NIEUWS' iDYERTENTO 20 OCTOBED. DONDERDAG I Ao. 18S1 25stc Jaargang. No. WiG. EVA." Bekendmakingen. Iets over de telephoon. 6 Dit blad verschijnt drie maal per weekmaandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending lot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.Franco per post /8.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'-crs wordeu naar plaatsruimte berekend. POLITIE. GEVONDEN: te SCHAGEN, te in het begin der maand October j.l. een GOUDEN RING. ae in den nacht van Dingsdag I 1 —op Woens dag I 2 October dezes jaars: een GOUDEN RROGHE; Inlichtingen omtrent genoemJe voorwerpen zijn te bekomen 4ter Secretarie der gemeente Schagen. VERLOREN: op Dingsdag den 4«-'n October op het stati onsplein te Schagen of langs den weg naar het Buurtje (gem: zijpe): Een kankbillet van I 25. Zij die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich daartoe aan te meiden ter Secretarie der gemeente Schagen. II. Na in een voorgaand nummer de inrichting dar Gower- Bel telephoon voor zoo veel ons doenlijk in "losse trekken getracht te hebben uit een te zetten, zoo willen wij nu het ant woord geven op de vraag. Hoe zal men vragen, spreken en waarin Niets is eenvoudiger, er komt niets buiten gewoons bij te pas. Men spreekt (met de buizen nog voor de ooren om dadelijk het antwoord te kunnen vernemen) op gewonen vooral niet te luiden toon, duidelijk en kalm. met het gezicht boven het houten deksel van den telephoon op ongeveer 20 centimeters af- stands met den mond naar het deksel gekeerd Doet men dit dan hoort op het zelfde oogen- blik de aangeroepene duidelijk alles wat men zegt. Ja hij herkent zelfs den eigenaardigen DOOR GOLO IIAIUIAD Verlies volgde op verlies," ging hij opge wonden verder. „Hoe diep ongelukkig was ik." Hij was te ontroerd om voort te gaan en liet het hoofd moedeloos in beide handen zinken. „Grootvader." sprak Eva zacht, „God gebiedt over zee en storm, gij zijt niet onder gegaan." „Spreek niet," riep hij driftig, „spreek niet. nu niet, het doet pijn zelfs'uog na al die lange jaren! Neen, k ben niet onder gegaan maar als een ander mensch kwam ik uit een zwaren strijd terug. Hoe het was, hoe het in mijn binnenste gesteld is, kunt ge niet be grijpen. Ik was geheel vernietigd en levens moe. Den volgenden dag wilde ik mij failliet geven. Maar ik moest den beker tot aan den bodem toe ledigen. Dien nacht had ik ruste loos in mijn kamer, die aan het kantoor grensde, doorgebracht. Ik zou u niet kunnen zeggen wat mij daar deed vertoeven. Ik gevoelde mij als de commandant, die een vesting niet wil klank der stem, en daardoor somtijds den persoon zelf, indien hij niet vooraf wist wie aan den toestel stond. Hij hoortantwoordt gij oj) uw beurt hoort terstond al wat hij zegt, antwoordt terug, en zoo gaat het gesprek voort even als of twee personen in twee naast el kander gelegen kamers zich bevinden door de geopende deur een praatje hielden; alleen met dit geringe verschil, dat men zich hierover het kleine mahonie houten kastje buigt, een paar gehooorbuizen aan de ooren houdt en dat er een elektrischen draad loopt van uw vertrek naar gindsch. Men ziet, alles gaat zoo eenvoudig en ge makkelijk mogelijk in zijn werk. Vraagt men nu: hoe dit mogelijk is, door welke verborgen werktuigen dit verkregen wordt, en wat er dan toch binnen in dat kastje is: dan zoude het antwoord ons tot een verklaring leiden, veel te, ver, veel te inge wikkeld, veel te droog voor een blad artikel, en zien wij het ware nut voor het groote pu bhek daar van niet in. De maatschappij in het algemeen heeft daar even min belang bij, als bij de kennis van de technische inrichting in haar geheelen omvang van de telegraaph of locomotief waar aan zij haar berichten of haar persoon toevertrouwt, zij heeft minder belang bij de kwestie waarom of waardoor het zoo is, dan wel bij de overtuiging dat het zoo is, en zij er zich van kan bedienen. Thans komt een ander punt in aanmerking. De vraag rijst ophoe gaat het wanneer een groot aantal personen in de gelegenheid willen gesteld worden om zoo dikwijls zij verkiezen mete'lkander tespreken met andere woorden, hoe werkt een publieke telephoon dienst. Alweder dood eenvoudig, door middel van een centraal kantoor. Dat kantoor is door middel van electrische draden verbonden met al de deelnemers of abonné's en in dat bureau bevindt zich een met het gebruik der toestellen vertrouwd emploijé met een of twee oppassers voor kleine handreikingen. Elk der abonné's heeft zijn eigen nomnier en heeft tevens een naamlijst der overige abonné's met derzelver opgeven al ziet hij zijn ondergang duidelijk voor oogen; misschien ongeveer als iemand die de lijkbaar met het liefste wat hij op aarde heeft ziet wegdragen „Ik zocht eerst laat mijn legerstede op, rust vondt ik nergens. Tegen den morgen werd ik opgeschrikt door brandalarm, het was in mijn bureau. „Hoe geweldig mijn schrik ook was, en hoe duidelijk de gevolgen van dit nieuwe ongeluk voor mij ook voor oogeu stonden, behield ik toch mijn tegenwoordigheid van geest en was een der eersten op de plaats des onheils. Mijn tafel en lessenaar stonden reeds in vlam, want het oude droge vertrek leverde brandbare stof feu genoeg op. Met moeite, ja, ik kan wel zeggen met doodsgevaar, redde ik de gewich tigste boeken, het andere moest ik zien ver branden. „Men werd het vuur spoedig meester, want het huis bleef gespaard. De verdenking, die eerst flauw, maar hoe langer hoe harder uit gesproken werd, dat dit ongeluk geen toeval was, rustte op mij, en al de volgende jaren hebben het verdriet, dat ik hierdoor onder vond, niet kunnen uitwisschen. nommers. Nu wil A spreken niet D, A heeft no. 9 en zoekt op welk no. D heeft. Deze laatste heeft b.v. no. 13. A gaat voor zijn kastje staan en drukt op den genoemden witten knop. De electrische schel klinkt in het centraal kantoor en op een groot daar hangend lx>rd waarop even zooveel knopjes als abonné's zijnspringt een knop open en toont het no. 9. De em- ploijée brengt daarop het toestel waaraan hij zelf zit, door een hoogst eenvoudige draad verbinding of ander middel (dat is bij ver schillende sijsteemen verschillend) in commu nicatie met den electrischen draad van no. 9 en vraagt wat d.'ze begeert, No 9 ant woordt dat hij met no 13 wenscht to spreken. De emploijée brengt daarop de com municatie van zijn eigen toestel niet den draad van 110. 9 weer af, verbindt den laatsten met no. 13 en laat de beide personen aan hun gesprek over, waarvan hij natuurlijk en dit is van gewicht niets verstaan kandaar ieder der sprekers zich in zijn eigen woning of kantoor bevindt. Is de conversatie geëindigd dan wordt door een sein met de schel daarvan bericht gegeven de enip'oijé haakt de verb'.iding weer af e.i alles is uit. Wordt vervolgd. HuiI villalidseli Nieuws. PARIJS, 17 Oei. Uil Tunis is liet berigt ontvalleen, dal de kolonne-Sabattier Donderdag jl. door een groote menigte opstandelingen is aangevallen. Na zes uren strijd>os, versloeg hij ben. Er werden 800 lij keu van Arabit ren opliet slagveld gevonden. WEENEN, 17 Oet. De teis van den Koning van Italië is definitief bepaald. Zr. Ms. bijeenkomst met den Keizer van Oostenrijk zou der. 5n November plaats liebLen, Uit Ierland schrijft men dal de toestand aldaar nog zeer ernstig en verontrustend is, den 17e II. bad er te Liuierik weder een hevig oproer plaats, bij gelegenheid van het arresteren van den Penningmeester van de plaatselijke afdeelinj der Liga, waarbij de politie herhaal. „Den volgenden middag gaf ik mij failliet en een dag later wertl ik als brandstichter gevangen genomen." Een ademloozc stilte heerschte in het ver trek, alleen het regelmatige tikken der klok werd vernomen. „Als brandstichter," herhaalde hij met hee- sche stem, „ik Jonathan Roland!" „Ik wilde afscheid nemen van mijn vrouw zij hield haar kamer gesloten en ik ver trok zonder groet, zonder troost. In de een zaamheid keerden mijn overleg en gezond ver stand terug. De schijn was tegen mij, een bankroet en tegelijkertijd een brand zoo iets moest onderzocht worden, de justitie deed slechts haar plicht. „Maar dat zouden ook mijn familie, mijn vrienden doende openbare opiuie kon slechts medelijden met mij hebben, onteeren kon zij mij niet. Ik schreef aan mijne vrouw en ver zocht haar mij te willen bezoeken. Zij kwam niet, doch zond mij een brief, Nog heden ken ik die woordelijk van buiten, nog heden na al die jaren „Gij h< b; mij gewetenloos prijs gegeven aan de ellende," schreef zij, „en ik moet dat dragen, maar nu wilt ge, dat ik de

Schager Courant | 1881 | | pagina 1