k IQfiRTENflI. 19 Hl El Ao. 1881 IVo. 1399. 25stc Jaargang. POLITIE AANGIFTE VAN VERHUIZING. Artikel 11 Artikel 12. SCHUTTERIJ. "9p de school worder, behoudens de natemelden uitzondering, eenmaal 's jaars nieuwe leerlingen toegelaten, en wel in de eerste helft van de maand Mei. j zullen den ouderdom van Zes jaren moeten hebben bereikt, of die moeten kunnen be reiken in den loop van dat jaar.» S. SCRAGER COURANT. i n Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zatunlaqavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adeerlentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverientiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Erkend ma kingen. Ter Secretarie der geemeente Schagen, zijn inlichtingen te hekomen, omtrent: TWEE ZWANEN, in die gemeente verblij vende. VE11MIST. te Schagen, op de Markt van a8 April 1881, «•en SCHAAP (Overhouder'; gemerkt niet eene blauwe stip aan de regter wang en een bakje uil bet regteroor. Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht, zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aan gifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglenient dezer gemeente, als: In geval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter secretarie der ge meente, op den voet, als hierna is bepaald, te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkixxlendaaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen «elven. Overtreding van het vorig artikel, wordt gestraft met eene boete van één gulden. Schagen, 23 April 1881. Burgemeester en Wethouders voorn G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van St hagen, roepen mits de re op alle &>oilanige ingezetenen, die op den len Januari) 1881, hun 25ste Jaar van ouderdom zijn ingetreden benevens de zoodanigen, die zich van Buitenlantlseh in deze Gemeente, gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der Klasse van de Schutterij vallen, om zich tusscheu 15 Mei en 1 Juny aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeeute voor den loenst der Schutterij te doen inschreven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 2 ure. toI narlgf der belanghebbende dient: Bat als Ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblgf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Ryk woonachtig, welke hnn voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Inge zetenen van de hierboven bedoelde ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestelden of nitgeslotenen tot den Schutterig ken Dienst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den len Junij 1881 te hebben doen Inschrijven door het Plaatselijk Bestuui ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldloete vervallen, terwyl dezelve daarenboven zonder Loting zullen worden ingelijfd. En worden overigens de Ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een Geboorte Extract te voorzien, en zich nlzoo van hun juiste ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk ge schiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen den 3en Mei 1881 Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G- LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, vestigen de aandacht der ingezetenen op art. 7 der onlangs door den Raad vastgestelde verordening od het openbaar lager onderwijs alhier, luidende als volgt: Kinderen, welke hier komen wonen, doch reed» elders onderwijs genoten, kannen met den unvtng van iedere maand worden toe gelaten. Schagen, den 3 Kei 1881. Burgemeester en Wethonders voornoemd; G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. MARKTWEZEN Burgemeester en Wethonders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens den invallenden HEMEL- VAARTDAG, de wekelijksche Donderdagsche markt, zal gehouden worden op Woensdag den 2öen Mei a.s. Schagen 11 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGENBERG- De Secretaris, DENIJS. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BESTUUR der Gemeente JSchagen brengt bij deze ter kennise van de ingeietenen dier Gemeente, dat het Kohier No 8 voor de belasting op het personeel dienstjaar 1880)81 op den 10 dezer door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noordholland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering ;s over gegeven. Ieder iDgezeten welke daarbij belang heeft wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelgk» vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan. Schagen, den 14 Mei 1881 Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd G. LANGENBERG. Bric\en uit Parijs. TIET MUSEUM CLUNNIJ. Geen oud gebouw uit de 12 en 13 eeuw vertoont zich zoo vriendelijk aan onze blikken als dit in het oudste gedeelte van Parijs, gelegen monument te midden van eene schoone goed onderhouden tuin. Door een groote poort komt men in het binnenplein welke aan de overige drie zijden door het gebouw is omgeven. Ter linker zijde van den ingang bevindt zich een gewelfde zaal en rechts het achtkan tige trappen huis. Langs den geheelen bovenrand van het gebouw loopt een opengewerkte steenen Iralu- strade, achter welke de grillig versierde dakven sters coquet uitsteken Wat de tand des tijds verstoort wordt zooveel mogelijk weder terstond gerestaureert. De bouw werd begonnen onder Jan van Bourbon en onder Jacque'd Amboise in;1490 voltooid ter plaatse waar het Thermen, der Romeinen stond, waarvan een groot deel ge bruikt werd. Het gebouw is uit een geschied kundig oogpunt merkwaardig door het verblijf van Frans I en de sterrekundigen. De lisk, Lalande en Messied. Oorspronkelijk voor den abt Clun- nij gebouwd en beurtelings de zetel van godsdienst politiik en kunst is het thans een der merkwaardigste Museums van Europa waar niet alleen, de kenner maar ook de leek gaarne toeft en kennis op doet. Hier vindt gij eiken houten banken en tafels met kruiken en glazen in een kamer met een schoorsteen zoo ontzaggelijk gróót dat een ruiter in het harnasch zich best van het hoofd tot de voeten voor hare opening zich warmen kan. Aan deze kamer grenzen wapen galereien in welke de kostbaarste stukken ten toon gesteld zijn, en allerlei vaandels, lanzen en standaards. Onder anderen vindt men hier de marmeren bustes van Napoleon III en zijne gemalin, het zadel dat Hendrik IV gebruikte en de gouden sporen welke Frans I in den slag van Pavia droeg. De wanden zijn met prachtige Gobelins behangen. Op de bovenverdieping vindt men meubels prachtig gesneden voorwerpen van been, edel gesteenten gesmeed goud en last not least de bij Toledo gevonden kroon van Recheswinth den Koning der Gothen. Kortom men vindt hier het kostbaarste en zeldzaamste wat ergens ter wereld uit de oudheid is bijeengebragt. Het schoonste deel van de geheele abdei uit een bouwkundig oogpunt is de kleine kapel welks verwulfsel door een enkelen pilaar in het midden ondersteund wordtde wanden zijn met nissen versierd welks beeldhouwwerk bij kant vergeleken kan worden. In de tuin vindt men nog een menigte voorwerpen van steengrafsteenen, bogen en zuilen uit de oudheid en ook het vergulde kruis dat eens de wladimir kerk te Sebastopol tooide en door den Hertog van MalakofF aan het Museum werd vereerd. En dat kruis van de Hoofdkerk van Sebasto pol brengt mij de bloed'ge slagvelden in herinnering van dien heilloozen oorlog zoo als Europa er nog twee, drie daarna aanschouwde, en onwillekeurig bekruipt mij de lust u nog naar de Invaliden te geleiden waar ook nog zoo veel merkwaardigs te zien is; doch wan neer zonde ik eindigen indien ik u al het belangrijke van Parijs wilde toonen en reeds te veel ruimte nam ik in uw blad in, dus voorhetlentot wederzien. PARIJS Riiiiiciilaiulsch Niemvs. Aan het zeehad Ameland zijn reeds eenige kamers voor liet aanslaande seizoen besproken Verleden jaar zijn er i5 vaste badgasten en iu 't geheel 170 bezoekers geweest. Er zijn 345 baden genomen Voor een eerste jaar is men met deze uitkomst tevreden. Dit jaar verwacht men grooter bezoek. De verhindingsdain bij tiolwerd zal tot een landhootd met een steiger voor de schepen gemaakt worden wat de overvaart naar bet eiland gedurende de doode getijen veel gemak, kei Ijker maken zal Te Apeldoorn zal een inargeriuefabriek gevest'gd worden. Den 18 Mei 1881 is het a5 jaar'geleden dal de Kweekschool van Zeevaart te Leiden werd opgerigt. Vcor «le tentoonstelling van vee, hoenders; boteren landbouwwerktuigen te Retiswoude zijn 60 prijzen beschikbaar. Honderd werklieden der failliete „inter nationale suikerraffinaderij" te Amsterdam waaronder zeer vele bootden van huisgezinnen, hebben Zaterdagavond ontslag gekregeu en zijn thans zonder werk. Eenige baldadige jongens hebben gister middag in een iu aanbouw zijnd thuis aan den Loosdutnsclien weg een vuurtje aangestoken vau krullen .en papier. Gelukkig werden in d

Schager Courant | 1881 | | pagina 1