,<T Tl KOOP OF TE UUR Te Koop of te Huur IV 11 IJ UB: De wraak der Jakobijnsche. Buitenlandsch Nieuws. BU B c; KB LIJ K E STA NI). M arktberichten. Advertentie» gevraagd bij J, VLBWLEL. Te KOOT of te Tl UUR: K BLOM te Schngcii, De heer Theodorus SchifTel, opperman, en i mejutwouw Maria Christina de Leeuw, hon- denscheerster, genoten lieden de eer; door den Kantonregter te 's Hage wegens dronkenschap veroordeeld te worden, de eerste voor de 71e en de andere voor de 77e maal. AMSTERDAM, 21 April. Weder woedde bier, gister avond van 9 tot Ia ure, een heiige brand, op de baangracht bij de Looijersgracht, d e ontstond inde Kon. Stoomspiegellijstenlabriek van den heer Cramwinkeldie zijn groote werkplaatsen vóór ongeveer drie jaren van Groningen naar Amsterdam overbragt, De vlammen, gevoed door hel vele aanwezige drooge hout in de beneden, verdiepingen en door de veeren en dons op de bovenste, namen weldra zulke proportiën aan, dat spoedig de achter de fabriek gelegen groote stoomdiamantslijperij en de fabriek voor het zuiveren van veeren en dons van de heeren Kratzenstein ook in liclitlaaije vlam stonden en de brandweer er alleen op bedacht kon zijn om de aangrenzende perceelen te behouden, waarin men niet slaagde alsvorens ook nog twee perceelen aai. de spiegellabriek grenzende totaal waren vernield. De verbazende snelheid, waarmede deze brand aich verbreidde, is bijna ongelooflijk, maar tevens was het merkwaardig om te zien hoe tegen 11 ure het grootste gevaar voor de achter de fabrieken gelegen gebouwen geweken was, he'geen voorname'ijk is toe te schrijven aan de omstandigheid dat achter de diamantslijperij een water is, de zg. Looijersloot. Aande fabiieken werkten onge veer 20olieden, die nu helaas zonder werk, en wier huisgezinnen de meesten zijn gehuwd dus voorliands weer zonder middel van bestaan zijn. Alles was overigens tegen schade verzekerd. De diamantslij perij, voor ongeveer 60 molens, was vóór 4 jaren nieuw gebouwd. De jongeling te Utrecht, die tot drie weken celstraf was veroordeeld wegens onwillikenrige manslag, heeft van den Koning kwijtschelding van die straf gekregen. Te Amsterdam is thans het olficiëele bericht gekomen dat de Kon familie den 3n Mei een bezoek aan die stad zal brengen, Op hoogen leeftijd is Donderdag ochtend, te 's Gravenhage plotseling overleden. II Baron van Aylva van Pal landt, grooloffieier der Kroon met den titel van Opperkamerheer, De overledene had tot verleden jaar zitting in de Eerste Kamer voor Gelderland, en legde, wegens zijn ouderdom, het lidmaatschap neder bij welke gelegenheid hij het Commandeurskruis van den Nederlandschen Leeuw ontving. Door de vele aanvragen om passage, heeft de Directie der Kon: Ned.Stoomboot-Maatschappij besloten de vroeger vastgestelde afvaarten als volgt te wijzigen: POLLUX blijft 4 Mm (alle plaatsen behalve 4 in de eerste klasse bezet.) STELLA 14 Mei in plaats van 9.5 Mei- CASTOR I Juni l5 Juni. POLLUX 21 Juni 6 Juli. STELLA 6 Julrs «27 Juli. De voor «POLLUX" te veel geboekte passa giers kunnen nu allen 14 Mei per STELLA v ertrekkea. Historische novelle uit den tijd der Revolutie. van LUDW. HABICI1T. XIX. «Ik draag mijn hoofd te hoog, dan dat dit gepeupel het bereiken kan," pochte de heer de Champignelles altijd De broeder van Adelaide was een buitenge woon groot en krachtig gebouwd man. In zijn vol en breed gelaat hadden geweldige hartstoch ten diepe sporen gegroefd. Een onverdragelijke hoogmoed en eene meedoOgenloosheid, die niets ontzag en voor geen middel terugdeinsde, wanneer hij zich voornam een of ander doel te bereiken, waren zijne meest in het oog loopende karaktertrekken. De groote grijze oogen. die zoo onheilspellend konden fonkelen, deden aan een roofdier denken, dat zich op zijne prooi werpt. Om de harde lippen speelde een koude, wreede trek Alexander de Champignelles werd daarom ook door een ieder gevreesd en doör niemand bemind, ter nauwernood door zijne kinderen. Wel was hij met een ijzeren wilskracht er op bedacht. Om aan de zijnen een schitterend vermogen nv te laten, maar overigens openbaarde hij voor hen niet het minste teeken van genegenheid. Tegen zijne eigene kinderen zelfs openbaarde hij de sombere ruwheid van zijn karakter. Zijne vrouw, die hij werkelijk had bemind, en die zijn woest hartstochtelijk gestel alleen had kunnen beteugelen, was vroeg ge- slorven en sedert dien tijd was de buitendien reeds hartvochtige man nog meer verhard en ging eenzaam en hoogmoedig zijns weegs. De Sultan van Zanziebar die zich tegen woordig in Parijs bevindt is eene zeer beschaafd vorst, wiens komst in Parijs ten doel heeft om de mrigting der Marine te bestuderen. Tot nog toe bezit hij slechts twee oorlogs- jachlen en een zeilfregat, over welke flotille een Groot Admiraal bevel voert. Lord Beaconsfield's standbeeld. De Engelsche beeldhouwer Bohm is belast met het maken van een was afdruk van den beroemde doode. Het standbeeld van den Staatsman is bestemd om Westminster Abdij te versieren. Zijn opvolger Gladstone heeft in het Parle ment voorgesteld dat hel lijk op staatskosten ter aarde besteld zoude worden en in Enge lands Pantheon ter ruste gelegd. Gmeeente Schagen. Ingeschreven van 19 21 April 1881. GERORENNeeltje, d, v. Cornelis Mul en Grietje van Sompelen. OVERLEDEN: Cornelia Ploeger, oud 33 jr. 2 maanden. Petrus Johannes Huiberts oud 2 weken. 4 Paarden f 4o a Ioo, 6 Stieren f90 a t5o, 49 Gelde Koeijen (magere) f 90 a 190, i5 idem (vette) 220 a 270, 35 Kalt Koeijen f 120 a 170, 4o Vaarsen f 90 a i3o, t5 Gras Kalveren f 5o a 66, 90 Nuchtere Kalveren f 3 a 9, i35o Overhouders f 16 a 28, 12 Bokken en Geiten t t a 6, I2 Varkens (magere) 17 a 26, 25 Big gen f 9 a 12 5o Konijnen 10 a 76 ets, 40t> Kilogr. Boter f 160 a 120, 5o kilogr. Kaas 35 a 45 cts> 7000 Kip Eijeren f 25o a 3, 35oo Eend Eijeren f 260 a 260. Openbare teregtzitting gehouden door het Kantongeivht te Schagen op 21 April 1331. Veroordeeld:! S, M. te Schagen, wegens het laten losloopeu van honden op de openbare straat te Schagen, tot een geldboete van f 1.00 subsidiair 1 dag gevangenisstraf. M G. te Schagen, wegens het niet bij de hand zijn bij een wagen bespannen met honden om die te besturen en te geleiden, tot eene geld boete van f 3.00' subsidiair I dag gevangenis straf. P. L. te Kolhorn, wegens openbare dronken schap te Kolhorn, tot eene geld boete van f 3 00 subsidiair t dag gevanggenisstraf- Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. ^liELA^GliUir is het geluksaankondiging van SAMUELIIEK- SCHER senr. in Hamburg, welke zich in het huidig nommer van dit blad bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en zwijgende uitbetaling der hier en in de omstreek gewon nen bedragen eene zoo goede faam verworven, Uit zijn huwelijk (waren hem drie knapen overgebleven en hoe trotsch hij ook op hen was, nooit verried hij door het geringste teeken, hoe liet zij aan zijn hart waren geworden en hoe gelukkig hun bezit hem (maakte. De oudste. Hugo, telde reeds vijftien jaren en scheen volkomen bet evenbeeld van zijn vader te zijn Hij toonde reeds nu eene trotsche veerkrachten in zijn geheele voorkomen eene koele terug houding. De beide jongeren hadden meer den aart der moeder, ofschoon al de drie krachtig opgroeinde knapen allen denzelfden hoogmoed aan den dag legden. Het half in gothieken, half in bijzantijnschen stijl opgetrokken slot lag op een kleinen heuvel, van waar men een prachtig gezicht had in het daarvoor liggende vruchtbare dal. Voor een uitspringend raam van zijn slot zat heden de heer de Champignelles en staarde in somber gepeins verzonken over het landschap, dat reeds een herfsttint verkreeg. Hij zag evenmin naar den lachenden hemel, die donker blauw zich uitspande over de ver uitgestrekte velden, als naar de vlijtige bezige arbeiders, die de laatste vruchten van het veld naar huis kwamen halen. Sedert gisteren waren er zeer verontrustende geruchten in omloop gekomen. In de onmid dellijke nabijheid waren Jakobijnen verschenen, zoo hadden zijne bedienden vol schrik mede- gedeeld en er de vrees bij uitgesproken, dat zij ook op het kasteel een bezoek konden afleggen. De heer de Champignelles had toen slechts medelijden de schouders opgehaald en hoog moedig gezegd* «men moet in zijne tegenwoor digheid van zulk volk niet spreken Maar, vreemd genoeg, zijne gedachten keerden altijd weder terug naar die gevreesde gasten, hoezeer hij ze ook uit zijn hoofd trachtte te zetten* dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidig advertentie acht te geven. Ondertrouwd WILLEM GO VERS Jz. en MAARTJE KRUIT. Schagen, 22 April 1881. Eenige kennisgeving. (1 Ondertrou .vd WILLEM VADER Dz. en MARIE GO VERS. Schagen, 22 April 1881. Heden nacht overleed onverwachts mijne geliefde echtgenoote M. BORSTin den ouderdom van 37 jaar, mij nalatende vijf kin deren die nog te jong zijn om het verlies te kunnen beseffen. H. P. BERKHOUWER. Haringcarspel19 April 1881. Mr. Timmerman te Schermeer, nabij de Stom- petoren, gemeente Oterleek. Een WOONHUIS voor zien met zes bedsteden jen ruim voorzien met kasten, gaslijding, droogzolder, groo te regenwaterbak, welput BLEEK ERE en GROND tot aanleg voor TUIN, staande aan de Loet te Schagen. Een KAPSCIIUUR waaarin stalling voor zes Koeien en een paard berging voor 20,000 kilo hooi en berging voor rijtuigen. Staande aan de Loet te Schagen. Een nieuwgebouwd WINKELHUIS, Staan de in de Hoep te Schagen. TUINGROND in de Hoep te Schagen, te bevragen bij Een lid zijner familie had voor eenige dagen het bericht gebracht dat de heer de Lude te Orleans in hechtenis was genomen en na vreeslijke mishandelingen zijn hoofd onder de valbijl der guillotine had verloren. De vreese- lijke Barrère was plotseling daar verschenen en aan zijne zijde een vrouw, met name Anne Buirette, die zich nogwreederen bloeddorstiger had geloond d3n zelfs de groote terroriist. Anne BuiretteWas dat niet de naam waaronder men destijds Adelaide in de Salpé- trière had gebracht? Zou zijne eigene zuster onder de Jakobijnen zijn gegaan?! 't Was niet mogelijk! Eene markiezin Douhauld En Adelaide had zich immers altijd zacht en volgzaam getoondZij was wel is waar verdwenen, sedert zij haar proces had verloren en niemand wist wat er van haar geworden was- Wellicht was zij reeds sedert lang gestorven vernietigd Het hart van den broeder ge voelde daarover niet liet minste, niet de gering ste vonk van berouw gloeide in zijne horst Hij was ovei haar heen geloopen en had haar zonder genade in het stof vet trapt, omdat zijn voordeel het medebracht en omdat' zij de brutaliteit had gehad, rekenschap van hein te vragen toen hij zijne moeder niet wilde toestaan zoo veel te «verkwisten" als de oude vrouw gaarne zou doen. Waartoe bad zijne moeder nog eene schitterende rente noodig! Zij kreeg thans op zijn slot wat zij noodig had en kon daarmede tevreden zijn. En Adelaide was ook altijd zulk eene goedhartige gekkin geweest, die ten slotte haar aanzienlijk erfgoed wellicl»1 zou hebben verkwanseld en daarom had ztjn koud egoïsme, dal geene verschooning kende, het noodig geoordeeld die vrouw uit den weg te ruimen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1881 | | pagina 2