Z O N D A G k LMD BOUWBLAD, 21 AUGUSTUS. Ao. ISSi. 25ste J.iarg.mg. No. 1423. Bekendmakingen. SdlAGER Dit blad verschijnt twee maal per weck Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advcrienliën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Inr/czon aen stukken een dag vroeger. AIVT Prijs per jaar f 3.Franco per pust f 3.GO Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertcntiën van een tot vijf regtls f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Grootc let'crs worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. VERMIST: in de gemeente Schagen, een VET SCflAAP, met een rood merk op het schoft en een hakje tiir het rejperoor Zijd ie hieromtrentinlichtingen kunnen ge ven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente Secretarie aldaar. Opgevangen in de gemeente Schagen EEN DOE^HOND, waarschijnlijk achtergebleven hij de jongste markt aldaar van den /jen Augustus. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen hij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de patenten, tot nitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, kroeg- en koltiekuiskoudcr, voor het dienstjaar 1881— 82, ter Secretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van ae kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. PATENTEN. De Burgemeester van Schagen, brengt ter nlgemoene kennis dat, van af Dingsdag 10 Augustus, tot en inet Dingsdag 30 Augustus 1881, (de Zondagen uitgezonderd) des voormiddags van 9 tot 12 nre, ter Secretarie der gemeente kunnen worden afge haald, de voljaarspatenten voor het dienstjaar 1881182. \yordende de patentpligtigen herinnerd dat de athaling per soonlijk moet geschieden Schagen, 16 Augnstns 1881 De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. JAGT- De Burgemeester der gemeente Schagen; Brengt ter kennisse van belanghebbenden, het navolgende: De Commissaris des Konings in Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord Hol land d.d. 3 Augustus 1881, No 42. Gelet op art: 11 dtr wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. dat de jagt op klein wild in Noord-Holland zal worden ge opend op Zaterdag 3 September 1881, met zonsopgang. 2. dat de korte Jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie worden aangi-plakt Haarlem, 6 Augustus 1881. De Commissaris des Konings voornoemd, (Get;) SCHORER. Schagen 16 Augustus 1881. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Wie kent de fabel van Gellert niet, die bovenstaand motto tot onderwerp heeft? Laat ons zoo vrij wezen, die fabel even in herinnering te brengen. Er werd een kind ge boren en buurvrouw, die eens een kijkje kwam nemen, vond wel dat de kleine wat groote ooren had Ze gaat naar buurvrouw No. 2 en zegt, dat 't kind van buurvrouw zulke groote ooren heeft. Deze vertelt aan No. 3 dat er een kind geboren is met ezels ooren; de volgende verteld wederom aan haar buurvrouw datereen kind met een ezelskop geboren is en zoo voortgaande is de kop in een ezel zelf veranderd en het gerucht heinde en verre verspreid, dat er een wonderkind geboren en wel in den geheelen vorm vaneen ezel! Och die overdrijving, die overdrijvingEn onze tijdgeest lijdt er zoo aan en is er zoo mede besmet. 't Kwade wordt zoo graag met de el uitgemeten, maar 't goede verzwe gen; de laster vindt in 't algemeen zoo een gunstig oor, vooral wanneer hij in schoonen vorm-kwistig-en overdreven rondgaat en het iemand geldt, van wien gaarne iets ongunstigs gehoord wordt. Dan vertelt, zooals in de fabel deze aan genen wat hij gehoord heeft natuurlijk zonder onderzoek die weder aan een ander en ieder voegt er op eigen houtje iets moois iets frappants bij, om 't verhaal luister bij te zetten cn gewigtig tc maken en zoo schiet er van dc eigenlijke waarheid zoo veel over als de betrekking aanduidt tusschcn een Varken en de iet wat grootc ooren van een kind. Lezerszegt mij of ik ook overdrijfwant ieder is besmet met den geest van den tijd, waarin men leeft cn daarom willen we ons zei ven niet vrijpleiten; eene andere zaak is het elkander op onze fouten te wijzen, om die tc verbeteren. De gulden regel van het onde rijmpje De gulden middelmaat. Houdt alles in den besten staat. Wordt zoo dikwijls veronachtzaamd. Is het niet op elk gebied, waar we die over drijving opmerken Want ook in 't goede kan men overdrijven en overdreven deugd ontaardt in ondeugd. Neem eens ons maatschappelijk leven, wat eene overdrijving in onze kleederdracht! Hoe wil de knecht mijnheer en de meid mevrouw wezenterwijl deze zich op hunne beurt weder willen meten met hen, die oneindig hooger staan op den maatschappelijken ladder. A\ aar blijft dc afstand in stand en rang, die toch bij eene goede orde van zaken noodigis? Is de levenswijze van ieder onzer niet te hoog en zouden we ons niet menige uitgaaf kunnen besparen, als ieder van ons een sportje lager ging staan? Is er ieder niet op uit om de magt, die men heeft, te overdrijven en zich regten toe te kennen, die ons van regtswege eigen lijk niet toekomen? Is het: te groot voor servet en te klein voor tafellaken" niet toe passelijk op hen, die meer willen schijnen dan zij inderdaad zijn en zich nu belagchelijk maken in de neiging tot overdrijving. Zie eens in de opvoeding der jeugd De een verlangt in zijn 12-jarig zoontje de wijsheid van Socratcs, omdat hij goed leert, zich goed voordoet en voel praats heeft: maar vooral ook, omdat hij professor of zoo iets moet worden, en, in plaats van den jongen nog knikkers en een hoepel te geven, wordt de jongeheer afgemartelt met een vracht We ken, nauwelijks te dragen; ook rookt hij sigaretjes en speelt hij op de kinderkomedie Overdreven MijnheerOverdrevenOch Mevrouw Wat uw dochtertje wat gijmnastiek doen, ze zal scheef, groeijen van al dat zitten! Roussau wilde de kinderen na hun 12-jaar pas school sturen; 't is wel wat oudmaar de geest ligt er in de middenweg ligt tus- schen beiden. Een ander eischt van zijn kind, dat van de 10 schooltijden er 6 ver zuimde, dat het op zijn 12-jaar volledig on derwezen zij; terwijl men verder aan de jeugd eischen stelt, waaraan eenige jaren later ]>as kan voldaan worden! OverdrevenOver dreven Wij blijven buiten godsdienstkwesties; maar staat niet het diepste ongeloof tegenover de strengste zcdeleer der Dordsche A aderen We vragen U of de einden elkander niet ra ken en of er ook alzoo in 't godsdienstige geenc overdrijving plaats heeft; terwijl de par tijen tegenover elkander staan en de gelegen heid aangegrepen wordt in overdreven zin exeutrieke en zeldzame voorvallen mede- tedeelen, om zoodoende zijne eigen rigting te verheerlijken? IIoc menigeen maakt zich door overdreven godsdiensijver of godsdienstzin niet ongelukkig, 't zij, dat men een einde maakt aan zijn eigen leven, ofdatmenin een krank zinnigen gesticht teregt komtLaat de voor beelden sproken. Er zijn grenzen over schrijden wij die en willen wij volstrekt in dringen in de verborgenheden Gods; en in dingen die 'smenschen verstand te boven gaanoverdrijven we dan wordt 't ver stand verstompt en dc gevolgen zullen niet uitblijven. Zucht naar vrijheid zij is ieder aangeboren maar overdreven vrijheid wordt bandeloosheid, die wet en regt en orde met voeten treedt! Waar blijft de Mna'schnfpi', als ieder ge lijk wil zijn? Waarals er geen magt be staat, die wet en bevelen geeft? Overdre ven zucht naar vrijheid maakt ongeschikt voor de zamcnlcving, waar ieder mensch als een schakel aan elkaar hangt en waar een be stuur noodzakelijk is om orde, regt en billijkheid te handhaven. De regeering moge streng wezen; de wetten mogen niet altijd in 't a'gemccn belang zijn; de vrijheid moge in een staat niet ieder gelijke regten g ven zelfs; waar men zijne onte vredenheid overdrijftzijne eischen op eens te hoog stelt, daar ziet men het „nihilisme" dat vorsten vermoordt en liet land in een zee van rampen cn ellende stort, Daar ziet men zamenzwcringen, om de bestaande regeeringen te verdrijven en het nihilisme, dat geen magt duldtdat alle orde verbreekt en alle meii- schen gelijk wil maken, in de plaats treden als een schrikduivel rondvarende, om dood en verderf te brengen en eene wereld te scheppen van bandeloosheid! Zie dus tot welke uitersten de overdrijving den mensch voeren kan! Zucht naar vrijheid eene opgezweepteoverdreven ijver, ter bereiking van het doelmaakt zelfs van de vrouw eene moordenares Een los weggeworpen woordin overdreven zin als beleedigïng opgevatis soms de oor zaak van bittere vijandschap, en was, de ge schiedenis leert hetniet zelden de oorsprong van een vern elendcn oorlog, die aan duizenden het leven kostte. Die overdrijving heerscht in alles en overaL De kanselredenaar, overdrijft soms zijne gebaren, en mimiek, of wel hij overdrijft zijne eenvoudigheid, waarbij het auditorium hem geene aandacht verleent Een nutsre- denaar overdrijft, wanneer hij te deftig of te theatraal voor de catheder staat. Eene jonge dame overdrijft, wanneer zij zich dikwijls laat vragen en uit eene te ver gedreven kieskeurigheid de heeren afwijst. De gevolgen laten zieli in dezen niet zelden wachten. Zij schiet wel eens over. De bezitter overdrijft dikwijls de begeerte naar een hoog proc. nt; 't gevolg is ook dikwijls dat kapitaal en intieft in den oceaan zonder oevers verzwolgen wordt. 't Overdreven lezen van romans maakt de jonkheid rijp voor

Schager Courant | 1881 | | pagina 1