De wraak der Jakobijnsche. Buitenlandse!! Nieuws. Binnenlandsch Nicuivs. Met de toekomst in 't verschiet moeten onze kinderen opgeleid worden voor datgene, wat ze worden kunnen; dan kunnen het mannen worden in hun vak, die met ijver zich hebben toegelegd op 't gene men worden wil. Wordt met aanleg, neiging, geschiktheid wel altijd rekening gehouden Of wordt er niet dikwijls gezegdmijn zoon moet dit of dat worden aanleg of neiging of niet! Dat de kinderen zelfs hun vak kiezen Vandaar zoovele „brekebeenen", omdat ze gedwongen worden, te worden wat de ouders verlangden en niet wat zij verkozen. Een de Ruiter was zeker als lijnbaangezel niet te verkiezen; maar als zeeman vond hij zijn gelijke niet en een Rembrand zou zeker als molenaar niet zoo beroemd gewor den zijn als schilder! Deze mannen en duizend meer wijzen den weg aan, dien men bewandelen moet. De tijd gaat vooruit en dagelijks worden de gelegenheden tot onderwijs uitgebreid. Dat is een gelukkig verschijnselwant in een goed geregeld onderwijs ligt Se kracht eener natie. Maar, laat ons niet óverdrijven. Laat ons van het onderwijs niet alles verwachten. 't Is zoo'n schoon woord in onze dagen; maar de kracht zit niet in 't woord maar in de daad. Met wijsheid gebruik maken van de gelegenheid, die wordt aangeboden en door zelfwerkzaamheid gesteund door eene vin gerwijzing zelf den weg afgebakend, dien men wenscht te volgen. Met geene jhooge woorden geschermd maar niet al de kracht die in ons is, gewerkt aan het heil onzer kin dereu en het opkomend geslachtVan de bergen geen heil en van 't onderwijs geen vrucht en van de wereld geene toekomst wan neer men zijne kinderen niet vonnt tot dege lijke verstandige en welwillende leden der Maat schappij Dit wilde ik zeggen over de zoogenoemde ulioogere opleiding". Laat de opvoeding van enkelen van velen eene geletterde eene geleerde zijnmaar laat men zorg dragen, dat men gene halve menschen de we reld inzènde! En dat worden zij, die en kele jaren zoowat: //Student" geweest zijn en die dan een ambagt te gering achten en veen of andere winstgevende betrekking niet kunnen bereiken. Zulken worden ontevreden en zich zeiven en anderen tot last. Deze gedachten kwamen zoo bij mij.* op, toen de courant op mijne tafel gelegd werd en ik in mijne dölce-farniënte gestoord werd 't Speet mij want 't eerste, wat ik las was eene Kamerzitting gewijd tot het maken eener Wet om het misbruik van sterkendrank en dronkenschap tegen te gaan met de ver bodsbepaling aan personen (Jongens?) beneden de 1G jaren het gebruik van sterkendrank in herberg of koffijhuis te verbieden. En die wet is noodig geworden ook voor hen, die ,nog, geen 16 jaren zijn. Historische novelle uit den tijd der Revolutie van LUDW. HABICHT. XXVIII, Daar klonk eene stem aan het oor van den ongelukkige® »Gesp hem nog eens los!« Was dat werkelijk geen droom?! kwam er nog red ding in de laatste beslissende minuut?! Laurence werd werkelijk losgemaakt; maar bij kon niet meer rechtop staan, als verbrijzeld zakte hij op een bankdie men hem toe schoof. Zijne oogen dwaalden rond, als waie ziju geest afwezig. De uitgestane vreeselijke angst scheen zijne zinnen reeds te hebben ver ward- Brengt hem hierl" liet zich wederom de stem vernemen en men sleepte den man van het schavot en thans stond hij voor ee.ne in het zwart gekleede vrouw, in wier nabijheid eenige menschen met brandende fakkels in de handen waren geposteerd. Herkent gij mij?» begon zij met een zachte heldere stem en hare oogen rustien doorborend op den ongelukkige, wiens blikken over de in zwart zijde gekleede dame dwaalden, zonder dat bit hem mogelijk was. om de door fakkels scherp verlichte trekken te herkennen, veel minder om zijn geest tot lfet "batten van eene gedachte te kunnen dwingen. Herkent gij mij werkelijk niet?'' vroeg de vrouw opuieuw. »Hebt gij reeds al uw herin neringen verloren?" En er speelde een eigen aardig lachje om hare lippen. Was deze zwarte dame, die er zoo voornaam uitzeg Antiè* Buirette?! baar gelaat bad er eenige Wat zouden onze vaderen er wel van zeggen? Is dat ook vooruitgang? Och, Och, ónze jongens zijn thans, wat wij dikwijls nog niet waren op niannelijken leef tijd! Ligt 'de schuld er van aan 't ver beterd onderwijs? Men zal toch niet zeg- g. n, dat meerdere kennis leidt tot zedeloosheid? Wel neen! Maar wel tot meerdere vrij heid tot vroeger rijpheid. - Wij willen Vader Cats niet eens aanhalenmaar wel zeg gen: wordt het materealisme niet te veel op den voorgrond gezet? Laat ons niet over drijven en laat het onderwijs vooral ook een opvoedende strekking hebben. Genoeg stof tot nadenken. Een volgende keer hoop ik te vervolgen. Voor heden genoeg. Vale. Wordt vervolgd. ^Gambetta's reis naar Cabors. De'Bresident is. gisterent avond >iiaar Gahors afgereisd. Na het diner kwam Gambetta de groote'eere* trap van het paleis Bourbon af «n begaf zich begeleid door zijnen ge'ne.m secréiaris den Heer Arnaud de 1'Ariège naar het station van Orleans waar ongeveer 200 personen verzameld waren. Onder het geroep van »Leve de republiek* ging hij door de wachtkamer aan welker ingang hij door de Generaals Galliffet, Spulierzijn cabi. netschef Bichard en dè koopman Heont een zijner beste vrienden begroet werd. In den voor hem bestemden spoorwagen ontving Gambetta onder meerderen ook de afgevaardigde Roger, die hem bartelijK de hand drukte. De vertegenwoordigers van de pers Reinach, Arène en Dreijfuss volgen hem naar Cahors- Een Indisch Vorst, Sivindra Bikra Sah Matraraja van Nepaul is te Gatmandu de hoofdstad van het Koningrijk dat hij sedert 1847 onder Engelsch opperheer schappij regeerde, gestorven. In zijne laatste levensdagen bemoeide de vorst Zich iu liet geheel niet meer mei staatszaken maar liet alles aan zijn eersten Minister over Nepaul is een der rijkste provincies van Hindostan; in de vruchtbare dalen groeit de oranje appel, de annanas en het suikerriet. De uitgestrekte door talrijke rivieren doorsneden vvouden worden bewoond dopr kudden olifanten, tijgers en renocerossen. 46 Radjaks waren genoemden vorst scliatplig tig die met algeineene goedvinden dpor zijn zoon wordt opgevolgd. -x ;;t t Papier. Het gebruik vap papier neemt gestadig toe, uit een statistiek verslag van de illustiirte ontleenen wij het volgende Er zijn op de geheele aarde 3985 papier fabrieken welke jaarlijksch 95o miliocn kilo's papier leveren. Ongeveer de helft wordt door de drukkerij gebruikt. De dagbladen gebruiken daarvan 3oo millioen kilo's de scholen 90 millioen de handel 120 millioen de industrie 90 milboen en de particulieren 5o 'millioen, 190.000 arbeidersmannen, vrouwen en kinderen, vinden daarbij hun brood. overeenkomst mede, maar hoe was die woeste hartstochtelijke Jakobijnsche tot zulk eene klee- ding gekomen, die zij, anders vermaadde »Ha, burger, gij hebt een slecht geheugen," ging de dame voort met hetzelfde lachje; »ik heb er echter een dat zooveel te beter is en heb het niet vergeten, welken streek gij mij hebt gespeeld Gij ziet mij verbaasd en sprake loos aan?! Herkent gy de markiezin de Dou- haull niet meer, die gij destijds op eene zoo gemeene, sluwe wijze haren wreeden vijanden hebt in handen gespeeld?! -—" I11 grenzelooze ontsteltenis staarde de advo- kaat op de spreekster. Was bet werkelijk de markiezin, die voor hem stond en die thans rekenschap vanhem vrotegT'.Maar hoe kwam zij hier en hoe durfde zij het wagen, om hier in tegenwoordigheid van die woeste Jakobijnen, haren rang te openbaren Zijne gedachten be. gonnen verward te geraken* Hij kon niet ant woorden. - Ik hoopte van u verstandigen bijstand en tronwe bulp," begon de markiezin op nieuw, ■en hoe hebt gij mij verraden! Welnu, van daag heb ik u alles terugbetaald. Als Anne Buirette goochelde ik u uwe vrijheid voor, om u te toonen in welken atgrond de ziel wordt gestort, die verraderlijk zoo diep wordt neêrge worpengij hebt alle pijnen der hel gele den, niet waar? Gij moet bekennen, dat ik de kunst heb verslaan, om u met gelijke munt te betalen. Op Laurence oefenden die woorden een verplet, terenden indruk. Hoe sluw had bij destijds ge dacht te ïijn, hoe genoegejijk had hij zich in de handen gewreven over de aanzienlijke som, die hem voor zijn verraad was uitbetaald en nu moest hij zoo vreeselijk boeten voor dezen De schaduwzijde der grootheid. Sedert Garfield benoemd is tot President der Vereenigde Stalen, meldt zich een drom van sollicitanten aan het Witte Huis aan. De secretaris van den President heeft als curiosum aanteekening ge. houden van de verschillende gronden welke al die personen voor hun aanvragen om betrek, kingen of gunstbetoon aanvoeren. Ziehier een uittreksel daarvan: 1900 personen verzekeren met den President op de kostschool te zijn geweest: meer dan 5oo dragen er roem op. dat hij op hun k iie heeft gezeten; 43° hebben hem geld; 12 beweren hem uit de vlammen te hebben gered; 22 scheepsgezagvoerders hebben hem aan boord in dienst gehad 932 hebben met hem gevaren en eindelijk niet minder dan 7329 personen voorspelden hem, dat hij eenmaal President van de Vereenigde Staten zou zijn. Prinses Stephanie, de jonge Yronw van den Oostenrijksclien Kroonprins, is zoo {ziek, dat de intocht in Praag eenige dagen moet worden uitgesteld. Te Brussel is een ongehoord wreede poging tot moord op een kind gepleegd, De misdadiger traclite n. 1. het kind zijner dochter, een zui geling van slechts weinige weken, van het leven te berooven, door bet in de gloeiende kachel te houden, Het onschuldige slachtoffer werd door de buren gered rn naar bet ziekenhuis overgebracht. De dader werd terstond iu ver zekerde bewaring gebracht. Tot lid der Provinciale Staten is benoemd de Heer C. E. Perk Burgemeester van Anna Paulowna. Door de antirev. Kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning" te Broek op Langendijk is met algemeene stemmen (19) tot Candidaat van het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistiict Alkmaar gesteld S. Baron van Heemstra burgemeester van Hillegom. In het Hoofd Kiesdistrict Helder moet een herstemming plaats hebben tusschen II. J. Janzen. en J. C. Jansen tot Lid van de Prov Staten. Bij de harddraverij te Amsterdam op Maandag 11 werd de eerste prijs behaald door Susanne bruine merrie van CPaarlberg teZijpe, gereden door J Koster, de 1 premie door Sophia bruine merrie van L P Quarles van Uffort te Loosduinen gereden door P van Santen en de tweede premie door Wilhelm zwarte ruin van H van Haaren te Amsterdam bereden door T W Koopman, Er waren 3o harddravers De netto-opbrengst van het feest, den 18 Februari in het Paleis vooi Volksvlijt te Am sterdam ten voordeele der watersnoodlijdenden gegeven, en van de daaraan verbonden loterij, beloopt f 48 965.24L Den laatsten dezer maand vertrekt Z. M, de Koning met gevolg naar Wildungen, eene bad plaats in de nabijheid van Arolsen. H. M. de Koningin en het Prinsesje zullen dan de gasten zijn van H. D Vader. Naar wij vernemen zal de koninklijke familie na een maand weder al hier arriveer m. De Haarlem-Zandvoort Spoorweg-maat. schappij zal op Donderdag 2 Juni a. s.hare lijn streek! Het was derhalve werkelijk de mar. kiezin, die den baar gespeelden streek niet kon vergeten en nu vergelding kwam uitoefenen! En die zwakke, argelooze vrouw, wier wraak hij het minst van allen had gevreesd, was ver keerd in de wilde Jakobijnsche, in de gevreesde Anne Buirette. Van haar durfde bij zeker geene genade verwachten. Zij aond bem zeker onbar. hartig naar het schavot terug. Zou bij baar nochtans te voet vallen en baar om vergiffenis smeeken Vrees en ontzetting verlamden hem geheel en als vastgeworteld bleef bij voor de vreeselij ke vrouw staan en zag haar volontzetting in het sombeie gelaat, waarin duidelijk zijn verderf stond geschreven. Wat verwacht gij van mij?" vroeg de mar kiezin thans en een wreed lachje speelde er om haar lippen. »Het is Anne Buirette eindelijk gelukt al hare vijanden te tuchtigen voor het ontzettende lijden, dat zij der markizin de Dou- hault hebben aangedaan. De anderen zijn reeds gëvonnisd. Gij zijt de laatste van de rij, welk lot verwacht gij van mij?!" Den doodzeide hij dof. Hij wilde ten minste tegenover deze vreeselijke vrouw hel laatste overblijfsel van zijn moed verzamelen. Den dood!" herhaalde de markizin langzaam en j peinzend »Neen. gij zult u nog eens vergissen. Gij moogt leven, nadat gij te minste ervaren hebt, dat reeds biet op aarde elke schurkerij haar loon ontvangt. Maakt zijn touwen los en laat den ellendeling loopen." Zonder tegenspraak gehoorzaamden thans de Jakobijnen aan het bevelwant naast Anne Buirette stond thans de machtige Barrère wiens machtwoord alleen over dood en leven had te beschikken.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2