DONDERDAG 15 SE Ao. 1881. 25stc Jaargang. No. 1433. Bekendmakingen. POLITIE. Uitvoer van bevroren Austra lisch vleeseli. RimuMilanrfsch Nieuws. Dit blad verschijnt twee maal per week Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverlentiën in het ecrstuitkomende nummer geplaatst. Iw/czonaen stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverlentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'era worden naar plaatsruimte berekend. Zij die zich met 1 OCTOBER op dit blad wcnsohen te abonneercn ontvangen do in dit kwartaal noch verschijnende num mers gratis en franco. GEVONDEN. In de gemeente Schagen, EEN KiNDERARM- BAND. Inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente Secretarie aldaar. De Burgemeester van Seliagen, brengt ter algemceue kennis dat, van af' lieden deer hiun, geeue vergunning tot ;hct staan, tijdens de Algemecne Landbouw Tentoonstelling, met kramen ena: op gemeente grond zal worden verleend, ilun aan in gezetenen v nii wlen liet bekend iw, dut door kun kei liedrifl' van kramer, op kermis en markt tot licdcit' werd uitgeoefend Seliagenden 10 September 1881. De Burgemeester voornoemd. U. LANOENOEUG. PATENTEN. De Burgemeester dor gemeente Schagcn, brengt ter !algemecnc kennis, dat van af beden, tot en met Maandag 19 September e. k., ter geunente secretarie alhier, door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald, de' patenten, aangevraagd in de maanden Mei, Juujj en Julij, dienstjaar 1881i82. Schagen, 13 September 1881. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERü. Het is bekend dat, door vleesch onder cene lage temperatuur, met andere woorden in In vroren toestand te houden, een beproefd mid del tegen bederf is; immers reeds lang heeft men gebruik gemaakt van ijs om liet in vcr- schen toestand te verzenden. Op die grondslag nu hebben zich in Au stralië maatschappijen gevormd waarbij men het vleesch kunstmatig doet bevriezen om het daarna, onder die zelfde temperatuur gehouden, met daartoe ingerichte stoomschepen naar Engeland over te voeren, en schijnt dat zulk een goede speculatie te zijn, dat men er zich met allen ernst op toelegt dezen nieuwen tak van handel zoo uitgebreid mogelijk te exploi teer en. Tot dusverre bestond er nog een groot be zwaar tegen een geregelde verzending van vleesch van uit het binnenland naar boord van de stoomschepen te Sijdncij. Men moest dikwijls een traject van 200 tot 300 mijlen afleggen alvorens de haven tcbereiken. Het is duidelijk dat bij warm weder, al wordt ook het vleesch aan boord dadelijk bevroren de kwaliteit niet meer de zelfde is als toen het het slachthuis verliet. Aan dit bezwaar nu is de regeering tegemoet gekomen door spe ciaal daartoe ingerichte wagons waarin het vleesch in een bevroren toestand wordt gehou den, ter beschikking tc stellen van de maat schappijen, die zich reeds gevormd hebben of nog vormen zullen. Een der voornaamste maatschappijen is de Orangc meat Slaughtering Companijgevestigd op ongeveer 200 mijlen afstand van Sijdneij. Het dorpje Orange ligt aan den Great Western Railwaijte midden van de bergenop on geveer 3000 voet boven dc oppervlakte der zee. Het vleesch wordt terstond nadat het ge .lacht is, in do daartoe bestemde kamers gebracht waarin door middel van Giffard's drij-air machine de temperatuur op 10° Fa- rcnthcit wordt gehouden. Deze machine schijnt het best te voldoen van alle methodes die men tot het bevriezen heeft aangewend. Zij wordt door stoom in beweging gebracht en zendt ieder uur niet minder dan 21410 kul» voeten koude lucht naar de kamers, waarin het vleesch is opgehangen. De zelfde machines worden ook aan boord van de stoomschepen gebruikt die liet vleeseli naar Europa voeren. Naar de tegenwoordigen stand van zaken tc oordeelen, zal de gemelde maatschappij in den tijd van een jaar ongeveer 500 000 scha pen en 50.000 koeijen geslacht naar Londen zenden, en het Australisch schapen en rund- vleesch is waarlijk niet teverwerpen, zelfs in gezouten toestand is het uitstekend. Zouden wij Nederlanders ons nu ook geen voordeel kunnen doen met dezen nieuwen tak van handel, of is onze vee itapel zoo overvloedig, is het vleesch, dat toch nevens het brood een hoofdvoedsel voor den meusch uitmaakt zoo laag in prijs dat hot in liet bereik ligt van ieder ook van den werkniam? Wij moeten helaas ontkennend daarop ant woorden de vleeschprijzcn zijn voor ons land zoo schrikbarend hoog dat de gezeten burger het volstrek niet overmatig, de kleinen amb tenaar zelden en den werkman bijna nimmer op zijn tafel ziet Het ligt hier niet in ons bestek dc rede nen te ontvouwen, de oorzaken op tc sjioren van dien minder gezonden toestand, ons doel is alleen de aandacht tcvcstigen op die voor ons zeker niet onverschillige volkszaak, want dat is zij, iedere zaak die met dc eerste le vensbehoeften van een volk in verband staat mag men zeker zoo noemen. Onze Engelsclic naburen is het niet vreemd het vleesch onder verschillende vorm uit an dere werelddeelen tc trekken om in een volks behoefte te voorzien. Reeds jaren lang hebben zij zich daar mede bezig gehouden tot men het thans op eenc nog kort geleden ongekende hoogte heeft gebracht. Moeten wij Nederlanders nu stil blijven zitten, wachten tot Engeland overvoerd, ons wel en kele minder aftrek hebbende factuurtjes, die j toch plaats moeten maken voor nieuwen aan voer, tegen hoogen prijs wil afstaan P Of moe ten wij zelf de handen aan het werk slaan en een kort doch degelijk onderzoek in stellen waarvan de uitslag zeker niet ongunstig zal luidenten zij men mogt verneemen dat dierlijk voedsel voor de Londenaars hoog noodigdoch voor de Nederlanders overbodig is. Is de uitslag gunstig, geeft zij grondige hoop op kans van slagenen waarom zou die voor Nederland niet en voor Engeland wel bestaan; dan doortastend en Hink gehandeld, een nieuwe bron van handel eu dubbele wel vaart voor ons land geopend. Het ontbreekt Nederland niet aau energieke en met een ondernemenden geest bezielde mannengetuige onze groote stoomvaart lijnen in Nederland en in onze koloniën en andere groote werken die ons vaderland tot roem strekken. Zouden die mannen dan terug deinzen voor eene onderneming die zoo diep zou grijpen in het volksleveneen onderneming die geheel het Nederlandsche volk aan zich zou verplichten? Wij willen hier de wijze van proefnoming niet bespreken. Of zij door tusschenkomst van een der booten van de lijn Java-Austra- lic, van do N. I. Stoomvaart Maatschappij in verband met een der Ned: Suez booten, dan wel door een uitsluitond daartoe in to richten boot, die met gewone lading via Java naar Australië vertrekt zou kunnen geschieden als ook of het meer nabij liggende Amerika, Buenos Aijres met haren rijken Veestapel, on ze toekomstige vlceschiuarkt niet zou kun nen worden, moeten wij aan het oordeel van mannen met meer zaakkennis toegerust dan wij ovci laten. Wij wcnschen alleen dat die aangelegenheid de overweging m tg waardig gekeurd worden van hen, die ste ds toonden een warm hart en een open oor voer de belangen des volks, een alom bezielende in scheppenden ge st te be zitten, waaraan Nederland steeds nieuwe bron nen van welvaart tc danken heeft. Aan hen zij liet gegeven ook deze bron voor Nederland te openen. Een bewijs voor de herinentiug. Uit een onlangs door liet bestuur van Londen openbaar gemaakt verslag nemen wij bet vol gende over: Van io,5<>4 personen die altijd in dienst vair de posterijen zijn en die allen zich moesten laten herineuicii, ofschoon zij die operatie voor teven jaren ook ondergingen is er gedurende de jaren 1870-1879 geen een aan de [tokken [gestorven eu slechts to hebben de pokken in lieten [graad (gehad. Onder de telejgraufbeambten ten [getale van ijó"4 en waar dete vcrpligling van vaccineren niet bestondhebben in bet zeilde tijdsverloop twaalf [gevallen plaats (gehad Acht er vau die niet (gerevaccineerd waren stierventerwijl do ovevigge vier, die deze kunstbewerking wei on derdaan hadden herstelden. Dit bewijs en een duo dat opgeuisrkt is bij de verpleegsters vau het hospitaal voor [toklijders lootten voldoende aan d.rl herinenting noodig >4 Men veineeuit dat de lieer L. II. Duwaer, tiiajga/iju van Eranscbe eu Du'lsche piano's etc. te Amsterdambenoemd is, tot boHcveranctcr van li. II. M. M. den koning en Koningin der Nederlanden. Binnen kort zal door de lleeren Blom en Oli - vterse te kuilenberg onder den titel Onze Volkstaal een tijdschrift worden uitgegeven gewijd aan de studie der Nederlandsche tongvallen. De redactie beeft de beer T. li. De Beer op zich [genomen die, als üedacteur vau Noord eu Zuid, taalkundig tijd>cbift voor de beide Nederlanden, met derg( - lijken arbeid vertrouwd is Hel doel van dit tijdschrift is, de studie der dialekten in ons land aaulemoedigen en de uitgave voor te bereiden van een algemeen Nederlaiidscli dialeklikou, waaraan ijverig word voortgewerkt. De be.-ieti Prof. Dr. P, J. Gosyn, Dr. J II Gallce Prof. Dl'. J F. J llcreuiaiis Prol. Dr II. Kern, Pi of. Dr. B. Syuions en Dr J Beckerrng Vinckers hebben zich beieid verklaard deze grooie zaak met raad en daad te dienen. Het stoomschip ,,Siella" der directe lijn Amsteidam New-York is deu 9'de^er behouden tc New-York ge arriveerd, Alles wel aan boord.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1