ZONDAG 24 APKIL. Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1392, MMIOjiWiMB, Bekendmakingen. AANGIFTE VAN VBRHUIZING. Vervol? op „theorie en practijk'' Gemengde berichten. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POI.1TIE. GEVONDEN: in de gemeente Sc hagen, een SLEUTEL. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente aecretaiie aldaar GEVONDEN: in de gemeente Schagen, een ROZEKRANS. Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente Secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aan gifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement tlezer gemeenteals Artikel 11. In geval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter secretarie der ge meente, op den voet, als hierna is bepaald, te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werklieden, daaronder begrepen, door het hoofd van «lat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Artikel 12. Overtreding van het vorig artikel, wordt gestraft met eene boete van één gulden. Schagen, 23 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Hoe schoon is het wetenschap te bezitten en beschouwingen te makenhoe nuttig is het te doen, wat door het verstand wordt voor geschreven; hoe schoon en nuttig, beide, is het wanneer wetenschap en kunst te zamen gaan en elkander de broederhand rijken. Daar zullen nieuwe scheppingen bestaandaar is het veld van uitvindingen onafzienbaardaar wordt de kunst volmaakt en tot in het ein- delooze uitgebreidDe ervaring leertdat onder de 10 menschen er 9 gevonden wor- tlendie in het theoretische bekwaam zijn terwijl er slechts één overblijft, die practisch is. 't Is velen gegeven grondig over eene zaak te redeneerenmaar als het op handelen aankomt staan de handen zoo dikwijls ver keerd. Maar, zij, die weten en doen in zich ver eenigen, zij zijn de grondleggers van de uit vindingen zij zijn de baanbrekers der kunst en van den voort uitgang. Aan hunnen rusteloozen arbeid heeft men het te danken, dat de geest de stof beheerscht en dat de elementen tot slaven gemaakt worden voor den heer der Schepping Daar het den meusch is ingeschapen, om gemakkelijk te verkrijgen, wat anders met veel moeite gepaard gaat, zoo heeft men ten alle tijde getracht werktuigen uit te denkeu, om den handenarbeid te verligten en iedere uitvinding van een werktuig daartoe is een zegepraal der menschelijke vermogens en eene weldaad ten dienst der niaatsenappij. Nu zou men alligt even als vroeger denken kunnen, dat de invoering der werktui gen den handenarbeid zou doen verminderen 't tegendeel heeft plaatshij wordt er door ver meerderd en wel zeer aanzienlijk. Laat mij dit bewijzen. Men heeft o. a. berekend, dat in Londen, vóór de uitvinding der boek drukkunst 200 personen in het na schrijven en in den boekhandel hun liestaan vonden en thans houdt datzelfde bedrijf 100 duizend men schen bezig. Wanneer men een middel vindt, om den prijs van lioeken en dagbladen op de helft te verminderen, dan zal het verbruik misschien 10 voudig vermeerderen en dezelfde drukker, the nu 10 zetters houdt zal aan 100 zetters werk verschaften. Wanneer de prijs der waren, door eene meer spoedige en eenvoudige wijze van ver vaardiging, afneemt, dan zal ook ongetwijfeld het verbruik niet in dezelfde mate maar wel in eene Tiendubbchlc verhouding vermeerde ren. „Tijd is geld" dit gezegde is bij de indus trie van groote toepassing. Toen een prui kemaker te Preston de Spinmachine uitvond, beilroeg de jaarlijkschc opbrengst der katoenma- nufacturen in Engeland eene waarde van 25mill. guldens, thans is die opbrengst tot op 7 a 800 millioen jaarlijks gestegen. Alleen uit het graafschap Lancaster wordt jaarlijks aan de calicötsfabrieken eene draadlengte afgele verd, om welke te spinnen men in een jaar den dagelijkschen arbeid van 25 mill. Spin- ters behoeven zou en 't is gebleken, dat thans 2 mill. werklieden hun liestaan vinden in de zelfde industrie, welke vóór de uitvindingen van Watt er niet meer dan 50 duizend bezig hield. Toen de sporen ook in ons land geopend werden, wat een geklaag over de paarden ze zouden voor spotprijs verkocht worden. Im mers, ze werden niet meer noodig. En wan neer zijn de paarden zoo hoog in prijs gestegen, dan in onze dagen, nu de sporen in volle wer king zijn? W at een wegenWat een aantal middelen van vervoer: sporen, stoombooteu, trekschui ten En nu nog een stoomtramzoo zegt men. Gerust Hoe beter, hoe meer Commi- nucatie hoe meer vervoer. Open de gelegenheid en er wordt gebruik van gemaakt. lk verzeker udat de stoom tram zij 't niet direct zijn weg wel zal vinden en u goede renten op zal bren gen. Open maar en 't vervoer zal wel ko men. Ik meen genoeg gezegd te hebben om de hooge waarde eener wetenschappelijke beoe fening van handwerken en kunsten, te be- toogen. De oprigting van ambagtscholen kan dan ook tot practische opleiding niet genoeg aan bevolen worden. Het is dan ook niet al leen plicht; maar ook in het belang van den Staat, om aan de nijverheid der ingezetenen, zoo veel mogelijk eene wetenschappelijke en practiselie rigting te geven 't Was daarom, dat de minister van koophandel in Frankrijk, onlangs in zijn verslag aan den kamer «Ier Afgevaardigden z -ide: „de wetensehappehjke en pratische ontwikkeling der nijverheid is het beste middel om rust," orde en volksge luk te verspreiden." Ik kon u de middelen vragen, om het getal onzer industrieele scho len te verdubbeien ScholenScholen 1 Magtwoord dezer da gen Is het niet, of den school het regt toegekend wordt de geheèle wereld te zegenen? - Is het niet of «1e school hetheil en W e e u in hare handen heeftLaat ons toch niet overdrijven (Ik hoop later op de school terug te ko men) maar dat toch de school eene voorbe reiding wordt voor het leven. Dat zij nergens zijeene plaats waar het hooftl opgevuld wordt met allerlei soort van geleerdheid, die zoo ras vervliegt als de school banken verlaten zijnmaar dat er, bij «Ie ont wikkeling van het verstand, gestreefd worde naar de vorming van practische menschen die daar leeren de opgedane kennis toe te passen op het dagclijk'sche leven, om alzoo theorie met practijk te vereenigen! Geen anibagt moet geleerd- geen vak moet onderwezen worden, of 't moet grondig en alzijdig zijn. Geen halfheidmaar geheele toe wijding is noodig wil men werkelijk voor het leven nuttige en bruikbare menschen vormen. Geen afrigten; maar grondig geene be schouwing alleen maar «Ie werkelijkheid er bij. Eigen vinding eigen onderzoek moet opgewekt worden. Er is zoo verbazend veel kennis niet noodig, als men ze verwerkt en door nadenken voedt en uitbreidt! een geslacht, harmonisch ontwikkeld naar lichaam en geest, is de eenige waarborg voor den bloei der Maatschappij en voor de ver leren bloei van kunsten en wetenschapjien. Tot onderwijzer te Schagen is henoemd de heer E. VV. Rinss te Hellevoelsluis. Door de vereeniging Door oefening grooter "en het z; njgezelschap«Ie Vriendschap" te Barsing rbom zijn ten behoeve der Transvalers uitvoeringen gehouden waarvan de retto op« breng-t ad f 188 is overgemaakt aan Prof, P. ilarting te Utrecht. Voor eenigen tijd is melding gemaakt van een uitvinding van den heer Vierlingfabrikant te Schereniiigenmet het doel aldaar de schuiten op en at te brengen met behulp van stooin. Gisteren werden in tegenwoordigheid van vele belangstellenden proeven genomen, d'e uitmun tend slaagden Er bestaat nu alle kans, dat de reederij met deze uitvinding haar voordeel zal doen, en weldra het op en neertiekken van schuiten door paarden tot de geschiedenis zal behooren. Z. K. H. Alexander Prins van Oranje heeft aan de Twentsche Landbouwmaatschappij voor de tentoonstelling, die dit |aar te Enschede zal gehouden worden, een aanzienlijke gift doen toekomen. Een bewoner der Hellestraat te Amersfoort heeft zich met Paschen doodgedronken aan jenever.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1