Z O II A G 28 AUGUSTUS. Ao. ISS1. 25ste J«tiir£i:i£. iNo. 1421 Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonaen stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.—. Franeo per juist f 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. Bekendmakingen. POLITIE. VERMIST: In de gemeente Schagen, EEN KINDERARM BAND. Inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente Secretarie aldaar. PATENTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, htengen bij deze Ier kennis van belanghebbenden, dat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke drankeu, kroeg- en kofSehuishoudcr, voor het dienstjaar 1881— 82, ter Secretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (1. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. PATENTEN. De Burgemeester van Schagen, brengt ter algemeene kennis dat, van af Dingsdag 16 Augustus, tot en met Dingsdag 30 Augustus 1881, (de Zondagen uitgezonderd) des voormiddags van tl tot 12 ure, ter Secretarie der gemeente kunnen worden afge haald, de voljaarspatenten voor het dienstjaar 1881182. Wordende de patentpligtigeu herinnerd dat de afhaling per soonlijk moet geschieden Schagen, 16 Augustus 1881 De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Hier en over de grenzen. Geniën worden geboren. Men kan een uit muntenden aanleg hebben en een stalen vlijt, om zich te oefenen: maar zich tot een genie vormen, kan men niet. Vraagt men, wat een genie is; zoek iemand bij wien de weten schap of kunst het hoogste toppunt heeft be reikt wiens aangeboren gaven slechts eene vingerwijzing noodig hadden, om hem tot <lie hoogte op te voeren. Gelukkig dat er ten allen tijde gevonden worden, die zich in een of ander hoven het middelmatige ver heften zij zijn de baanbrekersde grond leggers van nieuwe gedachten van nieuwe scheppingen van het vernuft, waardoor de wetenschap uitgebreid, de kuust meer vol maakt wordt. Niet ieder kan dus een genie worden en dat behoeft ook niet, iets anders is het, dat men er naar streeft. We hebben een eenvoudigen jongen gekend met goeden aanleghij was arm en opregtmaar hij was verbazend eergierig en zijne eerzucht stak wel wat af bij ziju armoedig pakjedat hij droeg. Meent dat niet, Lezers! want wat wij in hem misprezen werd juist de oorzaak tot zijne verheffing! Op school zien wij hem nog met tranen in de oogen van bittere spijt en woede, dat ds eerste prijs hem niet ten deel was gevallenmaar onze Aart liet zich niet uit het veld slaau; met verdubbelde vlijt legde hij zich toe en onze kameraad won het later van ons allen. Na de schooljaren kwam hij op een kantoor en onze Aart studeerde in zijn eentje, maar vlijtig door en daarna? Wel hij ging aan 't schrijven van novellen en daarna van boeken, die zeer gezocht ziju en die de getuigenis af leggen dat Aart een knap maneen zeer wetenschappelijk man, een gevierd schrijver geworden is, wiens naam een goeden klank heeft en wiens inzigten en ideën bij de mannen van wetenschap hoog in eere zijn! Een genie is hij niet gewordenhoe zijne eer zucht hem ook parten speeldeom het te worden. Hij bereikte een standpunt een hoog standpuntmaar verder ging het niet: 't was al wel zoodat hij zich door eigen vlijt en studie gevormd had, om in een zeer fat soenlijken werkkring ruimschoots zijn brood te verdienen en zich een naam te maken. Hij leeft niet meeren hij was nog zoo jongeen paar jaar geleden ontviel hij zijn gezin zijne woonplaats, die hem eerde en der maatschappij, die hij nog zoo nuttig had kunnen zijn! Beste Aart! Uwe assche ruste in vrede Deze gedachten bezielden onstoen we vernamendat Hendrik Conscienceeen Zuid Nederlander, zijn honderste werk geschreven had. Als ondermeester zijn loopbaan be gonnen werd hij van lieverlee een gevierd schrijver, wiens werken met graagte gelezen worden en overal verspreid zijn en wanneer men nu weetdat vele zijner werken uit 2 eu 3 deeleu bestaanmoet men dan niet vragen hoe die man den tijd vond en waar de stof om 100 werken te schrijven De Leuvensche Hoogeschool vereerde hem dan ook met het honoris causaterwijl zich in ons land eene commissie gevormd heeft, om hem een album te vereeren met de namen van hen, die hem bij deze gelegenheid willen complimenteeren. Ook Conscience heeft zich zeiven gevormd, ook hij is van meet af aan begonnen, 't Is zonderling; maar uit den minderen stand, zijn de meeste der knappe mannen voortgesproten. 't Is of men 't beter begrijpt, dat men zonder geld of naam de wereld door moet en men daardoor verplicht is om meer ijver en kracht aan te wenden dan zij, die meer ge fortuneerd zijn. Goed gezienEn de dubbele inspanning doet ook de overwinning behalen't Zou niet mocijelijk zijn hier eene lange lijst van namen te gevendie onze waar heid bevestigen maar waartoe Gij kent er velen, die van den minsten stand afkomstig opgeklommen zijn tot de aan zienlijksten in den lande. 't Genre, dat zich Conscience koos was dat van de historischen roman, zooals: Batavia, liist. tafereel uit de XVIIe eeuw; de boerenkrijg, hist. taf. uit de XVIII eeuw; het wonderjaar (1566.) de leeuw van Vlaanderen, enz. enz. of dat uit het gebied der zedekundige novellen, zooals: de plaeg der dorpende geldduivelhoe men schilder wordt, baes Ganschendonckavond stonden enz. enz. Nu ConscienceLeg nu uwe pen maar ne der en geniet op Uwen ouden dag die rust eu die kalmte, die gij na zoo'n werkzaam leven wel ten volle verdiend hebt. Een gelukkig verschijnsel noemen wij het, dat langzamerhand de scheidsmuur wordt afge broken, die er tusschen ons en onze Zuidelijke broeders bestond en dagelijks hoort men den wensch uitspreken, dat we met de Belgen als één van afkomst en één van taal ook in 't be lang van handel en nijverheid, ons meer en meer vereenigen moesten. Ook zij wenschen onze taal, zeden en gebruiken, die na verloop van tijd verbasterd en meer Fransch gewor- ken zijn, meer en meer in te voeren, 't kan ook niet anders of twee landen van ééne grootte naast elkaar die dezelfde belangen hebbenheb ben wederkeerig dezelfde behoeften aan elkan ders hulp en bijstand eu, wat de oude veete ook moge zijn, 't jongere geslacht begrijpt, te* regt, dat door vrede en eendr.igt de onder linge belangen beter kunnen worden behar tigd dan door liant en vijandschap. Er is slechts ééne wetenschap ééne kunst, die te bevorderen, ziedaar liet streven van ie der, tot welke taal of geslacht of volk hij ook belioore. Zoo zij het Biimenlanrisch Nieuws. HELDER. II. Dingsdag werd alhier tot Lid* van de Provinciale Stalen verkozen, de lieer J. G. Jansen. ILRINGERYVA ARD. De uitslag van de nieuwe vrije stemming (de laatste herstemming was vernietigd) voor een lid van den gemeenteraad was, dal de Heer G. Jb. Blaauboer Sz. 23 en de Heer W. Teengs. 20 van de 44 uitgebrachte stemmen verkreeg. Alzoo is de eerste gekozen. RIIOEK OP LANGENDIJK. Den i3 had hier. een treffend voorval plaats. De Heer Jh. Kroon ging 's morgens vroeg met zijne heide zonen naar het veld; onder den arbeid misten de zoni u eensklaps hunnen vader eu lag hij dood in u!é nabijheid. Vreezelijke onweders hinken van Dingsd. g op Woensdag hoven Nederland los, te Helder, Texel, Amsterdam en 's Gravenhage sloeg de bliksem in, gelukkig zonder ernstige ongelukken te doen ontstaan ROTTERDAM, 24 Aug. Het stollelijk overschot van een onzer verdienstelijkste inge zetenen, den heer W. S. Burger Wzn lid van Prov. Stalen, notaris en dispacheur alhier, werd lieden middag ten gravc gebragt De familie had verzocht in de geest van den overledene te handelen eu verschoond te blijven van alle- ovatiën aan het g'af, zoodat de begrafenis in, allen eenvoud plaats had Niettemin waren verscheidene autoriteiten en vrienden des over ledenen op den doodcuakker aanwezig. - AMSTERDAM, 25 Aug. De bouw van liet-, nieuwe Rijks Museum aan de Sudliouder.sk ule is zóóver gebracht, dat uien aan den linkervleugel een begin gemaakt heelt met het af bi eken van de steigers, De ijzeren kappen aan die zijd-zijn. reeds geplaatst en uiet de bedekking daarvan, met leijeu en glas vordert men naar wensch Aan den regtervleug 1 is het metselwerk nog niet op de hoogte, doch daarmede zal geeik maand meer verloopen. »Uit vertrouwbare bron verneemt men dat. 't adres van hulde aan 't Transvaalsche volk. bijna allerwege met ingenomenheid is begroet.. «Aangezien 'l circuleeren der lijsten in vele- der grootere plaatsen aanvankelijk eenige moeie- lijkheden ondervindt, worden door 't Bestuur van «'t Graene Kruis" maatregelen beraaindv om ook daar voor ieder de gelegenheid gemakke lijk te maken, door hun handteekening sympathie te betuigen aan onze dappere stamverwanten in de Transvaal. «Behalve door onderteekening van *t adres^ heeft t Groene Kruis" nog op vele andere wijzen betuigingen van sijmpathie ontvangen. Zelfs zijn eenige verzen ingekomen, met't ver zoek die aan 't adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde *t aanbod ontvangen, 't adres naar de Transvaal overtebrengen - Het beroep bij de Herv Gemeente te Callautsoog is aangenomen door ds. II I. Won der, te üsreudreebt.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1