Buitenlandse!! Nieuws. n. Gemeente Schagen. n. Vervolg onzer nuttige vogels. M ark tbericb. t en Advertentien. HD. aan die inrigting gebragt. VIANEN. 20 Aug. Onverwachts is ons stadje in diepe droefheid gedompeld Heden morgen kwam bier een telegram aan, dat de heer B., notaris, en echtgenoote, benevens de echtgenoote van den beer S., op een reis in Zwitserland door een noodlottig toeval Donder dag om bet leven zijn gekomen. Het rijtuig, waarin zij zich bevonden, storte in de Tête Noir pas in ten afgrond. De weg was op dat punt door zware regen gedeeltelijk vernield. Voor beide talrijke gezinnen is dit een treffend verlies Van den trein, die eergister 4-4° u'( Haar lem naar Amsterdam vertrok, ontspoorde een der achterste wagens. Een der passagiers, in een andere wagen gezeten, die door de angstkreten der reizigers op hun toestand opmerkzaam was gemaakt, kroop, na een vruchtelooze poging, om het portier van zijn wagen te openen, door het raampje en wist langs de loopplank den machinist te bereiken. De trein werd tot stilstand gebracht, en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Bij de Herv. Gemeente te Kolhorn is be roepen, ds. Mekking, van Zweeloo. Den 22 werd op de weekmarkt te Haar lem een komkommer aangevoerd, die ruim 10 ponden (geen oude) woog en gewassen was te Zaandam. Uit verschillende plaatsen koinen berigten over den ongunstigen invloed van den aan hou enden regen op de te veld staande gewassen. Door den minister van binn. zaken zijn tot kweekelingen aan de Rijks kweekschool te Haarlem o a. benoemd: P. Drijver G D Ha genaar en W. J Kuiper, van den Helder, G. H. Geevers, van Anna Paulowna, J Bakker, van Nibbixwoud, K. Vis, van Oudcarspel. De paarden der Berlijusche heeren, die Zaterdag bij de barddraverijen op de Bussumsche heide zoo uitmuntend hebben geloopen, zijn. naar het Hbl. meldt, van Russische afkomst. Ze zijn afstammelingen van het gekruiste ras, dat prins Orloff in zijne stoeterijen heeft, gekweekt uit Frie- sche meiriën en Arabische hengsten. Een 7jarig knaapje te Delfshaven werd Woensdag namiddag door zijne moeder uitgezon den, om drinken (te gaan brengen aan zijnen vader, die als meesterknecht werkzaam was op de Ruige Plaat. Toen bel kind niet terug kwam, ging men het zoeken en vond men zijn hoedje drijven in de Maas Des avonds vond men zijn lijk Onder een op strooin liggende kalkschuit Het kind was bet eenig overgeblevene van een viertal. Het uitges'rekte landgoed De havezathe de Rees, onder Brummen, is aangekocht door den oud gouvern; gener. mr. J. W. Van Lansberge Niettegenstaande de maatregelen der po* litie te Sleitio, heeft er Woensdagavond weer een oploop plaats gehad. Tegen half 9 uur volg den weer zanienscholingen, werd opnieuw de kreet ter ophitsing tegen de Joden aangeheven en scheen de menigte het er op toe te leggen om zich bij een kruisput van drie straten te vereenigen. De politie vatte daar post, onder versterking van een militair commando van 20 man. Aanvankelijk liet zij het volk begaan, doch tegen 10 uur werd de beweging van dien aard, dat de chef van politie nog eenige sterke militaire patrouilles liet aanrukken. Tien personen zijn gearresteerd, die met steenen naar de politie Eene vertelling van J O. BI A S 1; V Inderdaad had hij er geen flauw begrip van, hoe iets dergelijks moest geschieden. Hij werd tot die driestheid door den drang der omstandigheden genoodzaakt, want werk en verdienste moest hij hebben tot eiken prijs. //Nu, dan kunt gij mij een ledikant opver- wen," zeide de boer en leidde den jongeling in eene kamer, waar het dennenhouten meu bel stond, dat in een maliagoniehouten moest worden veranderd. Meijer liet zich nu een klein voorschot ge ven, omdat hij verw en kwasten moest koopen. Tot dat einde zocht hij een kramer op in Bremerlehe, die in verfwaren deed. De goede man gaf hem op zijn dringend verzoek, den besten raad, welke olieverf hij moest kiezen en hoe hij die er opbrengen moest, om al thans eene flauwe nabootsing van het effect van gepolijst mahagonieliout te verkrijgen. Hij keerde naar het dorp terug en ging ijverig aan het werk. Hij slaagde er zoo goed dat zijn werkgever buitengewoon tevreden hadden geworpen. Sommige ingezetenen hadden uit de open ramen bet volk aangehist en de politie had er derhalve op aangedrongen, dat zij de ramen zouden sluiten. Maar men heeft niet vernomen, dat ook tegen hen maatregelen zouden genomen zijn. Te Zempelburg, in het district Mariënwerder, zijn Zondagavond bij een Joodsch koopman de glazen ingeslagen en heeft den volgende avond op straat een gevecht lus schen Joden en Christenen plaats gehad, waar bij een zwaar gewonde smidsknecht naar het politiebureau werd vervoerd. Te Stargard vreest men voor een nieuwe uitbarsting. Het daar aan wezige commando van vijftig man is verdubbeld. Een van de meest geduchte opperhoofden der roodhuiden, Sitting Buil (zittende stier) heeft zich overgegeven? Een oud man in Claij Countij (Tenn) merkte dat zijn haverkist af en toe bezocht werd en daarom zette hij een beerenval in de kist. Den volgenden dag ontdekte hij dat hij zijn eigen buurman gevangen had. Het rijkste land is zeker wel Georgia. In 36 kantons tan dezen staat vindt men goud in 3 zilver, in i3 koper, in 43 ijzer, in 26 diamanten, De keerzijde van de medaille is dat er ook de meeste drank gebruikt wordt.* Uit Zwitserland wordt gemeld, dat men thans den Golhard tunnel bij Andermatt zoo goed meent voorzien te hebben, dat geen instor ting meer te vreezen is en het gebeele werk tegen het laatst van Oktober voltooid zal zijn. WASHINGTON, Zaterdag. Het bulletijn van Vrijdagavond zegt: President Garfield heeft een goeden namiddag doorgebracht. De algemeene toestand is gunstig; de ontsteking der klieren is nog niet geweken, maar veroorzaakt geen pijn. Pols 106, temperatuur 37.7 Celsius ademhaling 18. De stad Weenen en haar omstreken wor? den dezer dagen zwaar getroffen, Pas is een huis ingestort, waardoor zeven personen verongelukt zijn, of de bliksem trof (jl. Zaturdag) dertien personen mannen en vrouwen, die, in de nabij gelegen plaats Kornenburg bij den bouw van een kazerne werkzaam, voor een zwaar onweder schuilden in de onmiddelijke nabijheid van een menigte ijzeren bouten. Twee personen zijn ge storven, op hun ligchaam vond men bruine, ijzerbloemacbtige vlekken. ITALIË. Het schip, bestemd voor de expeditie naar de Zuidpool, zal in bet begin van October, onder bevel van den luitenant Bave, van Buenos Ayres uitzeilen. De reis zal een jaar duren. Het voornaamste doel der expeditie is de Flora en de Fauna van de Zuidpool te onder zoeken. De wetenschappelijke commissie die de reis zal medemaken, zal bestaan uit een zoöloog een geoloog, een botanicus en een schilder. Hetgeen verzameld zal worden, zal gedeeld worden tusschen Italië en de Argentijnscbe Repu bliek, welke laatste voor een groot deel aan de expeditiekosten heeft bijgedragen. 15U15GERIJ JKE STA N O, Ingeschreven van 19 toten met 22 Augustus 1881 GEBOREN: Arie, zoon van willem Nottelman en van Geertje Roggeveen.Jan, zoon van Dirk Smit en van Jantje Swart.Petrus, zoon van Teunis Koopman en van Jansje de Vries Pieter z. van Klaas Denijs en van Izeling Denijs. GETROUWD: Jan Gerhardus Tijhoff en Hen drika van der Maaten was, hem nog meer verfwerk toevertrouwde en hem bij de buren aanbeval, zoodat de jongeling nu volop werk ontving. Met het geld, dat hij verdiende, kon hij de zijnen onderhouden, ja zelfs aan zijne moe der nog de destijds, gedurende de handha ving van het continentaalstelsel, zoo buiten gewoon dure weelde van koffie verschaffen en toen hij eindelijk naar Hamburg kon te- rugkeeren, bracht hij voor zijnen zieken vader nog eenige thalers mede. Deze terugkeer had plaats in Mei 1814. De Franschen waren afgetrokken en Hamburg was weder eene vrije Hansestad. Thans, be vrijd van den druk der vreemde heerschappij, kon de handel weder op nieuw bloeien. De oude Meijer herstelde nu ook gelukkig en werd weder gezond. Om iets bijzonders in zijn handwerk te le veren, vond hij eene nieuwe soort van wandel stokken uit, die met strooken balein waren om wonden en omvlochten. Christiaan hielp zijnen vader bij het splijten der baleinen en moest hard werken van 's mor gens vroeg tot laat in den nacht. De zaken gingen een tijdlang zoo goed, dat de oude Meijer ten laatste dagelijks eene flesch De buismusch (fringilla domestica) is bijna in geheel Europa bekend en ook in Egypieen Italië de beschrijving van zijn uiterlijk zal dus wel overbodig zijn. Wat echter opmerkingswaardig is bestaat hierin dat "zij eenige gelijkenis heeft met'de Wevers, vooralwat de vleugel en haar'stemgeluid betreft. In het Zuiden van Enropa vindt men nog twee soorten welke echter denkelijk wel met de gewone musch verwant zijn, namentlijk een met geheel bruinen kop en een grootere soort welke de borst en keel zwart heeft, en verder vindt men nog witte en geelachtige mus- schen. Overal waar graan verbouwd wordt zijn musschen. Het eerste broedsel is in Maart of April reeds en later nog een of tweemaal. De eijeren zijn graauwachtig wit met grijze vlekjes en elk broedsel bestaat uit 3 of 6 eije ren Gedurende den tijd dat er jongen zijn ver nietigen zij ontelbare insecten vooral de zoo ge vreesde rupsen. De ringmusch (fringilla montana) ook boom, berg of veld musch genoemd, bewoont ook de gebeele aarde doch wijzigt zich in geaardheid en kleur naar haar vaderland. Zij is geteekend als de buismusch behalve dat de kop bovenop bruin is en het wit van den bals zfch als een ring uitbreidt en is er geen verschil in kleur of grootte tusschen de seksen. Zij broeit slechts eenmaal 's jaars en brengt van 4 7 jon8en groot- Zij vernielt nog meer insekten dan de gewone musch, doch doet daarentegen meer nadeel aan het gewas. ALKMAAR 22 Aug. Aangevoerd 5 Koeien en Ossen f 170 a 270, 202 vette Kalveren f 35 a 90, 7 nuchtere f 7 a 17, 890 Schapen f 22 a 42, 102 vette Varkens f o,52 a 0,60 per P, 46 magere Varkens f 18 a 23 per stuk. 1 Bok f 7 EDAM.. 20 Aug. Kleine kaas f 26 a 35. aan gevoerd 80 st-, wegende i4a5o P. PURMEREND 23 Aug. Aangevoerd 28 Paarden. 382 Koeien, handel vlug, i3o vette Kalveren p, kg. f 0,60 a 0,80 56 nucht. dito f 12 a 28, beide handel vlug 2022 Schapen en Lammeren, 84 vette Varken 44 a 60 ct. per P., 198 Biggen f 7 a 12, beiden handel matig, Kipeieren f 3,5o a 4 per 100, Boter f 1,20 a i;3o per Kg., 25 mud Appelen f 4 a 5, 3oo mud Peren f 3,5o a 5. Kleine kaas f 36,5o middelbare f 31, aange voerd 379 st. Schagen 21 Auguslus 1881, «ETItOiWIE J. G. TIJHOFF en II VAN DER MAATEN. Die bij deze, mede namens wederzijdsche familie hunne oprechte dank betuigen voor de zoovele en hartelijke bewijzen van deelneming en vriendschap tijdens hun Huwelijk onder vonden en in 't bijzonder voor de aangename verrassing hun 1011 Augustus 11. bereid. rooden wijn kon drinken. Toen brak er plotseling een familietwist uit, die vader en zoon voorloopig van elkander scheidde. In de lente van het jaar 1816 vroeg de negentienjarige Meijer een vast weekloon van twaalf marken courant, want hij had een lief braaf meisje leeren kennen en liefgekregen en nu was het zijn voornemen om te huwen. Daarmede nam zijn vader geen genoegen. Hij wilde niet met de twaalf marken voor den dag komen en beweerde, dat Christiaan nog te jong was om te huwen; welk laatste dan ook niet geheel zonder grond was. De jongeling bleef eigenzinnig op zijn stuk staan en zeide: „wanneer dat zoo is, dan wil ik niet langer in uwe zaak werken. „Dan kunt gij heengaan," bromde de oude Meijer verdrietig. „In vier wekentijds kan ik mij een betere hulp dresseeren, dan gij zijt Daarmede was de bodem uit het vat ge slagen en de breuk ongeneeslijk. Christaan verliet de vaderlijke werkplaats en nam eene betrekking aan als meesterknecht in eene fa briek van baleinwerken te Bremen. Te Bremen huwde hij met zijne schoone Hamburgsche en leefde een tijdlang zeer ge lukkig. Doch vóór 1 jaar ten einde was, nam dat geluk

Schager Courant | 1881 | | pagina 2