekking tot de wijze waarop het in drogen en opgelosten toestand gebezigd moet worden voor wasschingen der zieke deelen voor inwendig (gebruik, voor de ontsmetting bekendmaking die wij niet ondienstig achten ter kennis van het publiek te brengen. Ministerie van Waterstaat. Handol en Nijverheid RIJKSPOSTSPAARBANK. Met ingang van 1 April 1881 is dit kantoor voor de dienst der RIJKS-POSTSPAARBANK open op werkdagen van 9 tot 2 's morgens en 5 tot 7 's avonds op Zon- en feestdagen van 9 tot 12 's morgens en 5 tot 6 's avonds. Elke inlage in Rijks-postspaarbank moet minstens 25 cent bedragen- Wie kleinere sommen wensebt to sparen kan aan het kantoor kosteloos een formulier bekomen, dat voorzien is van 20 vakjes voor de aanhechting van even zooveel trankeerzegels van vijf cent. Zoodra alle vakjes 2ijn gevuld en de aangehecht© zegels d s eeno waarde vertegenwoordigen van een gulden, kan men het formulier met de daarop vastgehaehte frankeer zegels als eene gewone inlage op het kantoor aanbieden. Alle inlagen worden door de postbeambten inge schreven in een spaarbankboekje, dat kosteloos wordt afgegeven. De eeiste inlage moet door den inlegger in persoon, volgende inlagon kunnen ook door een ander geschieden- Terugbetalingen kunnen alleen aan den inlegger zelve of aan zijn gemachtigde plaats hebben. Inlagen en terugbetalingen op een doJr dit kantoor uitgegeven spaarbankbeekje kunnen ook geschieden aan elk ander postkantoor of aan elk huipostkantoor der posterijen, dat voor de dienst der Rijks-postspaar- baVanSdePinlagen wordt eene rente uitgekeerd van den stal enzterwijl de Redactie zich beleetd 2G4 ten honderd, gelijkstaande mot 11 cent van elke aanbeveelt voor nadere mededeelingen bij honderd gulden in een halve maand. Die rente wordt j zoodanigen barer lezers, die in de gelegenheid elk jaar in het spaarbankboekje bijgeschreven. mochten komen dienaangaande ervaringen op te De Staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan doen. do teruggave hunner inlagen en de betaling der van verschuldigde renten- Yoor verdere inlichtingen vervoege men zich aan dit kantoor. De Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid G. J G. KLERCK- Tonjr' laar KlaauvvzcerSalicvlz ir. o i Schier eiken dag vernemen wij dat hier of gindscli, in ons land, de bovenbedoelde ziekte op een ot meer stallen is uitgebroken. Er is dus, meer dan gewenschtde gelegenheid om te onderzoeken of salicylzuur een middel tegen de tongblaar is, zoo afdoend en probaat als elders wordt beweerd. Wij vestigen gaarne daarop de aandacht onzer veefokkers. Mededeelingen in Engelsehe bladen bevestingen het, en dit is, o.» reden genoeg op zijn minst, om er ons bij voorkomende gelegenheid ook van te overtuigen. In The Suffolk Cronicle vertelt de heer E. Kerrison dat hij voor eenige weken zeven ossen kocht die, bij onderzoek, werden gezond ver klaard. Eenige dagen later waren er drie ziek Kerrizon behandelde ze volgens een recept, dat li ij in de Times had gevonden en hetwelk men beweerde wel bekend te zijn in Duitschland alwaar men bet geneesmiddel, het salicylzuur, inet de lijnmeelslobbering vermengde. Vier dagen later waren die beesten geheel hersteld en kauwden ze baar baksel De anderen blijk van toegenegenheid opz, deed een paar 1 trof hetzelfde lotmaar 11a weinige dagen waren passen naar voren en zeide: M'j"beeren, ik geloof ook deze gezond en in staal om zonder eenig dat een van u zijn hoofd ve»"'oren heeft, maar hij behoefd zich daarvoor "iet bevreesd te maken, daar hij liet na afloop der voorstelling weder kan terug bekomen. 's Maandags van vastenavond heeft te Oosteinde elk jaar eon prijskamp voor het dansen plaats. Een viei ontwintig jarig meisje, jufv. Caliewyn, die drie kwart uurs lang gedanst bad, won dit jaar den eersten prijs. Na den daus viel zij echte? buiten kennis ou moest uaar huis gebracht worden- tedert is zij niet meer tot het bewustzijn teruggekeerd en zij is dezer dagen overleden. Historische novelle uit de tijd der Revolutie vak LUDW. HAB1CHT. BURGERLIJKE S VAX I) Gemeente Schagan. Ingeschreven van 25 28 Maart I88I1 GEBOREN: geene. ONDERTROUWD: gcene'. GETROUWD: geene. OVERLEDEN Cornelia Raderwaldt, oud 73 Ij. 8. m. Purine' eude: 29 Maart Kaasaangevoerd 41 stapels kleine f 40 a f 50. stapels middelbare f af Boter f 1.15,a 1.25 per kg., Kip Eijeren f3.00 a f 850 Eenden f 3.70 per 100 st 11 Runderen, stug hoog. 0 paarden;vette Kalveren f 0.70 a .90 per pond stug; 419 nuchtere dito f 4 a 15 per stuk, vlug; 32 vette Varkens 54 a 66 ct per pond, vlug: magere f a0 Biggen f 0 a Schapen en lammeren, duur stug Alkmaar, 28 Maart. Aangevoerd 5 vette Koeien van f 160 a 210; 118 vette Kalveren van f 30 tot 146; 58 N- dito f 5,00 a 13Schapen van f aj54J vette Varkens f 0 53 f 0,65 ets. per kilogr- 2 mag. Varkens f 24 a XII. Men tracht u te vernietigen, u als eenejlage bedrieg s'er voor te stellen; men dwingt u met kannibaal- sche ruwheid deze bekentenis af etl nu ZOudt "ij er bezwaar legen hebben, nu het er 0p aan komt° om de schande uwer tegenpartij te ontmaskeren en te bewijzen tot welke afschuwelijke middelen zjj hunne toevlucht hebben genomen, om hun uitverkoren offer geheel in het stof te vertreden. Nog eens kwam er een stuiptrekking om de bleeke lippee der mirkiozin, toen zeide zjj een yaste stem „Gij 1 ebt gelijk, ik zal ook 'dat oudergaan." -Zoo, nu hoop ik toch dat aan ons slotte de zegcptaal zal blijven riep Mergnieg ujt) met volle overtuiging- „kom, mevrouw de markiezin, gij zijt ten minste uit de handen dezer oiimenschcn verlost-" Aan de ongelukkige vrouw scbo.,,, deze verandering in haren toestand een droom.-.. Do deure„ harer cel openden zich weder voor haarf zij dorst hopen met de help van dezen moedigen, eerjyken mau haar zwaar gekrenkt recht op nieuw to 2uneu zien ze e. vieren. De advokaat Mergnies stelde nu eeno aanklacht in togen den broeder der markieziu e„ den heer de Lude; aar plotseling deden zich zwarigheden op, die zells de scherpe geest van den schruuderen en ervaren bezwaar bun hooi, als vroeger te nuttigen. Hel overige vee van Kerrison bleef van de ziekte vrij. Het recept, door hem medegedeeld komt hierop neer: Drie lepelssalicylcuur worden opgelost in warm water, en dan voegt uien er lauw water aan toe, tot een gallon. Met dit vocht wascht men de tong, de mondholte en de klauwen zorgvuldig 3 maal daags. De zieke hoeven worden bovendien nog met droog salicylzuur bestrooid. Een oplossing van twee eetlepels vol in warm water voegt men rechtsgeleerde niet had verwacht. De tegenstanders bestreden mot brutale zekerheid alle de door hem geopperde bewering en beriepen zich eenvoudig op de eigenhandig onderkekende verklaring der aanklagende partij, dat zij werkelijk geene andere dan Anne Biirette was en riepen den gevangenbewaarder Berthaud als getuige op, die onder eede zou verklaren dat de ellendige avonturier ster vrijwillig en zonder eenigon dwang dat papier had onderteekend. Berthaud legde werkelijk eene dergelijke verklaring af en bezwoer die met eeu brutaal gezicht. Hij ont kende hardnekkig dat hij de gevangene geslagen had, waarschijnlijk was de avonturierster, in een aanval van berouw over hare bekentenis, op den inval gekomen zich zelve met een touw den rug een beetje te gecselen, om dan naderhand te kunnen beweren dat men baar tot die bekentenis had ge dwongen. De ruwe man verklaarde dat alles met onwrikbare zekerheid eu legde zonder omslag den gevorderden eed af. Het was niet genoeg, dat die schurk de verkla ringen der markiezin met ongehoorde brutaliteit zocht te ontzenuwen, ook de gemeene Laurence trad thans openlijk op de zijde der tegenpartij. Hij verklaarde dat bij de hem opgedragen zaak ten slotte had opgegeven, omdat hij tot de vasto overtuiging was geraakt dat de voorgewende markiezin niets anders dan eeno btdriegsier en ellendige avonturierster was. Zij had hem op zijn dringend aanhouden ook werke lijk dit beleden, maar door schitterende beloften getracht hem te bewegen, om hare zaak verder te leiden; ja, mijnheer Laurence liet niet onduidelijk doorschemeren, dat zijno wcegeie cliente dcor aller Laat U weten dat wij nog goed gezond zijn, wij zijn op een groot Schip en kunnen niet weten dat bet schip vaart, er zijn wel 600 menschen op, wij hebben bet er goed wij hebben in do kerk geslapon en hebben er wel moed toe, als wij ovor zee zijn zullen wij weer schrijven- L. BRUNSTING. Passagier aan boord van de „STELLA". Aan K- KAMPPeilen (Drenthe). Amsterdam, 17 Maart 1881, Rarport over de STELLA Vriend J. MULDERReilen. Ben op de boot geweest, vond haar zeer doelmatig ingericht, bezouder geschikt tot het vervoer van Emigranten Ge zult er U wel 't huis gevoelen'voor die korten tijd. Raad u allen aan geen steeneu borden, kopjesschoteltjes etc. mee te nemen, want men kan dit alles hier van blik goedkoop verkrijgen voor lei liefdesbetooningen getracht had zijn ijver aan te wakkeren De markiezin was verstomd over dien nieuwen afgrond van gemeenheid, die zich voor haar voeten vertoonde. Was het dan werkelijk mogelijk, dat er zulke schurken op de wereld waren, die niet terug deinsden voor de onpeilbaarste gemeenheid en laag heid? Zoo als bijna alle dames van haren stand had ook mevrouw de Douhault hare jeugd in een klooster doorgebracht; de wereld met al hare afschu welijkheden was haar daar geheel onbekend gebleven. Reeds in haar ongelukkig huwelijk had zij gemeend den kelk van bittere ervaringen tot op den bodem te hebben geledigd, maar wat waren de stormachtige tafereelen met haren zieken echtgenoot in vergelijking met de vreeselijke vernietigende slagen, die thaus haar vervolgden. Haar verbittering steeg ten top. Te vergeefs trachtte de rechtschapen, uitnemende Mergnies haar te troosten en de opkomende gevoele'8 van weiisckenhaat to bedwingen, de maikitzin verkor zich zelve voortdurend in de somberste voorstellin gen. NV el spraken de opgeroepen getuigen voor de mar kiezin, de rechtbank besliste nochthans tegen haar op grond van hare eigene bekentenis en van de ver klaring van den heer Laurence. Ook de machtige vrienden, die tot dnsve-r de gelukkige vrouw veel deelnemiug hadden betoond, waren y lotseüng koel geworden en trokken zich®11? siig vau haar terug. Het was trouwens een storm achtige tijddie van do hofkringen in £C1'° geheel andere richting de aandacht vorderde. Reed® begon de troon to wankelon en de eenmaal ontke tende hartstochten van het zoolang als slaaf helm11'

Schager Courant | 1881 | | pagina 2