IMNGSDAG USD BOUWBLAD 22 NOVEMBER. ORANJE NEÊRLAND ÉEN, Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1460, BERICHT. opgedragen aan Z M- den Koning. VEEKTIG CENTS, DHANKYVET. Binneulanrisch Nieuws. Allerlei. SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week maandag- Woensdag- en Zaturdagnvond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advcrlcntiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stuiken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. Als premie op ons blad voor het jaar 1882, kunnen wij onze abonnees aanbieden, een fraaien SCHEURKALENDER, getiteld Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonnees tegen betaling van terwijl hij in den handel Vijf en Zeventig Cent kost. Zijdie dezen Scheurkalendergeschreven op zedelijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand. wenschen te bezitten, gelieve te teekenen op de Inteekenlijstdie hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buiten tegen overmaking van het bedrag per postwisselvoor 15 Dec. a.s, Vervolg van no 14^7. STRAFBEPALINGEN. Daar deze wet als een speciale wet kan be schouwd worden, zoo zijn de strafbepalingen tegen de overtreding daarvan, voorals nog ook daarin te zanien gevat. Art- 16. Onverminderd de straffen wegens overtreding op het patentenz. Daai voor den verkoop in het klein hij deze wet bedoeld, behalve het vergunningsrecht ook het patent benoodigd is, en het wel niet denk baar zal zijn dat iemand, niet in het bezit van bet vergunningsrecht, toch in het bezit van liet patent als tapper zoude wezen, zoo maakt hij i die zonder vergunning sterkendiank in het klein verkoopt, zich behalve aan dat feit, ook sebul-i dig aan overtreding der wetten cp bet patent' en is gevolgelijk voor beide als op zich zeil- slaande feiten strafbaar. Sub I Ten verkoop in voorraad heeft. Hij die dus sterkendrank in zijne woning aanwezig heeft waarvan het bewezen is dat voor den ver koop in het klein beserad is; al is ook de ver koop of de aanbieding tot verkoop daarvan nog niet geconstateerd, is strafbaar De verkooper »in het groot," mag dus wel in I voorraad hebben eene hoeveelheid van minder J dan twee liter, de wet verbiedt zulks niet, doch straft alleen het in voorraad hebben bestemd om door hem in het klein te worden ver kocht. Sub a Kans op winst verbindt. Een lapper mag dus geen bezoekers lokken, b. v door bij lederen borrel een sigaar of weieen bon of nummer voor een loterij of tombola uitteieiken. Op grond van dit art. mag dan ook geen coöperative drank winkel bestaan waarvan een deel der winsten later aan de bezoekeis uitgekeerd wordt. Sub. 3' in zijne woning. Hiermede wordt niet bedoeld de eigenaar, maar de bewoner van hel huis. Art. 17. Sub. i. Aan een kind Sterkendrank toedient. Het in gezebcbap zijn van vader, voogd of andere personen maakt dat verbod voor den tap per niet krachteloos. De straf bepalingen strekt om het kind te beschermen zelfs tegen niet passende handelingen in deze van ben onder wiens macht of toezicht het staaat. Sub 2: Openbare verkooping den kooper om nietSterkendrank toedient-. Het licht hier in de bedoeling van den wetgever het verlokken tot koopen, door het gebruik van sterkendrank te voorkomen. Art. 18. De in art. 16 en 17 enz. Art. 19. Hij die Sterkendrank tn het klein verkoopt enz. Niet voorzien van het bij art. i3 gevorderde opschrift. Hierdoor wordt een hinderpaal in den weg gelegd voor het ontstaan van geheime drankwinkels, daar toch wel niemand om een borrel te drinken die ook elders te krijgen, is een localiteit zal binnen gaan alwaar dat op schrift, aan den ingang ontbreekt en zich ahoo moedwillig aan wetsovertreding d. i. stralschul- I dig zal maken- Hij echter die bij vergissing, alleen lettende op het woord Vergunning, tusschen Zaturdag avond 6 uur en Maandag morgen 6 uur cenë tapperij binnen gaat die niet gelicencieerd is gedurende dat tijds verloop te tappen, is niet direct straf schuldig doch wel de tapper wan neer die als dan den bezoeker sterken drank schenkt. Art. 20. Met gevangenis.. enz. Sub 1. Dronken maken van kinderen. Deze bepaling is niet in het leven geroepen alleen en uitsluitend voor den tapper, maar voor ieder persoon, en onverschillig ot zulks in een werk plaats, binnen ot buiten "s huis of elders heeft plaats gevonden. Sub 1 Bedwelmende dranken. Hier onder moet men niet alleen sterkendrank verstaan maar ook zware bieren, wijnen en andere dranken, waar van het gebruik bedwelming veroorzaken. Ziekte. Dronkenschap op zich zelve beschouwd is geen ziekte, doch wel de lichamelijke toestand als gevolg daarvan. Met gevangenis straf- 21 enz. Ilij die aan iemand die in kcnlijken staat enz. Deze wetsbepaling is wedei niet alleen doelende op den tapper, maar ook op ieder ander persoon die zich daar aan schuldig inogt maken. De tapper zon, onverminderd de be dreigde straf, ook daarenboven het recht kunnen verliezen lot de verdere uitoefening van zijn bedrijf. De bedoeling is hier niet alleen dat menl aan den in kennelijken staat van dronkenschap ver keerenden persoon geen sterkendrank meer mag toedieneD, maar ook geen hier, wijn ot andere dranken waar door zijn toestand verergerd. Art. 22. Met gevangenis vanenz. Indien tijdens het plegen van het feit nog geen jaar.... enz. De opvolging van straffen bij herhaalde over tredingen, doet juist de personen kennen die door het misbruik van sterkendrank voor de maatschappij gevaarlijk zijn, en geeft tevens het middel aan de onverbeterlijken voor korter ot langertijd uit de maatschappelijke zamenle. ving teverbannen. Art. 23. Met geldboete van.... enz. Hij die zich in kennelijken staat van dron kenschap op den openbaren weg bevindt. Hij die zien in dien toestand in een rijtuig op den openbaren weg bevindt is niet minder straf Schuldig dan hij die beschonken langs den weg loopt. Dronkenschap. Hier is geen verschi!| gemaakt of die is ontstaan tengevolge van misbruik van sterkendrank, of wel van wijnen of andere dran ken. Naar wij vernemen heeft de heer Sluijter, eigenaar van het café Belvedère te 's Gravenbage, bij het inwerking treden der drankwet de (jene ver glaasjes in zijn etablisfement door kleinere vervangen en daar en tegen de prijs van het bier met een derde verlaagd, Dat is zeker een prijzenswaardige maatregel die naar wij hopen, navolging zal vinden. Den 18 des avonds ten 11 a 10 m is te Maastricht en in de omstreken een schok van aardbeving gevopld gaande van het ZO naar het NO. Deuren sprongen open en meubels vielen om. Ook uit Napels, Corenza, Bern Thun en in Tessino werden schokken gevoeld. GOUDA 16 November. Ds. C H. van Rijn, predikant alhier, is beroepen bij de Ned: Herv: gemeente te Rotterdam. De heeren A. L. Hondius te Leijden; J Boutsma, te Overschie; en G. H. B. {Hoogewiud te Arnhem, komen voor op de voordracht tot onderwijzer aan de Burgerschool voor jongens te Dordrecht, voor de paralel Klasse (met acté voor Fransche taal). Ds Brouwer predikant bij de Herv. gemeente te Leijden, en Dr. P. van Spal te Leimuiden komen naar wij vernemen op een gevormd drietal voor tot eene beroeping naar Amsterdam, LEIJDEN den 15 No/ember. De commisie voor volksvoorlezingen alhier heeft j. I. Maan dag avond aan haar eenmaa. opgevat plan gevolg gegeven door aan de lezing ook de uitvoering van eenige goëde muziek stukken te paren. Door de welwillende mede werking van cenige Hee ren en Dames werden eenige goede stukken voor piano, viool en violoncel ten gehoore gebiaclit die een onverdoelde bijval vonden. Talrijk was dan ook wederde opkomst, waar door op nieuw het bewijs werd geleverd dat de arbeidende [klasse ook wel iets anders wil dan de herberg of het koftijbnis, wanneer haar maar degelijke ontspanning na den arbeid wordt aangeboden. Wordt vervolgd. Weervoorspelling. Wanneer in deze maand de Kramsvogel in de hosscben ontbreekt zal het spoedig winter wor den. Het aantal letters in de verschillende talen bedraagt als vo'gt. iu de duische taal 26 in de Engelsche 26 in de fransche 25 in de Italiaansche 20. in de Spaansche 27 in de Russische 36 in de Latein- sche 22 in de Gr>eksciie 24 in de Hebreewsciie 22 in de Arabische 28 in de Persische 31 in de Turksche 28 in het Sankrits 44 ln het Chineesch 214. Arts (bij het morgen bezoek) tot den zieken, oppasser, nu hoe maken de zes zieken van gis teren het Oppasser. Vijf zijn er deze nacht gestorven. Arts, Ik heb toch voor zes medecijnen gegeven, hoe gaat het dan met den zesden. Oppasser, Die is er gelukkig dooi die heelt niet willen inemen. f Men heeft op Ceylon een parel gevonden, die een waarde vertegenwoordigt van niet min der dan vijf entwintigduizend gulden. Dat zeldzaam kleinood is door een koopman, in Engelaud aangekocht.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1