ZilJUIMIIMG. s iand, Johaun Gottfried Seume- ninncnlaii(!sch Nieuws. M n rk tberich ton Onder de Duitsche schrijvers bevindt er zich een, wiens geschriften ofschoon niet van over weldigenden invloed op de literature, niettemin wel waard zijn om gelezen te worden en wiens levensloop daarentegen zeer interessant is. Juliann Gottfried Senme werd den 29 Mei 1763 te Poser, nabij Weiszentels geboren, hij was dc zoon van een door allerlei ongelukken tot armoed vervallen landman. De Graaf van Hohenthal- Hnanthaijn die bijzondere gaven hij den nog jeugdigen knaap ontdekte, nam hem in bescherming. Hij beschaamde zijnen weldoener niet en maakte groote vorderingen vooral in de oude talen en de leterature. Vervolgens zoude hij zich op de theologie torgaan leggen, om zich daardoor een eerlijk doch bescheiden stuk brood te verwerven. Na ook hierin aanmerkelijke vorderingen ge- maakt te hebben, kwam hij echter spoedig tot de overtuiging dat hij zich met de toema. lige geest der godsdienstleer n:et vereenigen konde, en op zekeren dag vlugttc hij als ach- tieujarige jongeling van T.eipzig naar Parijs na voor af zoo veel mogelijk zijne schulden be taald te hebben. Naauwelijks echter was hij drie dagen op reis of hij viel in het dorp Bacli in handen van Ainerikaansche wervers en werd met Hessische troepen ingescheept. Nadat hij in Canada tegen de verdedigers der vrijheid gevochten had keerde hij bij de vrede tiaar Duitschland terug. Naauw terug gekeerd viel hij in handen van Pruissiscne wervers en werd bij een Rege- •tnent in Eniden ingedeeld. Hij deserteerde tweemaal en werd toen door de hulp van een vriend, die hem 80 thalers borgde vrijgelaten. Zijne eerste schreden voerden 'naar Leipzig waar hij zich met hart en ziel op de studie toelegde, en den titel van Magister erlangde .(1793.) Kort daarop trad hij als secretaris hij den Russischen Generaal Igelström in dienst, g ng met dien naar Polen en verkreeg eene officieren plaats bij de Grenadiers. Na den li elen Poolschen opstand bijgewoond te hebben werd hij in het laatst gevangen genomen. Wederom vrijgelaten trok hij op nieuw naar Leipzig en begon voor het eerst als schrijver op te treden, en was tevens corrector bij de Gösch'schen drukkerij. De ongelukkige toestand in Duitschland moede ging hij naar Italië en maakte een reis door Sicilien (t8oi)< Rusland en Zweden (t8o5) welker reisbeschrijvingen ontzaggelijken opgang maakten. Hij trok zich echter den ongelukkigen toestand van zijn land dermate aan dat zijne gezondheid geknal t werd en hij den t3 Juni 1810 te To- plitz stierf Weinigen is het hekend dat het nog in Ca nada hoogverecrd lied »ein Canadier" van zijn hand is. NOVELLE door S.Ol 5 ME MT1S ATKXI'S. Hoofdstuk II. VIU. //En Giovanni's toekomst had bedorven, want bedrieg u niet, Beatrice, wat de Markies door zijne jaren lange gehechtheid aan mij slechts met verbanning van hier heeft gestraft dat zoude hij sterker op Giovanni gewroken, hebben voor wien hij natuurlijk nog niets gevoelde." «Maar wat had hij hem kennen doen. Gio was immers ver van hier?" vroeg het kind ongeloovig. z/Hij was tceh niet van plan Italië te ver laten en ofschoon de Markies tot elke laag hartige handeling onbekwaam is, zoude hij toch zijn naam op den jongeling gewroken hebben.Ik was bang voor Gio Gij be grijpt mij rog niet? welnu, neem dan uit mijne schrijfcasettc het pakket brieven waar van ik u spiak, en lees ze boven op uw ka mertje misschien begrijpt gij mij dan beter." z/Ik zal dat doen, vader," fluisterde zij in een teederen kus: //ofschoon uw kind u niet behoeft te begrijpen om u van ganscher ziele lief te hebben en te vereeren." En terwijl hij zich nederzette om zijn bere keningen te voltooien, nam zij hetverzegeld pakje in de bevende handen; vermoedende dat zij ten slotte zou vernemen wat toch het groote levensgeheim van haar vader was ge weest. Nnar hoven vlood zi' er mede. en niet dar Dr. J. Gihr van wien wij deze levens schels ontleenen, zegt van hem: »een stoïcijn voor zijn eigen persoon, klopte zijn hart warm voor elk inenschenkind." Eenigeu tijd voor het uitbreken van den oor log van 1870 had eene vorstin Metternich plan gemaakt een duitsch hospitaal te doen bouwen Ten gevolg van dien oorlog, was het uitge steld, thans echter zal het tot uitvoering komen daar Baron Dierzardt tot dat doel 3ooooo Irs heeft gegeven De Heer Judson Srnith, uit Syracuse, Staat Nieuw-York, tiacht in de Beemster 100 hollandsche runderen te koopen, die waard zijn in het stamboek van het amerikaansclie vee te worden ingeschreven. BARSINGERHORN, den 29 Juni. Heden had hier het jaarlijks schoolfeest plaats. Leerlin gen van de o. b. scholen in deze gemeente, die van 1 Mei 1880 tot 1 Mei 1881 niet meer dan 5 Schooltijden hadden verzuimd, konden daar aan deelnemen. We gelooven van ganscher harte, dat de jeugd een recht genoegelijken dag heeft gehad. Kapitein Fourmi, dedraniinolen, 't poppen- sjoel. erz. droegen daartoe niet weinig bij. Dingsdag morgen werd te Kolhorn een kind van ruim 2 jaren vermist. Eerste veron derstelling was dat het kind wat ver was weg" 'geloopen; toen men nergens eenig spoor vond; [kwam men op de gedachte het kan wel inliet water liggen, waaruit het nalang zoeken, dan ook werkelijk werd opgehaald. Vlak achter de ouderlijke woning werd het lijkje gevonden, de vader had lang te vergeefs op die plaats gezocht- AMSTERDAM, 4 Juli. Nog voordat de ge legenheid tot inschrijving juihliek was openge steld, is de soin van 3 millioen gulden bijeen gebracht, welke Amsterdam als blijk van belang stelling in een Rijnvaartkanaal in Oostelijke rich ting wil aanbieden. Donderdag heeft te Nieuw Vennep, inde Haarlemmermeer, eene harddraverij van hoeren, paarden plaats gehad, Het aantal paarden was 18. De eerste prijs werd behaald door het paard van J Y Ran te Haarlemmermeer berijder J. Ran de tweede jirijs door liet paard van C. Kooij te id.. berijder Kooij. Paarden van zesden klaar, waarbij 22 deelnemers: te prijs doorliet paard van S. v. d. Voort, te Alkmade, berijder A. v d. Vooit; 2e pi'ijs door het paard van J. Dam, te Alkmaar, berijderC Broers, De prijzen wer den uitgereikt door den burgemeester. Voor de Texelsche hoeren, die meestal vee fokkers zijn hoofdzakelijk van schapen, zijn de vooruitzichten dit jaar niet gunstig. De lammeren brachten in de vorige maand van f3 tot f5 minder op dan voorgaande jaren. Ook de wol is een derde gocdkooper dan verleden jaar, terwijl de oude schapen bijna geen geld opbrengen. Een met aarzelende hand verbrak zij het zegel. Er vielen brieven uit, beschreven door twee derlei hand, het vaste schrift van haar vader, en het weifelender schrijven eener vrouwenhand. Zij waren alle twee aan twee bij elkander gebonden en genummerd. Zacht nam zij er het eerste tweetal van af en begon met brandende oogen hare pijnlijke lectuur. Hoofdstuk III. //Oh! mes lettres d'amour, de vertu, de jeunesse!" Victor Hugo. Beatrice had eerst den brief van haarvader genomen en las daarop het volgende: r/Mijne Giovanna moet zich al zeer vergist hebben zoo zij gemeend heeft iets als koelheid uit mijne handelwijze te moeten opmaken; nimmer integendeel heb ik haar zoo liefgehad als numaar er rusten somtijds plichten op den man die hij niet altijd kan uitleggen, en waarvoor hij toch zoo dikwijls uren van geluk, van ombekommerde vreugde moet laten voorbijgaan. \raag mij niet verder, Giovanna, niet alle geheimen zijn voor de vrouwen geschikt, en laat mij telkens, wanneer ik van mijn ernstigen werkkring vermoeid terugkeer, in uw blik mijn hemel, in uw glimlach mijn troost, in uwe steun mijne rust hervinden. Later, wanneer ik u de mijne zal mogen noemen, dan zult gij verder in mijn leven dooi dringen, tot dusverre geduld voor Uw Antonio. En het antwoord luidde: i/Gij weet wel dat uwe stem zich 1 ooit te vergeefs bij mij ltjjit enander heeft tengevolge, dat opdat eiland imn stens ij ton gouds'minder zal worden ontvangen" dan in de laatste jaren. Overigens is de] hooioogst goed, terwijl de meeste gewassen zeer voordeeïin staan. Een knaapje viel heden ochtend teAmster* dam met een ketel kokend water van een trap en bleef op de jilaats dood. Een buurvrouw kree>* van den schrik een beroerte, die dadelijk aan baai- leven een einde maakte. Treurige ongevallen, die in de buurt diepe verslagenheid wekken. Veertien duizend personen hebben zicli gisteren per stoomtram van Den Haag naar Sche- veningen en terug begeven. Ten einde de groote massa's passagiers zoo spoedig mogelijk te vervoe. ren en opeenhooping van reizigers aad de eindha'. ten te voorkomen, rijden sedert eenige dagen de machines met een trein van drie wagens waarin voor 200 personen plaats is. ZAANDIJK, 3 Juli. Trol voor drie weken de gemeente een gevoelig verlies in het afsterven van een harer aanzienlijkste fabrikanten heden overleed de heer Ketdie sedert ruim 20 jaar aan het hoofd stond van het algemeen wees- en armenhuis en voor de ouderlooze fabrieks kinderen een geliefd pleegvader was. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van t tot en met 3o Junij i88r. GEBOREN2 Junij. Jan, zoon van Cornelis Peetoom en Guurtje Stammes; 6 dito. Gr'etje, dochter van Pieter Koopman en Cornelia Baas- 19 di'o. Aafje, dochter van Pieter Stoop en Dien. wertje Visser; 24 dito. Willemzoon van Arien Meijlis eu Trijntje Jonker24 dito. Dirk, zoon van Gerrit Krabinan en Trijntje van Dok. Gemeente Karingcaispel. Ingeschreven van 1 3o Junij i88r. GEBOREN: 3 Juni. Jannetje, dochter van Jan Komen en Aafje Kwak; 5 dito- Herinanns, zoon van Arie Dommer en Antje Kooi 12 dito Klaas, zoon Pieter Plevier en Antje de Moor; 13 dito. Maartje, dochter van Lomvrens van der Oord en Guurtje van der Oord; 21 dito Antje, dochter van Jan Bakker en Trijntje Stam; 22 dito. Jan, zoon van Jan Krul en Dienwertje Molenaar; 21 dito. Anna, dochter van Jan Broersen en Adina Komen. GEHUWD: 24 Juni. Simon Bommer j m. oud 22 jaren en Bregje van Duin, jd oud 22 jaren, beiden wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: 10 Junij Jannetje Komen oud 7 dagen. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 1 tot en met 4 -bRij GEBOREN: Aafje. dochter van Cornelis Vre denburg en van Aaftje Kussen; Josejib, zoon van Joseph de Jongh en van Ai.tje Kielt. ALKMAAR, 4 Juli- Aan jevoerd 3 Koeien geldendat ik gelukkig ben indien ik, slechts weet dat geen koelheid jegens mij de oorzaak van uw wegblijven is. Goed begrijpen doe ik het wel niet, gij spreekt altijd van zaken en nimmer zie ik iets ten uitvoer brengenmaar ik geef mij gaarne aan uw zooveel wijzere in zichten over. Kom slechts tot mij zoodra gij kunt en al het overige zal spoedig vergeten zijn. Giovanna. De met 2 genummerde brieven bevatten de volgende regelen. z/Er zijn dagen verloopen, mijne lieveling, zonder dat ik aan uw roepstem gehoor heb kunnen geven en tot u mocht komen;, gij vraagt mij waarom, en misschien is het beter dat ik u thans alles mededeele, omdat ik schoon nog van verre, eene wolk zie verrijzen die ons geluk bedreigt. Ik weet dat, wat er ook ge- beure mijne Giovanna nimmer zwak zal zijn, maar toch wil ik haar niet onvoorbereid deze misschien duistere toekomst te gemoet doen gaan. Vergeef mij, mijn kind dat er naast de plaats welke uw beeld in mijn hart bekleed de nog ruimte overbleef voor een anderen hartstocht, een die mij ingegeven was als van de ure mijner geboorte af, de liefde voor het Vaderland. Ik zendt u hierbij de breedvoerige beschrijvingen der vereeniging waarvan ik niet alleen deel uitmaak, maar, zelfs voorzitter ben, vrijheid voor Italië is ons doel,een doel waardig om er ons leven voor veil te hebben. En waarlijk wij kunnen dat spoedig moeten toonen, reeds verrijzen er ernstige geschil len waarbij wij waarschijnlijk de stem zullen moeten verheffenmorgen overmorgen, iahe*

Schager Courant | 1881 | | pagina 2