golo iiaimi yi» Buitenlandsch Nieuws. huw. 1:11 lijm: stand. Gemeente Schagen. Marktberichten. Barbaarschheden. LANDBOUW hij als goed geslaagd beschouwd worden. Behalve de door het Korps daartoe bestemde prijzen, waren ook neg door onbekende belang stellenden verscheidene prijzen voor dat doel bij de Commisie ingekomen. Wel een bewijs dat de beoefening van den wapenhandel niet alleen bij Leijdens jongelingschap in eere blijft maar ook door de burgerij wordt aangemoedigd. Wij maken onze geachte lezers attend op de voordracht door Mej. A. J. Groote Maandag a. s. in het Hotel de'ioelast te houden. Men las daaromtren in de Slichtscbe Courant van i3 Febr. 1881 bet volgende. UTRECHT, i3 Februari 1881. Mejufvrouw A. J. Groote. die kort geleden in het dep. Utrecht van de Maatsch. tol Nut van 'l alg. als spreekster optrad, was ook uit- genoodigd door de vereeniging N. Beets om daar van hare gaven te doen genieten, aan welke uitnoodiging Mej. Groote op 8 dezer, bereid willig voldeed. Zij droeg voor eene van hare novelle getiteld «Kleine B e l s ij". Deze novelle droeg alle blijken van diep gevoel, ter wijl de techniek bewijs gaf van goede voorbe. reidiogen tot de taak van schrijfster. Hare figuren los geteekend, komen goed begrensd te voorschijn terwijl doel ot strekking edel is Den 19 viel eene vrouw van 73 jaren te Kolhorn in eene diepe vaait. Reeds was zij zinkende, toen hare dochter, bij wie zij inwoont, haar nog wist te grijpen en. met behulp van rr.eer toegesnelde lieden op het het droge te halen. De 011de vrouw schijnt van het ongeluk geen nadeelige gevolgen te hebben ondervonden. Bij de christ. gerfe: gemeente te Waddings veen is beroepen Ds- M. Brninitiks pred: te West Barendrecht. Blijkens uit Batavia ontvangen telegram, is door Z. E- den Gouv.-Generaal van Ned Indië het stoomschip van Lansbeige uitgezonden ter opsporing van de drie nog ontbrekende booten ex Koning der Nederlanden, en zal de Voorwaarts op zijn thuisreis weer Point de Galle aandoen. Leijden 19 NovemberHeden werd al hier op de mine voor het front van het daartoe onder de wapenen gekomen garnizoen, de gou den medaille voor 36 jarigen trouwen dienst met de daarbij behoorende gratificatie ad f 5o plechtig uitgereikt aan den trompetter G. Liefrink van het 2 Begement veldartillerie. Nadat door den Luit: Kolonel Zegens Bijser onder een hartelijken toespraak den ]tibellaris het eermetaal was overhandigd waar bij de muziek het Volkslied deed hooren werd hij door zijne Superieuren mei deze onderscheiding geluk gewenscht waarna voor hem werd gedefileerd. In de kazerne terug gekeerd wachtte heiu echler nog een paat verrassingen. Ouder een warme toespraak van zijn batterij komandant kapt. Lelijveld werd hem namens de officieren van het regement een prachtige pendule als bewijs hunner waardeering aangeboden, en door de onderofficieren een photogr: groep als mede een klein model van het hem toegekende gouden eere teeken. Met aandoening werden die bewijzen van achting door Liefrink in ontvangst genomen, die zeker voor hem een aangename herinnering zullen blijven. Gisteren in den'vroegenmorgen is de woning van E. A., op het gehucht Kruisdijk, ouder Breskens. door brand vernield. Daar de bewoners zich, vóór eenige dagen, naar elders haddeu begeven en de woning dus gesloten was, kon de brand niet spoedig ontdekt votden, zoodat bij het aankomen der brand- veer van Groede reeds alle brandbare stoffen een prooi der vlammen waren geworden en men zich slechts kon bepalen tot het hlnsscben van brandende voorwerpen en het neethalen van stukken muur, waarvan nog gedeelten ziju staande gebleven. DOOR (I7) II. Hij liet zich haar kinderlijke liefde zonder tegenstreven welgevallen, het frissehe van haar schoonheid en haar soms zoo luidruchtige be wondering voor al wat mooi was deden hem niet zelden zijn onverschilligheid voor de we reld vergeten, en Eva toonde zich gelukkig door elke overwinning, die zij in dat opzicht op hem behaalde. Zij hoopte steeds hem aan het leven terug te geven en hem te verzoenen met de menschheid die hij zoo diep verachtte. Arme kleine Eva, hoe weinig kende zij hem! In dit verbitterd gemoed zetelde geen vrien delijke indrukken; wat hij ondervonden had was met onuitwischbare letters in zijn herin- net iug geschreven, en hij herlas dit eiken dag, elk uur nadat hij het tooneel zijner ellende had wedergezien. Het jonge meisje aan zijn zijde deed hem gedurig aan zijn dochter den Het huis alsmede de meubelen, die nog al aanzienlijk moeten geweest {zijn, waren tegen brandschade verzekerd. Heden is de Justitie uit Middelburg te Bres kens aangekomen tot het instellen van een ou- derzoek en ten gevolge daarvan is de bewoner van het afgebrande huis in hechtenis genomen. Omtrent den brutalen diefstal in het postkantoor in Hattongardei» te Londen verneemt men nader, dat die waarschijnlijk door 2 man nen werd gepleegd. De een draaide de gasmeter af, terwijl de ander zich van den zak met aan- geteekende brieven meester maakte. Het post- kontoor is in liet midden van een district, waarineen aantal handelaars in diamanten wonen en vooral wanueer de mail naar het buitenland vertrekt, worden er soms groote waarden ver zonden. Het is nog niet mogelijk te bepalen voor hoeveel er gestolen werd. Een van de postbeambten werd gearresteerd, maar is dade. lijk weer op vrije voeten gesteld. Men zegt, dat een firma Woensdag avond juist voor 7000 pd st. aau diamanten had verzonden Alles was evenwel verzekerd. De assuradeurs loven 1000 pd- st. belooning uit voor de ontdekking, maar vooralsnog vruchteloos. Men vermoedt, dat de dieven zullen beproeven de gestolen diamanten te verkoopen of te beleenen te Amsterdam. In de vorige week vond men op een veld te Barbanqon (België) het lijk vaneen grijsaard van 73 jaar, genaamd Grand Montogne. Het lijk droeg sporen van geweld. De gendarmerie hield aanstonds een Franschen deserteur aan, die den dag te voren, in een herberg, een bevigen twist met den grijsaard bad gehad- Naar men zegt zou diefstal de drijfveer der misdaad zijn, eene nog al belangrijke som, welke Grand Montagne in eene loterij gewonnen had, is naar men beweert, verdwenen. Ingeschreven van 18 tot en met 21 Nov. 1881. GEBOREN Maartje, dochter van Jan Streek en van Maartje Kluit PURMF.BEND 22 Nov. Aangevoerd 7 Paarden, 365 Koeien, vette prijshoudend matig, 62 vette Kalveren p. kg. f 0.80 a 1,00 78 nucht. dito f 10 a 20, beide handel vlug, 2241 Schapen en Lamineren, vette Schapen hoog in prijs, ving, 107 vette Varkens f o,52 a 0,60 per kilogr 142 Biggen t 6 a 10, beide handel vlug, Kipeieren f 7,5o a 8 per lOO; Boter f ,45 a 1,55 per kilogr., 2.5 Iiect Appelen f 4 a 5, 175 Ganzen f 5 a 5.75, 325 Zwanen f 2 5o a 3 per stuk. Kleine kaas f 37,5o, Middelbare f 35, aange voerd 2.3o st 2t Nov Op de najaarskoemarkt waren aangevoerd 656 Koeien, vlugge handel ALKMAAR 21 Nov. Aangevoerd 77 vette Kalveren f 36 a 100, 8 nuchtere f 10 a 17, 1529 Schapen f 20 a 38, t8a vette Varkens f 0,5o a 0,61 per P. EPAM 19 Nov. Kleine kaas f 27 a 37,5o aangeveerd 62 st. wegende 14069 P. Volgens Sommige bladen zou de Koning van Ashaniee twee honderd jonge meisjes hebben doen slachten ten einde hun bloed te vermen gen tnet het Cement en de kalk tot testauratie van zijn palcis benoodigd; een dier maagden zou aan dat bloedbad zijn ontsnapt, en alzoo dat feit ruchtbaarheid hebben verkregen. Ashantee i» een der machtigste staatjes van Op per Guinea ter Africa's westkust, (wel eens goud kust genaamd,) gelegen tusschen 60 en 80 N. B. en o° en 3o W. L. de zuidelijkste grens is on. kenhet verlaten graf, dat hij bezocht had, deed in zijn borst een wilde haat ontvlammen tegen de familie von Zahringen, en alles wat krachtig en sterk in hem was werkte met dit gevoel santen. Hij sprak nooit over hen, maar hij ging hun doen en laten nahij was op de hoogte van alles wat er in de familie gebeurde, en hij spaarde moeite, tijd, noch geld, om alles wat hem betrof te weten te komen. Ook daar had de dood zich laten gelden en [de schul- digsten aan zijn wraak onttrokken. Slechts een bevond zich nog in leven, de zoon van den man die //Hedwig en haar kind eens hulpeloos uit het huis had weggezonden, die barmhar tigheid geweigerd had aan het arme verlaten weesje. Hij was nog een jonge man, heer van het slot en de heerlijkheidde wereld noemde hem gelukkig. Maar mijnheer Roland haalde 'hierover de schouders op. Wat was geluk in zijn oogen? Een blad dat door den wind weggedragen wordt een schitterende zeepbel, die in de lucht uit- geveer 17 uur van den golf van Gumea gele» De grootte laat zich moeilijk binnen 's J a' bepalen, men gist het op 8000 10,000 kante mijlen met eene bevolking van onpev" vier millioen zielen, Het is (bekend dat die landen vroeger ook thans nog onder onbeperkte alleenheerser^ onder een bloedig despotisme staan.dat er val scharen van mensclien werden geofferd bij ten of bij den dood van een vorstelijk persoon niet uit vermaak of dorst naar bloed, docha|' leen ter voldoening aan een op bijgeloof J rustend godsdienstig beginsel. Werden nu eens ter vereering van eenott, leden vorstelijk familie lid, honderde person^, ten offer gebracht ojidat de overledene in bei paradijs niet van dienstbaar personeel zoude ver. stoken zijn; dan weder moesten tal van tnaa»(Jen of vrouwen bun bloed plengen to*. verzoenin» van booze geesten die de oorzaken waren vaü ziekten, ejndemiën, mislukte oogsten enz Voor die offers kwamen in de eerste plaats ia aanmerking krijgsgevangenen en uit de naburig staten geroofde mensclien geen vreemd ver schijnsel bij volken die steeds gewoon zijn htm naburen bij de minste geschillen te beoor|(gen en verder uit bet contigent door de mia. dere hoofden uit hun ondergeschikten te leve ren. Sedert het Europeesche gezag, waaronder ook bet Nederlandsche zich ter Africa 's westkust heeft gevestigd en uitgebreid, heeft dat al haar invloed doen gelden bij die van ons geheel on afhankelijke vorsten, om [aan {die bloedige too neelen een einde te maken, en was het dan ook onder onze driekleur, wier banen zich trots ontplooiden boven de transen van bet ontzag inboezemende fort George del Mina dat nog steeds van Nederlandscli (vioegere grootlieü spreekt, dat een vroeger vorst van Ashantee, een zoodanige voorliefde voor de EuropeescLe beschaving opvatte, dat bij twee zijner zonei berwaartst zond om in ons lend hunne opvot ding tegenieten, Sedert in 1872 onze bezittingen ter kuste va» Guinea met het fort George del Mina bij ver drag, bij ruil, aan Engeland zijn overgaan, hebben tvij opgehouden onzen zedelijken invloed aldaar uit te oefenen en is het thans de taak van hei Britscbe rijk, een einde te maken aan die Hei- densche barbaarschheden Door het Bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van dei Landbouw in Holl- Noorderkwartier is (de volgende oproepi»; aan hare leden verzonden- Het Bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van du Landbouw in Hollands Noorderkwartier", noodigt U uit tot bijwoning van de najaarsvergadering der leden, welke, ten behoeve der alsdan wenschelijke indiening van Jhet eindverslag, over de vergelijkende proefneming op het gebied der zuivelbe reiding, zal worden gehouden op Woensdag 7 Dec. 1881 des voormiddags te 10 uren, ln een .lokaal) van de „Parkver- eeniging" te Hoorn, ter behandeling der navolgende, punten van beschrijving: 1. Mededeeling van verschillenden aard. 2. Uit te brengen verslagen van: a. de algemeene Vergadering van het Rnndveestamboek; b. tninbouwzaden (proeftuin Deventer); c de commissie voor de wetsherziening; d. de proefneming op 't gebied der zuivelbereiding. 3. Benoeming van een vice-voorzitter, in plaats van Mr. W- K. BARON VAN DEDEM die 1 Januari 1882 aftreedt. 4. Benoeming eener commissie van beoordeeling der ingekouw antwoorden op de „prijsvraag aanteekeuboek", (voordracht w het Bestuur: F. GROOT Jbz,'Ns. LODER, Jb. DE JOK 0, L. T. GKONEMAN en O- SCHAAP). 5. Benoeming eener commissie van drie leden tot het onder zoeken der Rekening van dit en der Begrooting voor hel volg®! jaar. 6- Bepaling der plaats waar de algemeene Vergadering in Haart 1882 zal gehouden worden. 7. Voorstel Waard en Groet, (uitloving van prg'zen voor di koeien, die de meeste en beste melk geven) 8- Voorstel J. L- T. GRONEJ1AN, (onderzoek omtrent <V oorzaken van het niet gaar koken van erwten). 9. Voorstel F. GRÖOT Jbz-, (wedstrijd koeien melken), 10. Voorstel W- SLUIS, (onderzoek naar de bestanddeelen vsl het zont van verschillende fabrieken.) 11. Bespreking van verdere [werkzaamheden- WINKEL, Het Bestuur November 1881. Th- J- WALLER, Voorzitter. Jb. ZIJP Hz., Secretaris-Pengingmeesref een spat. III. Wanneer men, aangelokt door de pracht'?1' vallei, den straatweg verlaat om de beek, <he zoo helder en lustig voortstroomtte volgen, komt men eindelijk aan de hoogte waarop het kasteel der familie von Zahringen gebonk is. Het oude slot, oorspronkelijk op kleinf schaal ingericht, was langzamerhand door' opvolgende geslachten, vergroot en verande^ al naar den smaak der verschillende bezittel- Hierdoor hal het wel is waar aan eenhf" van stijl, maar niet aan romantische schoo»' heid verloren. De laatste verfraaiing of beter gezegd w1 breiding, scheen van tamelijk later datuin zijn, ten minste de roode steenen staken hel e af bij de oude grijze met mos begroeide mur^ Ook was de zuidelijke vleugel van boven ouder versierd met blinkende spiegelruiten'' niettegenstaande de gothische boogvensters den tegenovergestelden toren nog voorzien v van kleine in lood gevatte ruitjes. Aan

Schager Courant | 1881 | | pagina 4