Binnenlandse!! Nieuws. Buitcnlandsch Nieuws. Het ontwerp Militie en Schutterij wel. drooge plaatsen. Ook zorgt men voor het'ver zamelen van droge bladeren. Ledig liggende gronden worden bemest en omgespit zorgdragende voor de afwatering. Men maakt de aardbeziebedden schoon en bemest ze. De aspergie stengels worden ,afge sneden en de harten uit de boerenkool. Men scheurt en verplant, zuring en rabarber planten. Men zaait veld salade spinazie en radijs. Ook wordt nu de andijvie en kardoen opgebonden en aangeaard. Overigens kan men zich bezighouden met dc losse bladderen van de kool te doen welke tot wintervoorraad dient. Trichinen. Tengevolge dat men in de laatste dagen telkens van met trichinen bezet varkensvleesch hoort, vooral in hammen die uit Amerika aangevoerd worden, zij hier bij opgemerkt dat het raadzaam is varkensvleesch [goed te laten koken, een stuk van 3 Ned. ponden bv. 3 uren. Leijden I October. lieden vertrokken van de kweekschool voor Zee vaart alhier 158 jongens om op de Anna l'oulona en Admiraal van Wassenaar over te gaan. De nieuwe Cursus vangt aan met i4ojongens Deze kweekschool is een der nuttigste en doeltrelïenste instellingen van dien aard die men in ons land aantreft en is wel waard, in leijden zynde. een bezoek gobraebt te worden. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Leijden is aan den raad voorgesteld om hel bedrag van het vergunnings recht op den verkoop van in hel klein sterkedrank opfa5 van f ioo. of een gedeelte daarvan, der huur waarde te bepalen. De grijze sleutel stad met haar 4'288 inwo ners telt 35o drankwinkeltjes, dat is ongeveer 1 op de 120 zielen, terwijl er volgen de nieuwe wet maar I op de 4°° Zi'l mogen bestaan. Er zullen dus 257 van die neringjes boven de for matie komen, dat zaleen goede opruiming geven. Promotie Leidsche universiteit. Bevordcid tot Docter in de wis en natuur kunde met academisch proefschrift getiteld; Het beginsel van Doppler in de geluidsleer, de lieer E. A. O. Was, geb. te Maartensdijk LEIDEN 29 September Het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier heeft heden avond tot predikant beroepen Ds„ T. H Van Kasteel, te Kolluin (Friesland) LEIDEN 29 September. Op het heden in Katwijks duinen gehouden ondeiling Schiet concours van de Olficiereu der dd Schutterij alh'er. is de eerste prijs behaald door den kapt W. L van Kaathoven en de tweede prijs dooi den te Luitenant M. A Grondbout, Het comité der Prins Hendrikstichting voor behoeftige oude Zeelieden te Egmond aan Zee, dat eerlang haar tienjarig bestaan hojpi te vieren doet hij die gelegenheid in cene circulaire een beroep op de offervaardigheid zijner land- genooten In een overzicht, waarin het vooral doet uitkomen wat de slichting aan den helaas! te vroeg ontslapen Oranjevorst Prins Hendrik te danken heelt, wordt het groote nut er van nog eens in bet helderst daglicht geplaatst. Voor de velen die nu te vergeefs op plaatsing wachten, is uitbreiding der stichting allernood. zakelijks!. Minstens tio.ooo zijn biervoor noodig Het comité ontving er tol nu toe slechts f 7000 Aan jaarlijkschc bijdragen behoeft bet f 2.S00 wel eens aan mij en mijne behoeften zoudt gaan denken. Het is een leelijke eigenschap van n altijd de heele hand te nemen, wanneer men u den vinger geefttoen ik u een vrijen middag toestond, was de avond bier niet onder begrepen; ik begin ook eindelijk naar rustte verlangen, Dominee Rüker was beneden met zijn doove moeder en ik heb den last van het gesprek geheel alleen moeten dragen, zeker n el een half uur lang, terwijl gij hier maar gemakkelijk boven zatdominé vond het niet goed dat ik dat beschilderen toestond van waaiers die tot niets anders dienen dan tot ijdelen opschik en u bovendien in aanraking brengen met de winkelier." Het jonge meisje, dat haastig haar gereed- schapjien in een kast had weggeborgen en alle verwijten zwijgend had aangehoord, keek bij deze laatste woorden verschrikt op „Gij zijt het toch niet met hem eens, niet waar juffrouw Wilding?" vroeg zij smeekend. „Wat ik doe is te gelijkertijd arbeid en uit spanning voor mij, en ik zou ook waarlijk niet weten hoe ik het tekort in mijn kas moet aauvullen, als ik 's Zondags niet meer schilde ren mocht." „Wilt ge daarmee soms zeggen, dat ik niet daarvoor werden slechts f 700 vei kregen, welk j bedrag bovendien door overlijden-alsanderzins gedurig inkrimpt Aan hel slot herinnert het Be-tuur dat leden der vereeniging zijn zij, die f 100 in eens of minstens f 10 jaailijks bijdragen. Donateurs die f 2Ó ineensol minstens t 2.5o jaarlijks bijdragen- De inschrijvingbiljetten moeten worden] inge. zonden aan den Heer G E. A van Hall, Lijn- baansgraebt 141Amsterdam. Zondag is te Arnhem de gevaarlijke in breker Jobannes van Reenen aangehouden, die in den nacht van 28 op 29 Aug. jl ten huize van den heer H. L. van Buma te Houten een groot aantal gouden voorwerpen en tafel- en ander zilver door middel van braak ontvreemdde Hij werd t4 Mei jl. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, waar bij veertien jaar tuchthuisstraf had ondergaan. Men verdenkt hem ook van een aantal andere diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd. Te Oud Carspel wordteen tentoonstelling van wege Floralia gehouden. Er zijn 1809 planten ingezonden. De tentoonstelling is bezocht door ruim 1200 personen. Aan 16 verzamelingen weiden bekroningen uitgereikt. Deo 26 zijn te Vegbel 2 landbouwers, vader en zoon, van de udensche markt huis waarts rijdende, door het schrikken en op hol raken van het paard, met dit en den wagen in de Zuid Willemsvaart gestort en verdronken. EGYPTE. Ofschoon de Egyptische kwestie op dit oogenblik van de baan is. is het niet zeker, dat ze niet spoedig er weer op komen zal Men verdiept zich ondertusschen in gissingen wie wel de oorzaak er van geweest is. Men noemt den gewezen onderkoning, den Sultan enz. Zeker is het, dat het doel is geweest om het toezicht van Europa op de Egyptische geldmid delen op te doen heffen- De troepen, die in opstand waren, zullen nu uit Gaïro worden weggezonden. ZUID AFRICA Het gaat bij de beraad slagingen in een transraalsche volksraad over de met Engeland gesloten overeenkomst nog al warm toe. Eén spreker zeide o. |a., dat zij niets anders was dan eene reeks voorwaarden, door een veroveraar aan barbaarsche en niet te vertrouwen onderdanen voorgeschreven en be krachtigde alle lasterlijke beechuldingenj waar door de boeren tot het uiterste gedreven waren. Door die overeenkomst was hun toestand veel slechter geworden dan voor de oorlog, toen zij de wapenen opvatten tot verdediging van hnnne vrijheden en hunnen goeden naam. De boeren wilden wel met Engeland op vriendschappelijken voet staan, doch deze overeenkomst opende alle wonden van het verleden, in plaats van ze te slniten. Volgens sommige Fransche bladen zou Victor Napoleon, zoon van prins leroine Napo leon, als gewoon Artelerist in dienst zijn getre den. Indien die berichten juist zijn, dan schijnt die jeugdige president nu de toegang lot den troon langs de marmeren trappen voor hem versperd is, te trachten die .eenmaal door de poort de Kazerne te bereiken Napoleon 1 is ook bij dat wapen zijn loop baan begonnen. Ambarawa (Willem 1. Java) i3 Augustus Heden morgen zou alhier de executie plaats gehad hebben door den kogel aan den tusilier Ftot den dood veroordeeld wegens feite lijke insubordenatie Door een teleg aphisch verzoek aan Z E den Gouveneur Generaal om genoeg voor je doe,Eva?" antwoordde de oude dame driftig „Wilt ge daarmee soms zeggen, dat het onrechtvaardig is, dat ik, nadat ge drie jaar in mijn inrichting onderwijs gehad hebt, nu eenige jaren zonder salaris hulp van u verlang?" Het jonge meisje keek op en schudde errst'g het hoofd. „Neen, dat wilde ik niet, gij weet 't best, dat ik u dankbaar ben en dat mijn grootste verlangen is om mijn schuld aan u af te doen. M at zoudt ge echter wel van mij denken, wanneer ik mij niet be ijverde, om voor mijn toiletbenoodigheden te zorgen, waarbuiten ik het met de grootste zui nigheid onmogelijk doen kan Dat is een hin derpaal, waaraan de dominee stellig niet ge dacht heeft." De oude dame wierp een onderzoekenden blik op de hoogst eenvoudige kleeding van het jonge meisje en sprak toen op min of meer bevredigden toon: „Nu, mij is het goed, ik ben altijd behulpzaam geweest en blijf verder bereid alle offers, die binnen de grenzen der mogelijkheid vallen, te brengen. Het was geen kleine verplichting, die oom mij bij mijn erf deel oplegde, dat ik u zou moeten opvoeden ik ben te minste blij te hooren dat gij mij gratie gedaan door den Provoost geweldige wien door Feenmaal bet leven zou gered zijn, is de executie voorloopig geschorst en de opgave van den Provoost geweldige in onderzoek. Algemeen hoopt men nu dat aan genoemden fuselier thans gratie van den doodstraf moge verleend worden. Provoost geweldige is eigentlijk de sluiter en ontsluiter der militaire arrest of provoost- huizen, waartoe een nog tot het leger behooretul Adjudant Onderofficier wordt benoemd. Nat, natter, het al'er natst. Wanneer de Duitscher flink nat is geregend, zegt hij „ik ben tot op den huid nat" De Franschman zegt, ,,ik ben lot op de 1 eenderen nat" De Spanjaard ,,ik ben tot op htt merg nat" De Arabier echter heeft zeker vreeselijk het land aan nat want hij zegt „ik ben tot aan de ingewanden nat." Het dragen der wapenen tot handha ving der onafhankelijkheid van den staat en tot beveiliging van zijn grondgebied blijft een der eerste plichten van alle ingezetenen, art 177 der grondwet. Die de vrede wil beteidt zich ten Oorlog. Die spreuk herdachten wij hij het zien van het ontwerp der wet op de militie en Schutterijen door onzer Minister van Oorlog aan de Volks* er tegenwoordiging voorgelegd. Eene wet waarmede minder eene uitbreiding onzer militie, minder een zwaarder last in krijgsdienst, dan wel een meer gelijkmatige verdeeling der op ieder Nederlander rustende verplichting tot verdedi ging van bet vaderland, een betere oefening 0111 aan die verplichting met vrucht te kunnen be antwoorden, wordt beoogd. Ieder die niet volkomen leek is in bet krijgs wezen, de oorlogs toerustingen en leger organi- satien van de laatste jaren bij onze nabuien niet onopgemerkt heeft gelaten, zal het met ons eens zijn dat wij niet in alles met hen gelijken tred hebben gehouden, niet altijd niet onzen tijd zijn mêe gegaan. Terwijl onze naburen het zich tot een duren plicht rekendeu hun levende strijd krachten zoo wel ingetal sterkte als geoefendheid en organi satie tot de hoogste mate van volkomenheid op te voeren, geheel te doen beantwoorden aan de eischen die de tegenwoordige wijze van Oorlogsvoering stelt, zijn wij daar in stil blijven staan ons blijven neerleggen bij eene wet, die, mogt zij vroeger aan de eischen destijds voldaan hebben, thans daar niet ineer aan beantwoordt. Wat baat het ons of wij al met trots kunnen zeggen dat onze bewapening 11 iet behoeft onder te doen voor die bij onze naburen, dat onze verdedigings linien in den besten staat zijn, dat wij stte.ls bereid zijn-millioenen ten offer te brengen op bet altaar des Vaderlands, ter ver dediging van onzen geboorte grond, tot hand having onzer heiligste rechten, wanneer hel ons aan een degelijk geoefende krijgsmacht ont breekt om die wapenen te voeren, [die linien met vrucht te verdedigen, die geofferde millioe nen rente gevend te doen zijr. En kunnen wij ons beroemen bij de thans nog in werking zijnde Wetten op de militie en schutterij (een dusdanig leger te bezitten? Wij kunnen dat belaas niet erkennend beantwoorden. Thans nu bij de snelle wijze van oorlogvoe ring de aanval vaak de oorlogs verklaring op den voet volgt, de tijd tot oefening en organi seering als dan ontbreekt, moet men zich in erkentelijk zijt en inziet, dat uw tijd en uw werk mij eigenlijk van rechtswege toekomen. Maar kom nu mee, en help mij een weinig, gij kunt mij de nieuwe regeling der lessen, waarmede ge nu toch zeker wel klaar zult zijn, dan voorlezen, want nog maar eenige dagen en dan is het met de vacantie alweer gedaan." Eva nam uit haar kastje eenige beschreven bladen papier, terwijl de institutrice den waaier opnam om dien bij het venster nader in 00- genschouw te nemen. Het schilderwerk stelde een alderliefst too- neeltje uit Asschepoester voor: hoe deze bij het slaan der klok snel de balzaal ontvlucht en de prins een harer glazen muiltjes in de hand houdt. „W elk een kinderachtige smaak," sprak do oude dame afkeurend, „ik dacht, dat ge nu dien tijd van dwaze sprookjes wel te boven zoudt zijnbloemen en arabesken zouden on eindig veel beter geweest zijn dan deze fan tastische voorstelling. Laten de feeën zich dan evenmin als alle andere ondeugden uit uw hoofd verdrijven? Ik kan die dweepziekke denkbeelden nu eenmaal niet uitstaan, en ik geloof dat ge heden nog eens voor de honderd en zooveelste maal moet hoorener zijn geen feeën, asschcpoesters veranderen niet meer in prinsessen." W\ordt ervolgd..

Schager Courant | 1881 | | pagina 2