IMERTMTM. DINGSDAG BANDBGÜWBMB. 18 OCTOBER. êTa Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1M5. Jets over de telephoon. Biiitciilaiirist li Nieuws. Dit blad verschijnt drie maal per week maandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tol 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels 0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dat een telephoon de overbrenger is van allerlei geluiden en ook van de menschelijke stem in haar verschillende schakecringen, en zelfs op grootcn afstand, verder dan ooit die stem het zij in de openlucht of in een spreek buis reiken kan, weet ieder Dat d:t geschiedt door middel van eiectri citeit en met behulp van een telegraafdraad, is evenzeer vrij algemeen bekend. Maar hoe zulk een werktuig er eigenlijk uit ziet willen wij aannemen dat allen nog niet weten. Laat ons daarom trachten een voorstel ling daarvan te geven, voor hen die daar nog niet zoo volkomen mee bekend zijn en wel van dc zoogenaamden Gower Hel telephoon, een der jongste en in de praclijk meest doeltreffende van de vele telephoon soorten die reeds in de weinige ]aren sedert de uitvinding verloopen. in gebruik gekomen zijn. Velen Onzer lezers zullen wel eens in de Sigaren winkels en soms ook bij particulieren, of iu aj otheken, van die kleine mahonie houten kastjes hebben gezien die tegen den muur hangen, gewoonlijk van een glazen deksel voorzien zijn en meestal dienen oin zeer fijne sigaren of andere min of meer kostbare waren te bevatten. Juist zulk een aan clen muur hangend houten kastje is de Gower Hel telephoon. Alleen niet dit onderscheid dal de deksel niet van glas inaar van eenvoudig dun hout is, dat het daarbinnen geen rook tuig of snuisterijen maar een magneet, conductors, draden enz. bevat en dal er links er. lechts in twee daaraangebraebte stalen halfboogvormige armen, twee buizen hangen met hoornen mond stuk. die er eveneens uitzien als een spreekbuis d:e men bij doove lieden gebruikt en die verder on van een soort elastiek weefsel vervaardigd, met een bocht naar beneden loopen 3n onder I et toesel uitkomen in één opening, waar zij zich vereenigen. Deze schijnbare spreekbuizen zijn echter niet om in te spreken maar wel om \ao het armpje afgenomen, links en rechts voor elk der beide noren te brengen en zoo'hei geluid op te vangen dat een ander elders misschien op grooten afstand uit een tweede toestel met het eerste door een clecirischeii diaad verbonden, lust a/gaan. Hel gcheele keurig nel en hoogst'een v oudig er uitziende toestel, is anderhalve hand- lengte breed, een handlengte diep en nog niet DOOR (süLO ICAIJllXI) izArme grootpapa," zei het jonge meisje tee- der, «en gij waart altijd alleen met uw verdriet en uwe zorgennooit een bemoedigend ver troostend woordik weet, wat dat zeggen wil." Een meelijdend laehje gleed over de verbit terde trekken het kind vergeleek het korte leed van een droeve jeugd, met het jarenlange verdriet van een geheel menschenleven. //Ja ik gaf toe en hiermede eindigden de dwaasheden en begon het onrecht. Zooals de gevolgen aantoonden, had ik niet genoeg na- vraag gedaan omtrent het karakter van mijn schoonzoon, ik had mij tevreden gesteld met ee" verklaring zijner superieuren, dat hij een huik officier met goede vooruitzichten was. Alu talrijke schulden waren voor mij geen hinderpaal, want al noemde ik mij zelt arm, vergeleken bij wat ik geweest nas, zoo was ten volle een handbreedte hoog- En dat nietig bestek bergt in zijn afgesloten binnenruimte, een van de vernuftigste en wonderbaarste uit vindingen onzer eeuw en een on berekenbaren voorraad van gemak en versnelde gemeenschap. Wat de gedaante betreft is niets eenvoudiger, hand ger dan een Gower Bel telephoon, geen meubel, zelfs geen boekenhanger, geen hoek plankje neemt zoo weinig ruimte weg. Het is netjes sierlijk en kan overal aan gebracht wor den, zelfs wanneer gij wilt tegen de rand van uw lied of tegen uw schrijfiessenaaar. Dit wat het voorkomen betreft Wij hebben evenwel nog een ding vergeten namelijk dat zich boven aan het toestel daar waar het tegen den muur hangt, in het midden, een witbeenen of ivoren knop bevindt Gaan wij thans over Om te zeggen hoe men dien toestel gebruikt Wij netnen aan dat iemands huis of kamer, of kantoor door een electrischen draad verbon den is met een ander vertrek of huis of kan toor, dicht in de buurt of ver af dat maakt niet uil op twee uur afstand werkt de telephoon evengoed als over een ruimte van twintig pas sen. Nu wenscht men te spreken met iemand op die andere plaats liet eerste wat men dan doet is even met den duitn of vinger op den straks vermelden witten knop te drukken Daar door komt een electrischen schel in beweging die haar geluid op de andere plaats doet weer klinken en daardoor daar ginds te kennen geeft dat men wil spreken. Is dat gedaan dan neemt men de straks beschreven spreekbuizen links en rechts van de stalen armen waarop zij han gen, en brengt ze aan de beide ooren om ter stond te kunnen liooren of de persoon op de andere plaats het teeken geeft dat hij de schel gehoord heeft, voorzijn toestel staat en gereed is om uw boodschap te ontvangen. Gewoonlijk bestaat dal teeken hierin dat hij van zijn kant door zijn telephoon toeroept»Wat verlangt gij of iets dergelijks Daarop gaat men aan het spreken Hoe zal men vragen, en waarin? Daarop waarde lezer hopen wij in een volgend nummer te antwoorden. Wordt vervolgd. Uit Jerusalem wordt bericht, dat de Sultan last heeft gegeven, de overblijfselen van ik toch nog altijd een rijk man. De crisis was I echter nog niet voorbij en ik droeg dus zorg om tenminste, de toekomst van mijn kind min of meer te verzekeren. Ik nam, God weet hoe zwaar mij dat viel, een aanzienlijke som gelds uit mijn zaken, en gehoor gevende aan het verlangen mijner vrouw en ook van mijn toe- komstigen schoonzoon, nam ik de hvpotheken op den Zahrenburg over en stelde die op Hed- wig's naam. Hierdoor verzekerde ik haar toe- komstigen echtgenoot de mogelijkheid om eenmaal het goed zijns vaders onbelast te erven. De oude baron bleef daar wonen en op zijn verlangen werd de bruiloft op den Zahrenburg gevierd. z,Nooit heeft een bruid met meer goed geloof en vertrouwen haren man het jawoord geschouken dan uwe moeder nooit een vader ijveriger voor het geluk van zijn kind gebeden dan ik." De herinneringen hieraan ontroerden hem uitermate, hij sprong op en liep de kamer onrustig op en neer; het duurde eeuige oogén- blikkeu voordat hij zijn verhaal vervolgde: //Kom, ik zal het kort maken. Uw vader den Saloinonischen tempel te herstellen, het voorplein van vuil en onkruid te zuiveren en het zoo zijn somber aanzien te ontnemen Op die plaats staal ook de Omer moskée. die over een jaarlijkse!) inkomen van f 180,000 beschikt. Deze som, welke tot dusver grootendeels naar Constantinopel wegvloeide, zal nu aan de restaura, tie-werken worden besteed. Aanleiding tot een en ander moet de jongste reis van den Oosten rijkschen Kroonprins in het H. Land gegeven hebben. Keizer Wilhelm verleende Vrijdag te Baden-Baden audiëntie aan den grijzen bisschop van Straatsburg. Mgr. Bass. en twee kerkelijke hoogwaardigheidbeklecders, respjetievelijk van de kathedralen te Straatsburg eu te Metz. De audiëntie duurde een half uur Een telegram van Cagliari op Sardinië meldt, dat een vreeselijke overslrooming de gemeente Seltimio San Pietro verwoest heeft. Vier en vijftig huizen werden vernield en drie kinderen benevens een jongman kwamen om. De verliezen in graan en vee zijn enorm. De inschi ij vingen voor Mevrouw Garfield bedroegen laatsteden Dingsdag 5oo,ooo dollars. Engeland heeft heel wat te betalen gehad om haar prestige in Africa en Afghanisstan op te houden. De oorlog in laats genoemd land kostte 3o6,181,037 gulden en de oorlogen in Zuid Afrika van 18751880 ongeveer 69,555,900 Gulden. Aan dooden telde men 172 officieien en 3.078 man en aan gewonden 16a officieran en 2,016 man. COPENHAGEN, de authoriteiten hebben uit Amerika berigt ontvangen dat door Nihi listen en Fennians helsche machines naar die plaats zijn ingescheept om verder naar Kusland en Engeland te verschepen. Bij het vervoer van het lijk van dm President van Elberon naar Washington bewezen de studenten van Princeton een aangrijpend hulde Toen de trein die het lijk bevatte ten 11 a3 te Monmouth aankwam en daar eeniue minu ten moest wachten, hadden zij den weg over eene lengte van 100 el met kostbare bloemen bestrooid waardoor de trein zich een weg moest banen was een eerlooze schurk, die haar reeds in het eerste jaar van hun huwelijk bedroog! Schrik niet zoo, Eva, zie de waarheid dapper iu het gezicht de ergste ontzenuwing van het gevoel is om zich zelf te bedriegen. //Hoe hij zich aan haar bezondigd had. wat zijn geheele familie waard was, bleek eerst later, want nog eenigen jaren bleef alles voor ons verborgen, Voor haar was het misschien voor het oogenblik gelukkiger, voor mij echter was het eene ramp, want had ik toen geweten wat ik later wist, dan zou de verbintenis, die haar later zoo ongelukkig maakte, nog te ontbinden geweest zijn. Maar uw vader werd dadelijk na zijn huwelijk naar een ander gar nizoen overgeplaatst zoodat ik zijn gedrag niet kon nagaan, s Zomers kwam het jonge paar wel naar den Zahrenburg, maar bij de korte bezoeken iu het vaderlijke huis kon ik geen blik werpen in het huiselijke leven mijner dochter. Bovendien was ik in dien tijd te druk bezig met mijn eigen zaken van alle kanten dreigde mij gevaar. In den vreesei ijken storm die eindelijk losbrak, verloor ik haar geheel uit het oog, en dat is het andere onrecht 't welk ik bekennen moet. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1