een WERKMEID tegenhoo^r loon. Bimicnlanrisch Nieuws. De wraak der Jakobijnsche. Marktberichten. 306de Staatsloterij Advcrteiiticn. GEVRAAGD; aoenten van politie, een troep dragonders en een menigte Ieren, ten getale van ongeveer 10,000 man, naar aanleiding van de verdrijving van drie pachters. Met een hageibui van steenen werden de politie en de troepen begroet, die er toen ook dapper opinhakten. Pulsk, een stad in Rusland, is voor het grootste gedeelte door brand verhield. De schade is zeer aanzienlijk. De heer de Lessep*, die onlangs uit Egypte is terugge'i tid, houdt zich iiezig met een plan om het Suez-kanaal «les nachts eiectriscli te verlich ten, waardoor (te jschepen ook des nachts van het kanial zonden kunnen gebruik maken. Jodenvervolging. Schrikkelijk zijnde berigten die men uit het Zuiden van Rusland leest omtrent de Joden vervolging en men schaamt zich dat onze medemenscben in de 19 eeuw zich tot zoo iets verregaande laten verleiden Zijn 18 eeuwen no» niet voldoende om de schoone woorden van onzen Meester «Hebt tl naasten lief als u zei ven" allerwege ingang te doen vinden. Ook Warschau dreigde het tooneel te worden van zulke mensch onteerende handeling, en met een onverwelkbare roem tooide zich de Katho- lijke geestelijkheid door het krachtig protest dat het daartegen deed hooren, zoodat het aan de politie mogelijk werd de orde te handhaven. Waarom Van niet altijd de burgerij de poli ♦ie ondersteunen? waarom moet de politie altijd als vijand behandeld worden? Zoo dit een verschijnsel is van de 19 eeuw moge derzclve dan spoedig in de vergetelheid verd wijnen. Hopen wij da» op de volgerwie eeuw dat dan beschaving en verdraagzaamheid zulke vorde ringen gemaakt hebben, dat heide voorgaande feiten niet meer voorkomen. Harddraverij te 's Hage, op den 3o Mei i88t. Uitslag van den wedstrijd1 prijs (5oo gulden) door de bruine merrie Sophia van Jhr. L. P. Quarles van Uffort te Loosduioen gereden door Tj. G. Lampen; 1 premie de bruine merrie Cornelh van P. van der Voort Jz.te Alkemade gereden dooi S. Hielkema; 2 premie de bruine merrie Johanna van J. Koopmante N. Niedorp gereden door J. J. Koster. Hiermede hebben wij het genoegen U kennis te geven, dat heden door ons telegram is ontvangen houdende mededeeling, dat het .Stoomschip «51'ELL A" van de directe lijn Amsterdam-New York, gisteren behouden te New-York is gearriveerd. Alles wel aan boord. De eerste koffiewagen van de Maatschap pij voor Vclkskoffiehnizen te Amsterdam is lieden in denst gesteld. Hij ziet er keurig netjes uit, eindelek e-i öp de meest prnctische wijze ingericht; alles is er te koop dat in het Volkskoffiehnis op Rapen burg wordt geboden en voor de zei (de peringe prijzen. Spijzen en warme en koude dranken van de beste hoedanigheden voor den minst mogelijken prys. Deze eerste koffijwagen zal dan hier, dan daar stationeeren, vooral in de nabijheid van Historische mavelle uit den tifd der Jlevolutie van LUDW. HABICHT. XXIX. De markiezin had haar doel bereikt. De el Jendelingen, die zich zoo vreeselijk aan haar hadden vergrepen, waren even hard en wreed getuchtigd geworden en daarmede scheen de geest der wraakzuchtige vrouw haFe veerkracht te hebben verloren; zij ontwaakte als uit een wilden roes en ontzette zich zelf over het waan zinnig gewoel waarin zij zich had gestort. Het was te laat Er was geene gelegenheid oea er op terug te komen. Toch gaf Adelaide zich nn moeite om haren vriend tot meerdeie gema tigdheid te bewegen en wat vermag eene vrouw niet over den man die haar hartstochtelijk be mint. Het gelukte dan ook aan haren invloed, om langzamerhand in het hart van den gevreesder. terrorist de lang onderdrukte stem der mensche lijklreid weder te doen spreken. Vele gevangenen werden bevrijd aan het gerecht der revolutie werd een zachter vorm gegeven, de macht der com mi lés voor de welvaart en veiligheid werd be. perkt en de gedeputeerden der conventie, die in de provinciën al te tyranniek te werk gingen werden teruggeroepen. Zells de buste van Marat werd weder uit het l'antheon verwijderd en al deze maatregelen had de eens zoo hartstochte lijke Jakobijnsche, Anna Buirette, weten door te zetten bij haren vriend Maar juist die zach heid waartoe de markiezin Barrère wist te be wegen, morst voor hein en zijne beide thans aan het bestuur gekomen partijgenooten, Col. lotd'Herbo'S en Billaud-Yarennes nootlottig wor. fabrieken en werkplaatsen in de schafturen Ook als de wagen aan het rijden is, kan de dorstige of de hongerige zich om coinsumabel vervoegen Éen wenk, en zijn koffiehuis, zijn schaftkelder, staat voor hem. AMSTERDAN 28 Mer Donderdag namid dag had aan de Oranjesluizen te Schellingwoude een ernstig ongeluk plaats. De secretaris der gemeente Rai sdorp, de heer Kloppenburg, van hier per Hoornsehe boot naar Schellingwoude gaande, is bij het afstappen van de boot aan de Oranjesluizen tussc'nen den sluismuur en de boot gevallen; de machine was nog werkende, zoodat de ongelukkige eenige malen met de raderen werd rondgeslingerd; met zware hoofd wonden werd hij te Schellingwoude aangebragt doch zoo men meent niet doodelijk. Bij de maskerade ter gelegenheid van de studentenfeesten; in Junij te Utrecht te houden zal niet alleen het costuum van Matthias van Oostenrijk, zijn intogt houdende in Brussel, in pracht uitmunten, maar zijn geheele wapen rusting zal van zilver zijn, zoodat men reeds nu de kosten daarvan op ruim t 8000 begroot. Ook de wapenrustingen van zijn stoet worden van zilver vervaardigd, in de Utrechtscbe zilver- fabriek. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen te Wildungen met gevolg Hdr intrek nemen in het Logir Badebaus aldaar. In de algemeene vergadering der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, den 3o jte Amsterdam gehouden, is het dividend, na aftrek van ruim 2 ton afschrijvingen, bepaald op 5 p. c. De gemeente Zandvoort is aangewezen als standplaats voor een postkantoor. LANDBOUW Aardbeziën en zieke aardappelen- Hoe voorzichtig men moet zijn in de keuzfc van den grond waarjn men aardbeziën wil kweeken, leert 'tvolgeude, voorkomende in het „Berliner Tage- blatt Een tuinier liet de. ziek» aardappelen ia den grond ver rotten, om ze zoo als' mest te gebruiken. In 't volgende voorjaar plaDtte hij op dien grond aardbeziën, die eerst mooi in blad en bloei kwamen, Maar pas begonnen de vruchten Zich te zetten of er kwamen groote vlekken op de bladeren, dat zich al verder en verder uitstrekte. Van het geplante kwam niets te recht; de meeste planten stierven, de weinig overgeblevenen sukkelden voort en brachten geen vruchten, op. Indien dit bericht op goede waarne mingen berust, dau behoeft men zich niet langer te verwonderen, dat er telken jare zoovele zieke aardppelen voorkomen. Ze worden Immers bijna altijd weêr op dezelfde gronden geteeld, waarop ook in 't vorige jaar. zieke aardappelen groeiden, in welke gionden de ziekste aardappelen en het zieke loof gemakshalve eenvoudig worden ondergesjpit J' ALKMAAR 3o Mei Aangevoerd 1 Koe f 220, 284 vette kalveren f 4° a '3 nuchtere f 4a 15i, to Schapen t 26 a 3t, 4 Lamineren f 12, 136 vette Varkens f 0,48 a 0,60 per P., i3 magere Varkens f zo a z5 per stuk. PURMEREND 3i Mei. Aangevoerd 18 Paarden, 359 Koeii-n, handel vlug, 169 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per P., handel stug, 143 uucht. dito f 4 a 20 2069 Schapen, beiden handel vlug, 70 vctie Varkens f 0,So a o,58 per P., 3d6 Biggen f te a i5, Kipeieren f 3 a 35e'] j»er 100 Boter f t,4o a i,5o. Kleine kaas f 4e, aangevoerd 356 st. den, Even als eene eens gehoorde melodie in ons nog langen tijd natrilt en onze stemming be- beerscht, zoo gaat het ook i« het leven der vol keren. De eenmaal aangeslagen toon komt altijd weer op den voorgroud en lost de oocspronke. lijke dissonanten op in harmonica. De gema. tigde stemming begon meer en meer zich uit te breiden en verkreeg de overhand en deze stroom sleepte ook Barrère weg. De drie groote misdadigers, gelijk men hen nu voortaan noemde, werden van hun voetstuk geworpen en een gerechtelijk onderzoek werd •omtrent hen ingesteld. Nu eerst bespeurde de markiezin hare dwa ling en dat zij bet was geweest, die haren vriend op den weg naar een zekeren ondergang had geleid. Nog eens ontvlamde haar hartstocht tot de vroegere hoogte. Nauwelijks had zij de ver schrikkelijke mare vernomen, dat Barrère met de beide andere hooiden der revolutie in hech tenis warer. genomen, of zij ijlde naar de voor steden St. Antoine en Si- Marceau en het ge lukte werkelijk aan hare gloeiende welsprekend heid om daar een opstand in het leven te roe pen eene poging tot bevrijding van Barrère te bewerkstelligen. De pro*(neming mislukte echter en daarmede was voor goed een einde gemaakt aan de heeerschappij der Jakobijnen. Men was reeds matiger geworden en de con ventie veroordeelde de vroegere hoofden der re publiek, Collot d'Herbois, Rilland Varennes en Barrère niet meer ter Jood, gelijk tot dusver gebruikelijk was geweest, maar tot deportatie naar Cavei ne. J Te vergeefs verzocht de markiezin om haren vriend in zijne ballingschap te mogen vergezellen door de nieuwe bestuurders werd dat verzoek kortweg afgeslagen. Toch gat Adelaide de hoop KlltGBRÜJKi: STAND, Gemeente Schagen. Ingeschreven van 27 toten met 3o Mei 1881: OVERLEDEN; Antje Brouwer, ond 45 jaren, 5 maanden. Gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van 1 3i Mei 1881 GEBOREN4 Mei. Dirk. zn van Jacob Koppedraijer en Geertje Buter; 5 dito Dirk zn van Johannes Zutt en Neeltje Bruin; 6 dito Grietje, dochter van Adrianus Raap en Immetjj Blok; 7 dito Jacob, zn van Simon Schrijver en Neeltje Twisker; t8 dito Arie, zn van Jan Tol en Jantje Hotk; 28 dit) Jansje; dr. van Jan Koomen en Maartje Koomen. GEHUWD1 Mei; Jan Guddeke jm; oud p.5 jr wonende te Schagen en Maartje Rommer jd oud 3t jr wonende te Haringcarspel; 20 dito Jan Waij jm oud 26 jr en Neeltje Wiering d oud a5 jr. beiden wonende te Haringcarspel .20 dito Anthonie Beemsterboer Weduwnaar Jvan Sijtje Wahlen oud 42 jr- woneode te Z uidscharwoude en Antje Hoogeboom jd. oud 43 jr wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: 5 Mei. Jacob Twisker ond 22 jr. 5 dito Petrus Langedijk oud 14 dagen 27 dito Arie de Jongh oud 21 maanden. 3e klasse. TREKKING VAN MAANDAG 30 Mei 1881. No. 20578 f1500 No. 4139 en 19288 f1000, No. 18649 en 19345 f 400, No. 7987 f 200, No. 7134 en 9907 f 100. TRERSING VAN DINSDAG 31 Mei 1881. No. 20806 1 1500, No. 15245,19818 f 1000, No. 8157 f400, No. 2358 1 200, No. 796, 1009, 1704 5079, 19282, 19618 t 100 Hiermede maken wij bijzonder opmerkzaam op de advertentie van de Heeren KAUFMANN SIMON in HAMBURG, in ons blad van heden.Het handelt zich hier om .■'•Originele loten in eene Verloting die zoo ruimschoots met prijzen voorzien, dat ook in onze stieek eene zeer talrijke deelneming te vooizien is. deeze onderneming verdient des te meer nog hel volste vertrouwen, daar de beste waarborg door. den staat gegeven wordt, en bovengenoemd huis door zijne strikt reëele handelwijze en het uitbetalen van talrijke prijzen alom bekend is. li EL AM G li UK is het geluksaankondiging van SAMUELIIEK* SCHER senr. in Hamburg, welke zich in het huidig nommer van dit blad-.bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte' en zwijgende uitbetaling der hier en in de omstreek gewon nen bedragen eene zoo goede faam verworven; dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidig advertentie acht te geven. I 1 1 Adres: Hotel VREDELUST te SCHAGEN. niet op om met den geliefden man weder ver- eenigd te worden, of hein uit de verbanning te verlossen. De stormachtige beroerde geesten in haar va. derland begonnen inmiddels meer en meer tol rust te komen; een nieuwe en andere tijd be. gon aan te breken en veel spoediger, dan men had vermoed, geraakte het duister, bloedig ver. leden in vergetelheid. Ook in het diep verscheurde, hartstochtelijk bewogen hart der markiezin keerde van liever lede de vrede terug. Wel verloor zij geen 00- genblik de gedachte aan den verbannen viiend en smachtte zij naar het uur, waarop zij voor hein kon werkzaam zijn; maar haar leven had toch eene geheel andere richting genomen. Spoedig na den val van den dierbaren man,, had de markiezin zich in de diepste eenzaam heid teruggetrokken. In eene voorstad van Parijs leefde zij van een zeer klein vermogen, dal zij uit den storm had gered, in bijna armoedige omstandigheden. Zij had den naam Anne Bui rette. onder welke zij eene zoo gruwelijke open bare rol had gespeeld, afgelegd en noemde zich thans eenvoudig. Adelaide Douhault. Alleen de edele advokaat Mergnies, die zich zoo lang op een afstand had gehouden als zij de invloedrijke, woeste Jakobijnsche was geweest, zocht haar thans op en toonde zich ook thans weder als haar ware onbaatzuchtige vriend. Op zekeren dag kwain bij in de grootste op gewondenheid in haar kamertje en legde er zonder een woord te spreken, een brief neder Adelaide wierp er een blik op en btefde tot in haar binnenste. Het was de hand van hare moeder. Zij schreef slechts weinige woorden: »In het aangezicht van den dood is de begeerte Lij mij opgekomen om mijne dochter weder te zien Z" heeft veel misdaan en ontzettende d in-

Schager Courant | 1881 | | pagina 2