SIROW! lEYIETSOTII 24 NOVEMBER. ORANJE NSÊRLAND ÉEN, Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1461. Mifm pi V f.1 DONDERDAG BÜRIUHT. opgedragen aan Z M- den Koning. VEERTIG CENTS, DE KOORTS DEZER EEUW. Bekendmakingen. Binncnlandsch Nieuws. I 1 S' HMiER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week - maandag- Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. -v f" nU< Prijs per jaar 3.—. Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Als premie op ons blad voor het jaar 1882, kunnen wij onze abonnees aanbieden, een fraaien SCHEURKALENDER, getiteld Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonnees tegen betaling van terwijl hij in den handel Vijf en Zeventig Cent kost. Zijdie dezen Scheurkalendergeschreven op zedelijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand. wenschen te bezitten, gelieve te teekenen op de Inteekenlijstdie hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buiten tegen overmaking van het bedrag per postwissel, voor 15 Dec. a.s, dezer verpligting voor hen kunnen voortvloeien erven nalieten; dikwijls, op eenige zakjes zeeuwen en eenige juweelen van grootmoeder na, niets dan een eenvoudig eigendommetje waar grootvader het eerste levenslicht reeds Schagen I November 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG De Secretaris. DENIJS. in zag. Men kan bijna geen Courant in handen nemen of men vindt een reeks vermeldingen betref fende examens, lager onderwijs, meer uitge breid lager onderwijs, Hoogere burgerscholen met drie en vijfjarigen cursus, en dat alles, alles voor meisjes, voor onze dochters, voor de toekomstige echtgenooten onzer reeds zoo geleerde zonen, voor de toekomstige groot moeders onzer achter kleinkinderen. Wat Neen dan gaan onze kinderen en kleinkin- deren eene andere toekomst te gemoet. Opge voed in de school der wetenschap, vatbaar voor hare toepussing in het werkelijke leven, zullen zij hunne moeders en grootmoeders ver vooruit zijn. Zij zullen hunne kinderen reeds vroegtijdig kunnen inprenten, ja wat metr zegt, wiskundig kunnen bewijzen dat een le dige maag gelijk aan een volle maag, géén boterham gelijk aan één boterham is, en dat is waarlijk geen gering voordeel in een huis houden. W ij willen hier niet stilstaan bij de nog duizende andere voordeelen die de toepassing der wetenschap in het huishouden zullen zouden zij ook zijn, wat zou hun toekomst; - wezen, wanneer zij niet uit al die bronnen aa11 renSerJ> l^t het genoeg zijn slechts een van wijsheid hadden geput? Burgemeester en Wethouders van Schagen; Overwegende, dal met)* den len November a. sinwerking treedt, de wet van 28 Junij (Staatsblad no. 97) tol regeling van den klein handel in sterken drank, en lot beteugeling van openbare dronkemchap. Brengen ter algemeene kennis: paar voorbeelden aan te halen van zuiver economisch wetenschappelijken aard waar van de voordeelen niet te becijferen zijn. Zoo zou volgens mededeeling van een kennis, die het voor waarheid heeft vernomen van de zijn gebleven, zoo niets van die hoogere weten- !,roer van zustt:r ^an zÜui tuinman, ten 1~i,I huize van mevrouw X, die ook een diploma eind examen H. B. S. met vijfjarigen Cursus heeft behaald, bij het wasschen van linnengoed geen zeep of water meer worden toegepast Wij gevoelen dan ook een diep medelijden j met onze tegenwoordige huismoeders en groot moeders, die zoo verschrikkelijkja laat ons het maar zeggen, zoo verschrikkelijk dom schappen alsGrammatica, Phijsica, Statica, Hijdronamica en alle mogel ijke andere Ca's, zijn deelachtig gewordenhet nimmer verder hebben gebracht dan tot de kennis der Ka'smet betrekking tot Ka de keukenmeid en Ka de dat volgens art: i3 der genoemde wet, in 1 werkmeid en bij uitzondering, en dat nog elke localiteit, waar sterken drank in het kleiu maar alleen in de laatste tijden, ook nog tot wordt verkocht, een duidelijk leesbaar gedrukt de kennis van Alpeca. verder niets to- exempleur dier wel moet zijn opgehangen 2. dat ingevolge hetzelfde artikel, wanneer de vcrcischte vergunning is verleend, een door den secretaris der gemeente gewaarmerkt afschrift der vergunning, mede ap eene voor ieder zigt- baie plaats in het locaal, moet aanwezig zijn en tevens hoven ot ter zijde van de buitendeur die tot de localiteit toegang geeft met duidelijke letters moet ziju vermeld: a, den naain van hem aan wien de vergunning is verleend; h, het woord vergunningc. (wanneer zulks het geval is) dal iugenoemde localiteit geen sterken- drank wordt verkocht van af Zaterdagavoud 6 tot Maandag morgen 6 ure. 3. dat de formulieren voor de aanvragen om vergunning, ingevolge artl der wet, welke arnviagen op een zegel van i5 cents moeten \v orden geschreven en ingezonden aan Burge meester en Wethouders vóór 1 Januarij e k, ter gemeente secretarie verkrijgbaar zullen zijn van at den ten November a. s. 4- dat de ambtenaren belast met het opspo ren van de overtredingen der genoemde wet krachtens art: 26 daarvan, ten allen tijde vrijen toegang hebben tot de localiteiten waar sterken drank in het kleiu wordt verkocht. Schagen, den 28 October 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS NUMMERING VAN HUIZEN. Burgemeestei en Weihouders van Schagen lettend op de nalatigheid van vele eigenaars van huizen, in de nummering daarvan, brengen ter algemeene kennis, dat, veertien dagen na dag taal niets. liet is bedroevend helaas, maar waar. Men moet dan ook in zoo'n oudenvetshnis houdentje eens rond zien alwaar de Friesche keukenklok den toon aangeeft, alles beheerscht waar v. d. Palm met vader Cats zeer ver trouwelijk naast elkander op het boekenplank je staan en „Aaltje de zuinige keukenmeid'- nota bena, welke keukenmeid is er zuinig, Catachismus is, waar de vrouw des huises maar stokstijf blijft beweren dat zolder en keldertrap uitstekende gijmnastiek toestellen ziju voor jonge dochters. B. r. r. rhet is om kippenvel te krijgen van al dat barbarisme en dat nog wel in ouze eeuw van verlichtiug. Men moet dan ook daar een biefstuk proe ven in zoo een onwetenheid opgevoge bakken willen wij zeggen. Men moet zien hoe zoo'n arme haas daar bij het lardeeren mishandeld wordt, 't is schande, maar het is de arme sukkels niet kwalijk te nemen, de meiden weten het niet en de huismoeders van den ouden stempel kennen het niet. Zij hebben dan ook nim mer iets aan de anatomie gedaan, ja zij we- i ten waar de kop en de staart zit, maar dat zijn dan ook van die nietigheden, dat zij bij de lessen in de ontleedkunde zoo niet geheel voorbij gezien, dan toch zoo terloops maar even worden aangevoerd. En dan het huislijk beheer. A an eene zuivere doch die voorwerpen geheel op natuurkundige gronden droog worden gereinigd. De vuile kleeding stukken worden eenvoudig voor de kagchel hangende uitgestoomd, waardoor de vochtdeeleu verdampen, de vaste onreinheden achterlatende, die zich daarna door uitkloppen en afschuieren in de open lucht, gemakkelijk laten verwijderen, probatum est. Zoo hoorden wij ook dat mevrouw IJ, die altijd de hoogste cijfers bij de lessen in de dierkunde behaalde, hetdoch voor het oogenblik mondje dicht, wij zullen bij een volgende gelegenheid daar ook wat van vertel len; dat niet minder naar wij hopen, de belangstelling der huismoeders waardig mag geacht worden. Wordt vervolgd. lijken grondslag niet denkbaar is, hebben die teekeninq dezer,deswege een onderzoek zal worden goede zieltjes niet het minste begrip. Het ingesteld, en waarschuwen belanghebbenden te- is dan ook niet te verwonderen dat onze va gen de nadeelen welke uit de niet nakoming deren bij die toestanden zoo weinig aan hunne Op de 46 tentoonstelling van het genoot schap voor landbouw en kruidkunde, atd Utrecht op den 18 Nov li' werden bekroond voor 5o Cbrijsauthcmenus. G, van Kuijk prijs van f 75. li. J. Kleinstatink preuiie van f 40. 25 Japansche idem H. I. Kleinstarink prijs van f 25. 20 Tompon's Idem- H. J Kleinstariuk prijs van f 20.' Bouquet idein. J. F. NV. van Rijswijk prijs van t 10. Collectie idem. H. J. Kleinstarink prijs van f 5 A. Giijiu de Vos prijs van f 10. De i 20 Nov: overleed te VGravenhage, Mr. L- L Leuinig Lid van de 2 Kamer economie, die dan ook zonder wetenschappe- schrijver. en De aangekondigde Schietwedstrijd door bet Leidsche i>eherpsschuiters korps, heeft den 17 dezer in Katwijksduinen plaats gehad, en al hoewel er een sterken wind waaide mag

Schager Courant | 1881 | | pagina 3