De wraak der Jakobijnsche. KUNSTNIEUWS- meeste voldoening in gebruik is gebleven. Mocht het den dankbaren namakeis dan ook gelukt zijn, duizende goedkoope toestellen in den handel te brengen die de waarde van den Veelschiijver in liet algemeen langen tijd zeer verdacht maakten zij zijn er lot beden niet in gslaagd de voor treffelijke werking van den Weener «Patent* Hectograaf' boe angstvallig ook nagegaan, door bun toestellen in de schaduw te stellen. De hoofdagent is bereid ten allen tijde daarvan aan deskundigen de bewijzen le leveren. De uitgebreide handel in diamanten wordt te Amsterdam gedeeltelijk uitgeoefend in koffie huizen en op de aangrenzende pleinen. Ten einde een beter vereenigingspunt te hebben, heeft zich thans een kommitee gevormd; dat zich ten doel stelt een sooit van diamanten beurs te houden, waartoe het lokaal Casino, in de Zwanenburgeistraat, is gekozen. Van vele kanten ondervindt dit kommitee .mededeelingen van toetreding tot hel plan; de totstandkoming mag als zeker worden beschouwd. Uit Amsterdam meldt men ons: De boekbinder D. K. Bakker was heden 5o jaar in dienst van de firma Ellerman, Harms Co. In de met bloemen en groen versierde werkplaats werd hem met een hartelijk woord door het hoofd der firma een gouden remontoir horloge ter hand gesteld, terwijl zijn kameraden lieui een ameublement aanboden. Den jubilaris wachtte voorts een feestdisch in zijn huis en daarna een gezellige avond in de werkplaats. Te Wier is bij het afbreken van den kerktoren onder den vloer een oud doopvont gevondeu, versierd met beeldhouwwerk. De vier vlakken zijn met bijbelsche tafereelcn versierd. Jammer dat bij het omverhalen van-den toren liet voorwerp in verscheiden stukken is gespron gen, doch deze kunnen nog tamelijk goed bijeen worden gevoegd. Ten bewijze van den grooten vooruitgang, dien de kinacultuur in Engelsch Indië meer en meer maakt, kan strekken het feit, dat op 24 Maart jh te Londen zijn (verkocht 12 15 collis gouvernements-kina en 468 dito van particuliere planters, en dat op 12 April e. k. nog 3g3 colli Darjeeling-kiua aldaar verkocht zullen worden. Op Krombootsloot te Amstetdam werd Vrijdag namiddag ontdekt, dat een klein' meisje van p. ni. 4 jaar door haar verzorgster in een kelder onder een stoep opgesloten was Daar zat bet arme wicht sedert drie dagen, totdat het werd opgemerkt door een buurvrouw, aan wie de kleine klaagde: «Och tante! laat mij er uit; ik ben zoo koud en heb zoo'n honger!" De vrouw deed aangifte bij de politie, en eeni. ge oogenblikken later werd de ontaarde verpleeg, ster gearresteerd en de mishandelde kleine iu bescherming genomen. Aan de Gemeenteschool te Heerhiigowaard is tot onderwijzer benoemd de heer D. Post- humes, thans te Makkuui. Te Warmenhuizen is beroepen ds. A. J. Adriani. van Noordwolde Historische novelle uit den tijd der Revolutie. i van LUDW. HABICHT. XVI. «O, gij zijt volkomen onschuldig, mijne goede vriend," sprak de markiezin honend «gij hebt mij destijds niet overgeleverd in de handen van mevrouw de la Boncièie. maar daar herinnert gij mij aan iets. Wilt gij de beleeldheid hebben mij te zeggen, waar die waardige dame tegenwoordig zich ophoudt. Zij zal voor haren liefdedienst uit die dagen hare betaling hebben." •Zij is dood!" antwoordde de lieer de I.tide. «Dood, even als ik!" riep5 de markiezin luidkeels lachende; «gij hebt een eigenaardig talent, om de menscheii te laten steiven en te begraven; maar zij mag niet dood zijn." en zij stampte met den voet. «Zij is liet werkelijk, waarde tante?" «Neen, zij mag niet dood zijn!" herhaalde Adelaide en hare slem kreeg iets dreigends. «Gij zult mij haar terstond bier Lalen, de ellendige verraderes!" »!k kan het niet doen, want zij is werkelijk voor eeuige maanden gestorven." «Gij liegt! Zij leeft en gij wilt baar aan mijne wraak onttrekken." Mevrouw de markiezin! ik heb de waarheid gezegd," bezwoer de heer de Lude en legde lot nadere bevestiging zijne hand op de borst. Ku, het is goed, wij zullen u wel dwingen om ous de waardige mevrouw de la Boncière te halen. Niet waar, beste vriend, er bestaan nog middelen om zulke stijfkoppen tot rede te brengen." «Zeker," bevestigde Barrère en zicb tot de beide Jakobijnen keerende beval de gevreesde man vaD het schrikbewind «Brengt hem weg Een jongedochter uit de gemeente IJsel. 1 muiden was voornemens in bet huwelijk te treden. Toen zij de daarvoor beuoodigde stuk ken aanvroeg, bleek het, dat zij in hel geboor teregister als behooiende tot het mannelijk geslacht was ingeschreven. De fransche krijgsmagt in Algiers bestaat uit 29079 man Infanterie 8624 Kavalerie-"a556 Artillerie met 60 stukken 547 Genie 4o4° trein 910 Gendarmes 3447 vau 6e Intendance, alles behalve de officieren. Op 4 April zijn de eerste komkommers van Delft verzonden, in aanmerking genomen de vele tegenspoeden, waarmede de komkommerteelt de twee eerste maanden van dit jaar te kampen had, mag dit bijzonder vroeg genoemd wor den. Voor het kantongerecht te Purmerend stond Donderdag wegens dronkenschap terecht de heer M...., lid vafl den raad dier gemeente! PETERSBURG: Zaterdag II. heeft het hof uitspraak gedaan in zake den moord van den Keizer eo werden de zes schuldigen veroordeeld tot den dood door den strop. Tevens zijn W'eder twee nihilistische proclama ties verspreid, een aan Europa en bevat een opologie van de nihilistische zamenzwering en van den aanslag te Petersburg- - De tweede aan Keizer Alexander III bevat de voorwaarden waarbij het uitvoerend bewind van de nihilistische partij den strijd wil staken, als- I. algemeene amnestie van alle politieke misdrij- ven 2. eene nationale vertegenwoordiging dié belast is met alle politieke instellingen naar de tijdsomstandigheden te wijzigen en zamengesteld moet zijn uit alle klassse der maatschappij. Berichten uit Tunis. Sedert het gevecht van 3i Maart 11. heefter geen treflen meer plaats gehad tusschen de fiansche troepen en de Kliroumirs. De fransche bezettingstroepen concentreren zich op de grenzen om na bijeen breriging van her. beuoodigde de operatie te beginnen. Uit hel fransche leger bij Eldioun meldt men dat de Gouverneur van Beja en Tabarca, en de Generaaal A1 lal Zouini, allen drie afgezanten vau den Reij, aldaar geweest waren om met Generaal Bitter een onderhoud te hebben. Het gesprek werd door tolken gevoerd in weerwil dat de fransche Generaal arabisch spreekt. De afgezanten trachtten door een logen achter de waarheid te j^omeu en wijdden uit over het leed dat de tegenwoordige toestand hun berokkende. Generaal Bitter liet zich echter niet uithoren en verklaarde dat hij tot geene Onderhandelingen gemachtigd was maar toch van liuu bezoek rapport zouden doen. Uit Tunis wordt van den 8en gemeld dat de armee van den Beij5oo man, onder bevel van Siedi-Selim, den tegen woord igen Minister van Oorlog, naar de grenzen was vertrokken. Er wordt ook bepaald verzekerd dat het Ali burgers, en laat hem zoolang niet de zweep ranselen, tot hij de schuilplaats der verraderes opgeeft I" Bij dit ontzettend bevel stond de heer de Lude een oogenbhk als verlamd Zijne wanhoop gaf hem den inoed 0111 den uitersten tegenstand te wagen. «Dat moogt gij niet. Zulk eene schandelijke willekeur is in strijd met de wet; ik ben een goed burger eu een eerlijk aanban ger der republiek!" «Gij zijt een schurk, die duizendvoudig den dood heeft verdiend," donderde Barrère thans; «maar gij zult voorloopig uwe portie zweep slagen krijgen en nu weg met de «canaille"!" Hij maakte met de baud eene gebiedende beweging. De Jakobijnen legden terstond de band op hem, doch de in doodsangst verkeerende man trachtte zich met de vlugheid van een aal los te wringen en wierp zich op nieuw weder voor de markiezin. «Barmhartigheid, waarde tante!" riep hij handenwringend. «Gij kunt toch nooit toestaan, dat iemand van uwen stand zulk een smaad wordt aangedaan, liever wil ik den dood ondergaan, dan het.... «Och, gij hebt ook niet geaarzeld, mij dienzelfden ontzachelijken smaad aan te doen en ik was dan toch nog daarenboven eene vrouw «Zoo waar er een God leeft, daaraan ben ik onschuldig!" bezwoer de heer de Lude. De markiezin liet slechts een honend lachen hooren: «Ik geloof n-ets van al uweeeden. Gij uioogl de zweep proeven en misschien dwingen wij u zoo de bekentenis af die wij willen hebben- Ja, gij hebt gelijk gehad het is een zeer uitnemend middel, die zweep, en zij buigt zelfs den bardnekkigsten tegenstand. Uwe schouders zijn toch nog wat sterker dan de mijne, gij zult het uog langer uithouden, voor gij gedwee wordt." Befj. de broeder van den regerendeji vorst is. die het conflict uitgelokt heeft, en dat d«we er borg voor stond dat de Italiaansche regering hun helpen zouden, dat Consul Maccio beloofd had. ltUllGEULIJKE STAM)* Gemeente Schagen. Ingeschreven van 8 11 April 1881. GEBOREN Johannes, z. v. Pieter Weijman en van Neeltje Vermeulen. Een landbouwer bij Franclien (dep: Ain) heeft den 29 Maart 11. een belangrijke vondst gedaan. In de nabijheid van liet slot van den Heer van Rachet ontdekte hij bij het graven een medaüle of munt van 28 millimeter in doorsnede. Dezelve ia vervaardigd van een nu onbekend metaal en heeft een mat witte kleur. Het randschrift luidt. Verspasian G. CORIN. D. V. |X. M. C. 0. Aan de linkerzijde van het gekroonde wapenbeeld staat de letter M. regts een S tusschen twee punten. In het linkerdeel van liet wapen zijn twee adelaars. Op de randzijde staat: AVE. SAORA. CW X. CHRISTI. De bekwame Parijsche bouwkundige de heer Davioudis gestorven. De stad Parijs, heeft, wat hare verfraaiing in de laaste jaren aangaatveel aan den arbeid van Davioud te danken. Hij heeft ook twee schouwburgen gebouwd en in 1878 de plannen geleverd voor het Trociadéro. Bij de opening der tentoonstel ling in dat jaar werd hij officier van 't Legioen van eer Het is thans ruim 4 weken geleden dat te Parijs in den vroegen ochtend de kreet weerklonk de Priutemps staat in «brand!" Hoe onwaarschijnlijk dit ook eerst mocht klinken, het was maar al te waar eeuige uren later zells bleven er van die uitgestrekte magazijnen niet over dan een rookenden puinhoop. Deze ramp waarbij zelfs een mensclieuleven verloren ging, waarbij velen ernstig gekwetst werden en waaraan meer dim duizend bedienden onverwachts 'br-to- deloosjvverden leverde dagen lang bet heofdonder. werp der gesprekken. Maar daar bragt eensklaps de telegraaf het bericht van den moord op den Keizer van Busland gepleegd. Men vergeet voor een oogen-' blik den ramp van dtn Printemps 0111 zich bijna uitsluitend te onderhouden over de laaghartige daad der Nihillisieu. Weêr eenige dagen later en er wordt evenmin meer (over den dood van den Czaar gesproken. De brand van den schouwburg te Nizza schoof De oude portier was terstond weggesneld, om de andere dienaren te hulp te roepen ofschoon zij de meerderheid uitmaakten, waagden zij locli geen tegenstand te bieden. De Jakobijnen hadden zich reeds le gevreesd gemaakt, zoodat zij overal schrik en outzetliug verbreidden waar zij kwamen. Te vergeefs zocht de oude heetbloedige Jean de mannen van den genadigen heer aan te vuren, zij bleven laf terug of dachten reeds aan de vlucht. Mevrouw de Lude was dooi het alarm en geschreeuw der wanhopige bedienden er bij gelokt geworden ed toen zij vernam dal er Jakobijnen in bei buis gedrongen waren eu dat deze baren man in hechtenis wilden nemen ijlde zij moedig naar beneden Zij verscheen juist op bet oogenbhk. toen men den doodelijk bleeken man, die aan al zijne leden sidderde, wilde wegvoeren «Wat moet dit ongehoorde tooneel in ons huis?" riep zij terstond «Wil men hier ook volkomen onsckuldigen naar de guillotine sle pen De echtgenoote van den heer de Lude was eene slanke, groote vrouw. Zij kon 111 bare ge- heele optreden de voormalige hofdame niet vef- lochenen. Een matelooze hoogmoed sprak e' uit die fijne aristocratische trekken, zij bad altijd behoord tot ben, voor wie liet «canaille* in 't geheel niet bestond en zij verborg bet volstrekt niet, dat tij de nieuwe orde van zaken verafschuwde. Daarom zag zij met de grootst minachting neder op de Jakobijnen. die bet gewaagd had hier binneu le dringen om haren echtgenoot te beleed'gen. «Wat wil dat wijf?" vroeg de markiezin op een verachtelijken toon, ofschoon zij terstond vvist» dat het de echtgenoot van baren neef was, die thans kwam om haren man te verdedigen. «Ik verzoek verschoond te blijven van zu'be gemeeue praatjes zeide mevrouw de Lude he'

Schager Courant | 1881 | | pagina 2