NOVELLE door Hoofdstuk II. VIII. Op den drempel der woonkamer gekomen hield hij stil De rentmeester was van zijn stoel opgerezen en een oogenblik zagen beide mannen, tusschen wie nooit een zweem van oneenigheid was verrezen elkander zwijgend aan. Groote droefheid lag op beider gelaat ver spreid, want Antonie had gewillig zijn leven willen geven om ook maar de geringste schandvlek van den naam zijns meesters af te wisschen, en de wetenschap dat hij de onschuldige oorzaak van diens leed was, griefde hem met eene onuitsprekelijke bitterheid. Maar tle Markies was dieper getroffen dan hij wel vermoedde, en er was niets minder toe noodig dan de groote vriendschap welke hij steeds voor dezen man gekoesterd had' 0111 hem niet toornig te verwijten dat hij een laaghartige was. //Antonio," zcide hij eindelijk met moeite: «Mijn huis dat door vijftig geslachten onbe zoedeld is opgehouden, heb ik willen redden toen eene getrouwe har.d hetzelve van den afgrond had kunnen terughouden. In plaats daarvan heeft die hand mijn geslacht voor eeuwig vernietigd door openbaarheid te geven Rinnrnlandsch Nieuws. KTTJSTSTdSr IETT WS aan zaken die verzacht, die gesmoord, die geheeld hadden kunnen worden.lk heb mijn zoon van mij afgezonden om in een ander werelddeel door handen arbeid in zijn bestaan te voorzienmet het verbod om ooit weder Europa te betreden. Zoo hij mij ongehoorzaam zijn durft, zoowaar ik de laatste de Ferra ben, ik zal hem dooden. Ik heb dus geen kind meer geen naam als een bevlekte en dat alles is uwe schuld; wat hebt gij ter uwer rechtvaardiging te zeg gen Antonio was zeer bleek geworden. Zóó hevig had hij zich den slag, die over het huis zijns meester was gekomen, niet voorgesteld. Zijne hand waarmede hij op de tafel leunde beefde merkbaar, maar zijne stem klonk vast en kalm toen hij antwoordde wik zou mijn leven geven om het gedane ongedaan te kunnen maken, markies; maar ik kan u geen verdere ophelderingen geven!" //Had ik misschien verzuimd er bij te voegen dat mijn schrijven zeer vertrouwelijk was?" vroeg de grijze edelman, 'zijne ondanks niet aan de schuld van zijn trouwen dienaar kun nende gelooven. Er blonk Antonio een straal van dankbaar heid in het oog, en hij antwoordde getroffen Ook dat mag ik niet ter mijner veront schuldiging aanvoeren; hier is uw brief, en ik kan u niet anders verklaren als dit dat het alles een ongelukkige samenloop van omstan digheden is geweest.Indien het uw onge- lukkigen zoon ook maar eenigmnatp-kon hel pen, of de eer van uw huis herstellen; ik zoude niet aarzelen u de gansche zaak mede te Openbare teregtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op den 23en Junij 1881. 306<Ie Staatsloterij Marktberichten. BUIIGEHLMKE STAM), Gemeente Schagen. deelendoch nu nu dat zulks tot niets dienen zoude als ter mijner ontheffing van schuld nu kan, nu mag ik dat niet." z/Maar dan zijt gij een ellendelingAntonio de Sala; want gij hebt niet alleen de zaak verteld, gij hebt ze verteld aan de [lieden die, gij moest bet weten, zijn ondergang zouden bewerken.Gij hebt zijn ondergang gewild, de gansche aaneenschakeling van feiten toont dat aan." Antonio boog het hoofd. Ofschoon hij zulks niet aan Beatrice had w illen mededeelen, hij had geweten dat Giovanni niet louter door onvoorzichtigheid maar door wraakzucht was aangedreven geweest, door wraakzucht je gens den jeugdigen markies die hem altijd uit de hoogte behandeld en een paar malen beleedigd had. //Hebt gij dus niets te zeggen?" vroeg de Markies nogmaals, terwijl hij den grijsaard met klimmende verwondering aanzag. //Niets," gaf Antonio dof ten antwoord. «Maar ik heb u iets te zeggen," vervolgde de Markies driftig: //ik heb mij eerst willen overtuigen van uwe schuld, en gelegenheid geven om u te verklaren, doch nu ik veron derstellen moet dat gij waarlijk willens en wetens mijn zoon in het ongeluk hebt gestort, nu mag ik verder niets in aanmerking nemen, en zult gij mij niet van onbillijkheid kuime® beschuldigen zoo ik u verzoek binnen weken mijne goederen te verlaten." Een nieuw manuscript van Kopernicus. Volgeri's Je laaste uit Stokliolm ontvangen be richten is in de archiven van de sterrewacht dezer stad een manuscript van Kopernicus ontdekt dat verscheidene op de sterrekunde betrekking hebbende verhandelingen bevat. Het is in het latijn geschreven en heeft tot titel; Nicolai Copernici de hvpothesibus motimm coelestium a se constitutis commentariolus Het stuk zal vermeld worden in de verslagen van de academie van Wetenschappen. De Grootvorst Nicolaas van Rusland, heeft Patijs nog niet verlaten 7.00 als herigt was. De vorst die zicfc naar een zeehad begeeft zal zijn verblijf tot l5 Jtilij verlengen, om de groote reven ter gelegenheid van den i4 Julij, te kunnen bijwonen. Gambetta zal zich binnen kort naa r St. Sebastiaan begeven. Daar woont een zijner beste vrienden, de beroemde Baskische Geschiedschrij ver. Nikolas de Soroluce de Zubizadeta, die al daar de betrekking bekleedt van Burgemeester en Consul van de Argentijnsche republiek van Uruguaij. Een man te Elmira (New Yo-k), stierf en liet 10000 dollars na en geen testament. Een neef en nicht van de overledene namen spoedig bezit van de erfenis en gaven aan een aange nomen kind van den overledene een oude lade tafel. In een van de laden vond zij het testament waarbij zij tot cenige erfgenaam werd benoemd. Een man in Polk Countij (Florida) heeft een sina's appelboom welke jaarlijks gemid deld 7000 vruchten draagt. I n de tweede week van Juni kwamen te New York 16,481 landverhuizers aan alleen te New York, dus de andere havens daargelaten. Een landman die te Big Creek (Illenois) aan het ploegen was, vond een zeldzaam groote ratelslang met 24 ratels. Dezelve was 6 voet lang en 14 duim dik. Mustapha bragt Zaturdag Jecn geruimen tijd dooi in het Ministerie van buitenlandsclie- zaken. Daatna ontving hij de leden van de Reddings Maatschappij en besprak zijn plan om in Tunis Vuurtorens te doen oprigten. Des avonds woonde hij de voorstelling in de Opera bij in de loge van den President- In zijn gevolg zag men den Generaal Elias, zijn tolk, diens zoon Ricardo Dr. Mascaro zijn lijfarts en den finantciee'en agent Voltera. In de foijer hield hij zich lang bezig met den lieer Renouard, die als teekenaar van de Illustratie den veldtogl in Tunis bijwoonde. Een landbonwer uit Priucenhage, tegen wien, als beschuldigde zijn echtgenoote te hehben mishandeld, voor de Regthank te Breda een jaar celstraf was gcëscht, keerde na ter teregtzitting te zijn geweest huiswaarts, doch weid onder weg door een zijner zwagers zoodanig mishan deld dat men hem bijna levenloos oji den weg voud en hij in levensgevaarlijken toestand ver keert De dader is gearresteerd. LOl E*K *TIIATi:\US. Een vreeset ij kc spoorwegramp wordt uit Mexiko gemeld. Bij Curala startte een trein in de riv;er. Twee honderd menschen zijn omge komen Het aantal gewonden wordt niet opge. geven. De uitvoer van aardbeziën uit Beverwijk en omstreken is zeer zeer groot. Indien het weder zoo blijft, zullen er geen banden genoeg zijn om te plukken. Verleden jaar heeft men de aardbeziën naar Engeland uitgevoerd; de uitslag is echter niet gunstig geweest Door omstandigheden gedrongen, hoopt men dit jaar de proef met gunstiger uitslag te herhalen. Een Leidsch echtpaar heeft weder de treurige ondervinding opgedaan, hoe gevaarlijk het is, een zuigeling bij groote menschen in bed te leggen; Zaturdag ochtend vonden bedoelde ouders hun kind doodgedrukt naast zich liggen. Hoe dikwijls zouden de dagbladen tegen die gevaarlijke gewoonte nog moeten waarschuwen? Onder de reünisten te Utrecht is vetmoe- delijk wel de oudste de 87 jarige oud lector George Verenet, oud vrijwilliger van 1813, 1815 en t83o, die regelregt voor de viering van het 49e lustrum uit Zwitserland is overgekomen. DEVENTER, 26 Jnnij. Een persoon, die steeds groot misbruik maakte van sterken drank, is heden onder het nuttigen vat- een broodje plotseling dood gebleven. De schade, Vrijdag door den brand in de fabriek der firma van Heek te Enschede veroor zaakt, word op f 260.000 geraamd. Zaterdag had onder begunstiging van het prachtigst zomerweder de harddraverij van paar den onder den man plaats te Winsum (Gron.) De eerste prijs ad f 400 werd behaald door den bruinen ruin «Graaf Adolf," toebehoorende aan den heer G. Sevenhuisen te Warmenhuizen; de te premie ad f 100, werd gewonnen door den zwarten ruin «Wilhelm," eigenaar de beer A. Bloemhof te Dronrijp, en de 2e premie ad f 5o, door het paard »1' Innocence, van den heer J. Koster te Beemster, die het zelf bereed. Duizenden toeschouwers woonden dit echt Gro ningsch volksfeest bij. Ds opvoering van Anne Mie door het Hollandsche Toorièelgezelschap in de zaal van den Heer P. Kos Cr. had met groot succes plaats. Een talrijk publiek werd hierdoor een genot vollen avond bereid. De laatste voorstelling door d' Alvinis Ge. zeischap iu de Tuin Vredelnst gegeven was niet minder schitterend dén de vorige. Het geheel is eenig in zijn soort. -Laatstleden'/Zondag gaf het tooneelgezel- scliap onder directie van de wed. Bakker zijne laatste voorstelling. Bij al de voorste'lingen door dat gezelschap gegeven was de zaal talrijk bezet, en zelfs laatstleden Zondag toen ook liet Hollandsche tooneel een voorstelling gaf. En geen wonder ook de opgevoerde stukken waren met zorg gekozen en de tooneellisten voor hunne taak berekend veroordeeld P. v. B te Hoorn wegens: het laten loopen van vier honden op den openbaren weg ie Oud- carspcl, zor.der dat die honden voorzien waren van een van ijzerdraad gevlochten muilkorf tot 4 geldboeten elk van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. J. G te Schagerbrug gem: Zijpe wegens; openbare Dronkenschap in de gemeente Zijpe. tweemaal gepleegd, tot 2 geldboeten elk van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor elke boete. J. G> te Schagerbrug, gem: Zijpe en P. M, te Zijpe. beiden wegens het zich bevinden in eene herberg te Zijpe na sluitingsuur, ieder tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag ge vangenisstraf voor ieder, en de eerste tevens wegens: openbare dronkenschap inde gemeente Zijpe.tot eene geldboete van f3.subsidiair I dag gevangenisstraf. G. Z. te Zijpe wegens: liet openhouden zijner herberg tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. Vrijgesproken. P. d. M. te Barsingerhorn. van hel laten 'oopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, met veroordeeling van den Staat in de kosten. 6e klasse. TREKKING VAN MAANDAG 27 JUNIJ 1881. Nos. 2223, 7064, 12225, 13489 elk f 1000/ uos. 364. 3052 18230 f 200; nos. 3526, 4208, 14415 f 100. TREKKING VAN DINSDAG 28 JUNIJ 1881. No. 5101 en 5460 f 1000, No. 2756, 12764 17751 en 20410 f 400, No. 10050, 10846 en 15296 f 200, No 4691, 7981, 8521 12575, 15252, 17797 en 18386 f 100. ALKMAAR 27 Juni. Aangevoerd 3' Koeien f 190 a 240, 369 vette Kalveren f 4° a 106, 18 nuchtere f 4 17, 264 Schapen f 20a 38, 128 vette Varkens f o,4a a 0,64 por P. 33 magere Varkens f 19 a 22 per stuk. PURMEREND 28 Juni. Aangevoerd 44 Paarden, 25 I Melkkoeien. 208 vette Kalveren ji. kg f <1 60 a f 0,80, 96 nucht. dito f 4 a 28, beiden handel stug, 733 Schapen en Lammeren, handel vlug, 89 ve'te Varkens 46 a 54 ct "per P., handel Stug, i44 Biggen f 8 a 12, Kipeieren f 4 a 4 26 per 100, Boter f 1,20 a t,3o. Kleine kaas hooi f 36'gras f 32 5o, aangevoerd 479 st- Ingeschreven van 24 tot en met 27 Junij 188 r GEBOREN: Pieter zoon van Jan Nieuweboer en van Aaltje KortTrijntje, dochter van Dieuwertje AmbuulNeeltje dochter van Dieuwertje Ambuul. Wordt vervolg.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2