Gemeenteraad van Schagen. herinnerd te worden, noch aan 't eene, noch aan 't andere; maar dat de wereld zoowel toebehoort als ieder ander kind en dat door eene opzigtelijke kleeding geene bijzondere aanduiding behoeft -noch verkiest. Is zelfstandigheid eene groote vcreischtc voor ieder mensch, 't Weeshuis ontneemt die niet zelden. Te zien door de oogen van dén Vader en de Moeder" of door die der regen ten te handelen op gezag van vreemden, zich te buigen voor reglementen en voor schriften te bukken in alles tot in het „Spel en loopen en kerkgaan toe" zeg 't ons, of daar door alle kracht, alle inergie niet ondermijnd wordt. Immers; Wanneer vertoont zich het Wees kind vrij en onbekeken! Geleide hier geleide daar eeuwig geleide ecuwig opzicht, gemonteerd of uit gemonsterd -£- Nimmer natuurlijk Och Lezers 1 GestichtenNeen Geeft ouden een rust- en werkplaatsmaar geeft de jeugd volkomen vrijheid, opdat ieder zich naar zijnen aard en aanleg vorme en ont- wikkele 't Andere gedeelte van 't gesticht was voor de jongens. De inrigting is dezelfde. Zij gaan op een ambagt Ze slapen op ééne zaal en leven als de meisjes, op zich zeiven. Neen jongens en meisjes zij behooren bij elkaar. In de wereld is 't immers ook zoo! De onderlinge omgang, vermindert de ruwheid van 't mannelijke en bevordert de fermi- teit van het vrouwelijke geslacht. Ze leven door elkaar en met elkaar en ongemerkt wor den ze opgebouwd voor de wereld, die ze met elkaar moeten bewonenOch, wat hebben we ons menigmalen bedroefd over de onhan digheid der weeskinderen't Benepen gezigtje van de een de duimspeling van een an der 't handen en voeten te veel hebben van een derde och, wat liet het zich aan zien, dat men niet in de wereld had verkeerd! Een volgenden keer hopen we onze denkbeel den medetedeelen, hoe wij wenschen, dat onze weezen moeten opgevoed worden. Weet dit vooraf: in het Ilnisgczin. Wordt vervolgd. 6 Sopt. 1881. Na de opening der vergadering worden de herkozen leden J. Noë J Buis. en J. Schenk, en de nieuw gekozen leden II. B. Voorman. W. A. Hazcu- en D. Keet welke toegelaten zijn be eedigd en geinstallecrd Bij loting wordt bepaald dat de tijd van aftreden der drie nieuw gekozen leden zal zijn De Heer Hazeu in i883. Voorman i885. D. Keet 1887. Daarna wordt de aftredende Wethouder de Heer G. Smit als zoodanig herkozen. Mededeeling bad plaats van bet opgemaakt proces verbaal van de opneming der boeken cn kas van den Gemeente ontvanger. Gelezen wordt: A. een verbaal van den Ge meenle opzigter betrekkelijk bet in gebreke blijven van den aannemer met de oplevering der onderhoudswerken: B. een adres van den aannemer om uitstel. Aan welk verzoek gevolg wordt gegeven. Daarna wordt eene subsidie toegestaan aan de Departements bewaarschool over het jaar 1882 ad f 35o. Vervolgens wordt vastgesteld een artikel van bel politie reglement in bet belang van de open bare veiligheid orde en gezondheid, en komt iu behandeling eene verordening betrekkelijk de drankwet. Alsnu werd gelezen een besluit van H. H. Ged. staten strekkende tot vernietigen van een besluit van den raad dd. 17 Aug. 11. tot niet toelating als raadslid van den Heer C S Timmers daar hij als plaatselijk geueeslieer valt in den zin van art 23 lett F. der gemeentewet. En wordt nog besloten iu booger beroep te komen bij den Koning. De Voorzitter vroeg nog magtiging namens B. en W. om bet bedrag uitgetrokken voor vuurwerk en illuminatie met een zeker bedrag ie verboogen dat met alg. stemmen wordt toe gestaan. Na nog eenige zaken van minder belang be handeld te hebben wordt de vergadering gesloten. Binncnlandsch Nieuws. AMSTEBDAM, 8 September. Heden mor gen viel een jongen die met zijn vader op de Handelskade aan het visscben was in het water, in weerwil dat zijn vader hem terstond na- sprong, verdronk bij. LEIJDEN 8 Sepi. Wij mogen ons thans in onze sleutel stad ook nu verheugen in het bezit van een hoogere burgerschool voor meis jes, met vijfjarigen Cursus. Thans zijn de lessen aangevangen met 80 leerlingen, aldus verdeeld ie klasse 29, 2e klsse y, 3e Jdassc 16, 4c klasse 9, en 5e klasse 7. Wanneer men de verschillende inrichtingen van onderwijs alhier nagaat, dan komt men tot de overtuiging dat er binnen deze grijze veste heel wat voor de opvoeding der jeugd gedaan wordt. LEIJDEN 8 Sejit. Heden namiddag ont stond in de disteleerderij van den lieer 11. een begin van brand door het omvallen van een vat spiritus, die echter spoedig door het perso neel werd gebluscht. De werkman Kbekwam daar bij brandwonden doch voorkwam ernstiger gevolgen door in bet nabijzijnd Galgewater te springen, waaruit zijn makkers hem. weder op het drooge brachten. Waar eene koe al niet toe komen kan. Door het plagen van eenige jongens geraakte eene koe aan de waag te Leijden uit de macht harer bewakers en maakte al hollenJe en dan sende, als ware zij trotsch op hare vrijheid, een charge door de stad waaraan de hardlooper een lesje had kunnen nemen. Het dier bad echter niets geen kwaad in den zin en scheen het meer in booger spheeren te willen zoeken, tenminste zij begaf zich regt- streeks naar het observatorium, alias sterren wacht, en drong daar b'nnen. Daar de nacht dienst echter nog niet begonnen was werd zij afgewezen, waarop zij, blijkbaar teleurgesteld, met haar in tusschen aangerukte bewakers be daard wêer mede ging Op de tentoonstelling te Texel waren 173 stuks vee ingezonden. De rederijkerskamer gaf eene voerstelling. Wat de 4 dezer aan hetStation te Zwolle plaats had is ook wel elders voorgekomen. Abuizen zijn menschelijk maar... Den 4e Augustus had bet zelfde plaats aan het Station du Nord te Parijs, Doch naauwelijks had de chef dit bemerkt, of een extra trein werd voor gebracht; met de uiterste voorkomdheid werden de reizigers verzocht in dezen plaats te ne men ook die der derde klasse in wagons der eerste en tweede klasse, inmiddels was naar St. Den is geseind om ze daar met de eerst vertrokken trein op te wachten, wij geloven nu wel dat het aan het Station du Nord minder meoijelijkheden zal Op leveren om onmiddelijk een extra trein beschikbaar te. stellen dan aan het Station te Zwolje.—- De Hortus Botanicus te Leijden ontving dezer dagen twee geschenken die nog al van beteekenis zijn en daarom zeer welkom waren en wel van den heer P. van Bonga nabij Leijden een kist met Surinaamsclie Ofchideëen die bij na allen nog niet iu den Academie tuin aan getroffen werden; en van den heer W. C. A. Buma te Leeuwarden een prachtig koppel pal men nl. Livistona Chenensis Het verdient zeker tot de bijzonderheden dat deze alomberoemde Kruid tuin, die zoo veel tot genot en leering aanbied nog geschenken kan ontvangen die hoog gewaardeerd worden. PANNEBDEN 6 Sept. De Postbode van Zevenaar naar hier werd heden morgen digt bij deze plaats aangehouden door drie personen, ofschoon de riem van zijn brieventasch werd afgesneden wist hij met bet postpakket te ont komen. ZOETERWOUDE 8 Sept. Heden had alhier onder zeer gunstig weder de aangekon digde harddraverij, ter gelegenheid van de Kermis, in de Weipoort plaats waartoe zich vijftien mede dingers hadden aangemeld. De prijs: bestaande uit een fraai solide til- burrij tuig met toebehooren werd behaald door JOlflboorn te Stompwijk met de bruine merrie .Marie" bereden door den eigenaar; terwijl de premie: bestaande uit een Briltannia metalen Schenkketel met komfoor, werd toegekend aan den bruinen ruin »David" van B. Kneppers te Bleiswijk. bereden door F. van den Burg. AMSTERDAM 7 September. Een viertal mannen van het personeel der Glazenwasscherij zijn Woensdagmorgen door de Politie op de Brouwersgracht in hechtenis ge nomen, omdat zij in topzwaren toestand hun liooge ladders wilden beklimmen, niettegenstaan de het verbod van den opzichter. Tengevolge van het overlijdenvan den Prins zal het leest van de Metalen Kruis Ridder lot later orde uitgesteld worden. Woensdagnacht is te 's Hage ten huize van de truales S., wonende bij de Parkstraat, ingebroken. De dief, die door het uitsnijden van een ruit zich toegang tot het huis wist te ver. chaffen, heeft slechts enkele kleinigheden kun nen ontvreemden. Buitenlandscli Nieuws. nieuwe cotneet waar genomen welke binnen kort met het ongewapend oog zich baar zal zijn. Onlans werd in het Morris'Kanaal te Jerzeij verdronken gevonden Eliza Wilson oud 4° jaren, die haar halve leven in de gevangenis had doorgebragt voor het stelen van kleinigheden, elke politie agent kende haar. Men verneemt dat van een detachement troepen van ongeveer 100 man onder bevel van Generaal Carr, 12 man door de Apache Indi anen vermoord zijn, bet welk een bewijs is dat deze opnieuw de vijandelijkheden beginnen WASHINGTON. President Garficld werd van het Witte Buisnaar Long Brancheovergthrach laatsleden Dingsdag. Met een specialen trein welke zoo langzaam mogelijk reed en waarvan de locomotief inet glanskool gestookt werd om roet en rook te vermijden, kwam men des avonds aan de be stemming Om alle schokken en geluid van andere treinen te voorkomen was de dienst op al de lijnen gestaakt, zoo dat ook geene treinen pas seerden De doctoren vergezelden de trein. Door een parteculier is de villa Elberon aan den President afgestaan. Onlangs werd te San Francisco een baar goud gegoten welke 12J duim lang, 7 breed en 4è dik. was, een gehalte had van 95o|tooo en een waarde van 76000 Dollars, het was de grootste baar welke men tot nog toe in Cali- fornie had. Met een mailboot, die den 3den dezer van Liverpool naar New York vertrok, hebben niet minder dan 35o adspirant Mormonen de reis naar de Zoutzee stad aanvaard. I d e c n. Meermalen worden hier telande pogingen aangewend om eene som voor een of ander liefdadig doel hijeen tebrengen. Veelal wordt dan de toevlucht genomen tot eene liefdadig heids loterij, waartoe de prijzen als liefde g'f. ten worden ingezonden en loten, eendeels uit liefdadigheid, anderdeels uit winst bejag, wor den gekocht. Steeds gaat er een geruimen tijd overheen alvorens het doel is bereikt, de benoo- digde gelden bijeen zijn gebracht. Anders gaat men daarmede in ons Oost-Indie tewerk. Zijn daar gelden voor een liefdadig of ander nuttig doel benoodigd dan vormt zich al zeer spoedig eene Commissie die, met ver gunning van dë Hooge regering, een geldloterij uitschrijft, gewoonlijk ten bedrage van f 3oo.ooo, met 3oooo loten a f 10. het lot, waar an de prijzen zijn alsvoigt: Een van f 100.000 f 100000. Een 20.000 20,000. Een 10.000 10.000. Twee 5.ooo 10.000. Vijf i.000 5 000. Tien 5oo 5.000. Honderd 100 10.000. Twee honderd 5o l.oooo. GENEVE Op de sterrewacht alhier is eeu tot 320 prijzen. f 170 000. Zoo dat in het geheel f 170.000 aan prijzen word. uitgekeerd, terwijl de resterende f 120,000 verminderd met de overniijdelijke kleine uitgaven voor administratie enz., geheel voor het beoogde doel wordt aangewend. De loten zijn inden regel door geheel Indie al betrekkelijk zeer spoedig geplaatsti waai na de trekking, ten overstaan van een notaris plaats heelt en in één voor middag is afgeloopen. Zijn de 3zo prijzen getrokken, dan hebben de nog ingebleven nommers verloren. Thans zijn weder in Indie drie dusdanige lote rijen aanhangig Zou hier io ons Nederland, wanneer de al- gemeene liefdadigheid wordt ingeroepen bij volks rampen enz, zoo iets ook niet in praktijk kun nen gebracht woidcn Het behoeven hier 1111 niet altijd juist 3oooo loten van f io, het lot tezijn, men zou hier kunnen volstaan met b. v. 100,000 loten van fo.5o waarvan men dan al dadelijk ds helft zou reserveeren voor het beoogde doel en het resleerende voor een aantal kleine prijzen zou kunnen bestemmen. Laat ons echter hopen dat, moche eenmaal een dusdanige loterij in het leven worden geroepen, dal niet moge geschie den tot leniging van een Nederlandsche volks ramp. BUUGEULIJliE STAM), Gemeente Schagen. ngeschreven van 6 lot en met 8 September 1881 OVERLEDEN: Josepli deJongh, oud 2 maan den.Alida van den Boogaard, oud 71 jaren. 4 maanden. Marktberichten. SCHAGEN. 8 September 1881, Aangevoerd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2