Het bewaren van levensmiddelen tegen bederf. Weêr en oogst voorspellingen. Der landliederen regelen voor het weer of derzelver Almanaek. Voorteekenen om de verandering van het weer aan de lucht te ontdekken. Openbare terechtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagencp 18 Augustus 188.1. den tijd en schept haar eene wereld van illu- I sieseene zee van wonderendie akelig weer- kaatst op de niet zelden kille werkelijkheid des levens! Eene kleine stad overdrijft, wanneer zij zich in alles gelijk wil stellen met eene grootede hartelijkheid ontbreekt erde burgelijke omgang verdwijnt en de gemaakte deftigheid en duizende vormen, die men er in acht moet nemen, schaden aan den bloei en de welvaart, die er bij meer jovialen om gang te vinden zou zijn. Doch genoeg! 't schrijven over dit onder werp heeft alleen ten doel, elkander op te wekken ons voor overdrijving te wachten en den gulden middenweg te bewandelen. Laat ons in alles waar zijn en eenvoudig, dat zal den vrede bevorderen en den onderlingen om gang hartelijker maken. De tijdgeest kunnen we niet tegenhouden; maar wij kunnen toch veel doen hem te leiden en hem zooveel mo gelijk in de goede rigting te houden. U en ons daartoe optewekken ter bevordering van het goede, ter bevordering van ieders welzijn en ter bevordering van den waarachtigen vooruitgang der Maatschappij, ziedaar lezers! 't doel ook van dit schrijven. Wat is reeds alles beproefd om onze dage lijksche levensmiddelen tegen bederven te be hoeden en tocb wat worden weinig van de aangegeven middelen gebruikt. Wat is de reden biervan Het aangeprezen middel is niet goed, bet is te omslachtig en te duur. ijskasten zijn te duur en niet overal is ijs te bekomen. Wij meeuen daarom onze lezers geen ondienst te bewijzen met een nieuw middel aan te geven De sedert een jaar bestaande fabriek van conserverend zout te Sluttgart voorziet hierin. Een weinig van dit zout zoo veel als er op de punt van een mes kan liggen is voldoende om een kan rnelk, meerdere dagen voor bederf te behoeden Vleescb, visch en gevogelte daarmede ingevreven bewaart het weken lang, en voor pekel is bet dan ook bijzonder geschikt en in de worst fabrieken wordt bet allerwegen ge bruikt. Wanneer men eijeren in met dit zout aan gemengd water legt blijven zij een jaar friscli. Niet minder goed is bet voor bet inleggen van vruchten, boonen, augurken, zuurkool. Voor het bewaren van dierhuiden wordt het ook gebruikt en de tuiaierders wenden het aan om planten vooi den schimmel le vrijwaren. Op de Landbouw en tuintentoonstelling te Sluttgart vindt men daaromtrent verrassende proeven; zoo vond men er een geconserveerd schaap met vel en al, eijeren van 1880 en vele andere zaken. Wat dit middel vooral aanprijst is dat het niet schadelijk voor de gezondheid is en de smaak niet verandert. In vele zaken zal dit zout eene groote om- i keering te weeg brengen. Sedert 1875 komen jaarlijks 7 inillioen ponden vleesch uit Amerika iu de Engelsche en Fransche havens aan en hiertoe worden stoombooten gebruikt welke in vele met ijs verkoelde ^af- deelingen verdeeld zijn. Niet alleen wordt bierdoor het bijna geen geld kostende vleesch nog duur maar wat het ergste is, bet dus bewaarde vleescb bederft later veel spoediger er. kau bet geen eens naar de meer binnenwaarts gelegen plaatsen vervoerd worden. Met dit zout vermijdt men al dezen last en Eene vertelling van J O. IIA\ëE.V i7~ Den 13 Maart 1813 verlieten de Franschen Hamburg, dat sedert 1806 in het Fransche keizerrijk was ingelijfd geweest. De zegevie rende Russen, onder generaal Tettenborn trok ken de stad binnen en riepen de bevolking op tot deelneming aan den strijd tegen den erfvijand. De Hamburgers volgden overijld die roepstem en wel tot hun groot ongeluk, want de Russen moesten de stad weder opgeven Nog eens kwamen de Franschen terug, aan gevoerd door den wilden maarschalk Davoust en den 31 Mei was de stad op nieuw in hunne handen en moest nu zwaar boeten voor hare vaderlandslievende overijling. Eene contributie van twaalf millioen thalers werd geëischt en uit de bank de som van zeventien millioen mark geroofd. De maarschalk wilde Hamburg versterken en liet om ruimte te verkrijgen voor de vestingwerken, zonder meer, de wo ningen van 8000 menschen afbranden, 30,000 weldra zal het vleescb van de ontelbare kud den in Zuid Amerika, Australië en de Kaap dat thans als bet ware weggeworpen wordt hier mede gezouten naar Europa gebragt kunnen worden. Moge dit middel door velen aangewend wor den op dat het weldra de plaats inneine welke bet verdient. Wat onze Vaderen voor hondert en twintig jaren alzoo voor Weêr en oogst teekenen hiel den blijkt uit het volgende voorkomende in eene almanak, over bet schrikkeljaar 1760, uit gegeven bij T. Craqenschotboekverkooper, Heerengracbt en Heisteeg, Amsterdam, Wij vermelden dit op dat hun achterklein. zonen de waarde daarvan toetsen aan bun eigen ervaring. JANUARIUS. Wanneer 't in deze maand zeer nat is en veel regend, vermoed men een slechte wijnoogst. Heeft men zware en dikke misten zoo beteekend liet krankheden voor Menschen en vee. FEBRUARIUS. Is 't aldan warm zoo werd het voeder schaars. In dien er ten einde dezer maand nog veel ijs is, beteekend zulks nog lang aanhoudende koude. Op den 8, 9 en i5 deezer maand, werd goed timmerhout gekapt waarin nooit worm in komt. MARTIUS. Wanneer de maand Maart droog is, heeft men een goet jaar te boopen, is bij nat, zoo verwagt men bet tegendeel. De akkers tot het vroegtijdig zaad werden gereed gemaakt Den 13, 14 en t5 zaaid men kool en allerhande Groente den 29, 3o en3t werden Peulvruchten gepoot. APRILIS. Zomtijds regen is een goed voorteeken regent bet egter te veel, zo is 't voor alle zoort van Rloeizel schadelijk. Men zaaid haver. MAJUS. Veel regen is nadeelig voor de gewassen maar is de Ma ij koel als dan heeft men hoape op een rijke oogst Den 27, 29 en 3t plant men kool. Regenwa'er in deze Maand gevallen is goed 0111 inkt te maken. JUNIUS. Is d sze maand droog zoo verwacht men een goeden oogst; maar schadelijk is het wanneer 't regend als de wijnstok bloeid. Men zaaid raapen. JULIUS. De Honds-dagen met helder weer beginnende geeft een goede oogst, maar met Regen is 't nadeelig. AUGUSTUS. Schoon weer en heldere Zonneschijn geeft een goede Wijn oogst keurlijke Wijnen en overvloed van Granen. SEPTEMBER. Den eerstendag dezer Maand schoon helder en klaar weder zijnde heeft men een goede herfst te wachten. Is St. Michiels dag Schoon zoo werd het ras winter en derzelve duurd lang Men begint Goed winter Koorn te zaaijen. OCTOBER. Als men de boomvruchten met een afnemende Maan en voor Zonnen opgang plukt rotten ze niet en duren ze op 't langste. Men zaaid winter Kooin NOVEMBER. Wanneer 't in deze Maand donderd verwacht men het volgende jaar veele Granen. Is 't om St Marlijn Helder zoo ziet men een felle winter te gemoet. anderen, van de armere klassen der bevolking, die geen genoegzamen voorraad van levens middelen konden aanwijzen voor het geval eener belegering, werden meedoogenloos uit de stad gedreven. Dit geschiedde op den twee den Kerstdag van 1813, toen het bitterkoud was en de sneeuw een voet hoog lag. Velen der uitgebannenen bevroren of verhongerden op de wegen. Vijfduizend hunner vonden bij Ottensen een groot gemeenschappelijk graf Onder de ongelukkigen, die in de winter koude naar buiten werden gejaagd, bevond zich ook een jongeling van 16 jaren, met name Christiaan Meijer, die later de bezitter werd van de grootste stokkenfabriek van Eu ropa. Met zijne moeder en drie kleine zusjes werd hij in de ellende gedreven en zij bezaten gezamenlijk slechts één thaler als teerpenning. De vader bleef ziek in een hospitaal in Ham burg achter. Veel had het trouwens niet ge scheeld, of de woestaard Davoust zou ook de zieken uit de hospitalen hebben laten sleepen en buiten de stad laten brengen. Christiaan Meijer was geboren den 4 Juni 1797 in het Hannoversch dorp Nesse, van waar zijn vader in het jaar 1803 naar Ham burg verhuisde en aanvankelijk als schrijnwer- DECEMBER. Het hout dat in deze maand gekapt werd ver rot niet en werd ook niet van de wormen door vreten. Is de lucht 's morgens rood beduid Wind en Regen. Maar indien ze 's avonds rood Js en niet Koperachtig zoo volgd schoon en helder Weer. Indien de zon in 't opgaan helder staat, ot ook de wolken spoedig verdrijft, beteekend dien dag en de volgende nacht schoen Weder; maar gaat ze op of onder met wolken bedekt volgt eerlang Regen ot wind. Wanneer de rook dik uit de schoorsteen opslaat, de Vliegen de paarden braaf steken, de ossen na de lucht kijken eu zich tegen hun hairen oplikken, de Zwaluwen na Lij 't water vliegen en met hunne \Lrken daaraan komen en de Kraaijen en Raven sterk schreeuwen, zoo heeft men haast Regen te verwagten. Teekenen waarbij men de Veranderingen van het weêr kan kennen. De Zon root en vunrig opgaande betekend Wind en Regen Dunne wolken in de lucht beteekenen dien dag mooi weer. Groote wolken gelijk Rotsen beduiden Regen indien de dikke Wolken zich verdeelen volgt droog Weer. Des Morgens in den Zomer Mist is Warmte^ op den dag. Viel toen op 29 Septemfcer. Viel toen op 11 November. veroordeeld C. R. te Schagerbrug, gemZijpe wegens het aanwezig zijn in eene herberg te Zijpe na het uur van sluiting, tot eene geldboete van f 3 subsidiair 1 dag gevangenisstraf. S. T. te Schagerbrug, gem Zijpe wegens het openhouden zijner herberg na het uur van sluiting, na voor gelijke overtreding binnen het laatste jaar te zijn veroordeeld tot eene geldboete van f 12.subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. A. v. Z te Schagen, wegens het lijden in een wagen bespannen met honden op de open bare straat te Schagen tot eene geldboete van f 5 subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. D V. v. II. te Schagen wegens het laten losloopen van een hond op de openbare straat te Schagen. tot eene geldboete van f 1.sub sidiair 1 dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijfsdwang. Ikiitcnlandsch Nieuws. De oogst van aardbeziën in Marijland bragt 100,000 dollars op. Onlangs dolven drie mannen die in Calo- rado in een mijn werkten op een dag 29 pond goud. President Garfieid is in de laatste dagen meer lijdende, ofschoon de toestand niet gevaar lijk is. Onlangs verhuisde een landbouwer van Georgia naar Alabauia, de koe beviel het echter niet in hare nieuwe woonplaats en keerde wede r terug. De afstand was 90 mijlen. Het Dagblad deelt mede dat Bon Amena de wijk heeft genomen naar Marokko iu de omstreken van chott Figne en dat de oproerige Kaid van Ouled Aijar de la Hamada verklaait heeft naar Tunes ie willen koinen om zich te ker den kost verdiende, maar later zich toe legde op de fabricatie van stokken. Ofschoon hij in dit vak eene buitengewone bekwaam heid bezat, waren de zaken die hij deed toch niet groot, want de kooplieden, aan welke hij zijne stokken verkocht, dongen op den prijs te veel af. En toen in het jaar 1807 keizer Napoleon, om zijn grootsten vijand En geland de levensader af te snijden, het continentaal-stelsel invoerde, toen verviel na tuurlijk de handel van Hamburg geheel en al en er begon een droevige stilstand van alle zaken en eene zorgwekkende duurte van alle levensbehoeften. Die treurige omstandigheden deden zich ook in het gezin van Meijer ge voelen. Schraalhans was er voortdurend keu kenmeester en de kleine Christiaan. moest menigmaal hongerig naar bed, wanneer hij 's avonds te huis kwam en over dag, wan neer hij met stokken had gevent, geen geld had gebeurd. Onder zulke omstandigheden was het school onderwijs, dat de knaap ontving, slechts zeer sober. Hij bezocht eene avondschool, waarvan de onderwijzer meer door zijne bijzondere knapheid in het ranselen dan door andere ta lenten uitmuntte. Meijer had de eer den go

Schager Courant | 1881 | | pagina 2