STMIMIMIEL J IIAAS|:V m. Btaitcnlandsch Nieuws. BURGERLIJKE STAND, Gemeente Schagen. Openbare teregtzitting gehouden door het Kantongerecht te Schagen op 25 Augustus 18'1. »- De Paus heelt msgr. Snickers, bisschop van Haarlem benoemd tot zijnen huisprelaat en assistent bisschop bij den pauselijken troon. De emancipatie der dames schijnt mede te brengen zich vertrouwd te maken met de behandeling van Vuurwapenen echter niet al tijd met onschuldig gevolg. Woensdag avond jongstleden begaf zich een meisje naar men zegt uit Rotterdam alkomstig, in een danshuis in de Morschstraat te Leyden oin aldaar haar minnaar, een tot het garnizoen behoorende artillerist, aantetreffen, Zij vond hem ongelukkiger wijze in gezelschap van eene mededingster waarop zij na eenige woordewisse ling hetn met een tevoorschijn gebracht revolver een schot in de heup en daarna zich zelve een meer gevaailijk schot in de buik toebracht. Zij is onmiddelijk in het academisch Ziekenhu's ter verpleging opgenomen. Te Leijden werd de verjaardag van Z K. H. de prins van Oranje, door het uitsteken van vlaggen aan de openbare en vele particuliere gebouwen feestelijk herdacht. De aangekondigde parade door het garnizoen, kon echter door het zeer ongunstige weder geen voortgang hebben. Het is thans aan den brigade Gomman dant der marechaussées te Well gelukt, den bsruchten inbreker G. Janssen, uit Beers, in handen te krijgen Door een I2jarigen knaap gewaarschuwd, dat Janssen zich in eene herberg bevond, begaf de brigadier zich met 2 zijner manschappen derwaarts. Janssen trof den eerstbin- nentredende door een rovolverschot in de dij en dreigde ook de andere neer te schieten, maar ontving een schot in de beenen, dat hem omver deed tuimelen. De brigadier wierp zich toen op hem en na eene hevige worsteling, waarbij Janssen veel bloed verloor, werd de boosdoener overmand en geboeid. Uit Westernieland (Eenrum) wordt ons gemeld: Een onzer robbevisschers heeft op 't eiland Ameland van een strandbewoner gekocht en voor een paar dagen thuis gebracht een borst beeld van een ridder in staande houding, uit hout gesneden, omstreeks 1! M. hoog. Het is misschien afkomstig van den voorsteven van een schip; de rechterarm is verloren, maar de linker rust op een schild, verdeeld in 4 kwartieren; 't kwartier boven rechts en onder links bevat 3 leliën, de beide andere ieder 3 liggende leeu wen boven elkander. De ridder is gedekt met «en helm zonder vizier, van boven rond; de hals is beschermd door een ketenvlecht over het borstharnas op de bovenborst zit een pantserplaat, waarop in twee rijen weer dezel'de leliën zich bevinden als op 't schild, maar 4 in de boven- 2 in de benedenrij. Als eene merkwaardigheid diene, dat de ge noemde robbevisschers [2 broeders van Wester nieland] het bedrijf van de robbevangst op |de Wadden geheel zondes mededinging uitoefeneu, en dat wel van de Dnitsche kust tot Den Helder. Voor zoover men kan nagaan ïsdit bedrijf reeds gedurende een paar eeuwen in banden van dezelfde familie, en haar welstand getuigt dat het winstgevend geweest is* In de laatste jaren zijn de voordeelen aanzienlijk verminderd door de daling van den prijs der robbevellen en van de robbetraan; 175 tot 200 robben worden jaar lijks gevangen. Dit jaar was de vangst iets gerin ger de eene broeder ving 110, de andere ruim \o stuks. Den 3t Augustus 88f a s wordt de eerste geboortedag van onze Prinses met luister Eene vertelling van Deze man was de schrijver en dichter Sieg- fried August Mahlmann, destijds acht en dertig jaren oud en een der beroemdsten on der de fraaie geesten van Leipzig, sedert hij de uitnemende dramatische parodie //Herodes voor Bethlehem" in het licht had gegeven, waardoor het aandoenlijk en tot tranens toe roerend drama van Kotsebue //de Hussiten voor Raamburg" en tevens de geheele overdreven sentimenteele richting van dien tijd zoo amu sant werd bespottelijk gemaakt. Mahlmann was redacteur van de Courant voor de beschaafde wereld, welk blad, van zeer rijken inhoud, destijds behoorde tot de toongevende bladen in Duitschland. Meijer zat juist achter den dichter en lui sterde met groot genoegen naar het geestig gesprek, dat hij gratis kon genieten. Hij toch was een jongeling van levendige geaardheid en steeds begeerig om wat te leeren. Voor het overige hield hij zich stil in zijn hoekje en werd in het begin door het gezelschap volstrekt niet opgemerkt. gevierd. Het was een gelukkig denkbeeld van onzen Koning dien dag bet Loo voor een ieder toe gankelijk te stellen wel was dit een vernieuwd bewijs hoe Z. M. er prijs op stelt den band tussclien Vorst en volk al naauwer en naauwer toe te balen. De verscbi(lende spoorwegen liebben extra treinen toegezegd te laten loopen. Nog eene zaak een noodig iets ontbreek er om dat feest te doen slagen toonen wij de vorstelijke liefde, de Koninklijke eer ons waardig temaken en dat is: Laten allen die naar het Loo opgaan door drongen zijn dal bet geen kermis geen harddra verij is, met andere woorden laten allen zich ordentlijk gedragen, alleen daardoor kunnen wij bewijzen ons vorstelijk buis lief te hebben, en wanneer eens onze jeugdige prinses tot de jaren des onderscheids gekomen is en zij inge wijd word in de geschiedenis ook van haar Vaderland, dan zal die eerste verjaardag eene schoone bladzijde in de geschiedrollen innemen. ARNHEM, 25 Aug. Heden middag is bij de Klarendalsche kapel een kindje door een zandkar overreden Toen men het opnam, gaf het geen teekenen van leven meer. Dezer dagen vond een slachter te Darmen in de maag van een koe niet minder dan zeven en twintig voorwerpen, die zeker wel het minst in dat ligchaamsdeel thuis behoorden. Er waren verschillende spijkers, een vingerhoed, een stuk cement en verschillende munten onder. Ondanks die vreemde voorwerpen, die zich een geschikt plaatsje in de maag hadden gezocht; was het dier zeer vet en steeds kerngezond geweest Men schrijft ons uit ,s Gravenhage. Als een merkwaardigheid deelt men ons mede, dat een der jonge postduiven, jl. Zon dag door de Vereeniging «de Ooijevoor» alhier, met hoogst ongunstig weder: te Assen losgelaten, door somber weder en regen misleid, koers naar Cuxdaven aan de Elbe heeft genomen en Maan dag ochtend vroeg, uitgeput van vermoeijenis, het aan zee gelegen telegraaf kantoor kwam binnen vliegen. De duif gemerkt: »Godf. Boelen, 's Gravenhagen, 17 G, droeg de stempels «Zwollen en «Assen» en het devies: «Depart. v. Oorlog» «N. N. linie Groningen". Welwillend door den Ned. consul te Cux- haven opgenomen en verzorgd, zal de afgematte reiziger eerstdaags de terugre's naar zijn eigenaar, doch nu per spoor aanvaarden. De beruchte inbreker Janssen heeft zich heden in de gevangenis teBosch door ophan ging van het leven beroofd. Uit Mexcico heeft men in den laatsten tijd naar Engeland overgebracht een nieuwe plant een soort van Cactus welke in het wild groeit en Pita genaamd is, en uit welks vezels men prachtige stoffeu weeft welke eene zilverachtige kleur hebben. Onlangs had te Hart ford het zeldzame voor val plaats dat een kat door een paar musschen werd weggejaagd. Uit een nest viel een jonge muscb en terstond snelde een kat toe om dat heerlijke boutje op te peuzelen, doch de ouden vielen met zoo veel woede cp liaar aan dat zij moest vlugten. Te Lake Countij (Oregon) trok laatst een ontzaggelijken zwerm sprinkhanen langs welke eene breedte had van 7 mijlen en in weinig Maar hij zou nog door hen worden opge merkt en het uur van triomf en geluk zou voor hem slaan! Want 11a verloop van ongeveer een half uur werd de deur geopend en kwam er een heer binnen, die reeds elders het punchglas wat rijkelijk had aangesproken, want hij zag er zeer opgewonden uit en scheen niet vast op de been te zijn. De kleeding van dien man was van een berooide elegance, zijn blik brutaal, even als zijne houding, en zijn gelaat had iets dat aan een Zigeuner deed denken. Men noemde hem dokter Schierling, ofschoon niemand ooit zijne doktersbulle had gezien. Hij was eveneens //letterkundige", maar hij behoor de tot dat moerassoort van letterkundigen, tot dat onkruid en struikgewas, dat in den tuin der letterkunde dikwerf de beste en edelste planten uitput en verstikt. Hij ging juist tegenover dokter Mahlmann zitten aan de tafel en riep om een glas rooden wijn, dat hem terstond werd gebracht. De //dokter" fixeerde Mahlmann onbeschaamd en lachte daarbij honend. //Het schijnt dat gij wat van mij hebben moet?" vroeg de dichter met een verachtelijk gebaar. z/Ja, daar hebt ge gelijk aan," antwoordde dokter Schierling. tijds oogst en gras en al wat groen was ver nielde. Eenige werklieden, die bezig waren met het leggen der grondvesten voor een vuurtoren op Vogskar, eene eenzame, naakte rots ten zuiden van de Alands eilanden: die hij kalm weder slechts l5 voet boven de oppervlakte der zee ligt, werden onlangs door een hevigen or kaan overvallen. Binnen korteu tijd waren alle booten schuiten bruggen bun bouwmateriaal en mondvoorraad door wind en golven wegge vaagd; en zij zei ven konden zich slechts met groote moeite redden Van alle middelen tot ge meenschap beroofd brachten de ongelukkigen drie dagen en drie nachten zonder eenig voedsel op de kale rots door, totdat zij eindelijk door een Finlandsche stoomboot werden opgenomen en naar Stockholm gebracht, waar hun genees kundige hulp verschaft werd. Heden den 28 Augustus is het 65 jaren geleden dat alle Europeesche slaven in Algiers bevrijd werden. Het electrisch licht, als middel van open bare verlichting, verkrijgt thans van lieverlede burgerrecht te New York, op de twee voornaamste pleinen der stad, Unson square en Madison square, zijn twee kolozale zuilen geplaast, van welke hoogte electrische lampen van de kracht van 16,00 waskaarsen de belendende straten zullen verlichten, naar het zelfde stelsel dat voor de verlichting van Broadwaij is aangenomen Een zonderling proces is te Bucharest behandeld. De echtgenoote van generaal C.ornesco had een klagt tegen haar heer gemaal ingediend, omdat deze haar geen verlof gegeven .had naar een badplaats te gaan, ofschoon de doctor dit bevolen had. De Generaal voerde tot zijn verdediging geld gebrek aan. De regtbank heeft nu de aanklaagster gemag- tigd een leening van 2000 francs te sluiten en ondanks het verzet van den generaal de baden te gaan gebruiken. Blijft de vraag, met wien mevrouw leen in g sluiten zal bij het erkende geldgebrek van mijn heer. Ingeschreven van 23 tot en met 25 Augustus i88f. GEBOREN Arie, zoon van Klaas Visser eu van Neeltje Schenk. veroordeeld I1. L. te Barsingerhorn, wegens openbare dr in» kenschap in de gemeente Barsingerhorn, na voor gilijke overtreding binnen het laatste jaar te zijn veioardeeld, tot eene geldboete van f 6. subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. J. K. te Barsingerhorn, wegens: het werpen van vuil in eene sloot in den polder Waard en Groet, waardoor de waterloop werd belem merd, tot eene geldboete van f 6. subsidiair 1 gevangenisstraf. A. G. te Scbagerbrug, gein- Zijpe wegens: openbare dronkenschap te Schagen, tol eene geldboete van f 3.subsidiair 2 dagen gevan genisstraf. R. T. en W, M. heiden te Schager. wegens: openbare dronkenschap te Schagen, tot eene geldboete van f 1.subsidiair 1 dag gevan genisstraf. z/lk meen dat ge uwe portie gehad hebt en dat het het beste voor u wezen zou, indien gij uwe matten oproldet en uit Leipzig ver- dweent." //Nooit ofte nimmer!" riep dokter Schier ling met pathos. /,Ik wijk niet voor Herodes, den Elegante! Gij hebt mij in uwe courant smadelijk uitgekleed, mij in mijne eer gekrenkt en mij in mijne positie zeer benadeeld! Hoe kunt gij dat weder goed maken en herstellen //I w positie liep altijd gevaar van wege de justitie, die u, naar 't zich laat verwachten, nog bij de kraag zal pakken, en uwe eer is al lang verroest onder liet pantsier van gemeen heden, dat uwe borst omgeeft. Ik heb in mijne courant de waarheid omtrent u uitge sproken. In het schendblaadje, dat gij hier hebt opgericht, hebt ge tot dusver nog niets dan leugen en laster en het drakenzaad van eene gemeene denkwijze uitgezaaid. Gij moest worden doodgedrukt als een vergiftige worm en ik meende mij die kleine moeite te moe ten getroosten. Dat was mijn plicht tegen over het publiek."' //Wat ik deed en werkte ging u volstrekt niet aan. Gij hebt mij door uwe schandelijke artikelen geruïneerd en ik eisch van u schade vergoeding //Zoo? Dat is wel grappig. En hoeveel cischt gij dan wel?"

Schager Courant | 1881 | | pagina 2