„DIE PORT HEROPENING ktPITEIT FOURMI ^TOONEEL VOORSTELLING Dc kIJiMIS. Zoo is dan de kermis plechtig geopend, immers het zoogenaamden inluiden heeft fees telijk plaats gehadwat brengt dat eene herinneringen in ons geheugen, van uit den tijd toen de kermis nog het extra bnitenge- woonste tijdperk in ons leven was, waartoe reeds weken te voren plannen werden gemaakt, Tn hoe is dit nu? Nog hetzelfde, nog doet die tijd ons goed, als was het alleen maar omdat het ons onze jeugd te binnen brengt, omdat het ons aan genaam is de jeugd te zien genieten, om dat wij allen, menschen eens iets an ders willen dan den gewonen sleur des levens. Oorspronkelijk waren de kermissen, een godsdienstig feest,' het was, het jaarfeest der kerk, en daar toen ter tijde liet land nog niet zoo bevolkt was, en er dus ook niet zoo vele kerken waren, trok men van heinde en ver ter plaatse om dat feest te vieren. Kooplieden maakten van die gelegenheid gebruik om handel te drijven. Weder anderen kwamen met waren die dat land niet opleverde en stalden, die uit, of bo den levensmiddelen te koop, daar bij zulk eene op eenhoping van menschen de toen nog schaarschc herbergen, geenc gelegenheid aan boden om allen te spijzen. Nieuwe prikkel was er echter, na verloop van jaren noodig, en zoo kwamen er waar zeggers, Fsaltimbanken goochelaars enz. het feest opluisteren Al de verschillende verma ken van toen, zijn thans nog bestaande, het zij meer ontwikkeld of onder een anderen vorm. De oudste vorm van het drama dngteekent uit de twaalfde eeuw, uit het Westelijk Eu ropa. Het vondt zijn oorsprong, bij de zoo even genoemde kerkfeesten, als wanneer de verschillende verhalen uit den Bijbel zinne beeldig werden voorgesteld. Langzamerhand werden er ook geschiedkundige tafreelen voor gesteld, en hier uit laat zieli de oorsprong der Rederijkers verklaren. liet oudste Nederlandsche Mijstcrie spel zoo ver bekend, is getiteld: die eerste Blis- cap van Maria. Toen echter die feesten een meer wereldlijk karakter aan begonnen te nemen, ontrok de geestelijkheid zich wijzelijk daaraan, en daar ze toen niet meer in de kerken werden op gevoerd begon men zo op het marktplein en later in expresselijk opgeslagen gebouwen te vertoonen. Nog een Mysterie is er overge bleven te Ober Ammergau in Beijeren, *dat daar jaarlijks gevierd wordt, en waarheen be langstellenden uit alle streken toestroomen. En nu na zoo vele eeuwen herwaarts hoe weinig is de kennis veranderd, zie slechts wat men thans nog aantreft. Eerstens vinden wij daar de Schouwburg van Mevr. de weduwe Bakker. Dit gczelscha] door belangrijke krachten versterkt, waarvai ik slechts noemen zal, de Heer J. J. Stoete, vroeger, de gevierde eerste komiek, van d< stads Schouwburg te Amsterdam, die nog dit voorjaar, den gouden lauwerkrans ontving, en Mevr: Gerlach. In de landbouw Sociëteit Ceres, zullen, de geheele week, voorstellingen gegeven worden, door een gezelschap onder directie van den Heer S. Kapper hier wel bekend, als zijnde vroeger tooneellist geweest, bij de Heeren Judels en Bouwmeester. Nog vindt men hier het Theater Panthéon van den Heer E. Coppejans dat meestal door degelijkheid uitniuntent, en de Galerie Auto- maten, van den Heer, H. Loggen, dat nie- I mand onvoldaan zal verlaten. Hij die geld genoeg heeft, koope voor zijne huisgenooteu een geschenk in de Bazar van G. van Velzen, hier kan een ieder koopen naar zijn beurs, en ik geloof dat genoemde Heer gene rede tot klagen zal hebben of hij \inle i keus bij gebr: Bonnier met zijn galai terien. of de kraam van den Haagschen Coi fisse ir, A. J. van der Leeuw. Dames vooral kunnen wij aanraden de ten ten van de drielingzusters en kapitein Fourmi te bezoeken; een ieder die wat aan zijne oogen heeft of de duinen van nabij wil zien ga naar Serré. Nog zijn er, de keurige poffertjeskraam van Coppen, en de fijne vischkraam van D. Visser en mogt liet weder ongunstig zijn, welnu, hij ga naar de Céres, Bouma, Hoolwerff, of neen daar noemik geene meer, dat zijn oude bekenden, die allen het hunne habitués aangenaam zullen maken. Onze nieuwe kastein de Heer Kos zal Zon dag zijn zaal openen met Anne Mie, Mej Beersmans; aanbeveling ook niet noodig. En thans kon ik eindigen, maar eens, aan het schrijven zijnde, komen de gedachten en zoo volge nog een geschiedkundig feit Op Dinsdag voor Aschdag 1736 was de groote Schouwburg te Venetië stamp vol, dagen te voren, waren er reeds plaatsen tegen fa belachtige sommen genomen, en dien avond stond eene file rijtuigen voor het gebouw, de een nog prachtiger dan de andere. Al wat rijk, schoon, jong en voornaam was in Italië, was daar vereenigd. 84000 waskaarsen op ver guld zilveren candelabres verspreiden stroomen van licht door de zaal en weerkaatsten in de diamanten en kostbare steenen waarmede Ita- lië's schoonen zich getooid hadden. De Romeinsche dames met hunne fijn besneden gezichten, de Bolonezen met hun vriendelijke glimlach, de Milanezen met hunne schoone vormen, de Napolitanen niet hunne vurige blikken, de Mantuancn met blanke ge laatskleur, de Florentijnen met hun prachtig zwarte haardosch, en zoovele van4Venetie's be roemde schonheden waren daar verzameld. Daar waren de afstammelingen van de Gra- chus, van de Scipians, en van de Medicis, de opvolgers van Michel Angelo en van Carravage.. De beroemde Polichinel van geheel Italië Signor Ba ncola trad voor het laatst op, en als één man was geheel Italië te zamen gekomen om hun sehatting, in geld en eer te betalen aan hemdie hun genoegen jaren lang verhoogd had. Er was maar één Signor Bancolo in Madrid, en Weenen, in Parijs, - in Europa. Bancolo bragt zijne eigen lotgevallen ten tooneele, en deed de kinderen van vreugde opspringen, den ligtzinnige tranen van berouw schrijen. Hij had de harten van alle toeschouwers in zijn magt. Het scherm viel. Geen einde aan het bravo, bravissimo! Het regende kransen en bloemen. Toen nam hij zijn masker af. Polichinel vertoonde zich voor het eerst met zijn eigen gelaat, hij wenkte. Eindelijk sprak hij en zeide: wHet is heden den laatsten dag van den Carnaval, binnen eenige oogenblikkenwordt deze prachtige zaal veranderd in een balzaal, naar voor u aan het vermaak over te geven, smeekt Polichinel u een goeden daad te doen. Terwijl gij u hier vermaakt, zuchten dui zenden onzer landgenoten in de slavernij bij de ongcloovigen."Polichiel weende. z/Op het St. Mareuspfein woont een braaf geestelijke die wil gaarne onze offers aanne men," ik geef mijn masker mijne recette. Polichinel, ginc langzaam de trappen van het tooneel af, alles stond op en volgde. De stoet ging naar het Marcusplein daar voor het altaar stond de Prior van het kloos ter der Marthures. Polichinel gaf zijn masker en de recette en weenende fluisterde hij: Mijn eerwaarde! het rantsoen voor mijn vader, bid God dat hij mij verhoort? „Mijn zoon, sprak de geestelijke, de aalmoes van den Polichinel is niet de minste." De stoet volgde het voorbeeld. De eenvaarde ontving aan goud, oorringen, braceletten meer dan 400,000 francs. 15 Maart 1735 Eene ernstige plechtigheid had te Marseille plaats. De mounikken der Mathures werden van de Noordkust van Afrika terug gewacht met een aantal Christenen die zij vrij gekocht hadden uit de slavernij. Eindelijk kwam het schip dat hen overvoer de aan en begaf men zich zoo als dat gebrui kelijk was naar de Hoofdkerk om God te danken voor hunne vrijheid. Na het einde der Mis naderde een vreemdeling den Prior van het Klooster der Marthures en vroeg hem hoeveel er nog achtergebleven waren. //Helaas!" antwoorde de Prior, nog zeshon derd, de ontvangen aalmoezen waren zoo ge ring, dat wij er slechts twee honderd konden bevrijden, en nog drie Italiaansche gevangenen bleven achter, vrijwillig, opdat wij drie ande ren konden meenemen wien de slavernij den dood had gedaan; en die drie edelen waren, Paolo Bancolo, 86 jaren oud die sedert 1700 in de gevangenis doorbracht z/Hoe! Paolo Bancolo, mijn vader, sedert dat jaar vermist, kan het zijn. Hij liet het hoofd in de hand zakken toen als door eene gedachte bezield. Welnu, zoo dat waar is, bevindt u dan den avond voor Aschwoensdag te Venetië in de St. Marcus kerk en gij ontvangt het losgeld van al onze mede Christenen." en hij verdween in de menigte. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt eenige Advertentiëu tot een volgend nummer te laten liggen. A i) v i: 11 TFJVT I ÊNT HQTBL café Restaurant TE SCII/tGEV De ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk in de attentie aan. Gedurende de kennis MU ZIEK (PIANO), NETTE VERSIERING en 's avonds Buitengewone Verlichting rGiorno. Nette behandeling werdt verzekerd. VAST TARIEF. ;J§y- Desverkiezende ook per portie aan HUIS TE BEKOMEN. (x. Bouma, van het nieuw gebouwde Loge ment en stalling „de Hoos." Eenige logeerkamers disponibel, gpfc; Hopende door eene prompte en nette be diening, mij de gunst bij het geëerde publiek even als vroeger waardig te maken. M Al. S. KAN. Dagelijks te bezichtigen van 1 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Prijzen der Plaatsen Eerste Rang 25, Tweede Rang 15 cents. Kinderen beneden de 10 jaar betalen op den Eersten Rang half geld. op Zondag: 26 Juni 1881 in de zaal van den Heer Corns.KOSFz.firma KNIKKER, onder het bestuur van de Heeren LF. GRAS, Y\> ZIIJLEA en HASPELS, .lisliii» ie rang f 1.492e rang 99 ets. de persoon. Corns KOS Pz., firma KNIKKER. N V AFLOOP BAL. EXTR A BLAD van de SCHAGER COURANT. (JEd Dto Dienaar, C. GORTER Directeur.

Schager Courant | 1881 | | pagina 5