van toekomst! Wijs mij de grens van uwe magt van uwe grootheid. Gij zijt 't centrum der beschaving en het middelpunt van bloei en welvaart. De oude wereld ziet op ugelijk een vader op zijn vooruitstrevend en veelbelovend kind, voor wien de toekomst gouden bergen belooft, AmerikaIs uw heden schitterend Uw toekomst zal het idiaal zijn \an mensche- lijk vernuftmenschelijke kracht en van eene eindt looze jengd! Gemengde berichten. De wraak der Jakobijnsclie. Jl. Donderdag avond omstreeks 8 uur, brandde de stoonibedveerenfabriek van de hee- ren Peeters op den hoek van de N.Z. Voor burgwal en het ITekelveld tot den grond af. 't Schijnt wel, dat op deze fabriek een fa tum rust; in acht maanden tijds is zij drie maal door brand geteisterd. In September jl. leed zij zeer groote schade, in December werd I de brand in de geboorte gebluscht, en nu is het gebouw geheel in ascb gelegd. Het zal nu wel zeer de vraag zijn, of de eigenaars van B enW. vergunning krijgen, 0111 hunne fabriek weder op te bouwen. Twee meisjes Aaltje van der Wonde oud 17- en Kaatje van den Heuvel oud 20 jaren hebben bij deze ramp liet leven verloren. LANDBOUW 30()rtc Slaatsloterij KUNSNIEUWS- Op Donderdag 12 Mei a. s. des AT^ namiddags 12 ure zal er in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht eene vergadering gehouden worden tot het vaststellen der Statuten en de benoeming van het Hoofdbestuur eener nieuwe vereeniging, welke nadat haar regtspersoonlijkheid zal zijn verleend in de plaats zal treden der bestaande comités in zake de Transvaal. Diegenen die zich daartoe willen aansluiten worden verzocht om voor Zondag 8 Mei a. s. hun naam en adres op te geven aan een der volgende Heeren Leden der bestaande Comités als Prov. P. Harting te Utrecht. Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland te 's Graven hagen. Prof. J. A. Fruin te Utrecht. Dr. II. F. Jonkman te Utrecht. Prof. A. Knijper te Amsterdam. Ds. M. A Perk id. Mr. Jac Wertheim id. BELANGRIJK is het geluksaankondiging van SAMUEL HEK- SCIIER senr. in Hamburg, welke zich in het huidig nommer van dit blad bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en zwijgende uitbetaling der hier en in de omstreek gewon nen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidig advertentie acht te geven. Alk'maar 8 Mei. Tot wethouder dezer gemeente, ter vervanging van den heer P. A. van der Drift die als zoodanig zijn ontslag had genomen werd gisteren door den raad benoemd de heer P, Bruinvis de Lange, die heden zijn benoeming heeft aangenomen. Op heden, 4 Mei, zal het 67 jaar geleden zijn, dat degemeente Helder bevrijd werd van de magt der Franschen. Op de door Gedeputeerde Staten van Noord Holland vastgestelde lijst der hoogstaan geslagenen in die provincie voor 1881—1882 zijn gebragt 226 personen, waarvan het hoogst is aangeslagen de heer J. J. Korthals te Schooten (voor f 537' 1,46het laagst de heer J. W Arnold te Bloemendaal (voor 779 231). Voor eenigen tijd verdween de Ferret een stoomboot van 347 ton> behoorende aan de Highland Railwaij Companij, op geheimzinnige wijze Men gelooft echter haar thans te Mei' bourne wedergevonden te hebben. Lloyd's agent aldaar telegrafeert toch dat aldaar is aangehouden de India, wier beschrijving geheel en al met die van de Ferret overeenkomt. Men schijnt hier met een stouten en zeker weinig voorkomenden diefstal te doen te hebben. Als bijzonderheid deelt men mede, dat bij een ingezetenen te VVageningen eene duif een kippenei heeft uitgebroed. Deftig wandelt de duif met haar kieken rond, tot dat 's avonds de eigenaar haar met haar jong in het hok sluit. Te Makkinga ontstond jl, Donderdag brand in het huis van den arbeider G. de Vries, doordien eene kat, met een vonk op haar huid, uit benauwdheid in het hooi kroop. In korten tijd was het geheele huis een prooi der vlammen. Niets was verzekerd, HAARLEM, 2 Mei. Ter markt waren heden 285 paarden waaronder een 3otal poneys; er werd van t 800 tot f 100 besteed, |met matigen handel. Het Stoomschip „CASTOR" der diiecte lijn „AMSTERDAM NEW YORK", is gisteren 29 April te NEW YORK geariveerd, na eene vlugge voorspoedige reis. Alles wel aan boord. Het Stoomschip „STELLA," van New Y'ork naar Amsterdam passeerde gistere» met den twaalfden dag LIZARD wordt beden bier verwacht. Alle vijf reizen even snel als voorspoedig, drie been twee leiug bewijzen dat de Stoom schepen der Koninklijke Nederlansche Stoom boot maatschappij der directe lijn „AMSTER DAMNEW YORK" tot de veiligste en vlugste Stoombooten van bet Continent op Amerika behooren en door geene andere [worden over troffen. Bij de aanstaande opkomst der milici n Historische novelle uit den tijd der Revolutie. van LUDW. HABIOHT. XXI. Toen de beer de Champignelles beneden kwam, zag hij de groote voorpoort, die den toegang tot het kasteel verleende, ver open gezet. Al zijn volk had hem laf en trouweloos -verlaten en de poort verradelijk geopend, 0:11 den Jako bijnen ongehinderd toegang te verschaffen, ten einde zich daardoor wellicht an hunne gunst te verzekeren. Zonder zich te bedenken trad hij voor de poert en ging de reeds naar boven stormende Jakobijnrn te gemoet. Hij hoopte door zulk eer.e vustberadene houding op het woeste ge peupel indruk te maken en bet tot aftrekken te noodzaken. De knaap bleef moedig aan zijne zijde. 1 oen de roodmutsen den heuvel van het ka- stee' bijna hadden beklommen, en de beer de liampignel.es gelooide, dat bij ten minste door de voorsten kon worden verstaan, riep hij op uiden gebiedenden toon: sGeene schrede ver tier, of ik schiet den eersten, die bet waagt, neder!" Een woest gelach was bet antwoord en de Jukobijian vei haastten slechts hunne schre den. •Staat stil, als u uw leven lief is" Het lachen der naderende troep klonk alleen nog woester en bonender- Toen verloor de heer de Champignelles zijne Ij^zonnenheiddoor zijn vurig, hartstochtelijk is het niet ondienstig de aandacht te vestigen dat in de volgende plaatsen R C. Militairen vereenigingen bestaan alste Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Gorinchem 's Gravenhage, 's Bosch, Leiden, Maastricht Nijmegen, Utrecht, en Willemstad. Eerlang zal gelegenheid gegeven worden to: bel afleggiu ian bet vceai tsmij kundig examen. Zij die daartoe wenschen te worden toegelaten, moeten zich voor t5 Mei schriftelijk wenden lot den directeur van de Veeartsenijschool te Utrecht onder overlegging der vereisebte stukken. Een kleine Cartouche De dievenschool welke Charles Dickens in zijn Olivier Twist beschrijft is geen phantasie beeld aan de verbeelding van den dichter ontsproten zij bestaat werkelijk gelijk het volgende voorval getuigt. Onlangs werd een bedeljongen van 10 jaren betrapt toen bij een beer de porte monnaie uit den zak rolde. Voor den Chef van de veilig heids politie gebragt, maakte de kleine dief er geen geheim van om in zijn Argot te vertellen dat bij de kunst geleerd bad gedurende drie jaren van zijn vader, zijne moeder en drie volwassen zusters Maar de hoofdproef van zijne kunst legde bij af toen bij bij zijn verboor eene aanwezende dame de beurs ontnam. De diefstal werd bij toeval ontdekt en de deugniet slechts noode gaf het gestolene terug Het woord Khrourmir beteekent alzoo een bewoner van een bergland, die zijn leven steeds in beweging doorbrengt »op rooftochten" Het is in het algemeen een verkeerd begrip dal frambozen geen bemesting behoeven, daar bet een struik is welke zeer veel mest verl, mgt ie klasse. TREKKING VAN MAANDAG 2 MEI 1881. No B445 f 20,000, no. 16455 f 5000, no. 3281 f1500, 110 13748 t 1000, no. 9220 f400, 110. 20349 f 200, nos- 9975 12902 13302 eu 16633, elk f 100. TREKKING VAN DINGSDAG, 3 MEI 1881, No. 3149 f 1000. No 1540, 14239, 16498 f400, No. 6 472 18015 f 200, No 929, 2962, 6044, 8015, 11645, 11652 f 100 Het woord Khrourmir. De costerscbe taal kundige Levij King geeft van bet woord Khrourmir de volgende etlunologisclie verklaring. Volgens ben zoude dit woord van bet I'boniscbe woord Kro afstammen dat zoo veel beduidt als «zich bukken" en dat tnen terug vindt in bet Arabisch woord Krao dat een «bergpas'' beteekeut. De uitgang ir is een aruhisch werkwoord dat de toestand van «bewegeu" uitdrukt. gestel nredegesleept, greep bij zijn geweer, mi.kto op den ordeloozen hoop en drukte af. llugo volgde oogenblikkelijk bel voorbeeld van zijnen vader. De Jakobijnen gingen echter niet terstond op de vlucht, zoo als de trotscbe. hoogmoedige beer van bet kasteel bad gedacht. Het boongelach der roodmutsen veranderde in een gehuil van woede, want indeid.iad er waren twee van hun ne mannen getroffen, die neder stortten; maar de anderen stormden thans als waanzinuig den berg geheel op en in bet volgende oogenblik zag de heer Champignelles zich met zijn zoon omsingeld en ontwapend. Hij bad zelfs den tijd niet 0111 van zijne pistolen gebruik te ma ken. In bunnen dollen toorn schenen de roodmut sen groolen lust te hebben 0111 de beide slacht offers hunner woede terstond in stukken te scheuren; maar een gebiedende stem riep ter stond: «Doodt hen niet; wij willen hen levend hebben Zonder tegenstand gehoorzaamden de mannen De beer de Champignelles en zijn zoon waren reeds op den grond geworpen hunne kleederen hingen in flarden om hunne lichamen; maar noch bij zelf noch zijn zoon toonden de min- ste vrees; met somberen trotsch zagen zij op den woedenden hoop Nu trad eene vrouw uit den troep en ging naar beiden, die reeds ge boeid waren. Haar van toorn vlammende blik ken rustten lang op den lieer de Champignelles die op de tanden knarsend voor zich staar de. Thans was eindelijk de man in hare hauden, aan wie zij haar droevig noodlot bad te dan. dat zich laat verklaren wanneer men weet dat bet hout slechts eens vrucht draagt, telken 'are versterft het oude hout en do n euw opgeschoten struiken dragen de vruchten. Het land waarin aardappelen zijn gepoot onverschillig of men het deed achter de ploeg met de spade of met een stok, laat men in voren of in spitten liggen totdat de aardappelplanten er boven komen. Door het land tot zoolang in voren en kluiterig te laten liggen, dringt de lucht en warmte des te spoediger in den grond, bet overtollige water kan dan vlugger afzakken en men krijgt dan minder last van onkruid Maar vertoorien de aardappelen hunne kopjes bo, ven den grond, dan gaat men aan bet eggen en dat eggen herbaalt menzoo lang dat deaardap pelen tot ongeveer een decimeter hoogte zijn opgegroeid Door alzoo te doen. verkrijgt men veel lucht warmte en vruchtbaarheid iu den grond en het land wordt dan gedurig van bet pas ontkiemde onkruid, gezuiverd Is bet land en zijn de aardappelen 0111 beter te kunnen ge dijen nog hulpmeststof noodig, dan doet men goed, bet over 't land uit te strooien vóór man aanvangt het te eggen. Men verneemt, dat de directeur der Hijks Landbouwschool weldra met den hoofddirecteur van liet Kon. Ned. Met. instituut te Utrecht zal beraadslagen over de wijz i. boe de mete. orologiscbe berigten liet best ten nutte van den landbouw zouden zijn dienstbaar te maken. l ken! Eindelijk zou hij zijne betaling krij gen en vernietigd worden, bij en zijn geheel buis- Wel was het haar broeder, die daar op den grond lag en dien zij vervolgde met blikken van den meest wilden baat; maar bad die zelfzuchtige man er naar gevraagd dat het zij 11 eigen zuster was, tegen welke hij bet lage verraad bad gesmeed? Hij bad de bauden des bloeds niet geteld, en, indien uit baar hart elk menscbelijk gevoel was geweken, was dat niet zijn werk Had niet juist de ontzettende er varing, dat het hare naastbestaanden waren die haar zoo medoogenloos en laaghartig bad den vervolgd haar hart voor altoos vergiftigd? Hij verdiende thans ook geen medelijden die harde, wreede man, die altijd niet souvereine wil lekenrigheid over de hoofden van andere inen- sclien had geloopen en geene andeie wet bad gekend, dan zijn zelfzucht en snoude w iHeken*" hein hadden gedicteerd. «Waar hebt gij uwe beide andere zonen Ar- tliur en Victor?" vroeg de markiezin, n idal z'J een oogenblik baren broeder bad aangestaard- Ja, in die harde trekken scheen geen medelijden te wonen bij zou het ook niet vinden »Hebt gij ben nog niet gedresseerd 0111 opgoede patri otten als op wild te schieten?" Bij den klank der hem nog altijd ekeiide stem keerde de beer de Cnampignelle» het gelaat om en zag de spreekster aan. Hoe zeer de trotscbe man ook gewend was zich zeiven te beheersehen, bij kon nauwelijks zijne ontroering verbergen. Deze woeste Jako, bijnscbe met de onheilspellende, bliksemende, grijze oogen herinnerde hem aan z'.!"e zuster. Dat was de gestalte, hel gelaat a-4"

Schager Courant | 1881 | | pagina 2