ADVERTENTIE- Z O I) A G MNDBOÜWBMD. STÖD BHTKNLKYKN. 24 J L I. IJ Bekendmaking. Ao. 1881. 25ste Jaargang. Xa 1418. SC1IAGE Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zat urdagavond. Bij inzending tot s middags 12 ure worden Advertentiën in liet ccrstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.-^-. Franco per po?t 3.60) Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Grootc let'en worden, naar plaatsruimte berekend. HOOISTEKERS. Burgemeester en Wethouders van Sehagen; Gezien art- 174 en 175 van het politie reglement dezer ge meente, Gelet op art: 179, letter O der wet van 29 Jnnij 1851, (Staatsblad no- 85); Brengen bjj deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen, voor het jaar 1881, tot hooistekers voor de geheele ge meente zijn aangesteld JAN ROOS en CORNELIS ROTGANS, Wordende belanghebbenden tevens herinnerd aan de bepalingen voorkomende in de hierbovengenoemde art: 174 en 175 van het politiereglement. Sehagen, 6 Juljj 1881- Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. l>e Seceetaris, DENIJS. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Sehagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis, dat, tot de werke lijke dienst worden opgeroepen, de onderstaande verlofgangers der ligtingen, 1878 en 1879, te weten: PIETER GROOTES bchoorende tot het 7e Regiment Infante- JAN JONGEPLING rie (garnizoen Helder) tegen 9 Augustus TIETER STOOP a s. JAN SMIT, behoorende tot het 4e Regiment Vesting artillerie (garnizoen Helder,) tegen 14 Septeinher a. s. Welke verlofgangers op de opgegevendatums bij hun corps present zullen moeten zijn vóór des namiddags 4 ure. Sehagen, den 13 Julij 1881. De Burgemeester voornoemd, G LANGENBERG. Vasthouden van EENDEN- Burgemeester en Wethouders van Sehagen Gezien art- 103 van het politie reileiuent dezer gemeente; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat van af heden tot en met 15 October, de EENDEN, binnen deze gemeente, ge sloten of gehokt zullen moeten worden op de boete bij het po litie reglement bepaald. Sehagen, den 20 Julij 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BESTUUR der Gemeente Sehagen, brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier van bet Pateutregt over bet dienstjaar 1881(82, op den 20en Julij j. 1. door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noordholland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle rerechulyke vervolgingen welke uit nala tigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan Schaged, den 22eu Julij 1881. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. LANGENBERG. In het jaar 1G3G werd de Utrechtsche hoo- geschool opgericht en met eere heeft zij haar ouden roem gehandhaafd. Meer dan 600 muzenzonen vinden daar hunne opleiding en Utrechts burgers zijn er niet zonder reden trotsch op eene academie te bezittendie hun tot voordeel en der gemeente tot sieraad is Voor 3 weken geleden vierde men er het 49e lustredat is daar men om de 5 jaren feest viert haar 245 jarig bestaan. Tal van vreemdelingenuit alle oorden van ons land en ook uit den vreemde, woonden deze feesten, die eene week duurden, bij. De optogt was sierlijk en Barou van Heec- keren van W assenaar, die als hertog Matthius van Oostenrijk zijn intogt binnen Brussel deed, heeft zich uitmuntend van zijne taak gekwe ten. 't Was eene week van genot VLor al len en begunstigd door het heerlijkste weel was het, of alk-s moest medewerken, om aan het feest luister bij te zetten! Ieder, die eenigziris met de studentenwereld bekend is, moet zeggen, dat het een vrij, onbedwon gen en onbekommerd geslacht is geheel afwijkende van de gewone menschen, d)e ons omringen, die academieburgers vormen eene afzonderlijke kaste met eigen wetten, gewoon ten en levenswijze. Ze storen zich aan niets en zoo gauw den dorpel van Minervas zetel is betreden is er van den jongeling een student gevormd, die, onder het: io-vivat! eene wereld intreedt zoovol van genot, zoovol van pleizier, als er wel voor niemand eene wereld zal bestaan. 't Is een prettig leven, dat studentenleven maar daarom leeft men niet voor de pretwant 't zij de een uit Le thes wateren drinkt en een anderden Helicon of den Pernassus bestijgt allen hebben toch hun doel: zich bekwamen voor hun werkkring om later in de wereld op te treden en de Maatschappij hunne diensten te wijden. 't Tijpe van een student sterft nooit uit en zelfs; de 80 jarige oudstudent uit Zwitserland, die ieder lustre en ook dit woer bijwoonde, ge tuigde, dat hij zich u-eer jong en jeugdig ge voelde te midden zijner jeugdige kameraden en dat het geslacht van zijn tijd herleefde in dat van heden, zoodat de nutdeniiewereld van vroeger niet verouderd was; maar in denzelf den geest voortleefde. Laat mij U eenige punten van het acade mieleven voor een paar eeuwen geleden, schet sen. Klaagt men thans wel eens, dat de studenten wel wat veel vrijheden genieten, 't is niet te vergelijken bij vroeger. Wanneer een handwerksman wat veel ge raas maakte, kon hij door een student ge noodzaakt worden van woning te veranderen. Zag hij een kamer, die hij voor zijn studie geschikt achtte, dan kon hij den huisbaas nood zaken die aan hem te verhuren, het aan den rector overlatende, den huurprijs te bepalen. Een bemiddeld vader kon door zijn zoon, van liefde voor de wetenschap brandende, ge dwongen worden dezen de middelen te ver schaffen tot studeren. Had de student kwaad gedaan hij verscheen voor de academische vierschaar en er werd een zacht vonnis geveld «om de studenten niet afkeerig van de hooge school te maken". Geldboete, kamerarrest, gevangenisschap waren de eenigste straffen, die hun zelfs voor doodslag werden opgelegd. Het dooden van een burger, 't maken van tumult, 't om-, gooijen van lantaarn^Jen, 't teeren van hui zen, 't verbrijzelen van glazen en dit bij herhaling werd soms gestraft met verban ning van de academiemaar anders waren de straffen zoo willekeurig, dat een student te Groningen voor diefstal 10 jaren gevange nisstraf kreeg, terwijl een ander voor man slag slechts 80 ducaten bpete moest beta- len. In den aanvang der 18e eeuw kwam de japon of de nachttabbard in gebruik. Geen, kleedingstuk werd meer bespot dan dit, doch ook geen werd ouder de studenten mep^ al gemeen. Men zag geen student dan in den japon. Hij droeg hem in huis, op straat, in Colleges, in de Comedies, ja zelfs in den kerk Gok de V.offijhuizen bezocht men in (te ja pon. Deze waren in de eerste helft der 17e eeuw nog niet gesticht; maar zóo\vel in ala, huiten dp steden vojul men eene menigte kleine herbergen, waar hoogleeraren en studenten («de tretfnlijckste gheleerde die drinckt de. meeste wijn") na den noen, oiu er hipi fluit wijn of pot bier te drinken, bijeenkwamen. De afstand tusschen do professoren, en studen ten was vroeger veel minder dan nu. -Zij. bezochten elknnder in hnnqp woningen, namen deel aan elkanders drinkgelagen en niet zel den zag men den hooglceraar des avoiids door. een schaar van studenten naar huis brengen. In het kaatsen en kolven waren de stu denten helden, Mjen had dansmeesters, scherm meesters en men leerde op de. vedel, fluit, clavesim, orgel en de serpent. Meermalen, gaven de studenten serenaflen aan hunne techponen, die ook niet zelden door zulk een. nacht Concert uit lmre slaapstede werdeii, gewekt. Van tijd tot tijd speelden ze ook comedie. Even als de, landzaten wapen de studenten, in de 17e eeuw door de langdurige en bloedige, oorlogen verwilderd, hunne zeden onbeschaafd en woest, de academiën voedsters van alle onzede-, lijke en verderfelijke gebruiken, van heftige en, hardnekkige gevechten tot bloedstorting ja den. dood tqe; ze waren kennelijk iinu. hunne woest heid en doHigheid. Later werden, de zaden, verzacht, de gevechten inindpr bloedig, de bij-, eenkonisten, schoou nog. velen apn Bacluis en, venus, gewijd, bleven miudci; (<turbiphint Kon men in de 17e eeuw zingen «Die gheen wijn of cruijn, wil sipaken, «Niet gaan suijpen tot het «Met geen stoep of wacht kan vechten, «Spot met forums en de rechten //.Burgers niet durft vallen aen «Met geen bla'nck rappier te slaen, «Is de naam student niet waert, «Deucht niet vypr de Oostindie vaert. In de 18e eeuw zong. men: «Die niet uit en hangt dpu breeden «Zich niet kruinigh aan kan kléeden, «Dje het kaartspel niet verstaat, «Deftigh niet sjtanseereu gaat «Met geen juffers weet te ma Hen «Op zijn Frans en l)ui sh kan kallen, «Met geen degen stpotpareert, «Vedel en klavier limiteert, «Kom niet in onze krmgen, «Om het liibite te zingen. Woixlt vervolgd. niiinciilaiulsch Nieuws. Uitslag der verkiezing VOor feilen van dep Gemeenteraad. Te II AlUNGC/kRSI'E L herkozen de. Heeren Jjb Swan. 63J. Schoorl, 6o, en J, Weel. 58 slem uien. Ingeleverd waren 64 stembriefjes Te MKUWE NIEDURP, herkomen de Heereu L). van der Slok, R H. Lungendijk, G. Pooi L)z. 'Ie ALK M VAR geldige stemmen 5 i5.- berkozeq de Heeren P. bruinvis de. Lauge, i66; W-Bruin vis, 463, T. L Hoorn, 449, V B<*>rn> 443., C. Bosman 37^ stemmen. Te TEXEL; geldige sternoten 160; Herko.^pq de. Heer C. Duiuker, io3, J- L Roeper yoft stemmen. Hei stemming tusschen de Heeren D. Bruin

Schager Courant | 1881 | | pagina 1