DONDERDAG I SEI'TE Ao. 1881. No. 1429. POLITIE. GEVONDEN. 25ste Jaargang. Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advértenfiën in hut ecrstuitkomende nummer geplaatst. Imjczonaen stukken ecu dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6Ó Afzonderlijke nummers f 0.05. Advcrtentiën van een tot vijf regels 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'crs worden naar plaatsruimte berekend. Efokciirimakingcii. In de gemeente Scliagen, EEN IvINDEBARM- 15 AND. Inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente Secretarie aldaar. PATENTEN. Burgemeester cn Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de patenten, tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterke dranken, kroeg- en kotfiehulshoudor, voor bet dienstjaar 1881-82, ter Secretarie kuiiiiek wortten alg.haild, des morgens van 9 tot 12 ure, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aaiudig. Schagen, 10 Augustus 1881. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, LANGENBERG. Dc Secretaris, DENIJS. ïk'ii dagelijks kwaad. Tl» Hot is zeker een treurig verschijnsel, een beschamend gevoel voor ons Nederlanders, dat <le drang der omstandigheden onze regeering noodzaakte te breken met vroegere meer vrij gevigs bepalingen, een meer strenge wet tot beteugeling van oponbare dronkenschap moest in liet leven roepen, wilde zij niet dat liet misbruik van sterken drank, die kanker der maatschappij, die steeds voortwoekertonze reeds kwijnende volkswelvaart geheel ten gronde richt, Wij zeggen beschamend, ja beschamend voor ons gevoel als Nederlanders, in de noodzake lijkheid dier wet, te erkennen, niet alleen nog niet rijp te zijn voor mildere bepalingen ten deze, maar ook het bewijs te leveren nog zóó de slaaf van het misbruik, nog zóó weinig jselfbeheersching te bezitten., dat strengere wetten moeten worden uitgevaardigd om die zich al meer en moer uitbreidende volkskwaal te beteugelen. Moeten wij ons zelve geen verwijt doen, dat in tijden waarinzoo wel in den vreemde als in Nederland, de strafbepalingen al meer ie» meer een humaner geest ademengebroken is met al wat daarin naar ruwheid en geweld zweemde, als niet meer passende hij vooruit gang en beschaving, ons volk het juist nood zakelijk maakt dat strengere strafwetten in het leven moesten geroepen worden, 0111 liet mis bruik van sterken drank, dat het verdierlijkt, haar welvaart verwoest, het vernedert in het oog van den vreemdeling, te bestrijden? Is ons volk dan in de laatste jaren op dat punt zoo schrikbarend achteruitgegaan Helaas ja. De statistiek leert ous het toenemend mis bruik. Onze gerechtshoven, gevangenissen en bedelaarsgestiehten, wijzen ons de treurige gevolgen, om hier nog niet te spreken van de alom waartenenieu verwoestingen, die die volkskwaal aanricht op de eenmaal krachtvolle gestellen van jonge mannen, die thans hun door alkohol 'vergiftigd lichaam, ten grave slepen. Daar gevolgen zijnzijn ook oorzaken en moeten die hier, ongelukkig voor ons volk, gezocht worden in de zucht tot uithuizigheid, vervreemding van don eigenhnard die, al aan wakkerendeongeschikt maakt voor den nuise- lijken kring en, door de daarmede gepaard gaande verteeringeutijdverlies voor en on geschiktheid tot den arbeid, een drieledig verlies doet ontstaan, waaruit verwaarlozing en achteruitgang van zakenverslaafdheid aan den drank en armoede geboren wordt. Wie het vroeger wel eens gegeven was een blik te werpen in ons volksleven en ook thans nog een open oog daarvoor heeftmist menig zonnig tafereeltje, dat nog voor weinige jaren geleden vaak den liuiselijken kring van den werkman aanboodal werd daar dan ook de godsdienst onder schijnvroomheid niet over dreven gehuldigd. Met genoegen zien wij nog in het verleden hoe die flinken werkman 's avonds vermoeid van den arbeid zijn schreden huiswaarts richt alwaar zijn aanvallig kroost hem met onge kunstelde vreugde tegen snelt, huppelende aan zijn lmnd hem de eenvoudige doch gezellige huiskamer binnen leidt alwaar de- zorgende huismoeder zijn ontvangst aan den disch reeds heeft voorbereid. IIoc hij met zijn gezin te vredenonder eén dankkaar opzien tot den algoeden, het avondbrood [nuttigtom eindelijk in zoeten rust, weêr krachten te vergaderen voor den volgenden arbeid. Hoe hij Zaterdag avond zijn schreden ver haast om zijn wel verdiend loon in handen van die braven huismoeder te doen overgaan opdat zij zich weer het noodige voor het gezin kan verschaffen, waarbij dan ook een versna pering voor den Zondag niet wordt vergeten. Immers vader is wel een brave manmaar een afschaffer is hij nietdat lxihoeft ook niet. Wanneer hij Zondags na kerktijd in zijn helder witte hemdsmouwcir, met de lange Gouwenaar aan het hoofdcn de kleine jongen op zijn knie voor het raam met het traditio- ncele bloemenhékje is gezetendaar zijn Zon- dagsborreltje gebruikt, dan acht hij zich gé lukkiger dan een Koning. Die zonnige tafereeltjes <'oeu ons nog goed zij brengen ons de dagen in herinnering toen tevredenheid en huislijk geluk nog niet tot de zeldzaamheden behoorden. Anders is het thans bij velen. Het is niet meer den huislijken haard, de lach en liefko zingen van gade en kroost die de schreden huiswaarts doet richten, neen, het is het late uur dat de herberg doet sluiten! Ook wel, daar de laatste zuur verdiende penning ver teerd is en de herbergier weigert op crediet te schenken. Waggelende ziet men dan de ongelukkige zijn scliamele woning, het verblijf van armoede en ellende binnen treden om, ongezien door vrouw en kinderen die deu dronkaard vreezen in zijn drankwoede, op een handvol stroo zijn roes uit te slapen, zonder daaruit kracht of geschiktheid voor deu arbeid te kunnen putten. Volg ons Zaterdags avonds in de achter buurten onzer groote steden, vertoef daar in de nabijheid dier verfoeilijke drankholen die het meest door de arbeidende klasse bezocht worden, hoort daar hoe onder het gerinkel van gebroken glaswerk de afgrijselijkste dron- kenmanstaal wordt uitgebraakt. Ziet daar tevens die schamel gekleede uitgeteerde vrouw met hare drie in lompen gehulde kinderen, ver kleumd van nat en koude, angstig door de ramen turende of „vader nog niet heen zal gaan, zich telkens verbergende oui niet ontdekt te worden daar zij alsdan zijn teugellooze losbar stingen te vreezen hebben enDoch wen den wij ons af van dat afgrijselijke drama waarvan do politie in hare ambtsroepiiig zoo vaak getuige is, de slot acte's in onze gerechts hoven en gevangenissen afgespeeld worden'. Het zou onbillijk en niet minder onjuist zijn indien wij die thans heerschendc kwaal alleen en uitsluitend bij onze volksklasse zoch ten, en de oogen sloten voor do gebreken die ten dien opzigto ook onze gegoeden en meer gegoeden stand aankleven. Ook daar vertooneu zich de verschijnselen dier ziekte, al zij het dan onder een anderen vórm, niet minder onrustbarend, en mag zij niet minder de aan dacht waardig worden getoond, daar het gevaar dubbel dreigend is wanneer zij ook iii dié klasse, in het hart van ons maatschappelijk lichaam, voort woekert. Wordt vervolgd. KTTONrS T3STIE TJWS SITTAllD. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid een fraai kunststuk te bezichtigen, nl. een beeld, voorstellende den II. Vincentius" a l'aulo, de jeugd onderwijzende, gebeiteld door onzen stadgenoot den heer F. Van de Laar. Op een schild van Caransch marmer, hoog M. t.5o en breed AI. o 5o, bevindt zich én .reliuf het beeld van den Heilige, onderrichtende een aaiif vallig knaapje. Treffend zijn het sprekend geiaat van inceniiiis, dien kinders riertd en grooteri apostel der christelijke liefdadigheid, alsook die gevoelvolle kinderlijke blikken van hét knaapje aan zijne zijde. De sierlijk nederhangende plooijen van het religieust) gewaad, de bevallige en ongedwongen houding van deu knaap, in eeri woord hei met de meeste zorg los en aangrij pend afgewerkt geheel, verraden dan ook ter» stond de kunstenaarshand. I)e talentvolle beeld houwer, reeds meermalen mei eerste prijzeti bckiooiid dour do Akadeinie van Beeldende Kansten te Antwerpen, mag dan ook tèreéht tiosch op zijnen arbeid zijn, en uiten wij den wenscli, dat het Item tnoge gegeven zijn door tal van werken de christelijke kunst ten dienste te staan. Het beeld is bestemd om geplaatst te wordeti in de nis eener graftombe, voor wijlen den Eerw. Broeder Bernard, algemeen Overste der Corgregatie van de Broeders van O. Lj Vr. On- bevl. Óntv. te Maastrcht, dien wiardigèrt na volger van den 11. Vincentius. Op verzoek der| heeren leden van de Vereeni- ging Van den II. Vincentius a Paulo alhier, heelt, de kunstenaar zijn werk bereidwillig beschikbaar gesteld, om tentoongesteld te Worden ten voor deele der door die Vereeniging ondersteund wordende armen. Wij vertrouweh dan ook dat een talrijk publiek van deze gelegenheid gebruik zal maken, om hetzelve te bezichtigen, want be halve bet kunstgenot dat bel oplevert, zal bel eert kleine, welverdiende en gepaste hulde aan deu vervaardiger zijn en daarenboven öok aan de behoeftigen dezer stad ten goede komen ter wijl de [geringe prijs voor niemand wel eert beletsel behoeft te wezeu, ftiiincnlaiKlsch Nieuws. Den 27 Augustus is het stoomschip Pollux» der directe lijn AmsterdamNew-York, behou den te New-York gearriveerd. Alles wel aan boord. Naar uien vei neemt zal in de gemeente Zoeterwoude ter gelegenheid van de Kermis die in de eer-ie helft der maand September invalt eeu harddraverij gehouden worden, waartoe d®

Schager Courant | 1881 | | pagina 1