AÖYIB.TENTIB' ZONDAG 31 JIJ LIJ Ao. 1881. No. 1420. 25ste Jaargang. Bekendmaking. SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt twee maal per week. Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Grootc let'ers worden naar plaatsruimte berekend. Vasthouden van FENDEN- BurgpniffMer en Wethouders van Schagen, Geiien art 103 van bet politie reglement dezer gemeente; Brengen hij deze ter algemeene kennis, dat van af beden tot en met 15 October, de EENDEN, binnen deze gemeente, ge- nloten of gehokt zullen moeten worden op de boete bij het po litie reglement bepaald. Schagen, den 20 Jnlij 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd O. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester en Wethouders van Schagen, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, iu zijne vergadering van 6 Juli) 1881, is vastgesteld de volgende verordening: DE RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN; Overwegende dat volgens art; 178 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85,) de Raad ten minste eenmaal in de vjjf jaren, moet verklaren, welke verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, als nog als geldend zullen worden RRnRcmcrktj BESLUIT! Te verklaren dat de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, die voortdurend en met uitsluiting van alle andere geldend blijven, zijn de volgende: I. Het politie reglement dier gemeente, vastgesteld in de II. Die student is heeft een vrijbrief, een vrij brief om studentenk wand uit te voeren. Men weet het, 't zijn meest jongelui van aanzien lijken of uit den gegoeden stand, die, als kin deren van weelde, 't soms wel eens bont kun nen makenmaar wie 't niet euvel geduid wordt omdat zejong en Student zijn! Vroeger bestond te Leiden geene bepaling nopens den ouderdom, zooals op de andere hooge schooien, om zich als akademieburger te laten inschrijven. Huig de Groot was elf jaren, toen hij zulks deed. Zoodra men zich had laten inschrijven, moest men, indien men den ouderdom van 16 jaren bereikt had, den eed afleggente Leiden met uitgestrekte vin geren zweeren Rector, Curatoren en Senaat allo onderda nigheid en eer te bewijzen alle geboden en wettelijke bevelen en verboden der universiteit te gehoorzamen en zoo men iets bevond of vernam ten nadeele der universiteit, zulks Cu ratoren of professoren aan te zeggen." Daarenboven moesten de Studenten in de godgeleerdheid, die op beurzen studeerden, zweereïl: „in 't stuk der religie geen andere leeringen aan te hangen, dan die aan de uni versiteit werden geleerd." Zoodra de Stu dent zijn eed had afgelegd was hij groen en bleef zulks totdat hij de ontgroening had on dergaan. Diergelijke plegtigheid had in alle landen plaats wanneer men zich in een gild of colle- ,-T—gie begaf. Hier werden de nieuwelingen bij Afkondiging11 c^Jznuan 1874- si^aarfeB*? Jun8 ?874 Af- hunne Confraters gelogeerd, waar het ieder vrij- kondiging is Junij 1874. 30 Mei 187G, Afkondiging 13 Jnuij stond die nieuwelingen te bespotten en over- ■8iv.n°tïe!S vemgheTLwy.^^ Swntai last aan te doen^ora hen nederig, verdraag- van afkondiging ia geschied den 18 Jnlij daaraanvolgende en bevattende de navolgende hoofdstukken: I. Van de verdeel ing der gemeente en nummering der huizen. Gewijzigd bjj Raadsbesluit van den 14 December 1875. Af kondiging den 4 Januarjj 1876. II. Van het toezigt op vreemdelingen. III. Van de aangiften van verhuizing binnen de gemeente. IV. Van tenige bijzonderheden welke de algemeene Burger lijke Wetgeving ain de plaatselijke reglementen overlaat. V. Van de tapperijen, enz: VI. Van het plaatsen van kramen, stalletjes, enz: VII Van het bouwen en bewonen van kleine woningen. Ge wijzigd bjj Raadsbesluiten van den 25 November en 14 Decem- Jjer 1875. Afkondiging den 4 January 1876. VIII. Van het atloopende water en vuilnis langs de openbare straten en wegen. IX. Van de instandhouding, bruikbaarheid; vrijheid en veilig heid van de publieke wegen, schoeijingen, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen tot gemeente dienst van allen bestemd. a -IJ ii nail l.t! U S n 11 krti, 1linn vin w OO Tloj>otllhor 1R7R van den 31 Maart en 1 Junij 1874, Afkondiging 15 Junij 1874. XI. Van de verspreiding van schurft of rotkreupel onder het wolvee. Gewjjzigd bjj Raadsbesluiten van 31 Maarten 1 Junij 1874 Afkondiging 15 Juny 1874- XII. Van het houden van openbare verlotingen. XIV. Van maatregelen tot voorkoming en wering van brand Gewijzigd bij Raadsbesluiten van den 30 Mei 1876. Afkondiging 13 Junij 1876. XV. Van de beurt markt en veerschepen. XVI. Van het koopen en aannemen van verdachte of gesto- lene goederen. XVII. Van het binnen treden van de woningen der ingeze tenen, huns ondanks Aangevuld bij Raadsbesluit van den 22 December 1873. Afkondiging 6 Januarij 1874 XVIII. Algemeen bepalingen. Gewjjzigd bij Raadsbesluit van Aen 10 Mei 1873, Afkondiging, [18 Juny 1873. 2. De verordening op het begraven en vervoeren van lijken, vastgesteld in de openbare Raadsvergadering van den 3 October 1872, Afgekondigd den 23 October 1872. 3. De verordening bevattende maatregelen bij het voorkomen van besmettelgke ziekten, vastgesteld in de openbare Raadsver gadering van den 10 Mei 1873, Afkoadiging 18 Junjj |1873. 4 De verorden ing tot vaststelling van bepalingen betrekke lijk de Algemeene Begraafplaats te Schagen, vastgesteld in dc Openbare Raadsvergadering van den 11 November 1873, Afkon diging 28 November 1873 5. De verordening voor de politie op het buitenplein van en den toegangsweg aaar het spoorwegstation, vastgesteld iu de openbare Raadsvergadering van den 1 Augustus 1876. Alkon- diging 15 Augustus 1876. 6- De verordening, tot wering van de veemarkt te Schagen, van schapen, lijdende aan kwaadaardig klauwzeer (Rotkreupel) vastgesteld in de openbare Raadsvergadering van den 10 No vember 1880- Afkondiging 23 November 1880. 7. de verordening op de honden, vastgesteld in de openbare raadsvergadering van den 8 December 1880-Af kondiging 21 De- pember 1880 Aldus vastgesteld in de openbare raadsvergadering vaa den 6 Juin 1881. l)e Secretaris De Burgemeester, Get^DENIJS'. Get. G. LANGENBERG Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord Holland volgens hun berigt van de 20 Julij 1881, No. 4i, in af schrift medegedeeld. En is hiervan af kondiginggeschied, waar het behoort, den 3f Julij 1881. De Secretaris. De Burgemeester, DENIJS. G LANGENBERG. zaam en ter akademiesche verkeering geschikt te maken. Op een bepaalden tijd leidden zij hen twee aan twee in reijen en gelederen plegtig over de markt naar het bad. Hier aangekomen, begonnen de onderen te schreeuwen en te razen, alsof zij de nieuwe lingen wilden beletten in het bad te gaan. Eerst na lang kloppen werd dezen de deuren geopend, waarna zij zwart gemaakt en met water overgoten werden Uit het bad terug gekeerd gaf men hun de broederhand en erken de men hen als huns gelijken. Daar beschouwde men den //groenen" als een Os, of een die, wilde hij de akademiesche lessen bijwonen, zijne horens moest afleggen, d.i. zich met allerlei vuil laten bestueeren en met een ossenhuid bedekken en onder aller lei, vaak grove plagerijen, een evamen laten afnemen. Hoe ergelijk 't soms bij die outgioe- ning toeging blijkt, dat de Staten er wel eens aan te pas kwamen en in art. XX der statuten der Leidsehe Universiteit leest men, dat men niemand maaltijden, geld of iets anders zal mogen afeischeu, noch ter „oorsaecke van in komste, welkom, adieu, ofte vertreek, mochte van proinotieu, oratieu propositien, disputatien ofte andere solemnele aeteu en de exercitien, die bij de akademie gepleeght werden. Ook zelfs niemant daer over te dreijgen en dit alles op straffe bij ons placaet van 27 September 132'J daartoe gestelt. Geep denkbeeld kan men ziel) vormen, waaraan de nieuwe student op sommige aka- demies zich moest onderwerpen. Zij wa ren gedurende het le jaar, Pennaal jaar genoemd, de slaven der oudere studenten moesten de geringste diensten verrigten, had den bij dc lessen een afzonderlijke plaats, wer den oj) Straat en in de kerk geschopt, [gesla gen gedwongen de walgelijkste spijzen en dranken door te zwelgen, deel te nemen aan de drinkgelagen en bachanalien, zooals to Leiden, waarbij soms provessoren tegenwoordig waren. Duitschland spande in dit alles nog do kroon, vandaar dat de Duitschers nog zeer onze studenten prezen in hune zedigheid, ma tigheid en eerbaarheid. Het is bkend dat de Ned. hooge scholen, vooral in de 17e en in dc eerste helft der 18e eeuw, zeer beroemd waren en inzonder heid de Leidsehe voor een der eerste, zooals niet de eerste, in Europa werd gehou den. Geen geld, geen invloed werd gespaard om dien roem te handhaven, zoo mogelijk te verhoogen. Men trachtte de uitstekenste ge leerden, in alle vakken van wetenschap zelts sommigen, die niet tot het geven van onderwijs verpligt alleen door hunne persoonlijkheid luister aan de hoogeschool konden bijzetten, er aan te verbinden. Van jaar tot jaar nam de toevloed van jon gelingen van alle standen en rangen, zoowel uit den vreemde als uit het vaderland, toe. De gehoorzalen waren gevuld met Russen, Polen, Hongaren. Duitschers, Franschen, Engelschen, Vorsten, Graven en Edelen, zonden hunne zonen met een statig gevolg naar onze hooge scholen. De Keurvorsten van Brandenburg en de Paltz droegen, zoowel als de Vorsten van Oranje Nassau en Poolsche en Hongaar- sche prinsen, er roem op kweekelingen er van geweest te zijn. Scharen van geleerden, die de hoogste rangen in de wetenschap verworven hadden, bezochten ze om er de Heinsiussen, Grovoniussen, Drakenlxirghen, Vitringa's Ruij- schen, Boerhavens te hooren. Wee inde studenten, in hun Vaderland wedergekeerd, voegden achter hunne namen, doctor van Lei den, Utrecht, Groningen engewangden niet den hoogsten lof van hun verblijf aan onze hooge- scholen. Er heerschte in dien tijd een ware dispu teer manie, want behalve de openbare en collegiale disputen, die in bet groot audito rium werden gehouden hielden de studenten nog afzonderlijke bijeenkomsten, waarin zij met elkander disputeerden over de spitsvondigsta onderwerpen. «De zwaarste rampen, die het vaderland, de stad en de akademie troffen, konden de steui der defendenten en opponenten niet verdooveu." Het gezag der faculteit, ja van den senaat was vaak niet voldoende om de ongeregeldheden bij het openlijk en privaat disputeren te bedwingen en in 15ÜS moesten curatoren besluiten iu elke faculteit een de- kaan aan testellen, die bij elk dispuut moest tegenwoordig zijn, „om der disputanten al te vrijmoedige en hooge woorden te reprehende- ren en lauge objectiën te doen ophouden. De collegiale disputen waren van de Duit- sche hoogescholen al zeer in zwang, Een Duitscher noemde ze „geleerd# tour- nooijeu of ridderspelen en het beste veld YOOJ

Schager Courant | 1881 | | pagina 5