Huitenlalidsch Nieuws. De wraak der Jakobijnscltf- BUÏU.EKLIJKE STAND 306de Sfaatslolcrij Marktberichten. LANDBOUW Aclvcrtciitien. Voorspoedig bevallen van een Dochter, M. KOTS, echtgenoote van M. DE WIT. Enkhuizen, 14 Mei 1881. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, A. BLAAUBOER—HONING. Sciiagin, 15 Mei 1881. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden ter gelegenheid onzer 25 jaiige echtvereeniging betuigen wij onzen oprechten dank. P. MEURS. II. MEURS. DE PATER. Schagen 16 Mei 1881. nabijheid wonende personen opmerkzaam op den rook en wisten ze, door bet vuur te blusschen, onheilen te voorkomen, daar niet alleen het pand zelf, maar ook vooral de daarnevens gelegen houtkooperij in gevaar zou zijn gekomen. De feestvieriüg bij gelegenheid der slui ting van de Katholieke kerk alhier heeft Zondag-avond 11. met de schoonste orde en onder algemeene deelneming plaats gehad. De kerkelijke plechtigheid werd besloten onder het zingen van een lied gedicht door den pastoor der parochie. HH. KK. HH de Prins en de Prin9es von Wied zullen zich eerstdaags weder Knaar Neu- wied begeven. De volgende vervrojgde vertrekken met de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij naar Amerika zijn vastgesteld. «CASTOR" i Juni «POLLUX" 21 Juni «STELLA" 6 Juli Met een dezer stoomboten vertrekt het lid onzer firma M. W. Prins Jzn. die zijne medereizigers, zoowel op de boot, als in New York, gaarne in alles zal terecht helpen en na de voornaamste Nederlandsche nederzettingen, iu de verschillende Staten, bezocht te hebben, in Augustus terug keert. Vrijdag avond jl. werd te Nijmegen door den verificateur De Backere en den commies bij de rijksbelastingen Niesen aangehouden eene Duitsche juffrouw die een groote partij gouden kettingen en andere sieraden bij zich droeg, welke zij uit Pruisen had binnengesmokkeld. De gouden voorwerpen, welke een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen, zijn geconfisqueerd, terwijl tegen haai proces verbaal is opgemaakt. was liet douanenkantoor te Nijmegen reeds gepasseerd en had de daar aanwezige ainbte. naren weten te verschalken. Een onbekende beeft, door tusschenkomsi van ds. C. Swalue, te Zantvoort aan het badhuis voor minvermogenden aldaar f 2000 geschonken. Te Amsterdam is pioces verbaal opgemaakt tegen een werkman, die zich op de openbare straat over den Koning en de Koningin pp onbehoorlijke wijze uitliet Te Arnhem zijn drie knapen van ta tot l3 jaar, gearresteerd, die het op de zakken der dames nadden gemunt en zich van poi temonnaies wjsten meester te maken. Zij hadden zicli reeds herhaaldelijk aan diefstallen schuldig gemaakt en de opbrengst gewoonlijk in kroegen verteerd Het British Medical Journal verhaalt in zijn laatste nommers de vreeselijke gesch edenis eener Nieuw Yorksche vrouw, die, het voorbeeld willende volgen van dr. Tanner( 4? dagen zonder eten gebleven is en toen stierf. Onlangs is een Britsche bark, de Anna, op reis naar Baltimore door een walviscb aange vallen De kapitein zag hem nadereu e" het terstond wenden om de hevigheid van d«n s'aS te ontgaan, maar de viscl.i trof nog het schip met zooveel kracht dat de splinters va" het hout vlogen. Aan de voorzijde viel lijj het vaartuig nogmaals aan en sloeg het ondergedeelte van der boeg stuk. Een gioote plas blued in het water toonde, dat het dier zich toch °°h wel een weinig bezeerd moet hebben. Historische novelle uit den tijd der Revolutie van LUDW. HABICHT. XXV. En het gelukte haar. Hoe groot pok het waagstuk ware men wilde bet beproöVen en nu eer't ontwikkelde de markie»'11 de giootste mate van voorzichtigheid. Hare beraad slagingen bewerkten wat de terroristen «elven voor onmogelijk hadden gehouden. pP zekeren dag werden Parijs en de r#publiek verrast door de tijding dat ook de gevreesde diktator gevallen was en zelf naar de guillotine gesleept, wervvaarts bij zoovele offers bad ge bracht. In zijne plaats kwamen de vrienden v^n Anna Buirette: Collot, d'Herbois, Billaud-V arCnnes en de meest getrouwe van hen Barrère- Nog op denzelfden dag werd |ook de bescher meling van Bobespierre. de advokaat Laurence^ in hechtenis genomen en in de gevangen'S Ge bracht. Hij kon zich volstrekt niet verklaren, waarom bij werd medegesieeept in den val van zijn bescheinier; hij had zich steeds een goed Eatriot betooud en toch met groote voot'ziclitig- eid elke te scherpe partijkeuze vermeden Zijne sluwheid zijne geslepenheid, hadden hein overal bemind gemaakt en daarom trof hem vijne in hechtenisneming te overwachter. Van welke zijde de slag kwam, vermoedde bij in 't min'L Voor eenige dagen bood een cel in de Eastern Penitentikry te Philadelpbia.de gevange nis die Dickens in zijn American notes beschrijft, een v reeselijk schouwspel aan. Twee gevangenen bewoonden een cel en toen de cipier hun des morgens liet gewone ontbijt kwam brengen, vond hij beiden dood. De oudste lag uitgestrekt op den grond. Een stuk van den deken was om zijn hals gedraaid en verscheidene builen die door een laars waren toegebracht, misvormden zijn geiaat. Ook de andere had verscheidene verwondingen en was aan den muur opgehangen. Eerst dacht men aan een dubbelen zelfmoord maar een briefje dat op tafel lag, deed spoedig gelooven dat men hier met een m ord te doen had. Het briefje bevatte niets dan de woorden: dit is de derde dien ik heb vermoord. Men ver- moedt dus dat de moordenaar zijn slachtoffer heeft vermoord en toen zichzelven het leven benomen heeft Waarom hij dit gedaan heeft, is nog niet ontdekt en zal ook wel nooit ontdekt worden. Berigten uit Mesopotamië melden, dat de helft der inwoners van Nedejeff die stad [wegens de pest verlaten hebben, die er dagelijks 70 100 sterfgevallen veroorzaakte. Ongeveer het derde deel der bevolking, 3ooo van de 9000, is omgekomen. In Rusland's hoofdstad overleed Zaterdag Prins Petër van Oldenburg. zoon vant Prins George van Oldenburg en Grootvorst Catharine Paulowna een half broeder van wijlen Koningin Sofia der Nederlanden. De zusters Fransicanen van Heijthuizen bij Eemnes leggen zich in "de laasten tijd hij. zonder toe op de slikkerij van Kerksieraden Niet onbelanrijk is dit als men in aanmerking neemt, dat dit een kunstvak is dat weleer in ons land met groot succes werd beoefend, De Caldeions feesten te Madrid. Voor de herinnerings feestm aan Cafderon welken den 23 Mei a. s. plaats moeten hebben werden groote toebereidselen gemaakt. Victor Huco zal dit feest met zijne tegen woordigheid vereeren, even als de Lord Maijor een Londen. Ook de Koning zal aan het feest deelnemen. Prins Joan van Saksen die zich zooveel moeite gedaan heeft om de werken van Calderon in Duitschland bekend te maken is reeds te Madrid aangekomen. Men verhaalt wonderen van de pracht welke bij de optogt ten toon gespreid zal worden, waaronder vooral zullen uitmunten de wagens die handel en nijverhei4 voor zullen stellen. Alle bladen in Frankrijk drukken hunne tevredenheid uit over het verdrag dat met den Beij van Tunis gesloten is. Twee mariniers te Parijs zagen een meisje van omstreeks 20 jaar op de brug van Asniere? pogingen aanwenden om de leuning over te kl'tnmen Zij schoten toe cn grepen haar. Wat zij vermoed hadden, bleek waarheid Het meisje wilde zicb in de Seine werpen, daar zij baar leven moede was. Door de mariniers ondervraagd, verba alde zij dat zij verloofd was aan een jong koopman en dat het huwelijk binnen eenige dagen zou voltrokken worden Doch den vorigen dag had zij een brief van hem gekregen, waarin hij haar berichtte, dat hij om familieredenen zich gedwongen voelde van het huwelijk af te zien. De wanhoop had zich hierop van haar meester gemaakt, en in dien toestand iiad zij Wel had Laurence somtijds de vriendin van Barrère gezien en was haar gelaat hem eenig. zins bekend voorgekomen, maar 'dat die woe dende Jakobijnscbe. die Anne Buirette. dezelfde zijn zou als de markiezin Douhault, die gedachte kwam nooit bij hein op. Hij had dat proces en den gemcenen streek, dien bij in der tijd die vrouw had gepleegd, reeds lang verge ten. Terwijl de advoknat in zijne duistere cel er nog over peinsde, hoe hij in dezen moeielijken toestand was geraakt, ging de de deur zijner gevangenis open en trad er eene vrouw binnen Hij herkende haar op het eerste gezicht- Het was de vriendin van Barrère, de gevreesde Anne Buirette. Laurence wilde een kreet van verbazing slakenmaar de Jakobijnscbe legde zeer ge heimzinnig den vinger op de lippen en zag schuw naar de deur. «Pst," fluisterde zij, «het is slechts mij met levensgevaar mogen gelukken om tot u door te dringen, burger. Ik kom, 0111 u te redden. Eene huivering van vreugde voer door de borst van den advokaat. Op den weg naar de gevangenis bad bij geboord, dat zijn machtige beschermer was gevallen. Wellicht was dat reeds voldoende, dat zijn voormalige collega hem zijne gunst bad geschonken, om hem thans met zich in bet verderf te t-j slepen. In elk geval wist Laurence, dat zijn toestand hoogst gevaarlijk was en zijn booid op het spel stond, boe weinig bij zicb van schuld bewust was. «Wilt gij dat werkelijk, burgeres? Hoe zou besloten zich van kant te* maken. De mariniers geleidden liet meisje hierop haar bare woning, toen zij halverwege haar gewezen bruidegom te gemoet kwam. Eene opheldering volgde, waaruit bleek dat da brief geschreven was door een laffen grappenmaker Men verbeelde zich de vreugde van bruid en bruidegom over den gelukkigen afioop dezer historie die zoo treuig bad kunnen eindigen. Gemeente Schigen. Ingeschreven van i3 tot en met 16 Mei 1881. GEBOREN Bens, zoon van Johannes Honing en van Antje Blaauhoer. GETROUWD Arie Bakker en Trijntje Bakker. OVERLEDEN: Gerrit Bouwman, oud 3 maanden. 2e klasse. TREKKING VAN MAANDAG 16 MEI 1881. No- 2907 f 1500, No 7374, 12869 en 18835 f 1000. 12181 en 15621 f400,14463 en 18307 f 200, No 2211,6694en 698$ f 100. TREKKING VAN DINSDAG 17 MEI 1881- No- 2907 f 1500, No. 8290 en 20107 f 400, No. 238 f 200, No, 1228 8532, 12208, 18411, 13436 en 20238 f 100. PURMEREND 16 Mei. Aangevoerd 19 Paarden, 557 Koeien, handel matig, prijshoudend, tto vette kalveren f 0,70 a 0,90 per P handel stug, 149 nucht. dito f 4 a 21, 2852 Schapeo, 318 Biggen f 10 a 14, Kipeieren f 3 25 a 3;75 per 100, Boter f 1,15 a 1,25. Kleine kaas t 42>3J middelbare f 36, aange voerd ai5 st. ALKMAAR 16 Mei. Aangevoerd 4 Koeien f 190 a 250, 25o vette Kalveren f 4o a i3o, 24 nichtere f 5 a 16, 8 Schapen f 20 a 24 56 vette Varkens f O 48 ao'62perP.,5 mager» Varkens f 20 a 22 per stuk t Bok f 7. EDAM i4 Mei. Kleine kaas f 23 a 4°e)0 aangevoerd 26 st, wegende 4791 Pi Van bevoegde zijde vtrnemen wij dat Kortmans veevoeder een uitstekend voedsel is voor hoenders, dat het eijer leggen hijzonder bevordert. Men stampt de koeken fjjnmengt ze met warm water aan tot dat het brei isen geeft het de hoenders tegen den avond zoo lang het kond is. ik u danken!" riep hij blijde uit en strekte de handen naar haar ir't. «Stil vermaande zij op nieuw en nog meer angstig «Elk luid gesproken woord kan alles be derven Barrère wil uwen dood waarom, weet ik niet! Maar ik heb medelijden met u. Gij zijt nog zoo jong en zoo vol levenlust en zult niet sterven." De oogen van Anne Buirette rust ten met innig welbehagen op den gevange ne. Beminde die vrouw hem En was zij alleen uit dweepende liefde gekomen- om hem te red den? Om het leven, hij was bereid dankbaar de hand vast te houden, die hein van een zeker verderf wilde redden. «Ha! gij zijt een engel!" riep de advokaat en deed eene poging om aan zijne donkeie oogen de teederste uitdrukking te geven. «Ik zal deze liefdienst nooit vergeten!" Hij naderde ha.iren wilde haar omhelzen. «Wij hebben op het oogenblik geen tijd voor zulke tooneelenzeide zij hem afwerend. «Des te heter," dacht Laurence. «Ieder oogenblik is kostbaaar. Wikkel u in deze mantel," ging Anne Buirette voorten ont deed zich haastig van den haren. «De cipier is omkocht," voegde zij er zachtjens bij: Voor de poort der gevangenis staat mijn rijtuig, gij moet daarin maar plaats nemen. De koetsier heeft mijn instructies om u naar mijne woning te brengen. Van daar uit zal het u gemakkelijk vallen, om uwe verdere vlucht te bewerkstelli gen, Hiet hebt gij een valscben pas en een vrijgeleide vau Barrère zeiven; en nu baast u en

Schager Courant | 1881 | | pagina 2