I>uitcnlan(lsch Nieuws. Een bladzijde uit het verhoor van den Moordenaar GUITEAU. BUIU;ukli.JI;U STAND, Gemeente Schagen. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 28 Juli 1-81. LANDBOUW Binnenlandse]! Nieuws. dialeksische heldendaden, om zich in scherp zinnigheid en spitsvondigheid te oefenen." Of schoon de latijnsche taal de eenige was, die aan de hoogeschool gebruikt werd, zoo werd in sommige ook ht het Grieksch en Hebreeuwsch gedisputeerd. Had men een of twee jaren grootendeels met. disputeren doorgebracht, dan begon men aan de disputen voor een acade- mieschen graad te arbeiden. J)e eerste hoogeschool in ons land was die te Leiden. Zij werd door Willem I in 'tjaar 1575 gesticht. Hij deed zulks wel voorname lijk ter vorming van evangeliedienaars, opdat het //eene schoole van jeugdige Nazareners, de Libanon van 't geestelijck Nederlant, het Silo van Hollant, het paladium der kerckc Christi" mogt zijn; maar tevens ter opleiding in die vakken, welke aan de Universiteiten teGeneve, Wittenburg, Heidelburg Orleans, Padua enz. werden onderwezen. Maar laat ons ook verder de licht zijde ne men van den student. Hij kenmerkte zich door buitengewone Vaderlandsliefde (men denke aan de jaren 1672, 1814 en 1830); door innige gehechtheid aan het Huis Oranje Nassau, wiens mannelijke leden aan de hoogescholen gevormd warendoor eerbied voor die hoog leeraren, welke zoowel een sieraad der maat schappij als der universiteit waren, en die ze, wanneer zij naar de akademie gingen, om hun ne voorlezingen te houden, in menigte eers- halve omringden en wederom naar hunne wo ningen terugbragten, door weldadigheid, wan neer en waar dan ook ondersteuning noodig was. Zij verdedigden hunne leermeesters, leidden niet zelden de curatoren in het kiezen van voortreffelijke mannen tot hoogleeraren, ston den pal tegen een iegenlijk, die het waagde de voorregten der hooge school aan te tasten en openbaarden eene kennis, gezond verstand, juistheid van oordeel, eerlijkheid en opregtlieid, die niet alle hoogleeraren bezaten. Hebben hunne tijdgenooten soms zwarte tafex-eelen van hun dagelijksch leven opgehan gen, het ontbreekt ook niet aan uitstekende voorstellingen er van. En, wijzen de archieven op velen, die het consilium abeundi ontvingen of naar de Oost of West moesten gedeporteerd worden, zij spreken van duizenden, die later als eerste lichten in kerk en staat, niet alleen in Ne derland, maar in alle beschaafde landen van de wereld hebben geschitterd, en de Alma Mater, die hen koesterde, tot groote eer verstrekkenLeve de akademiënLeve de Studenten. Den 13 Junij overleed te Weenen een der heroeinste geneesheeren van den nieuwen tijd, Proffesor Josepli Skoda die de eerste was die door kloppen en horen de borstorganen onder zocht en op deze wijze de gebreken ontdekte. Zijne methode is thans door den geheeien beschaafden wereld verspreid. Skoda is den 10 Dec. ]8o5 te Pilsen geboren werd in 1825 student in de medicijnen en in 1833 Provincialen arts in Bohemen. Sedert t835 begon hij te Weenen zijne Prac- tische onderzoekingen en spoedig stroomden van alle kanten leerlingen toe. Hij maakte zijne bijzondere studie van het onderzoek van het organisme en de vereenvoudi ging der geneesmidelen. Hij stierf in zijn 74 jaar had een zeer gevoel- volhart waardoor hij algemeen bemind was doch was eenigsints een zonderling. Bij een verhoor op den 4 July 11. in tegen woordigheid van den District Regter Corkhil] uit Washington, een stenograaf en George Sco- ville uit Chicago de moordenaar verhaalt de gcheele geschiedenis zoo als die was voorgevallen. Cl ïarlis Guiteau is zes en dertig jaren oud, kort van persoon, zijne familie kwain uit den Klzas Joch hij zelf weet niet of hij daar of in Canada geboren is. De heer Scoville antwoordt het'volgenden op de vragen van den Regter omtrent Gu'teau \s persoon. olgens mijne kennis van Guiteau's karakter, ik ken hem van af 4o toen hij 7 jaar oud was, zeide ik tet stond toen de gebeui tenis ter mijnen kennis kwam, dat is alleen zijn werk. Het is een persoon die niet werken w il onder toezicht van wie het ook zij en is een eenzel vig mensch. Hij wilde nooit hulp vragen of van iemand aannemen en met volle overtuiging houd ik staande dat hij den daad geheel uit zijn rigen, zondereenigen invloed van anderen deed, om mij geheel te overtuigen trachtte ik hem te spreken en dit versterkte mij in mij gevoelen. Guiteau was blijde toen hij mij zag er. infor meerde naar mijne familie, in den loop van het gesprek vroeg ik hem op den man af hoe hij er toe gekomen was om dit misdrijf te plegen, en zijn antwoord was: üp zekeren avond omtrent 6 weken geleden toen ik te bed lag, kwam het als eene openbaring van God bij mij op het was als of ik bestemd was Garfield te dooden en daardoor den strijd in de repnbliekijnsche partij te eindigen. Den volgenden morgen dacht ik er op nieuw aan en dag 'ar.n dag hield het mijnen geest bezig, en hoe meer ik er over dacht des te meer won de overtuiging veld, dat het Gods wil was dat ik den President zoude dooden. Persoonlijk had ik niets tegen hem dat mij dreef om hem te dooden, ik eerbiedigde hem en beschouwde hem als een goed mensch maar de welvaart van het land en der Bepubliekijnsche partij deden mij het noodig oordeelen hern nit den weg te ruimen, ik beschouwde het ook als de wil van het volk. „Had gij dan zamenkomsten met het volk, of hoe wist gij dat die wil bestond was Scovilles vraag." Neen. antwoordde hij geen mensch wist of konde er iets van vermoeden; ik bestu deerde om zoo te zeggen de Nieuwsch papieren en ontdekte wat het volk ontbrak en meer en meer werd ik overtuigd dat indien de Stewarts magtig werden het land gelukkig zoude zijn en alle verschillen geëindigd. De heer Scoville maakt toch de opmerking «lat het volk. waar hij ook geweest was erg ver bolgen tegen hem was Guiteau glimlachte en zeide: «ik wed datgij er geen van de partij van Stewa rd gesproken hebt, zij zouden het niet zeggen." »En hebt gij aan den straf gedacht" was het weder woord. «Zij kunnen mij niet straffen, er kan geen moordenaar zijn zonder liet plan daartoe en ik heb nooit plan gehad hem te dooden, ik had er even min plan toe als om het u te doen ik wilde hem alleen dooden ter wille van liet Vader land. Tijdens den oorlog werd het als geen mis daad beschouwd een rebel te dooden, Garfield te dooden was niet erger dan een rebel in den oorlog, als mijne idees bekend waren zoude het volk anders over mij denken." Scoville viel hem in deredeen zeide: «Maar de President mag niet sterven «De President sterft, ik weet het, hij zal ster- ven en ofschoon ik zelf vermeen dat men zegt dat hij heter wordt, let op mijne woor den hij zal sterven. «Het is Gods plan. "ij leidde mij." De Heer Corkhill viel hem toen in de rede en zeide: «Maar veronderstelt dat de President niet sterft, wat dan? «In dat geval zonde dit s' Heeren wil zijn!" «In dat geval vervolgde de Heer Corkhill zou. de gij dan ook op hem geschoten hebben? Guiteau antwoordde dat dan de oorzaak had opgebonden. II ierhij bepaald zich het verhoor. Uir Tripoli wordt aan de Pol Corr de aan komst in die stad gemeld van h t Turksche pantserschip Med|idie met 15o. soldaten en een groote hoeveelheid ammunitie; ook de Miikadein Hair is met 230 man aangekomen. Vier Turksche oorlogschepen met 3200 man, aan boord, zijn op weg. Het hert van den Heiligen Hubertus. Van alle legenden nit de grijze oudheid is tr geene dat de jeugd zoo zeer boeit als die gene waaraan iets uit de natuur verbonden is zoo gaat het met Androklers en zijne leeuwen, Genoveva en de ree enz. Volgens geloofwaardige berigten stamt de Heilige Hubertus af uit een oudadelijk geslacht en was hofmair bij den Frankischen Koning Theodorik, hij huwde met de schoone Floribane en na hare dood, overmand als hij ware door droevenis, betrok hij op, aanraden van zijn vriend den Bisschop Lambrechl van Maastricht liet klooster Stablom. Lambrecht stierf later|te Luik den marteldood en werd opgevolgd door Hubertus De legende verhaalt verder dat hij als harts tochtelijk jager op zekeren dag een hert met een gouden kruis tusschen hetgewij in het digtst van het woud vervolgde en deze verschijning zulk een diepen indruk op hem maakie dat hij terstond de jagt op gaf en zich geheel uit het leven terugtrok. In 727 stierf hij en vele, vele jaren later werd zijn lijk nog geheel gaat gevonden, dat er niet weinig toe hijbragt 0111 hem heilig te doen verklaren Op zijnen naamdag (den 3 Novemher) wordt bijna aan alle vorstenhoven in Duitschland de jagt gesloten met groote feesten, welke de Hu- bertusjagten genaamd worden VERVOL3 ONZER NUTTIGE VOGELS. De Spreeuw (Sturnus Vulgaris) ook Paulijster, Spraan, Skra, en Sprotter genoemd, is een trek vogel die reeds vroeg in het ;voorjaar in ons land komt en het eerst laat verlaat, doch ook niet zelden in kleine getale hier overwintert. Dezelve is een van de nuttigste vogels daar geheel zijn voedsel uit insecten bestaat voor namelijk aardwormen en mieren en hare larven Hij draagt in verband met het klimaat twee verschillende vederkleeden. Des zomers is hij zwart met een metaal'glans met blaauw groenen weerschijn en op den kop, hals en rug met violetten weerschijn, en des winters bruin wordt. De spreeuwen broeijen tweemaal in het paar. in Mei en Julij en nestelen het liefst in holle hoornen in gaten van muren en onder dakpannen. De eijeren 4 a 6 zijn lichtblaauwachtig groen. In het najaar vereenigen zij in groote zwer- men en wachten zoo den tijd van vertrek af. De Graauwe Gors (Emberiza Miliaria) ook gierstvogel en grauwstjirt genaamd komt weinig in ons land voor, het meest nog in N. Holland en Gelderland en ook verwisselt men hem dikwijls met de Leeuwerik. Deze vogel heeft winter en zomer dezelfde kleur en ook is er geen ouderscheid in de seksen. Zij broeijen reeds in April bouwen hun neut op den grond uit gras en wortels, de eijeren zijn wit of wit met bruine vlekjes Hun zang is zeer eenvoudig. Hun voedsel bestaat uit koolrupsen waarvan zij er vele vernielenj Ingeschreven van 26 tot eu met 28 {Julij 1881 OVERLEDEN: Comelis Jan Leeuwenkamp, oud 2 maanden. veroordeeld J. S. te Barsingerhorn, wegens afwezigheid als dienstplichtige bij de brandweer te Barsin gerhorn, bij de beproeving der brandspuit aldaar, tot eene geldboete van f 2.subsidiair 1 dag gevangenisstraf. J. D. te Barsingerhorn, wegens overtreding alsvoren na voor gelijke overtreding binnen het laatste jaar te zijn veroordeeld tot eene geld boete van f 4subsidiair 2 dagen gevange nisstraf. A. v. Z, G. W. en A. W. allen te Schagen wegens het rijden met een wagen bespannen met honden binnen de gemeente Schagen, ter wijl zij zei ven als geleiders op den wagen waren gezeten, ieder tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten invorderbaar hij lijfsdwang. Omtrent de verwachtingen van den te velde staanden oogst in de provincie Noordholland meldt de St, Ct.: Rogge, garst, tarwe en boekweit staan over 't algemeen goed en beloven eene flinke opbrengst- Haver staat minder goed, ofschoon op sommige P[aatsen toch een redelijk beschot wordt ▼erwfchf. Karwijzaad zal heneden het middelmatige blijven .Mosterdzaad staat goed. Erwten en boonen beloven een rijkelijke opbrengst, doch hier en daar vertoont zich de luis onder de boonen- Vlas staat over 't algemeen goed: I)e aardappelen doen eene ruime opbrengst verwachten. Op enkele plaatsen vertoonde de ziekte zich onder de vroegere soorten De hooibouw belooft slechts middelmatige .uitkomsten. De quallteit wordt uitmuntend genoemd. De weilanden hebben zich eerst laat ontwikkeld, doch staan thans zeer goed. De vruchtboomen beloofden aanvankelijk veel. Ten gevolge der nachtvorsten zal de opbrengst echter niet ruim zijn. Van bloembollengewas had men over 't algemeen goede ver wachtingen- J 1. Woensdag had te Anna Paulowna de aangekondigde harddraverij door boerenpaardeu uit die gemeente plaats, waaraan tien paarden deelnamen, de prijs, een span tuigen werd behaald door het paard "Pietje van den Heer |D. Kaan, beredendoor den eigenaar, de premie een Hoofd stel, dek en gorsingel, werd behaald, door het paard "Willem, van den Heer H, Rentenaar, bereden door T. de Wit, In de Nutsspaarhank zijn te N. Niedorp over 1880781 door 19 personen ingelegd eene som van f 4545,29L terwijl terug betaald is f4311,63. In het geheel is de bank aan 83 personen schuldig f12765,05. makende met de verschuldigde renten ad f 1937,91. eene som van f 14,702,96, "«t kapitaal der Bank bedraagt f '56,49,7^è en alzoo het reservefonds f g46:8oL 'S GBAVENHAGE, 28 Juli, De Eerste Kanier heeft liet wetsontwerp voor het kanaal van Amsterdam naar de Merwede aangenomen met 21 tegen 16 stemmen waarna zij op reces i» gescheiden. Door de Officieren van het korps Konink* lijke scherpschutters van Botterdam zal op Saterdag 6 augustus 3. s. des avonds ten 8 ure in het lecstgeboitw aan de gerechtigden tot hel

Schager Courant | 1881 | | pagina 6