X V A- Binnenlandsch Nieuws. r.»L» K UiMuxn (13) II. BURGERLIJKE STAND, Marktberichten. Naar men verneemt maakt men reeds een hrfin met het afmeten voor de stoomtram J«cliagen via Barsingerhorn en Winkel. H. K. H. Prinses Hendrik bracht gister met haar gevolg een bezoek aan het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam. Door een kommissie uit het bestuur ontvangen, nam fl. K. H. den Fröhelai beid der kleinen en de handwerken der meisjes en van de jongens met belangstelling in oogenschouw. Hit een kleine tentoonstelling van afgewerkte voorwerpen kocht H. K H. verscheidene, woonde de oeteningen in het lezen en schiijven hij, luisterde naar de zang en pianooeteningen en uitvoeringen der kweekelingen enz. enz. Onder meer trof de Prinses de gevoelvolle wijze, waarop de kleine Adolf Jonas het gedicht van ds. Bronsveld, «Bij het lijk van Prins Hendrik" voordroeg. De vor stelijke bezoekster betuigde bij haar vertrek haar bijzondere tevredenheid en schonk een som gelds ten bate der inrichting H. K. H. had vooits in het Amstelhótel te Amsterdam een langdurig konsult met dr. Mez ger en bracht ook een bezoek aan de schil derijen tentoonstelling in Arti. H. K. H. werd vergezeld door freule d'Yvoy van Mijdrecht en baron Taets van Amerongen Een viertal polderwerkers liepen heden in wal opgewonden toestand over het Singel hij de Munt te Amsterdam Dronken waren ze en moesten derhalve opgenomen worden. Dit ging echter niet gemakkelijk. Hun verzet was van dien anrrd, dat een tiental politie agenten gebruik moesten maken van hunne stokken. Het ging er geducht op los, en spoedig kwam er versterking uit de steegjes, uilloopende op de Beguliersbreestraatoni de poldergasten een handje te helpen. De stokken der agenten vlogen over de straat, evenals stukken en groen ten van een groentewagen, dien de eigenaar niet wilde afstaan om een der grootste belhamels op te laden en over te brengen naar het po- liticbuieou Deze man moet door agenten en burgers (men kon er geen oog ophouden) zoo danig toegetakeld zijn, «lat hij overgebracht werd naar het Binnengasthuis. Een der polderwerkers is overgebracht naar het politie bureau aan de Halvemaansteeg Een viertal politie agenten zijn hunne stokken onder T gevecht kwijt geraakt. Als een zeldzaamheid kan worden mede gedeeld, dat thans te Maastricht ter bezichti ging is gesteld een varken, dat 600 kilo zwaar en 2 ineter lang is Het heeft een omtrek om den buik van 2 20 ineter en een breedte op den rug van 0.70 meter. Het is afkomstig van het Jatidgoed van graat De Glaes, te Oost-Eijsden. Wij herinneren er nog eens aan, dato.a volgens de Drankwet „strafbaar zal zijn: A. hij, die in een localiteit, waar sterkedrank in het klein verkocht wordt op eenigerlei wijze ain koop van sterkendrank een kans op winst verbindt 11. de verkcoper of zijn vervanger die in de uitoefening van liet beroep aan een kind be nedeu den teeltijd van zestien jaren sterken drank toedient C hij, die een kind beneden den leeftijd van zestien jaren opzettelijk dronken maakt; I). hij, die iemand door geweld of bedreiging met geweld dwingt lot het gebruik van bedwel menden drank; K hij, die aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, bedwelmenden drank toedient F. hij, die zich in kennelijkenstaat van dron kenschap op den openharen weg bevindt (De straf wordt zwaarder, indien iemand in dron- DOOR Langzamerhand bedaarde die luidruchtige uiting harer smart, maar nooit dat stilte heim wee naar de lieve doode, nooit de herinnering aan die liefkozingen, die de eenige zonnestra len in haar somber kinderleven geweest waren Zij leefde nu alleen met haar grootmoeder, wier humeur na dit nieuwe ongeluk verre van verbeterd was. De pop, waarmee zij aan de voeten harer moeder gespeeld had, was haar eenige troost. Haar grootmoeder verstond de kunst niet om haar aangenaam bezig te hou den, zooals haar moeder dat gedaan had; zij vertelde het kind gedurig van mooie zaken, die andere kinderen hadden, maar nooit sprak zij met tevredenheid over wat Eva bezat. Zij leerde Eva inzien hoe ongelijk de aardsche goederen soms verdeeld zijn, en dat het kind hij dit alles steeds goed en tevreden bleef, lag alleen aan de engelreine ziel die zij van haar moeder had overgeërfd. Ook een school, waar Eva zich bij kinderen van haar leeftijd kou kenschap het verkeer belemmert, de orde ver- stoort, eens anders veiligheid bedreigt of een handeling verricht, waarbij ter voorkoming van gevaar voor leven of gezondheid van derden, bijzondere omzichtigheid of voorzorgen worden vereischt. Bij derde en verdere herhaling binnen zekeren tijd kan zelfs tegen den openbaren dronkaard opzending naar een rijkswerkinrich ting worden uitgesproken). G. hij, die opzettelijk niet voldoet aan een krachtens de drankwet gedaan bevel of vorde ring van een ambtenaar, met het opsporen van strafbare feiten belast. De politie-agenten hebben ten allen tijde vrijen toegang tot alle localiteiten. waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Alleen indien de localiteit tevens een woning of slechts dooreen woning toegankelijk is. zoo treden zij deze tegen den wil van den bewoner niet binnen, dan op schriftelijken last van den burgemeester. Weinig hadden zij, die op den 12 Novem ber van het vorig jaar bij de begrafenis van den 90 jarige Bart van Hove tegenwoordig waren, kunnen vermoeden, dat zij reeds een jaar later aan de groeve zouden staan van den zoon, den heer J. H. van Hove, toen nog in de volle kracht des levens, vol moed en lust om de voetstappen zijns vaHers verder te-drukken. Helaas, een slepende ziekte, waarvan toen willigt reeds de onzigtbare kiem ia liet lichaam verscholen was, maakte een einde aan dat leven, dat vooral voor den huiselijken kring zoo hoog i.oodig was. en heden ochtend Waren familie, vrienden en belangstellenden andermaal op de B. C begraafplaats vereen'gd om dien overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat in de kapel de beaarding door pastoor van Berkel was verrigt, werd het stoffelijk over schot op de schouders van de machinisten van den Schouwburg, aan wier hoofd de overledene zoovele jaren had gestaan, naar de groeve ge dragen en aan de aarde toevertrouwd- Een woord van hulde en afscheid «verd den overledene namens het schilders genootschap Pnlchri Studio, waarvan hij vele jaren lid was. gebragt door den oud voorzitter, den heer Stor tenbeker, terwijl ook de Schouwburg directiën en het grootste gedeelte van de artisten en het koorpersoneel van de Fransche Opéra, zoomede vele kunstbroeders van den gestorvene, door hun tegenwoordigheid daar ter plaatse een zwij gende hulde hragten aan den man, die door zijn werken in aller geheugen zal voortleven- Onder de vele kransen, die de lijkbaar dekten, was er ook een met het opschriftsouvenir van «Ie machinisten Er is tot dusver nog niets gehoord van het Engelsche oorlogschip, dat naar de Chagos eilanden trok, 0111 de schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden op te sporen. Intus schen mag dit nog geen reden tot bezorgheid zijn. zegt het R Nbl Slechts in het allergeluk kigste geval.dat het schip de vermisten terstond vond, en zonder tegenspoed onmiddelijk naar Ceylon terugkeerde,, had men 2 of 3 dezer eenig bericht kunnen ontvangen en men begrijpt, hoe licht eenige dagen vertiaging kan zijn ontstaan. De 'hngos eilanden zijn talrijk en hebben ook onderling geen telegrafische gemeenschap, zoodat liet schip dagen lussclien die eilanden kan door brengen, zonder dat het iets van de reizigers hoort, of dezen iets van het schip vernemen. Het schip moet echter al de eilanden aandoen; het zal niet onwaarschijnlijk ook deoverige Malediven aandoen, wanneer het zoeken op de Chagos- edanden vergeefs blijft en aldus de reizigers zeker vinden, zoo dezen eigens zijn geland. Nog ettelijke dagen zal men dus zonder bericht kunnen blijven en toch den moed nog niet be hoeven te verliezen iets van de ongelukkigen te hooren aansluiten, bezocht zij niet; mevrouw Roland's trotschheid liet niet toe dat Eva omgang zou hebben met kinderen van allerlei slag. Tot Eva's geluk duurde deze toestand slechts één jaartoen stierf ook haar grootmoeder. Deze keer wrong het kind zich niet de handen in angst en wanhoop, zij wachte gelaten de din gen af, die komen zouden. De doode werd ter aarde besteld, en men berichtte aan de familie von Ziihringen, dat deze zich voort aan met de zorg voor het kind moest belas ten. Nooit hadden Hedwig en de familie von Ziihringen meer met elkander gecorrespondeerd, en deze kwam nu plotseling in de onaangename noodzakelijkheid onvrijwillige weldadigheid te bewijzen. Men had de herinnering aan Hedwig en haar kind reeds lang ter zijde geschoven, de trotsche vrouw, die nu als meesteres op de Zahrenburg gebood, was niet geschikt om de plaats een er moeder voor de arme wees te ver vullen. Zij had een zoon van veertien jaren; hoe kon zij dien laten omgaan met een meisje, wier grootvader wel is waar vrijgesproken was, maar toch onder de verdenking had gestaan van brandstichting; hoe kon men zoo iemand Voor eenige dagen had in de nab ijhej<j van bet station Wijlré bijna een groot ongeluk plaats. Eeu hek was door de nalatigheid van een baanwachter niet gesloten, terwijl een trein in aantocht was. Dientengevolge was dr H. Van V. bijkans met paard en rijtuig overreden. De baanwachter is terstond ontslagen, en de chef van 't station Wijlré is naar een afgelegen klein station verplaatst. De theologisch candidaat aan de Leidsch Universiteit J. C. Ruijs, is door het provincia Kerkbestuur te Overijssel tot de Eyange'' bediening toegelaten Te Waddingsveen, is de werkman P. een' oppassend huisvader, werkzaam aan de hom- zagerij van den heer Hoogendijk, docr het sprin gen van een stuk hout onder de cirkel y.aa^ zoodanig verwond dat hij twee dagen daarna aan de gevolgen is overleden. Door de Prov. Staten van Noord-Holland I werd een subsidie van f 1000, voor den stoom. I bootdienst tusschen Texel en t Nieuwediep voor den tijd van 5 jaren toegestaan, onder voor 1 waarde, dat de gemeen'e Texel een gelijk hedrap geve en dat ook het Rijk die verleene, behalve de f 5ooo voor de posterijen. ONZE NUTTIGE VOGELS. De grasmusch (Sijlvia cinera) ook erwtenpik I kertje of koewachtertje genaamd is een schuw I onrustig vogeltje dal zich in het lage kreupel hout ophoudt, is olijfkleurig met roestkleurige 1 randen aan de vleugels, en er ligt over de borst I een rose tint Deze vogel is in geheel ons land van April tot September Het nest is van gras of paardenhaar gemaakt, J de eieren van 4 6 in getal zijn met olijt kleurige vlekjes. De braamsluipir fSijlvia currtica) wordt ook I molenaartje genaamd en dikwerf'met de vorige I verward en is dan ook even zoo gekleurd doch I heelt zwaite wangen. De Fluiter (Phijlloscopus Sibilairix) is grijs I ach tij; geel groen op de bovendeelen, de staart I en vleugels olijfkleurig, de keel en een streep I boven het oog zijn citroengeel, pooten en hek I rood bruin. Het nest wordt op den giond ver- vaardigd onder mos en gras. De eijeren 5 a 6 zijn wit met blaauvvachtige stipjes. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 4 tot en lnet 7 November 1881. GEBOREN: Johannes Bartolomeus, zoon van Dirk Bleeker en van Grietje Zuijdam. Cornelis, zoon van Cornelis Sneekes en van Trijntje lled« des. Maria, docluer van Gerrit Borst en van Geertje Rotgans. PURMEREND, 8 Nov. Aangevoerd 26 Paar- j den, 4'5 Koeien laag in prijs, 78 vette Kaleren j p. kg. f 0,70 a 0,90, 66 nucht. dito f 10 a ai I beide handel stug, 2087 S-:hapen en Lamineren van Schapen handel vlug, van Lammeren stille handel, 142 vette Varkeus f 0,46 a 0,60 per I kg. handel vlug, 336 Biggen f 5 a 8, handel j stug, kipeieren f 7 a 75o per 10o, Boter f i,5o I a 1,60 per P. 125 heet Appe!en f 4 a 5, 7$ I heet. Peeren f 2,5o a 3 per mud. 3oo Ganzen f 2,5o a 3,25, 100 Zwanen f 6 a 7 per stuk Kleine kaas t 37,5o, Middelbare f 37,50 aar.- gevoerd 216 st. EDAM, 5 Nov, Kleine kaas f 3o,5o a 35,5o aangevoerd 52 st. wegende 12124 P- als kind des huizes opnemen, die, zooals de I gravin von Ziihringen zich uitdrukte, zich in een adel ijk geslacht had ingedrongen? Maar de wet is onverbiddelijk tegenover I al deze argumentenzij waren verplicht voor I Eva te zorgen en deden dit door een kostgeld 1 voor haar aan te bieden. De raad van he* I kleine plaatsje nam hiermede genoegen. Toen verscheen op zekeren dag een zonder- ling gekleede oude vrouw, die zich als een bloedverwante van Eva aanmeldeBarbara Dorn kant. Deze was de oudere zuster van mevrouw j Roland, doch sedert jaren hadden beiden niets 1 van elkander gehoord. Zij waren niet voor elkaar geschikt, de oude zonderlinge juflr°lltt met haar vaste begrippen omtrent eer en plicht, I en de dwaze vrouw die slechts voor weeM® en genot leefde. Reeds in haar jeugd liopeU I hare wegen dus uiteen, want toen mevrou* I Roland haren echtgenoot volgde, bleef de oii* I dere onknappe zuster bij haar vader thuis,e toen deze stierf wilde zij onafhankelijk blijven en ging in betrekking bij een professor; j huishouding zij waarnam. Wordt vèrcoJtjd.

Schager Courant | 1881 | | pagina 4